Προς το περιεχόμενο

Γράψτε την προσωπική σας μουσική ιστορία ως ακροατής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Το πιο σημαντικο δεν ειπες....

Πολλά (και πολλούς) δεν είπα, αλλά θα γραφόταν μεγαλύτερο σεντόνι και δεν είμαι συνηθισμένος να γράφω πολλά....

 Τον Mike Oldfield εννοείς;

 

 

Edit: Άαααα τώρα κατάλαβα..., φαντάζομαι εννοείς την συναυλία των a priory που παρακολούθησα....

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Πολλά (και πολλούς) δεν είπα, αλλά θα γραφόταν μεγαλύτερο σεντόνι και δεν είμαι συνηθισμένος να γράφω πολλά....

 Τον Mike Oldfield εννοείς;

όχι βέβαια, μιλάμε για τεράστιες, ασύλληπτου μεγέθους μουσικές προσωπικότητες που έτυχε να ακούσεις και μάλιστα συχνάζουν στο φόρουμ αυτό

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

όχι βέβαια, μιλάμε για τεράστιες, ασύλληπτου μεγέθους μουσικές προσωπικότητες που έτυχε να ακούσεις και μάλιστα συχνάζουν στο φόρουμ αυτό

Σε πρόλαβα και έκανα έντιτ...😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cigaret13 είπε

Σε πρόλαβα και έκανα έντιτ...😊

ε ναι....

πρέπει να σου άφησε κουσούρια...

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Αυτό δεν είναι αντιφατικό; Στην ουσία δεν ακούς μουσική για τους στίχους. Ακους μουσική για τη μουσική. Το γεγονός που σε κάνει σοβαρό ακροατή μουσικής, είναι ότι τη συνδυάζεις με τη διάθεσή σου. Ασόβαρος θα ήσουν αν έκανες σαν ένα αφεντικό παλιό που είχα, στεναχωριοταν κ έλεγε "βάλε ένα γκάζι να ανεβούμε", και έκανε ψεύτικο headbanging... Φίλε ήταν άσχετος. Όταν είσαι χάλια, θα βάλεις the prophet από gary moore να κλάψεις...!

 

Ίσως και να μην έχω εκφράσει σωστά την σκέψη μου. Δεν το είχα και πότε αναλύσει/φιλοσοφήσει έως τώρα. Τα κομμάτια που μου αρεσουν, μου αρέσουν διότι η μουσική τους μου ξυπνά συναισθήματα. Ο ήχος τους, οι αλλαγές αρμονίας, η φωνή του τραγουδιστη, οι νότες του σόλο κλπ, είναι στοιχεία που ο οργανισμός μου αντιδρά. Ανάλογα τη φάση που βρίσκομαι, θέλω και την ανάλογη μουσική υπόκρουση. 

 

Το μη "σοβαρός" ακροατής πάει στο γεγονός ότι δεν ξέρω τι λέει, ποιος το λέει, τι αλλά καλά έχει πει, πόσα διαζύγια έχει πάρει κλπ. Δεν υπήρξα ποτέ ψαγμενος ακροατης.

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν ακούω/διαβάζω στίχο για κανένα κομμάτι. Δεν ξέρω καν για τι πράγμα μιλάει, ακόμα και τα ελληνικά. Μπορεί να τύχει να πρέπει να τα τραγουδήσω, αλλά δεν ξέρω για τι πράγμα μιλάνε. Δεν με ενδιαφέρει, και ποτέ δε με ενδιέφερε.

 

Να και κάτι που δεν περίμενα να διαβάσω. Και κατά 99% είμαι και εγώ έτσι. Δεν δίνω σχεδόν ποτέ σημασία στους στοίχους. Αφήνω ένα 1% για κάποια κομμάτια που τυχαία κατάλαβα για τι πράγμα μιλάνε, και τις περισσότερες φορές με "χάλασε", γιατί το mood που έβγαζε με πήγαινε κάπου αλλού.

 

Όσες φορές έχω αναφέρει ότι δεν με ενδιέφεραν ποτέ οι στοίχοι και το "νόημα", λαμβάνω απαντήσεις τύπου, ΜΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΟ - μιλώντας συνήθως για καψουροτράγουδα που μιλάνε για ένα και μόνο πράγμα, με διαφορετικό τρόπο.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, υπάρχουν διάφορες κατηγορίες ακροατών, οι οποίοι επεξεργάζονται/αντιδρούν διαφορετικά στα μουσικά ερεθίσματα. 

 

Και εγώ φουλ Χιώτη έπαιζα, τυχαίο? 😀

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα. Αλλα για λάκωνες τω λόγω σαν εμένα δεν ... 

Πάντως άρχισα ακόυγοντας τα ιταλικά 45άρια του πατέρα μου όπως το

 

 

και συνέχισα με τους

 

 

και μετά ...

 

  • Like 2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Nestoras είπε

 

και μετά ...

 

 

Μπορείς να τα γράφεις και τμηματικά.

Το ξέρω ότι είναι δύσκολο μονορούφι.

Γράψε περίοδο - περίοδο, πώς πήγες από το ένα στο άλλο, πώς σε επηρέασε κάθε τι, κλπ.

 

Και τα λέω αυτά ξέροντας ότι έχεις το "μικρόβιο" του ακροατή και ενίοτε του  συλλέκτη, έχεις ακούσει πάρα πολλά και διαφορετικά πράγματα, και θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε "πως και τι".

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου