Προς το περιεχόμενο

OBEGRANSAD


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, trolley είπε

Η συζήτηση συνήθως αφορά τον ήχο.

Ο ήχος εξαρτάται κατά 99% με τον ενισχυτή και τα ηχεία.Οτι ισχύει και για τις κιθάρες δηλαδή.Μιλαμε πάντα για ποιοτικές ηχογραφήσεις σε οποιοδήποτε μέσο.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αν το δούμε ως ιεροτελεστία είναι ανώτερο.

 Αλλά και το cd ως ιεροτελεστία πλέον το βλέπουμε.

 Τα καημένα τα νιάτα τι γρήγορα που περνούν.........😀

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Τα καημένα τα νιάτα τι γρήγορα που περνούν....

You nailed it.

Αυτοί που ασχολούνται με βινύλιο, τα νιάτα τους νοσταλγούν.

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, trolley είπε

Η συζήτηση συνήθως αφορά τον ήχο.

αυτή τη συζήτηση την έχω κάνει εκατοντάδες φορές τα τελευταία 20 χρόνια και έχω πλακωθεί με ένα σωρό κόσμο που τον ήξερα κι όλας.


Συνεπώς δεν θα κάτσω να το ξανακάνω μαζί σου εφ όσον κι όλας δεν σε γνωρίζω.

Για μένα το βινύλιο σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα τη μουσική.

Και έχω και χρησιμοποιώ όλα τα φορμάτ μουσικής παράλληλα.

Απλά πλέον δεν αγοράζω τίποτα ψηφιακό, εκτός αν είναι απόλυτη ανάγκη.

Δεν είναι θέμα της ασχετοσύνης του κόσμου που λέει ότι το βινύλιο έχει χριτς χριτς και μικρή δυναμική περιοχή και μικρότερο διαχωρισμό καναλιών και λόγο σήματος προς θόρυβο. Δεν είναι θέμα σπεκς. Είναι αυτό που νιώθεις.

Και δεν θέλω να σε πείσω ούτε με ενδιαφέρει κι όλας. Μη νομίζεις λοιπόν ότι τα γράφω για σένα. Τα γράφω για κάποιον που θα θελήσει ενδεχομένως να ξεστραβωθεί.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μη νομίζεις λοιπόν ότι τα γράφω για σένα.

Κοίτα, η ταυτόχρονη επίκληση της υποκειμενικότητας μίας άποψης ("Για μένα το βινύλιο" γράφεις) και της αντικειμενικότητας αυτής ("να ξεστραβωθεί", γράφεις, άρα όσοι δεν την έχουν ασπαστεί είναι στραβοί) δείχνει ότι νομίζεις πως είσαι Δάσκαλος. Οπότε, όντως, δεν μπορεί να γράφεις ειδικά για 'μένα, διότι δεν σε έχω αποδεχθεί ως Δάσκαλο. Κανένα πρόβλημα λοιπόν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trolley είπε

Κοίτα, η ταυτόχρονη επίκληση της υποκειμενικότητας μίας άποψης ("Για μένα το βινύλιο" γράφεις) και της αντικειμενικότητας αυτής ("να ξεστραβωθεί", γράφεις, άρα όσοι δεν την έχουν ασπαστεί είναι στραβοί) δείχνει ότι νομίζεις πως είσαι Δάσκαλος. Οπότε, όντως, δεν μπορεί να γράφεις ειδικά για 'μένα, διότι δεν σε έχω αποδεχθεί ως Δάσκαλο. Κανένα πρόβλημα λοιπόν.

εντάξει

την αλλάζω σε αντικειμενικότητα.

είμαστε οκ τώρα

απλά ήθελα να είμαι ευγενικός

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

απλά ήθελα να είμαι ευγενικός

Δεν υπάρχει λόγος. Άσε δε, που δεν τα καταφέρνεις (να είσαι ευγενικός). Ευγενικός μπορεί κάποιος να είναι όταν δίνει ευκαιρίες σε γνώμες με τις οποίες διαφωνεί. Εσύ νομίζεις ότι πρέπει να ενδώσουμε στις δικές σου γνώμες, προκειμένου να ξεστραβωθούμε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δούμε με σπεκς τότε το βινύλιο έχει περισσότερη λεπτομέρεια από την άποψη σε ένα CD ο ήχος είναι χωρισμένος σε κομμάτια sample rates ας πούμε κουκίδες που ενώνονται μεταξύ τους( τρισεκατομμύρια βέβαια) ενώ ο αναλογικός ήχος θεωρητικά πάντα δεν έχει τέτοιο περιορισμό και η πληροφορία τείνει στο άπειρο.Οπως συμβαίνει και με τους ενισχυτές κιθάρας τους λαμπατους με τους ψηφιακούς.Στους ενισχυτές την διαφορά την νιώθεις ξεκάθαρα στο χέρι όσο αφορά το άγγιγμα πόσο ευαίσθητοι είναι σε σχέση με έναν ψηφιακό.Για τα φόρμα ήχου δεν ξέρω πόσο ξεχωρίζει το κάθε μέσο καθώς εκεί μπαίνει η παράμετρος του ενισχυτή και των ηχείων που είναι απείρως πιο σημαντικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, trolley είπε

You nailed it.

Αυτοί που ασχολούνται με βινύλιο, τα νιάτα τους νοσταλγούν.

 

Εγώ δεν πρόλαβα την αίγλη του γιατί είμαι λίγο μεταγενέστερός σας, το 85 που ήμουν 10 χρονών και λίγο πιο πριν με μύησαν στις κασέτες, έγραφα σε κασέτες και ενώ είχαμε πικ απ στο σπίτι δεν το χρησιμοποίησα σχεδόν καθόλου. Εγραφα και αγόραζα κασέτες, τις πρώτες μου εγγραφές από αρμόνιο και atari - amiga τις έκανα σε κασέτες, τα mixtapes μου🤣 και ευχαριστήθηκα το βινύλιο μόνο σε φίλους που είχαν συλλογή.

 Μάλιστα ένας φίλος μου πριν από 10 χρόνια βρέθηκε σε ανάγκη και πούλησε όλα τα βινύλιά του και του είπα ότι εγκληματείς, μην το κάνεις αφού του άρεσε το βινύλιο και μου λέει αγόρασέ τα εσύ αφού τα κλαις και δεν τα πήρα γιατί έβλεπα πως θα φουντώσει η κρίση και θα θέλω να αγοράζω για το παιδί ρούχα και δεν θα βγαίνω και πρέπει να ξεφορτώνομαι και εγώ πράγματα και να είμαι φορητός γιατί δεν ξέρεις με τι ορέξεις θα ξυπνήσουν τα funds 🤣🤪

 

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου