Προς το περιεχόμενο

Ξεφυλλίζοντας το Guitar Player Νοεμβρη 1979


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάνω στο βίντεο πάντως, έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις.

 

- Από το 79 ήδη, το guitar player, ήταν 70%-80% διαφημίσεις. Τις οποίες γουστάραμε ως πεινασμένοι, και πολλές φορές αυτές ήταν το κίνητρο να το αγοράσουμε, μην δίνοντας σημασία στα πραγματικά ενδιαφέροντα μουσικά άρθρα που είχε κατά καιρούς, είτε σαν μόνιμες στήλες, είτε σαν θέματα τεύχους.

 

- Πέφτοντας στην "παγίδα", έκανες κι εσύ ακριβώς αυτό. Έμεινες δηλαδή στις διαφημίσεις, ακόμα και για προϊόντα που είναι πια ξεπερασμένα (έχουν βέβαια μια γοητεία, το αναγνωρίζω), παραλείποντας να μιλήσεις έστω και λίγο για κάποιο μουσικό άρθρο (εκτός ίσως από τον Nielsen, που και αυτό με gear είχε σχέση).

Κάποια στιγμή δε, που πέτυχες παρτιτούρα, είπες (αυτό που έλεγαν οι περισσότεροι βέβαια) "πω πω, πολύ μαυρίλα" ή κάτι τέτοιο.

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Πάνω στο βίντεο πάντως, έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις.

 

- Από το 79 ήδη, το guitar player, ήταν 70%-80% διαφημίσεις. Τις οποίες γουστάραμε ως πεινασμένοι, και πολλές φορές αυτές ήταν το κίνητρο να το αγοράσουμε, μην δίνοντας σημασία στα πραγματικά ενδιαφέροντα μουσικά άρθρα που είχε κατά καιρούς, είτε σαν μόνιμες στήλες, είτε σαν θέματα τεύχους.

 

- Πέφτοντας στην "παγίδα", έκανες κι εσύ ακριβώς αυτό. Έμεινες δηλαδή στις διαφημίσεις, ακόμα και για προϊόντα που είναι πια ξεπερασμένα (έχουν βέβαια μια γοητεία, το αναγνωρίζω), παραλείποντας να μιλήσεις έστω και λίγο για κάποιο μουσικό άρθρο (εκτός ίσως από τον Nielsen, που και αυτό με gear είχε σχέση).

Κάποια στιγμή δε, που πέτυχες παρτιτούρα, είπες (αυτό που έλεγαν οι περισσότεροι βέβαια) "πω πω, πολύ μαυρίλα" ή κάτι τέτοιο.

 

βασικά τα βίντεο αυτά που για σας είναι 20 λεπτά για μένα είναι πολύ περισσότερο. Και είναι ήδη χωρίς να προσπαθήσω καθόλου. Εννοώ βάζω το τεύχος κάτω και ανοίγω και λέω. Δεν υπάρχει προετοιμασία άλλη. Και πάλι μόνο το στήσιμο και μετά το upload σου τρώει μια χαρά 2 ώρες.  Με σενάριο και προετοιμασία θα ήθελε μια μέρα το καθένα και ...δεν τρελλάθηκα τόσο, ακόμα.

Είναι ένα παράξενο "παιχνίδι" που κάνω με τα βίντεο αυτά, διότι δεν εξυπηρετούν σε τίποτα.

Απλά μοιράζομαι δημόσια τις σκέψεις μου με περιορισμένο κοινό συγκεκριμένων και ίδιων απαιτήσεων.

Το να αναλύσω τα μουσικά άρθρα και να σταθώ στα πιό σοβαρά (κι όχι ανάλαφρα) του κάθε τεύχους θα διώξει πιστεύω και τους ελάχιστους ακόμα και τους παθιασμένους. Το βίντεο θα πάει στη μιάμιση ώρα και θα αρχίσουν τα σχόλια "το είπες λα δίεση ενώ είναι σιμπεμολ"

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Δεν υπάρχει προετοιμασία άλλη. Και πάλι μόνο το στήσιμο και μετά το upload σου τρώει μια χαρά 2 ώρες.  Με σενάριο και προετοιμασία θα ήθελε μια μέρα το καθένα και ...δεν τρελλάθηκα τόσο, ακόμα.

 

Το να αναλύσω τα μουσικά άρθρα και να σταθώ στα πιό σοβαρά (κι όχι ανάλαφρα) του κάθε τεύχους θα διώξει πιστεύω και τους ελάχιστους ακόμα και τους παθιασμένους. Το βίντεο θα πάει στη μιάμιση ώρα και θα αρχίσουν τα σχόλια "το είπες λα δίεση ενώ είναι σιμπεμολ"

 

Ναι βρε dim, το ξέρω.

Αλλά δεν είπα να κάνεις καμιά φοβερή ανάλυση.

Δύο λόγια για το άρθρο είπα να πεις, όχι να κάτσεις να το διαπραγματευτείς κιόλας.

 

Από την άλλη, καλό είναι αυτό που κάνεις, γιατί αντικατοπτρίζει το πώς αντιμετώπιζε ο μέσος αναγνώστης τότε, το περιοδικό.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Ναι βρε dim, το ξέρω.

Αλλά δεν είπα να κάνεις καμιά φοβερή ανάλυση.

Δύο λόγια για το άρθρο είπα να πεις, όχι να κάτσεις να το διαπραγματευτείς κιόλας.

 

δυο λόγια για να πω πρέπει να προετοιμαστώ. Και α) δεν έχω την υπομονή β) δεν υπάρχει η πολυτέλεια. Διότι τα βίντεο αυτά δεν είναι παραγωγές. Είμαι ο άνθρωπος ορχήστρα και μοιράζομαι απλά κάτι που αγαπώ. Αν ήταν να το κάνω δουλειά "παραγωγή" ξέρω πως θα έπρεπε να γίνει και ...πως να αποδώσει. Αυτά κάνουν στην καλύτερη 30-40 θεάσεις με κοινό "ψαγμένο" υποτίθεται όπως του νοιζ. Και ποιός νοιάζεται από τους 30-40 για την παρτα του Rit ? εσύ, εγώ και ένας ακόμα....Δυστυχώς. Γι αυτό τα κάνω χωρίς προετοιμασία. Θέλω να φαίνεται το στοιχείο της έκπληξης και του μή στημένου.

 

21 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Από την άλλη, καλό είναι αυτό που κάνεις, γιατί αντικατοπτρίζει το πώς αντιμετώπιζε ο μέσος αναγνώστης τότε, το περιοδικό.

 

Σαν μέσος αναγνώστης τότε, καθόμουν και νότα νότα προσπαθούσα να πορευτώ. Διότι ήταν η μόνη πηγή γνώσης μαζί με ένα δυο chord books. Σήμερα τέτοιες αναλύσεις θεωρητικές υπάρχουν χιλιάδες στο ίντερνετ. Το πως ήταν ένα ειδικό περιοδικό του τύπου αυτού πριν 40 χρόνια δεν το βρίσκεις. 

 

Είναι λίγο δονκιχωτισμός η όλη ιστορία. Αλλά και τι δεν είναι? Το ότι κάθομαι και φτιάχνω μουσική που ευχαριστεί κυρίως εμένα το ίδιο δεν είναι? Γιατί την κοινοποιώ? έλα ντε? φαύλος κύκλος. Και ατέλειωτη συζήτηση και ποιός έχει όρεξη αργάμιση....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Σήμερα τέτοιες αναλύσεις θεωρητικές υπάρχουν χιλιάδες στο ίντερνετ.

 

Μην το βλέπεις έτσι, και το gear αυτό πια είναι ξεπερασμένο, αλλά έχει την γοητεία του.

Οι αναλύσεις όμως δεν είναι ξεπερασμένες.

Κι εγώ ξεροστάλιαζα για τα άρθρα πχ του Henderson, σχετικά με την mmaj7 και τα αρπέτζιος που έδειχνε (αν και εντελώς βασικά), τα είχα ξεκοκκαλίσει.

Όπως και για τα άρθρα πχ του Tedesco.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Μην το βλέπεις έτσι, και το gear αυτό πια είναι ξεπερασμένο, αλλά έχει την γοητεία του.

Οι αναλύσεις όμως δεν είναι ξεπερασμένες.

Κι εγώ ξεροστάλιαζα για τα άρθρα πχ του Henderson, σχετικά με την mmaj7 και τα αρπέτζιος που έδειχνε (αν και εντελώς βασικά), τα είχα ξεκοκκαλίσει.

Όπως και για τα άρθρα πχ του Tedesco.

ξεπερασμένο τι σημαίνει ? ξεχασμένο κυρίως.

είχα ξεχάσει ότι η ovation είχε φτιάξει solid body ή τις lead της fender...

τόσο ξεπερασμένα που σήμερα κανείς δεν γνωρίζει ότι υπήρξαν καν.

 

αυτο για μένα στο τεύχος αυτό ήταν πολύ πιό σημαντικό από το άρθρο του ritenour.

 

Και του Tedesco ήταν πάντα ένα γέλιο, όπως ήταν ο ίδιος ο άνθρωπος.

Αλλα σου είπα μιλάμε για πολύ dedicated γνώση.

Και αυτή θα ρίξει την όποια ....θέαση.

Θα μου πεις θα σε πειράξει που αντί για 30 θα πιάσει 20 ή 15?

Ναι, κατα βάθος θα με πειράξει.

Όπως με πειράζει που ανέβασα το tarkus και πάνω στον χρόνο ζήτημα να το δουν 1500 άνθρωποι. Εντάξει δεν περίμενα 1 μύριο, αλλά έτσι για το γμτ μπορει να περίμενα 5000.

Καταλήγω, λέγοντας ότι είμαστε μειοψηφίες. Και συ με τον Henderson και γω με τον Lagrene.

Και ιδίως σε μια χώρα με 0 αποτύπωμα πουθενά και σε τίποτα.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό το ζηλεύω ας πούμε. Είχες ένα μήνα -τουλάχιστον- να μελετήσεις 3-4 licks και άντε 1-2 θεωρητικά concepts. Υπήρχε το περιθώριο να περάσεις πολύ χρόνο, να τα κανεις δικά σου, να εντρυφήσεις.

 

Τώρα γίνεται να κατεβάζεις και κάτι άλλο καθημερινά, από licks μέχρι βιβλία ολόκληρα. Για κάποιον με τη δική μου προσοχή είναι κατάρα αυτό. 

  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BillTrantos είπε

Αυτό το ζηλεύω ας πούμε. Είχες ένα μήνα -τουλάχιστον- να μελετήσεις 3-4 licks και άντε 1-2 θεωρητικά concepts. Υπήρχε το περιθώριο να περάσεις πολύ χρόνο, να τα κανεις δικά σου, να εντρυφήσεις.

 

Τώρα γίνεται να κατεβάζεις και κάτι άλλο καθημερινά, από licks μέχρι βιβλία ολόκληρα. Για κάποιον με τη δική μου προσοχή είναι κατάρα αυτό. 

 

Α γεια σου, κατάλαβες την προηγούμενη διαφωνία μου.

Ότι ισχύει με τα licks, ισχύει και με την ακρόαση.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Α γεια σου, κατάλαβες την προηγούμενη διαφωνία μου.

Ότι ισχύει με τα licks, ισχύει και με την ακρόαση.

 

το ίδιο ισχύει και με την "υπερπροσφορά" της "μουσικής" σήμερα.

(Τα εισαγωγικά προφανώς είναι σκόπιμα)

 

σήμερα παίρνεις ένα βιβλίο και θες σε μια μέρα να τελειώσεις 10 μαθήματα.

Όταν έχεις 1 με 1 δάσκαλο, αναγκαστικά 1 θα κάνεις.

 

Δεν συζητάμε για γκουγκλάρισμα....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

το ίδιο ισχύει και με την "υπερπροσφορά" της "μουσικής" σήμερα.

(Τα εισαγωγικά προφανώς είναι σκόπιμα)

 

Λέμε το ίδιο πράγμα αλλά με διαφορετική οπτική και πιθανόν με διαφορετικά συμπεράσματα.

 

Κοίταξε να δεις τις διαφορές.

Πόσο εύκολο είναι σήμερα να μπεις στο YT και να ακούσεις κάτι που ξέρεις ότι σου αρέσει, ενώ παλαιότερα θα έπρεπε να πληρώσεις πολλά λ7, και αν το έβλεπες/άκουγες?

Πανεύκολο.

Πόσο εύκολο είναι σήμερα να βρεις κάτι νέο/καινούριο που να σου αρέσει?

Πολύ δύσκολο.

Πόσο εύκολο ήταν παλιά να βρεις κάτι νέο/καινούριο που να σου αρέσει?

Πιο εύκολο. Γιατί?

Μήπως η μουσική που ήταν mainstream παλιά σου άρεσε περισσότερο?

Είχες περισσότερη πληροφόρηση για αυτά που κυκλοφορούσαν? Όχι.

Είχες μεγαλύτερη πρόσβαση σ' αυτά? Όχι.

Ήξερες, εκτός από τα γνωστά που κυκλοφορούσαν και σου άρεσαν, αυτά που κυκλοφορούσαν και θα μπορούσαν να σου αρέσουν? Όχι.

Οπότε έμενες (οι περισσότεροι) σ' αυτά που τους άρεσαν, χωρίς να ψάχνουν πολύ περισσότερο, τους αρκούσαν αυτά.

Γιατί τους άρεσε η μουσική της εποχής.

 

Αν (λέω αν), η σημερινή mainstream μουσική ήταν επιπέδου beatles, θα είχες μεγάλο πρόβλημα να βρεις κάτι που να σου αρέσει μέσα στην υπερπληροφόρηση?

Δεν το πιστεύω.

 

Γι' αυτό λέω, η κουβέντα αυτή είναι τεράστια.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου