Προς το περιεχόμενο

πως η τραπ "νίκησε" τις μουσικές βιομηχανίες


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, trolley είπε

Όπως έγραψα και νωρίτερα, είναι μία προσέγγιση το να υποβαθμίζει κανείς τα πάντα σε οικονομικά μεγέθη και να βρίσκει απαντήσεις σε ερωτήσεις που δεν υφίστανται. Κατά τη γνώμη μου (ναι, την επιπόλαιη, αλλά δεν μπορώ να διαθέσω τόσο χρόνο όσο διέθετα κάποτε), εδώ έχουμε μία τέτοια περίπτωση.

 

απόλυτα σεβαστό

 

Το βίντεο με την δημοκρατία που αναφέρεις δεν θεωρώ ότι πάει να αποδείξει με κάποιο μαθηματικό θεώρημα ότι δεν υπάρχει δημοκρατία (ποια απ'όλες? άλλο πολίτευμα έχουμε εδώ, άλλο στην Γαλλία, άλλο στις ΗΠΑ παρά το ότι όλα αυτά είναι δημοκρατικά πολιτεύματα) αλλά το ότι δεν υπάρχει στην πραγματικότητα ''πλειοψηφία'' (λογικό μιας και μιλάμε για αντιπροσωπευτική δημοκρατία) και αυτό φαίνεται πχ όταν ψηφίζεις το Α κόμμα για να μην βγει το Β ενώ ήθελες στην πραγματικότητα να βγει ψηφίσεις το Γ κτλ κτλ

 

Άλλα βίντεό του πχ αυτό με το ''γιατί συμβαίνουν οι τουρκικές παρεμβάσεις στο Αιγαίο'' ή ''γιατί έχουμε πυρηνικά όπλα'' δεν είναι θέματα που αφορούν αυστηρώς οικονομικά μεγέθη αλλά παιχνίδια παιγνίων, deterrence theory κτλ κτλ που δεν αφορούν οικονομικά ζητήματα (όπως τα βίντεο με τα μνημόνια) αλλά είναι μέρος της οικονομικής επιστήμης και η απλουστευμένη και εκλαϊκευμένη επεξήγηση που κάνει ο συγκεκριμένος είναι χρήσιμη στο να δώσει έναν κάποιον μπούσουλα στον απλό κοσμάκη που στην τελική είναι η εύκολη λεία του λαϊκισμού των πολιτικών.

 

Αυτός είναι ο λόγος που προσωπικά μου αρέσουν τα βίντεό του και φυσικά είμαι 100% μαζί σου στο να μην τον γουστάρεις. Δεν προσπαθώ να σε πείσω να τον γουστάρεις, απλά σου εξηγώ γιατί εμένα μου είναι συμπαθής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

Πραγματικα, αυτος ο καρκινος που εχουν οι Ελληνες, να νομιζουν οτι μπορει να υπαρξει σοσιαλισμος χωρις βαρια φορολογια, επειδη ετυχε να δανειζεται διχως αυριο η χωρα για μια περιοδο λογω συγκυριων, θελει εγχειρηση και χημειοθεραπεια για να φυγει απο την ψυχη τους.

Δεν ξέρω αν εσύ το 26%, το 22% και το 33% το θεωρείς ελαφριά φορολογία, σε συνδυασμό με την προκαταβολή φόρου, το 24% ΦΠΑ, διάφορους ειδικούς φόρους προ ΦΠΑ και άλλες εκπλήξεις που ο καθένας συναντά στη δραστηριότητα του π.χ.. 

 

Εγώ τα θεωρώ αρκετά για μια στοιχειώδη κοινωνική πολιτική. Βέβαια, επειδή διαχρονικά η μάσα δίνει και παίρνει στο πολιτικό σύστημα, ίιιισως η απόδοση της κρατικής μηχανής να μην είναι θερμοδυναμικά κοντά στο 100%, να είναι στο... 5.

 

Το υπέροχο όμως της εποχής μας είναι ότι πλέον μας έχουνε όλοι χεσμένους. Σιγά μην κάτσει να ασχοληθεί με 5.000.000 χλεμπονιάρηδες ο καθείς που βγαίνει, για να πάρει λίγα από τους πολλούς. Όχι. Θα κοιτάξει να πάρει πολλά από τους λίγους, επειδή υπάρχουν κι αυτοί, που έχουν περισσότερα λεφτά από το ΑΕΠ όλης της χώρας μας, και κανα δύο άλλων μαζί. Και γι' αυτό, σιγά μην κυνηγήσει τα έσοδα. Και το παρεμπόριο βολεύει, και το λαθρεμπόριο, και η μαύρη αδήλωτη εργασία, όλα αυτά τα λαμογιέν για να προσφέρουν μια παράλληλη ανακούφιση στην τελειωμένη πλέμπα και τους έξυπνους και αδίστακτους, αφήνοντας μια παράλληλη οικονομία να "λειτουργεί" όπως λειτουργεί. Οπότε τι πολιτική συζητάμε και κουταμάρες; Ματαιότης ματαιοτήτων. Εδώ σου λέει ο Δεξιός που κυβερνά τη σήμερον ημέρα πάρε κουπόνι να πας να φας, επίδομα, να πάρεις τοστιέρα, να βάλεις βενζίνη, πετρέλαιο, να πάρεις τάμπλετ. Και εσύ που πουλάς την πατάτα και την βενζίνα θα κερδίζεις όσα κέρδιζες το 21, άσχετα άμα έχει πάει ο πληθωρισμός στο διάολο. Ποια η διαφορά δηλαδή να έβγαινε ο Γενικός Γραμματέας και να έλεγε "Σύντροφοι, θα φάμε σκατά περάσουμε δύσκολα κανα δυο χρονάκια, αλλά η πατρίδα και η επανάσταση μας χρειάζονται. Τραβάτε πάρτε τώρα το επαναστατικό τάμπλετ." Α, μάλλον ότι τώρα έχω να διαλέξω ποιο τάμπλετ θα πάρω ενώ του κόμματος θα ήταν μάρκα "ταBLIET". Είναι κι αυτό μια ελευθερία.

 

1 ώρα πριν, manosx είπε

ο σοσιαλισμος με δανεικα αντρε παπαντρε οδηγει σε ΔΝΤ και μνημονια

Ο Ανδρέας πέθανε το 96. Το ΔΝΤ το φώναξε ο Γιωργάκης το 2010. Είναι 14 χρόνια. Όταν παίρνουμε ένα δάνειο γενικά, δεν είμαστε λαμόγια. Κοιτάμε να επενδύσουμε, για να κερδίσουμε, για να το ξεπληρώσουμε. Αν 14 χρόνια πετάγανε όλοι χαρταετό πάνω από τον τάφο του παπανδρέου, αυτός πάλι φταίει; Και η αμερική έχει 31 ΤΡΙΣ χρέος, και δεν λέει κανείς κουβέντα. Δε λέει το χρέος μόνο του κάτι. Το να μην παράγεις τίποτα σαν οικονομία ώστε να το ξεπληρώσεις λέει. Και σε αυτό δε φταίει ο μακαρίτης, φταίνε οι ζωντανοί.

 

Επίσης, αυτά που έλεγε ο Γιωργάκης ήσαν μπούρδες. ΔΕΝ περπατάει ένα μοντέλο με υψηλή ποιότητα. Σκατά θέλει ο κόσμος. Φθηνό πράγμα. Όλοι. Οι καταναλωτές θέλουν φθηνό προϊόν. Ο εργοστασιάρχης φθηνά χέρια και φθηνή φορολογία. Όλα στα πλαίσια του ανταγωνισμού, οπού φυσικά ούτε η ενέργεια κοστίζει το ίδιο από χώρα σε χώρα, ούτε το κόστος ζωής, ούτε το κόστος εργασίας. Αλλά είναι ανταγωνισμός, εθισμός στο κέρδος και το όφελος, καθαρά καπιταλιστικό αντανακλαστικό, επιχειρηματική αρετή. Και ναι μεν είναι ελεύθερη η αγορά, αλλά άμα θέλει η αμερική π.χ. μπλοκάρει τα κινεζικά προϊόντα από το να κυκλοφορούν στην αγορά της.

 

1 ώρα πριν, manosx είπε

 ο καρκινος που εχουν οι Ελληνες

Εγώ ξέρεις ποιος νομίζω ότι είναι; Ότι επειδή μας λέει η μάνα μας "Άντε μπες στη μ3 του Γιόχαν να πάτε μια βόλτα με το παιδί", "βγείτε λίγο να φάτε στη Μπαρτσελόνα με τον Παμπλίν που θα σε κεράσει στο εστιατόριο γαστρονομίας 500 ευρώ το άτομο", "πήγαινε να δεις τον φίλο σου τον Σβεν που έχει γονεϊκή άδεια εδώ και ένα χρόνο" παραμυθιαζόμαστε και... ταυτιζόμαστε. Νομίζουμε ότι επειδή κάνουμε παρέα με τα άλλα παιδάκια, είμαστε τα άλλα παιδάκια, ενώ δεν είμαστε. Και ακούμε τα άλλα παιδάκια, και μια γνώμη δική μας δεν έχουμε σχηματίσει τόσα χρόνια, ούτε θέλουμε να κάτσουμε έτσι λίγο να κάνουμε μια ειλικρινή ενδοσκόπηση.

 

Σόρρυ για το μακροσκελές αλλά φούντωσα.🥳

Καλά να είμαστε όλοι να τα βλέπουμε.

 

Edit: Βλέπω και τον doomguy στο avatar του λορντ τόση ώρα και φουντώνω ακόμα περισσότερο! 🤣

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Εγώ ξέρεις ποιος νομίζω ότι είναι; Ότι επειδή μας λέει η μάνα μας "Άντε μπες στη μ3 του Γιόχαν να πάτε μια βόλτα με το παιδί", "βγείτε λίγο να φάτε στη Μπαρτσελόνα με τον Παμπλίν που θα σε κεράσει στο εστιατόριο γαστρονομίας 500 ευρώ το άτομο", "πήγαινε να δεις τον φίλο σου τον Σβεν που έχει γονεϊκή άδεια εδώ και ένα χρόνο" παραμυθιαζόμαστε και... ταυτιζόμαστε.

Ρε τρελέ, μα τω Θεό, δεν κατάλαβα τίποτε στο παραπάνω.

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Δεν ξέρω αν εσύ ....

 

Με πολλά από αυτά που γράφεις συμφωνώ απόλυτα.

Όχι με όλα βέβαια.

Αλλά με τα περισσότερα.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, trolley είπε

Ρε τρελέ, μα τω Θεό, δεν κατάλαβα τίποτε στο παραπάνω.

Έτσι όπως τα γράφω, πάλι καλά που κατάλαβες και όσα κατάλαβες!😅

 

Βλέπω ότι σαν ψυχισμός θέλουμε να νιώθουμε ότι είμαστε στην Ευρώπη, ως οικογένεια. Αλλά το κάθε μέλος της οικογένειας έχει καλύψει τον κώλο του, και κάποιες κατακτήσεις και αρετές τις κρατάει με νύχια και με δόντια. Η γερμανία τη βαριά βιομηχανία, οι ισπανοί τον βιώσιμο τουρισμό, οι σουηδοί το κράτος βαρβάτων κοινωνικών παροχών. Ο καθένας έχει βρει τι του ταιριάζει και δεν το κουνάει ρούπι από τις θέσεις του. Εμείς τι κάνουμε; Ποιο είναι το ατου μας; Το ξέρουμε; Εγώ δεν έχω δει κάτι. Μουζάκα ταβέρνα; Ξέρω γω;

  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Εμείς τι κάνουμε; Ποιο είναι το ατου μας; Το ξέρουμε; Εγώ δεν έχω δει κάτι. Μουζάκα ταβέρνα; Ξέρω γω

 Ατού θα αποκτήσουμε όταν ΕΞΑΛΕΙΨΟΥΜΕ τη ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ και το ΔΗΜΟΣΙΟ, να απεξαρτηθούμε από επιδοματικές πολιτικές, να κάνουμε σοβαρή δημόσια διοίκηση έτσι ώστε ο πολίτης να εμπιστεύεται το κράτος, να είναι αξιόπιστοι και αδιάφθοροι οι θεσμοί έτσι ώστε να παταχθεί η διαφθορά, η διαπλοκή, το παραεμπόριο, να βελτιωθούν ουσιαστικά οι υποδομές, να δουλεύουν οι επιτροπές σοφών ακομμάτιστα και ανεξάρτητα και οι πολιτικοί να τους υποστηρίζουν και να πράττουν τις υποδείξεις των. 

 Η δε αντιπολίτευση να μην κάνει μικροπολιτική αλλά να συμβάλλει με ουσιαστικές παρεμβάσεις που να μην θίγουν το γενικό συμφέρον.

 

 Να μην αλληλοτρωγόμαστε.

 Μόνο όλοι μαζί μπορούμε.

 Δεν υπάρχει εθνικό δίκαιο.

 Υπάρχει ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ

 ❤️

 

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Ατού θα αποκτήσουμε όταν ΕΞΑΛΕΙΨΟΥΜΕ τη ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ και το ΔΗΜΟΣΙΟ, να απεξαρτηθούμε από επιδοματικές πολιτικές, να κάνουμε σοβαρή δημόσια διοίκηση έτσι ώστε ο πολίτης να εμπιστεύεται το κράτος, να είναι αξιόπιστοι και αδιάφθοροι οι θεσμοί έτσι ώστε να παταχθεί η διαφθορά, η διαπλοκή, το παραεμπόριο, να βελτιωθούν ουσιαστικά οι υποδομές, να δουλεύουν οι επιτροπές σοφών ακομμάτιστα και ανεξάρτητα και οι πολιτικοί να τους υποστηρίζουν και να πράττουν τις υποδείξεις των. 

 Η δε αντιπολίτευση να μην κάνει μικροπολιτική αλλά να συμβάλλει με ουσιαστικές παρεμβάσεις που να μην θίγουν το γενικό συμφέρον.

 

 Να μην αλληλοτρωγόμαστε.

 Μόνο όλοι μαζί μπορούμε.

 Δεν υπάρχει εθνικό δίκαιο.

 Υπάρχει ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ

 ❤️

 

Κοίτα, αυτά δε γίνονται πουθενά. Αλλά να τα πεις, αρέσουν. Εγώ θα σε ψηφίσω έτσι κι αλλιώς.

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Έτσι όπως τα γράφω, πάλι καλά που κατάλαβες και όσα κατάλαβες!😅

 

Βλέπω ότι σαν ψυχισμός θέλουμε να νιώθουμε ότι είμαστε στην Ευρώπη, ως οικογένεια. Αλλά το κάθε μέλος της οικογένειας έχει καλύψει τον κώλο του, και κάποιες κατακτήσεις και αρετές τις κρατάει με νύχια και με δόντια. Η γερμανία τη βαριά βιομηχανία, οι ισπανοί τον βιώσιμο τουρισμό, οι σουηδοί το κράτος βαρβάτων κοινωνικών παροχών. Ο καθένας έχει βρει τι του ταιριάζει και δεν το κουνάει ρούπι από τις θέσεις του. Εμείς τι κάνουμε; Ποιο είναι το ατου μας; Το ξέρουμε; Εγώ δεν έχω δει κάτι. Μουζάκα ταβέρνα; Ξέρω γω;

 

Kαλα τα λες,αλλά αυτά 

 

>Η γερμανία τη βαριά βιομηχανία, οι ισπανοί τον βιώσιμο τουρισμό, οι σουηδοί το κράτος βαρβάτων κοινωνικών παροχών.<

 

θενε ΛΕΦΤΑ ..

 

Όπως έλεγε και ο Springsteen:sooner or later it all comes down to money.

 

REAL MONEY not Leftodentromoney ;)

 

Και αυτα τα λεφτα βγαίνουν με ΕΝΑΝ μόνο τρόπο δηλ.την παραγωγή υψηλής υπεραξίας και τις εξαγωγές....όλα τα άλλα είναι...σοσιαλιΖμός (τρίχες κατσαρές και παραμύθια της Χαλιμας δηλ)

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Superfunk είπε

θενε ΛΕΦΤΑ ..

Αυτό δε λέω τόση ωρα κυρ Σουπερφάνκ μου; Λεφτά περάσανε από τα χέρια μας πολλά, κι επειδή δεν ξέραμε τι να τα κάνουμε τα κάναμε μπούρμπερη (και κάποιοι burberry).

 

Γι αυτό τώρα πια ο δρόμος είναι πιο στρωτός. Ας έρθουνε αυτοί που τα έχουνε στην απόξω (οι απόξω) να κάνουνε εδώ μεγάλα μαγαζιά, αβούλιαχτα, και φάμπρικες και θαύματα, να κλείσω κι εγώ το δικό μου να πάω να δουλέψω εκεί να ησυχάσω, να κοιμάμαι και σαν άνθρωπος τα βράδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Ας έρθουνε αυτοί που τα έχουνε στην απόξω (οι απόξω) να κάνουνε εδώ μεγάλα μαγαζιά, αβούλιαχτα, και φάμπρικες και θαύματα ...

 

Για μ@λ@κες ψάχνεις κυρ Αλή μου?

Με το φορολογικό καθεστώς που έχουμε εδώ?

Που αλλάζει κάθε δύο μήνες, και κάθε χρόνο πρέπει να ξαναδιαβάζουμε το βιβλιαράκι να δούμε τι ισχύει για να κάνουμε την δήλωση?

Με το οικονομικό καθεστώς και νοοτροπία που υπάρχει?

Που αλλάζουμε πχ τις αντικειμενικές όποτε γουστάρουμε?

Που όλα γίνονται στο πόδι?

Ποιος λογικός άνθρωπος θα επενδύσει εδώ σοβαρά και μακροπρόθεσμα, χωρίς να ξέρει τι φορολογικό καθεστώς θα υπάρχει σε 3 ή 4 ή 5 χρόνια?

Πώς θα κάνει τον προγραμματισμό της επένδυσης σωστά?

Μόνο κάτι αεριτζήδες έρχονται, για γρήγορες αρπαχτές.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου