Προς το περιεχόμενο

Ξεφυλλίζοντας το Guitar Player Νοεμβρη 1979


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λες και το εχω παραγγελια.

Ακουστε (τωρα δεν προλαβαινετε) το βραδι σε επαναληψη τον Πετριδη στο πρωτο.

Ακριβως αυτα που συζητάμε 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Λες και το εχω παραγγελια.

Ακουστε (τωρα δεν προλαβαινετε) το βραδι σε επαναληψη τον Πετριδη στο πρωτο.

Ακριβως αυτα που συζητάμε 

 

εβαλε σε κάποια φάση ένα καινούργιο ροκ, όντως ενδιαφέρον, δεν το θυμάμαι, από τα πιό πετυχημένα σήμερα. Εχει λέει κάπου 500 χιλιάδες στο yt

και μετά έβαλε αυτό.

700 εκατομύρια.....

 

και μετα μου λέτε....

τι έχουν τα ερ'μα και ψοφάνε...

 

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν τω μεταξύ είχε γούστο, λέει θα σας βάλω άλλο ένα.

Βάζει. Δεν είναι το ίδιο λεει. Αλλο είναι.

Σαν τη μάνα μου που έλεγε ότι το satisfaction είναι ίδιο με το get off of my cloud...

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε όλοι νοσταλγοί του παρελθόντος. Γιατί είναι συνυφασμένο με χρόνια πιο όμορφα, πιο αγνά, πιο ανέμελα, με καταστάσεις ζωής που είχαν λιγότερες σκοτούρες (πολυαναμενόμενο και καλοδεχούμενο incoming σχόλιο του superfunk για ΠΑΣΟΚ 😅), και δεν σχετίζεται μόνο με τη μουσική, αλλά με τη ζωή γενικότερα. 

Σκεφτείτε τα videogames. Όσο κ αν προχωρήσει η τεχνολογία, ποτέ δε θα μπορέσεις να εξηγήσεις σε έναν πιτσιρικά του σήμερα το πόσο συναρπαστικό ήταν το Super Mario που ο Mario ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ρε φίλε, με τη μουσική του σε midi και τη κονσόλα να λέγεται Atari, να κοστίζει 10.000 δραχμάς και αν έπαιζες ένα τρίωρο να έβγαζε καπνούς. Όμως σκαλώναμε, καιγομασταν και τότε. Αυτό δε σημαίνει ότι η επιστήμη δεν προχώρησε (και έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα).

Μιλώντας για τη μουσική, πάλι έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, αλλά γενικά ο πλουραλισμός είναι υγεία. Με χαλάει το γκρουπ των 13χρονων που ακούνε ελληνικό τραπ και περνάνε δίπλα μου; Εντελώς, μου χαλάνε την υγεία. Όμως το πρόβλημα ειναι του μπαμπά τους που δεν τους ενέπνευσε να ακούσουν σωστή μουσική, όχι δικό μου. Λες και εμάς που ακούγαμε Guns n roses, Scorpions και Bon Jovi στην παιδική μας ηλικία, δε μας έλεγαν οι μπαμπάδες μας που μεγάλωσαν με Elvis, Beatles και Rolling Stones ότι ακούμε βλακείες...

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BillTrantos είπε

 

 

 

 

Έδιναν οι άνθρωποι έμφαση στη μουσική όταν δεν ήξεραν τι θα φάνε αύριο το πρωί και άκουγαν ορχήστρα μία φορά το εξάμηνο;

 

 Πολιτισμό δεν παράγουν αυτοί που δεν έχουν να φάνε. Η μουσική ήταν βασικό εργαλείο για το κύρος και την προπαγάνδα εκκλησιών και αυλών, όπως και η υψηλή αρχιτεκτονική και τα εικαστικά άλλωστε. Μην ξεχνάς ότι ράδια και youtube ούτε ιδέα τότε, άκουγες σα χάνος και κατάπινες και σαν χάνος επίσης.

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Είμαστε όλοι νοσταλγοί του παρελθόντος.

 

να με συγχωρείς

δεν είμαστε καθόλου.

Και άσε το παρελθόν στην ησυχία του.

Διάλεξε ανάμεσα στο κακό κουνέλι και στον jack white που έβαλα πιό πάω.

Φετεινά άσματα, από τα καλύτερα του είδους τους

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Που ήταν δηλαδή.

 

Φυσικά και ήταν, στον τομέα της μουσικής εννοώ. 

Όχι πως δεν βγαίνει και σήμερα καλή μουσική. 

ΣΥΝΤΑΡΑΚΤΙΚΗ μουσική όμως δεν βγαίνει και είναι και λογικό μια και η μουσική αντικατοπτριζει την εποχή η οποία είναι δυστυχώς, πολιτισμικά ,με τον κάθε βλακα και ασχετο να έχει βήμα και γνώμη, για το πέος, με το συμπαθειο παντοτες

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου