Προς το περιεχόμενο

Ξεφυλλίζοντας το Guitar Player Νοεμβρη 1979


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Αυτό τι το ήθελες....;

Μου αρέσει, αφού έχω γράψει ένα σεντόνι, να αυτοαναιρούμαι με μία φράση. Προσωπικό βίτσιο.

  • Χαχα 3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

 

 

Που ήταν   είναι δηλαδή.

 

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, manosx είπε

 Ο Bach είχε ένα δίκιο. Το Galant που ουσιαστικά διαδέχθηκε το μπαροκ, δε διαφέρει σαν λογική εξέλιξης από το πανκ που διαδέχθηκε το progressive rock. Από περίπλοκες φόρμες στον μινιμαλισμό, και από έντονα αισθήματα σε ανάλαφρα. ΟΚ, και εγώ γουστάρω punk hardcore, αλλά άλλο πράγμα οι floyd. 😆

 

 Για την ακρίβεια, ούτε η μάνα τους δε θα ήξερε, ή μάλλον δε θα θυμόταν τους Beethoven και mozart, αν δεν υπήρχαν σοφοί άνθρωποι να τους καθοδηγήσουν στα νιάτα τους στο να μελετήσουν υπερεντατικά τη μουσική... των Bach και Handel. Η μελέτη αυτή και η συνεπαγόμενη εξοικίωσή τους με την προχωρημένη αντίστιξη, και η αφομοίωση και η επέκταση αυτής στο έργο τους, είναι που κάνει τους κλασσικούς Κλασσικούς. Αν είχαν μείνει απλά στο ρεύμα της εποχής τους, ούτε ενάτη θα είχαμε, ούτε Ρέκβιεμ, ούτε τίποτα.  


Νομίζω σταθηκες άλλου από εκεί που το πήγα. Δε διαφωνώ με όσα λες, το θέμα είναι ότι κάθε εποχή χαρακτηρίζεται από ένα “πού πάμε ρε παιδιά”, κάθε εποχή βλέπει το τέλος της ανθρωπότητας στη γωνία, αλλά όλο εδώ είμαστε και πάμε μπροστά τελικά. Τους Beethoven-Mozart διαδέχθηκαν άλλα θηρία που πάτησαν στους ώμους τους, όπως εκείνοι πάτησαν στους ώμους του Bach και του Handel. Έτσι ήταν, είναι και θα είναι, μέχρι τελικά να την κάνουμε τη μ@λ@κι@ και να σβηστούμε από τον χάρτη. 
 

Καταλαβαίνω την οπτική ανθρώπων που έχουν τα διπλά μου χρόνια και τη συμμερίζομαι ως ένα βαθμό, αλλά μου είναι αδύνατο να συμφωνήσω στα 27 μου, είναι πάαααρα πολύ νωρίς για λευκή πετσέτα. Δε διαφωνώ σε όλα όσα λέτε, το επαναλαμβάνω, αλλά κάποιος πρέπει να προσπαθεί να κοιτάξει και λίγο μπροστά (κάτι το οποίο δε θα περιμένω από τον εαυτό μου όταν θα είμαι 60), αλλιώς καήκαμε, μεταφορικά και κυριολεκτικά. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ ρε σεις αλλα τα ρευματα ειναι ραπ και χιπ χοπ. Αλλα δεν υπαρχουν. Ειναι παλια και φορεμένα.

Ειστε οκ μ αυτα?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bill η ανθρωπότητα θα πάει μπροστά, αλλά θα πάει μπροστά προς άλλες κατευθύνσεις. Η μουσική ήταν υψηλή προτεραιότητα την εποχή των κλασσικών για κοινωνικοπολιτικούς λόγους, έπεφταν λεφτά δηλαδή από βασιλείς και εκκλησία, και έγιναν τα έργα που έγιναν, θα είχαμε Καπέλα Σιξτίνα αν δεν ξηλώνονταν ο πάπας;

 

 Ε, όταν υπήρχαν οι αντίστοιχοι λόγοι, έπεφταν κυριολεκτικά εκατομμύρια για να γραφτούν τα dark side of the moon, και τα srg Pepper. Τώρα έπαψαν να υπάρχουν οι συνθήκες, θα πάψουν και τα προϊόντα των συνθηκών, οι άνθρωποι δεν δίνουν την έμφαση που έδιναν στη μουσική, video games, social media κλπ είναι ο δρόμος της εποχής, και δεν μπορεί να κάνει τίποτα κανείς για αυτό.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, dimsonic είπε

Και φυσικά δεν ήταν η μουσική της εποχής. Ποτέ δεν άκουγα την ίδια την μουσική της εποχής, αν και την ήξερα κανονικότατα

 

Μία λες αυτό και μετά μας ρωτάς αν είμαστε οκ με την ραπ και την χιπ χοπ. Νομίζω είναι προφανές ότι βλέπεις τα δικά σου με άλλα μέτρα και σταθμά. Γιατί να είναι δική μου υπόθεση η ραπ και χιπ χοπ; Δε με αφορούν, όπως δε με αφορά και το μεγαλύτερο μέρος της mainstream μουσικής από τότε που θυμάμαι να συμμετέχω ως ακροατής.

 

Δεν υπάρχει συσχετισμός μεταξύ charts/πωλήσεων και καλλιτεχνικής αξίας, να το πω απλά. Δε με αφορά ο Kaney West και η Cardi B, όσο και να πουλάνε, με αφορούν καλλιτέχνες που μπορεί να έχουν 100k προβολές στο YouTube, αλλά έχουν να πουν κάτι που με αγγίζει.

 

Και φτάνω και σε αυτό που είπε παραπάνω ο @Jazzjoker, θρύλοι οι Beatles, φανταστικοί οι Pink Floyd και οι Led Zep, αλλά δε με άγγιξαν όσο οι Muse και οι Foo Fighters, γιατί έγραψαν σε μια εποχή που δε ζούσα, για μία εποχή που πλέον δεν υπάρχει. Και καταλήγουμε σε αυτό που είπες παραπάνω Δημήτρη, ανούσια τα σεντόνια όταν δεν υπάρχει περίπτωση μετακίνησης ούτε στο εκατοστό.

 

8 λεπτά πριν, manosx είπε

Bill η ανθρωπότητα θα πάει μπροστά, αλλά θα πάει μπροστά προς άλλες κατευθύνσεις. Η μουσική ήταν υψηλή προτεραιότητα την εποχή των κλασσικών για κοινωνικοπολιτικούς λόγους, έπεφταν λεφτά δηλαδή από βασιλείς και εκκλησία, και έγιναν τα έργα που έγιναν, θα είχαμε Καπέλα Σιξτίνα αν δεν ξηλώνονταν ο πάπας;

 

 Ε, όταν υπήρχαν οι αντίστοιχοι λόγοι, έπεφταν κυριολεκτικά εκατομμύρια για να γραφτούν τα dark side of the moon, και τα srg Pepper. Τώρα έπαψαν να υπάρχουν οι συνθήκες, θα πάψουν και τα προϊόντα των συνθηκών, οι άνθρωποι δεν δίνουν την έμφαση που έδιναν στη μουσική, video games, social media κλπ είναι ο δρόμος της εποχής, και δεν μπορεί να κάνει τίποτα κανείς για αυτό.

 

Έδιναν οι άνθρωποι έμφαση στη μουσική όταν δεν ήξεραν τι θα φάνε αύριο το πρωί και άκουγαν ορχήστρα μία φορά το εξάμηνο; Ή το επίπεδο των εκτελεστών ήταν ίδιο τότε με τώρα; Δεν είναι άσπρο-μαύρο το θέμα, υπάρχει μπόλικο γκρι που ο καθένας μας το βλέπει ή το αγνοεί με βάση τις προσλαμβάνουσές του.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Μία λες αυτό και μετά μας ρωτάς αν είμαστε οκ με την ραπ και την χιπ χοπ. Νομίζω είναι προφανές ότι βλέπεις τα δικά σου με άλλα μέτρα και σταθμά. Γιατί να είναι δική μου υπόθεση η ραπ και χιπ χοπ; Δε με αφορούν, όπως δε με αφορά και το μεγαλύτερο μέρος της mainstream μουσικής από τότε που θυμάμαι να συμμετέχω ως ακροατής.

 

Δεν υπάρχει συσχετισμός μεταξύ charts/πωλήσεων και καλλιτεχνικής αξίας, να το πω απλά. Δε με αφορά ο Kaney West και η Cardi B, όσο και να πουλάνε, με αφορούν καλλιτέχνες που μπορεί να έχουν 100k προβολές στο YouTube, αλλά έχουν να πουν κάτι που με αγγίζει.

 

Και φτάνω και σε αυτό που είπε παραπάνω ο @Jazzjoker, θρύλοι οι Beatles, φανταστικοί οι Pink Floyd και οι Led Zep, αλλά δε με άγγιξαν όσο οι Muse και οι Foo Fighters, γιατί έγραψαν σε μια εποχή που δε ζούσα, για μία εποχή που πλέον δεν υπάρχει. Και καταλήγουμε σε αυτό που είπες παραπάνω Δημήτρη, ανούσια τα σεντόνια 

Μα το τρεντ ειναι η ραπ και το χιπ χοπ.

 Όπως το 73 ήταν η bubble gum το 75 το πανκ το 76 η ρεγγε και το 77 η ντίσκο. Και αργοτερα οι muse

Εγω φετος αν δεν ειχε κλεισει η κορη επιστροφη πριν 3 μερες θα πηγαιναμε να τους δουμε.

 

Θα ακουσεις ραπ και χιπ χοπ ή θα τους απορριψεις?που υποτιθεται ειναι το μελλον 15 χρονια τωρα αφου το εκλεψε απ τους μαυρους ο εμινεμ?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μα το τρεντ ειναι η ραπ και το χιπ χοπ.

 Όπως το 73 ήταν η bubble gum το 75 το πανκ το 76 η ρεγγε και το 77 η ντίσκο. Και αργοτερα οι muse

Εγω φετος αν δεν ειχε κλεισει η κορη επιστροφη πριν 3 μερες θα πηγαιναμε να τους δουμε.

 

Θα ακουσεις ραπ και χιπ χοπ ή θα τους απορριψεις?που υποτιθεται ειναι το μελλον 15 χρονια τωρα αφου το εκλεψε απ τους μαυρους ο εμινεμ?

 

Γιατί η ραπ να είναι το μέλλον και όχι μια κακή παρένθεση; Ποιος τα λέει αυτά, με τι credentials και γιατί να το κάνω εγώ σημαία; Ραπ αποφάσισαν να πουλήσουν οι χαρτογιακάδες στο Αμέρικα, και; Ποιος θα τους θυμάται αυτούς σε 20-50-100 χρόνια; Ούτε τα εγγόνια τους, γιατί δε θα τους έχουν αφήσει μία.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Γιατί η ραπ να είναι το μέλλον και όχι μια κακή παρένθεση; Ποιος τα λέει αυτά, με τι credentials και γιατί να το κάνω εγώ σημαία; Ραπ αποφάσισαν να πουλήσουν οι χαρτογιακάδες στο Αμέρικα, και; Ποιος θα τους θυμάται αυτούς σε 20-50-100 χρόνια; Ούτε τα εγγόνια τους, γιατί δε θα τους έχουν αφήσει μία.

Γιατί?

Ποιο ειναι?

Παρενθεση 15 ετων?

Την πανκ την ξεχασαμε?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Γιατί?

Ποιο ειναι?

Παρενθεση 15 ετων?

Την πανκ την ξεχασαμε?

 

 

Θα το πω αλλιώς, γιατί φτάνουμε σε τέλμα. 15 χρόνια είναι ΤΙΠΟΤΑ μπροστά στην ανθρώπινη ύπαρξη και στην ιστορία της μουσικής. Επίσης δε μιλάμε για 15 χρόνια αποκλειστικής ραπ/χιπ-χοπ, υπήρχε και ποπ ανάμεσα και EDM και house και πανκ.

 

Θα προσπαθήσω να φέρω ένα παράδειγμα:

Όταν αρχίσαμε να χρονομετρούμε δρομείς, γινόντουσαν ρεκόρ διαρκώς. Γιατί; Γιατί το baseline ήταν χαμηλά. Με την πάροδο του χρόνου το baseline ανέβηκε και πλέον χρειαζόταν έξτρα προπόνηση, έξτρα σκευάσματα, έξτρα φυσικοθεραπείες για να πλησιάσεις αυτό το baseline και ιδανικά να το ξεπεράσεις. Το 2009 ο Bolt έκανε 9.58, ρεκόρ το οποίο προς το παρόν δεν έχει σπάσει. Το ότι δεν έσπασε ακόμα σημαίνει ότι γινόμαστε πιο αργοί, ή ότι δε θα βελτιωθούμε ποτέ;

 

Ακριβώς το ίδιο γίνεται και με τη μουσική, υπήρξαν κάποιοι που έσπασαν το ταβάνι τους και μαζί της ανθρωπότητας. Τα standards πλέον είναι στο Θεό, σημαίνει αυτό ότι δε βγάζουμε μουσικούς; Επίσης μην ξεχνάμε, ότι πλέον έχουν "φωνή" όλοι οι άνθρωποι, η μουσική δεν είναι προνόμιο λίγων και εκλεκτών, κάτι το οποίο προφανώς θα επηρεάσει τάσεις και προτιμήσεις. Άλλη μουσική θα ακούσει ο απόφοιτος του Berklee, άλλη θα ακούσει ο εργαζόμενος εστίασης στην Πάρο.

 

Για να κλείσω, επειδή όντως φτάσαμε σε τέλμα, αν έπρεπε να στείλω μουσική στο διάστημα για ένα άλλο είδος, θα έστελνα Bach, ό,τι έχει σωθεί από το έργο του. Και αν μερικά χρόνια αργότερα έπρεπε να ξαναστείλω, πάλι Bach θα έστελνα. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να το κλείσουμε το μαγαζί;

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου