Προς το περιεχόμενο

About bass amplifier


Vasilis1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ας το κάνει όμως κάποια φορά, για να σπάσει τη μονοτονία να τον "αποκαλύπτουν" άλλοι αντ' αυτού.

Αν το ζητήσεις με την καρδιά σου και χωρίς ματαιοδοξια θα γίνει 100%

Όλοι οι άνθρωποι κάποια στιγμή στην ζωή τους έχω θεοπτεία.Σπανιες οι περιπτώσεις που αυτό δεν συμβαίνει.

4 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Καθόλου. Όμως το κοσμολογικό σύστημα του- και ελπίζω να το αντιλαμβάνεσαι- ξεπεράστηκε αιώνες τώρα.

Η αλήθεια δεν μπορεί να ξεπεραστεί.

 

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Πράγμα που σημαίνει ότι δεν ξέρουμε.

Ίσως να μην είμαστε ικανοί να μάθουμε, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός της άγνοιάς μας.

Ότι λοιπόν δεν ξέρουμε και δεν καταλαβαίνουμε, το κάνουμε ότι γουστάρουμε.

Εσύ επέλεξες να το κάνεις θεό, με γεια σου με χαρά σου.

Αλλά ούτε το γνωρίζεις, ούτε το καταλαβαίνεις κι εσύ.

Οπότε τι μένει?

Να το πιστεύεις.

Εμένα μου έχει αποκαλυφθεί.Πιστεψε με είμαι πιο άπιστος από όλους σας .

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Αν το ζητήσεις με την καρδιά σου και χωρίς ματαιοδοξια θα γίνει 100%

Αντ΄αυτού είναι αυτό φίλος. Και επειδή έθιξες πριν τον Αριστοτέλη. Το γεωκεντρικό του σύστημα "επέζησε" για μεγάλο διάστημα για έναν και μόνο λόγο: Βόλευε.

Και βόλευε τη θρησκεία- ήταν στην ίδια γραμμή. Η Γη στο κέντρο και όλα γυρίζουν γύρω της κατά τις βιβλικές επιταγές. 

Αυτό το πουλόβερ ξηλώθηκε. Ορισμένοι λάτρεις των dark ages επιμένουν να το φοράνε. Δικαίωμα τους.     

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Εμένα μου έχει αποκαλυφθεί.Πιστεψε με είμαι πιο άπιστος από όλους σας .

 

Παρ' όλα αυτά δεν το γνωρίζεις, αλλιώς δεν θα το πίστευες.

Κι αν δεν το γνωρίζεις, μπορεί να είναι οτιδήποτε, άσχετα αν εσύ επιλέγεις να το ονομάζεις θεό.

Μπορεί πχ να είναι εξωγήινη δύναμη.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Παρ' όλα αυτά δεν το γνωρίζεις, αλλιώς δεν θα το πίστευες.

Κι αν δεν το γνωρίζεις, μπορεί να είναι οτιδήποτε, άσχετα αν εσύ επιλέγεις να το ονομάζεις θεό.

Μπορεί πχ να είναι εξωγήινη δύναμη.

Επειδή μάλλον είσαι λίγο μεγαλύτερος από εμένα θα θυμάσαι όταν πριν από 30-40 χρόνια κάποιος μίλαγε για εξωγήινους ήταν τρελός.Ενω τώρα θεωρείται από την ψευτουποστημονική κοινότητα ως κάτι δεδομένο χωρίς βέβαια καμία απόδειξη.Θα έρθουν οι εξωγήινοι και πολύ σύντομα μόνο που δεν θα είναι εξωγήινοι αλλά προβολές 3D .

Αν διαβάσεις Καρλ Γιουνγκ θα καταλάβεις τι ακριβώς είναι οι εξωγήινοι.

7 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αντ΄αυτού είναι αυτό φίλος. Και επειδή έθιξες πριν τον Αριστοτέλη. Το γεωκεντρικό του σύστημα "επέζησε" για μεγάλο διάστημα για έναν και μόνο λόγο: Βόλευε.

Και βόλευε τη θρησκεία- ήταν στην ίδια γραμμή. Η Γη στο κέντρο και όλα γυρίζουν γύρω της κατά τις βιβλικές επιταγές. 

Αυτό το πουλόβερ ξηλώθηκε. Ορισμένοι λάτρεις των dark ages επιμένουν να το φοράνε. Δικαίωμα τους.     

Βόλευε την θρησκεία των αρχαίων Ελλήνων;Δεν νομίζω.Εξαλλου ο Αρίσταρχος είχε διατυπώσει το ηλιοκεντρικό μοντέλο πριν τον Αριστοτέλη.Η σημερινή θρησκεία αποδέχεται το ηλιοκεντρικό μοντέλο χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Επειδή μάλλον είσαι λίγο μεγαλύτερος από εμένα θα θυμάσαι όταν πριν από 30-40 χρόνια κάποιος μίλαγε για εξωγήινους ήταν τρελός.Ενω τώρα θεωρείται από την ψευτουποστημονική κοινότητα ως κάτι δεδομένο χωρίς βέβαια καμία απόδειξη.Θα έρθουν οι εξωγήινοι και πολύ σύντομα μόνο που δεν θα είναι εξωγήινοι αλλά προβολές 3D .

Αν διαβάσεις Καρλ Γιουνγκ θα καταλάβεις τι ακριβώς είναι οι εξωγήινοι.

 

Βρε παλικάρι μου τα έχεις κάνει όλα έναν αχταρμά.

Εγώ σου μιλάω για κάτι πολύ συγκεκριμένο, με έναν συγκεκριμένο τρόπο.

Κι εσύ πιάνεσαι από λέξεις που χρησιμοποίησα σαν παράδειγμα, πετάς και έναν Γιούνγκ μέσα, και έδεσε η φασολάδα.

 

Εγώ σου λέω πολύ απλά ότι (όπως είπες και μόνος σου) δεν γνωρίζουμε.

Και επίσης (όπως εσύ είπες πριν) ίσως να μην μπορούμε να γνωρίζουμε γιατί είμαστε πολύ ατελείς.

Από εκεί και πέρα ο καθένας μεταφράζει όπως θέλει αυτό που βιώνει αλλά δεν γνωρίζει και δεν μπορεί να γνωρίζει.

 

Εδώ που τα λέμε, ούτε εσύ γνωρίζεις αν η γη είναι επίπεδη ή σφαιρική.

Επιλέγεις λοιπόν να πιστέψεις κάτι από όσα σου λένε οι άλλοι.

Εσύ επέλεξες για κάποιο λόγο να πιστεύεις (πιστεύεις, γιατί δεν γνωρίζεις) ότι είναι επίπεδη.

Δικαίωμά σου, δεν σου βάλει κανείς πρόστιμο.

Πιστεύεις (πιστεύεις, γιατί δεν γνωρίζεις) ότι αυτό που βίωσες ήταν ο θεός.

Και πάλι δικαίωμά σου.

 

Όλα τα άλλα είναι "π@π@ριές Γιωργίτσα" που έλεγε και μια φίλη μου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Βρε παλικάρι μου τα έχεις κάνει όλα έναν αχταρμά.

Εγώ σου μιλάω για κάτι πολύ συγκεκριμένο, με έναν συγκεκριμένο τρόπο.

Κι εσύ πιάνεσαι από λέξεις που χρησιμοποίησα σαν παράδειγμα, πετάς και έναν Γιούνγκ μέσα, και έδεσε η φασολάδα.

 

Εγώ σου λέω πολύ απλά ότι (όπως είπες και μόνος σου) δεν γνωρίζουμε.

Και επίσης (όπως εσύ είπες πριν) ίσως να μην μπορούμε να γνωρίζουμε γιατί είμαστε πολύ ατελείς.

Από εκεί και πέρα ο καθένας μεταφράζει όπως θέλει αυτό που βιώνει αλλά δεν γνωρίζει και δεν μπορεί να γνωρίζει.

 

Εδώ που τα λέμε, ούτε εσύ γνωρίζεις αν η γη είναι επίπεδη ή σφαιρική.

Επιλέγεις λοιπόν να πιστέψεις κάτι από όσα σου λένε οι άλλοι.

Εσύ επέλεξες για κάποιο λόγο να πιστεύεις (πιστεύεις, γιατί δεν γνωρίζεις) ότι είναι επίπεδη.

Δικαίωμά σου, δεν σου βάλει κανείς πρόστιμο.

Πιστεύεις (πιστεύεις, γιατί δεν γνωρίζεις) ότι αυτό που βίωσες ήταν ο θεός.

Και πάλι δικαίωμά σου.

 

Όλα τα άλλα είναι "π@π@ριές Γιωργίτσα" που έλεγε και μια φίλη μου.

Προφανώς και ΚΑΝΕΝΑΣ από εμάς δεν μπορεί να γνωρίζει με απτές αποδείξεις αν η γη είναι σφαιρική ή επίπεδη.Δεν ειμαι λοιπόν 100% σίγουρος κλίνω προς τα εκεί καθώς έτσι μου  λένε οι αισθήσεις μου.

Και θα στο πω απλά.Εσυ πως ξέρεις ότι οι άνθρωποι πήγαν στο φεγγάρι;Ήσουν εκεί;Ειναι θέμα πίστης.Οι ταινίες του Χόλιγουντ με τον Σούπερμαν είναι απείρως πιο πειστικές.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Βόλευε την θρησκεία των αρχαίων Ελλήνων;

Τους χριστιανούς φίλος, τους χριστιανούς... Το "βιβλική" δεν το είδες;

Το dark ages δηλαδή σε ποιους πήγαινε, στον Χρυσό Αιώνα του Περικλέους; 

9 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Η σημερινή θρησκεία αποδέχεται το ηλιοκεντρικό μοντέλο χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εδώ και λίγους αιώνες. Και ο Γαλιλαίος και ο Κοπέρνικος κυνηγήθηκαν και τα ηλιοκεντρικά έργα τους απαγορεύτηκαν από την (Καθολική) εκκλησία. 

Αλλά και οι "απ' εδώ" οι δικοί μας Ορθόδοξοι δεν ήταν τίποτα καλύτεροι. Τον 18ο- 19ο αιώνα έπεσε κυνήγι   σε Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αστρονομία, ως δυτικές ιδέες που προωθούν την αθεΐα. "Ένας είναι ο εχθρός, ο Διαφωτισμός" το "μήνυμα" του πατριαρχείου της Κωνσταντινούπολης- κάτι σαν το "Επιστήμη, η θεραπαινίδα της θρησκείας" που διατράνωναν οι δυτικοί δύο αιώνες νωρίτερα, πριν τις διώξεις των δικών μας.

 

Αλλά αυτά μόνο ιστορική σημασία έχουν πλέον. 

Αυτό το "τραίνο" έφυγε από το σταθμό εδώ και τέσσερις και πλέον αιώνες. Αλλά επειδή εγώ είμαι vintagολάγνος, πάντα θα ατενίζω με ενδιαφέρον τα κατάλοιπα του παρελθόντος, ακόμα και αν αφορούν τα πιο βαθιά "σκοτάδια" της ανθρώπινης διανόησης.   

 

   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Προφανώς και ΚΑΝΕΝΑΣ από εμάς δεν μπορεί να γνωρίζει με απτές αποδείξεις αν η γη είναι σφαιρική ή επίπεδη.Δεν ειμαι λοιπόν 100% σίγουρος κλίνω προς τα εκεί καθώς έτσι μου  λένε οι αισθήσεις μου.

Και θα στο πω απλά.Εσυ πως ξέρεις ότι οι άνθρωποι πήγαν στο φεγγάρι;Ήσουν εκεί;Ειναι θέμα πίστης.Οι ταινίες του Χόλιγουντ με τον Σούπερμαν είναι απείρως πιο πειστικές.

Κανένας δεν μπορεί να πειστεί αν δε θέλει να πειστεί. Και στο διαστημικό σταθμό να σε πάνε (που υπάρχει γιατί μου χάλαγε τις φωτογραφίες) να δεις τη γη από λιγουλάκι πιο ψηλά, μετά δε θα πιστεύεις τα μάτια σου τα ίδια. Δεν υπάρχει απόδειξη αν δε θες να πειστείς. Ακόμα και στα μαθηματικά υπάρχουν αξιώματα, που τα δεχόμαστε αλλά δεν αποδεικνύονται.

 

Και ακριβώς αυτό ήταν η ουσία του φλατ ερθ σοσάιετυ τρομάρα του, να μπορείς να υποστηρίζεις (με κατενάτσιο και καταστρεπτικη συζήτηση) οποιαδήποτε θέση μπορεί να σου δοθεί προς υπεράσπιση, ή κατάρριψη. Και βλέπω ότι αυτή η ανωριμότητα κρατάει ακόμα, περνάει η μπογιά.

 

Για τους αμερικάνους οκ, είναι σαχλαμαράκηδες και λαμόγια, σιγά μην πήγανε πουθενά. Οι ρώσοι πήγαν στην αφροδίτη ή όχι; Οι φωτογραφίες της βενέρα και τα ηχητικά ειναι "στούντιο Νοβγκόροντ;" Οι ινδοί, που στείλανε πρόσφατα στον άρη πράγματα; Οι ιάπωνες; 

 

Οι ταινίες ναι είναι καλή φάση, όπως και τα βιντεογκέιμ. Αλλά η καλή παραγωγη διευκολύνει την κατάποση ψευδών, ενώ με κακή παραγωγή δεν κατεβαίνει η ρημάδα η αλήθεια και θες και σόδα μετά να τη χωνέψεις. Γι' αυτό λέμε "ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ τις μίξεις". Μην είσαστε αρκουδιάρηδες όπως εγώ που τα αμολάω όλα στα τραξ κι όποιον πάρει ο χάρος.

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Κανένας δεν μπορεί να πειστεί αν δε θέλει να πειστεί. Και στο διαστημικό σταθμό να σε πάνε (που υπάρχει γιατί μου χάλαγε τις φωτογραφίες) να δεις τη γη από λιγουλάκι πιο ψηλά, μετά δε θα πιστεύεις τα μάτια σου τα ίδια. Δεν υπάρχει απόδειξη αν δε θες να πειστείς. Ακόμα και στα μαθηματικά υπάρχουν αξιώματα, που τα δεχόμαστε αλλά δεν αποδεικνύονται.

 

Και ακριβώς αυτό ήταν η ουσία του φλατ ερθ σοσάιετυ τρομάρα του, να μπορείς να υποστηρίζεις (με κατενάτσιο και καταστρεπτικη συζήτηση) οποιαδήποτε θέση μπορεί να σου δοθεί προς υπεράσπιση, ή κατάρριψη. Και βλέπω ότι αυτή η ανωριμότητα κρατάει ακόμα, περνάει η μπογιά.

 

Για τους αμερικάνους οκ, είναι σαχλαμαράκηδες και λαμόγια, σιγά μην πήγανε πουθενά. Οι ρώσοι πήγαν στην αφροδίτη ή όχι; Οι φωτογραφίες της βενέρα και τα ηχητικά ειναι "στούντιο Νοβγκόροντ;" Οι ινδοί, που στείλανε πρόσφατα στον άρη πράγματα; Οι ιάπωνες; 

 

Οι ταινίες ναι είναι καλή φάση, όπως και τα βιντεογκέιμ. Αλλά η καλή παραγωγη διευκολύνει την κατάποση ψευδών, ενώ με κακή παραγωγή δεν κατεβαίνει η ρημάδα η αλήθεια και θες και σόδα μετά να τη χωνέψεις. Γι' αυτό λέμε "ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ τις μίξεις". Μην είσαστε αρκουδιάρηδες όπως εγώ που τα αμολάω όλα στα τραξ κι όποιον πάρει ο χάρος.

Ξέρεις μαθηματικά αναφέρονται μόνο στα μαθηματικά δηλαδή στους αριθμούς και όχι στον φυσικό κόσμο.Δεχομαι τα αξιώματα μόνο ως προς τους αριθμούς και όχι στην ενσωμάτωση τους στον φυσικό κόσμο καθώς εκεί περνάμε στην επιστημονική φαντασία ειδικά όσο αφορά την κοσμολογία.

Όσο για τα υπόλοιπα που πήγε καθενας σου είπα ότι εγώ είμαι ο πιο άπιστος από όλους. Δεν έχω απτές αποδείξεις άρα δεν υπάρχει και κανένας λόγος να τους πιστέψω.

Καλημέρα.

16 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Τους χριστιανούς φίλος, τους χριστιανούς... Το "βιβλική" δεν το είδες;

Το dark ages δηλαδή σε ποιους πήγαινε, στον Χρυσό Αιώνα του Περικλέους; 

Εδώ και λίγους αιώνες. Και ο Γαλιλαίος και ο Κοπέρνικος κυνηγήθηκαν και τα ηλιοκεντρικά έργα τους απαγορεύτηκαν από την (Καθολική) εκκλησία. 

Αλλά και οι "απ' εδώ" οι δικοί μας Ορθόδοξοι δεν ήταν τίποτα καλύτεροι. Τον 18ο- 19ο αιώνα έπεσε κυνήγι   σε Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αστρονομία, ως δυτικές ιδέες που προωθούν την αθεΐα. "Ένας είναι ο εχθρός, ο Διαφωτισμός" το "μήνυμα" του πατριαρχείου της Κωνσταντινούπολης- κάτι σαν το "Επιστήμη, η θεραπαινίδα της θρησκείας" που διατράνωναν οι δυτικοί δύο αιώνες νωρίτερα, πριν τις διώξεις των δικών μας.

 

Αλλά αυτά μόνο ιστορική σημασία έχουν πλέον. 

Αυτό το "τραίνο" έφυγε από το σταθμό εδώ και τέσσερις και πλέον αιώνες. Αλλά επειδή εγώ είμαι vintagολάγνος, πάντα θα ατενίζω με ενδιαφέρον τα κατάλοιπα του παρελθόντος, ακόμα και αν αφορούν τα πιο βαθιά "σκοτάδια" της ανθρώπινης διανόησης.   

 

   

Ξέρεις ότι οι Γάλλοι διαφωτιστές ονόμαζαν τους εαυτούς τους φωτοδότες;Αυτό και αν είναι σκοταδισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! 

3 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Ξέρεις μαθηματικά αναφέρονται μόνο στα μαθηματικά δηλαδή στους αριθμούς και όχι στον φυσικό κόσμο.

Ε έχουνε μια βάση ρε κβαντικέ, μην τα ξεσκίζουμε όλα. 1 κότα και διπλα 1 κατσίκι είναι 2 όντα. Από εκεί ξεκινάμε. Αν θες να το δεχτείς, το δέχεσαι. Αν όχι, παλεύεις με τις λέξεις "ένα" και "δύο". Τώρα αν μου λες για διαφορικούς λογισμούς, πίνακες, ολοκληρώματα, πράγματα που έχω κλείσει στο χρονοντούλαπο του μυαλού και δεν θυμάμαι ιτς, ναι, μερικές φορές ΔΕΝ έχουν άμεση συνάφεια με τον υλικό κόσμο, αλλά δεν παύουν να ισχύουν επαγωγικά, αρκεί να μην παρατραβάμε το σκοινί με τους συλλογισμούς.

 

Π.χ. θυμάμαι που ρωταγα μικρός τον πατέρα μου πού ξέρει το ρεύμα να τρέξει το μισό προς τον έναν αγωγό και το μισό προς τον άλλον, ή πώς γίνεται να περνάει και να μην περνάει ρευμα από ένα τρανζίστορ, και δεν ήξερε να μου εξηγήσει ακριβώς. Μετά κατάλαβα ότι ε, είναι λίγο πολύπλοκο να το εξηγήσεις εύκολα με λόγια, ιδιαίτερα σε παιδί 8 χρονών, και αυτό να το καταλάβει. Παρόλα αυτά, τα γεγονότα (ότι δουλεύουν οι συσκευές) με έκαναν να πιστεύω (να έχω πίστη και όχι την πλήρη γνώση) ότι μάλλον έτσι είναι τα πράγματα περί ηλεκτρισμού.

 

Πάω να λιαστώ σαν τη γριέντζω. Και πάλι καλημέρα σας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου