Προς το περιεχόμενο

Θέλω να πάρω ένα Β3...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, trolley είπε

Ναι, πάρε το Roland, το πρώτο Hammond με Pitch-Bend.

 

επ αυτού επειδή είδα μερικά βίδεα, ο λεβιές ελέγχει το λεσλι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

επ αυτού επειδή είδα μερικά βίδεα, ο λεβιές ελέγχει το λεσλι

ο λεβιές και το d-beam μπορούν να ελέγχουν ότι θέλεις και ΑΠΟΓΕΙΩΝΕΙ🤣 την εκφραστικότητα.

 

 Και επειδή ειπώθηκαν κάποια πράγματα😀 για τη Roland για ακούστε το συνημμένο παρακαλώ

 Ακούστε ROLAND 🤣που έγραψα τώρα τον ήχο που έλεγα και παίζω μαζί του και τον διαμορφώνω να δείτε cross modulation skills . Είναι μεγάλη η ROLAND🤣 (ήθελα να βάλω για πλάκα και από το vintage organs αλλά δεν μου ανοίγει και βαριέμαι να δω τι φταίει τώρα🤣)

 

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

 Ακούστε ROLAND 🤣που έγραψα τώρα τον ήχο που έλεγα και παίζω μαζί του και τον διαμορφώνω να δείτε cross modulation skills 

Μόλις απέτρεψες τον Dim να πάρει το Roland....

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dimsonic είπε

επ αυτού επειδή είδα μερικά βίδεα, ο λεβιές ελέγχει το λεσλι

Από το Μ1 και μετά, ο λεβιές πάντα αυτό ελέγχει στα Hammond-type Patches.

Προφανώς έκανα πλάκα.

 

Νόμιζα πάντως, και το σέβομαι αυτό, ότι θέλεις μία πιο γνήσια εμπειρία, μία πιο αφοσιωμένη-σε-ένα-σκοπό μηχανή, οπότε καλούδια που έχουν τα σύγχρονα synths δεν είναι απαραίτητα, ίσως να είναι και ενοχλητικά.

 

Όπως το είχε θέσει και ο Κηθ ο Έμερσον σε μία συνέντευξη "δεν μπόρεσα ποτέ να συνηθίσω το ότι βγαίνει αυτός ο ήχος από κάτι που έχει συνηθισμένα πλαστικά πλήκτρα".

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cigaret13 είπε

Μόλις απέτρεψες τον Dim να πάρει το Roland....

Γιατί, τι έχει?😀 είναι VA ήχος που είναι σαν σκέτο Α.

 Δεν σας αρέσει δηλαδής.

 (Δύσκολο κοινό😢🤣)

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, trolley είπε

Νόμιζα πάντως, και το σέβομαι αυτό, ότι θέλεις μία πιο γνήσια εμπειρία, μία πιο αφοσιωμένη-σε-ένα-σκοπό μηχανή, οπότε καλούδια που έχουν τα σύγχρονα synths δεν είναι απαραίτητα, ίσως να είναι και ενοχλητικά.

 

Όπως το είχε θέσει και ο Κηθ ο Έμερσον σε μία συνέντευξη "δεν μπόρεσα ποτέ να συνηθίσω το ότι βγαίνει αυτός ο ήχος από κάτι που έχει συνηθισμένα πλαστικά πλήκτρα".

 

βασικά δεν ξέρω πως φτάσαμε να υπονοηθεί εδώ μέσα ότι είμαι κάτι σαν τον Ωνάση ένα πράγμα.

Το ότι μου αρέσει κάτι και μπορώ να διαθέσω στον εαυτό μου την πολυτέλεια να έχει κάτι που να παίζει ον δε φλαι (γιατί το κέφι στο χαλάει πάντα το ότι πρέπει να περιμένεις να ανοίξει το ένα και το άλλο, να ανέβεις τη σκάλα και όχι πχ να το έχεις αγκαλιά βλέποντας τον αυτιά κλπ κλπ) έναν βίντατζ ήχο δεν σημαίνει ότι θα δώσω εύκολα χίλιατρακόσα για το ρηαλ θινγκ. Γιατί αν είναι έτσι θα πάρω και δίσκαλο και με πετάλια και με σκαμνί που λεει ο λόγος. Μιλάμε για συμβιβασμούς και εξυπηρέτηση ενός βίτσιου, που υπαγορεύονται από μια εσωτερική λογική.

Οπότε στη λογική αυτή αν μπει και στο σπίτι ένα πλήκτρο που κάνει κι αυτό, είναι και πιάνο, είναι και συνθ κλπ, οκ δεν θα παει χαμένο. 

Αλλωστε ακόμα και σήμερα υπάρχει πολύ ντημπει (Αλέφας) για το ποιός ψηφιακός ήχος είναι κοντά στον αναλογικό, hammond, suzuki, crumar, clavia, korg κλπ.

Τώρα, στην Roland έχω εμπιστοσύνη, έχω πιάνο 16 χρόνια τώρα, συμπαθές μου φαίνεται αυτό για τα λεφτά του, το βρίσκεις και εδώ, έχει και αντιπροσωπεία. Γιατί τα άλλα....δεν νομίζω.

(επίσης νομίζω το vr09 δεν έχει waterfall)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

 

(επίσης νομίζω το vr09 δεν έχει waterfall)

δεν έχει αλλά θα κάνεις glissando κανονικά  , άμα δυσκολευτείς 😀θα σου δείξω εγώ τεχνικές να τους ψαρώνεις που είμαι μεγάλος παίκτης🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cos_dr είπε

δεν έχει αλλά θα κάνεις glissando κανονικά  , άμα δυσκολευτείς 😀θα σου δείξω εγώ τεχνικές να τους ψαρώνεις που είμαι μεγάλος παίκτης🤣

θα πρέπει να μου δείξεις οπωσδήποτε, γιατί μόνο τέτοια θα μπορώ να κάνω 😜

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

θα πρέπει να μου δείξεις οπωσδήποτε, γιατί μόνο τέτοια θα μπορώ να κάνω 😜

γιατί και εγώ που τα έχω παρατήσει τελείως και δεν παίζω καθόλου μόνο τέτοια μπορώ να κάνω καλά 🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, dimsonic είπε

 

δεν κάνεις λάθος.

Προφανώς δεν έχω ασχοληθεί με το σπορ (εκτενώς). Δεν το παίζω αυθεντία και δεν το κρύβω. Μου αρέσει ο ήχος του από τη μουσική που ακούω. Ελπίζω από αυτό το feedback να καταλήξω κάπου.

Το roland μου φαίνεται πειστικό, είναι ένα μεγάλο πακέτο (σου δίνει λίγο απ όλα) και είναι αυτόνομο.

Από την άλλη δεν είναι gimmick όπως το ferro ή το crumar.

Για έναν πιουρίστα ίσως και το viscount να είναι ιεροσυλία, αλλά απ την άλλη αν ήταν καλό για τον Joey εγώ τι να πω?

Βεβαια τα νούμερα είναι αμείλικτα....385, 799, 1299 (και ακόμα δεν μπήκε το XK στην εξίσωση).

 

Πολύ φοβάμαι ότι θα το ξανασυζητάμε πάλι μετά από 3 χρόνια....


Δεν είναι θέμα πουριτανισμού, σκέψου την αντιστοιχία ότι κάποιος μπορεί έναν Fender Twin αλλά το σκέφτεται μήπως τελικά δώσει τα ίδια λεφτά για να πάρει το POD το φασόλι γιατί στα youtube videos και τα δύο έχουν ωραίο καθαρό ήχο 😅

Από κει και πέρα και ο James Taylor έπαιζε με το CX-3 για να μην κουβαλάει το Hammond κάποτε αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το CX-3 μοιάζει ιδιαίτερα σε ένα B3, μιας και δεν έχει octave folding στα higher registers - πολύ χαρούμενοι πρέπει αν ήταν οι Ιάπωνες που το έφτιαξαν αυτό το "ελλάτωμα" του Hammond αλλά τελικά σήμερα αυτό θεωρείται το μεγαλύτερο μειονέκτημα του Korg και είναι και ο λόγος που ακούγεται πιο "pop" ή πιο "θεατράλε" αν εισαι ο Nick Cave. Θέλω εδώ να πω ότι εντάξει όταν είσαι επαγγελματίας, κάνεις λίγο και την ανάγκη φιλοτιμία για να μην κουβαλάς καμιά 100αρια κιλά παραπάνω ή για να πάρεις τα φραγκάκια απ το endorsement... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου