Προς το περιεχόμενο

πως η τραπ "νίκησε" τις μουσικές βιομηχανίες


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, trolley είπε

Ναι, γιατί όχι, κόκα-κόλα light να υπάρχει και επιθυμία για εκλαϊκευμένες γνώσεις.

 

corrected.

 

Δεν είμαι αφελής να πιστεύω ότι θα αντλήσω γνώσεις (όπως δεν έχω την υπόνοια ότι θα γίνω αστροφυσικός απλά παρακολουθώντας -για ώρες- ντοκυμαντέρ σχετικά με το διάστημα στο ΥοuTube).

 

Αλλά τέτοια βίντεο είναι ωραία τροφή για σκέψη αν μη τι άλλο.

 

Χίλιες φορές να παρακολουθήσω ένα βίντεο ''εκλαϊκευμένης'' επιστήμης παρά χαζομάρες του tik tok ή survivor, μακάρι οι περισσότεροι να έκαναν το ίδιο. 

 

Ο συγκεκριμένος παρακολουθείται ευχάριστα κατ'εμέ και λόγω περιεχομένου αλλά και λόγω του τεχνικά άρτιου content του (μοντάζ, εικόνα κτλ) αλλά και φυσιογνωμικά είναι συμπαθής (όχι δεν ειμαι gay) ενώ η ιδιότητά του ως καθηγητής οικονομικών στην Σιγκαπούρη είναι αρκετά αξιόλογο ως point of reference. Και ναι ξέρω ότι οι ακαδημαϊκοί ειδικά εδώ στην Ελλάδα είναι πολλές φορές αμφιλεγόμενοι αλλά δεν μιλάμε για μπανανία αλλά μια από τις πιο φιλελεύθερες και ανεπτυγμένες οικονομίες του κόσμου.

 

1 ώρα πριν, trolley είπε

 

Τα γεγονότα όμως, είναι γεγονότα, ΔΗΛΑΔΗ η τραπ είναι προϊόν των εταιρειών που αυτός ο άνθρωπος λέει ότι νίκησε (άρα αυτό που λέει δεν ισχύει)

 

Σε αυτό θα μπορούσα να συμφωνήσω αλλά δεν έχουμε τον ίδιο ορισμό του τι εστί ''προϊόν εταιρειών''.

 

Τα προϊόντα εταιρειών στην Ελλάδα (που είχαν συμβόλαια με την heaven κτλ) ήταν κατα βάση οι παίκτες reality από το 2000 και μετά. 

 

Οι τράπερς ήταν ελληνο-αμερικανάκια που εισήγαγαν στην χώρα μια τάση από τις ΗΠΑ που ακόμα δεν είχε γίνει μέρος της υποκουλτούρας στην Ελλάδα.

 

Ισχύει δηλαδή ότι με δικά τους έξοδα ηχογραφησαν τα τραγούδια τους μέσω ''σπιτικών παραγωγών'' και home made studios και έγιναν viral που λένε και οι νέοι και μετά χώθηκαν οι όποιες εταιρείες.

 

Γενικά όπως ξέρουμε όλοι οι μουσικοί πλέον έτσι δουλεύουν, ανεξαρτήτως μουσικού είδους. Απλά οι τραπερς έγιναν viral λόγω των 10χρονων και 12χρονων που ασχολούνται πιο πολύ απ'όλους με το τικ τοκ και το youtube.

 

Από την άλλη όντως και οι εταιρείες δεν εμειναν στάσιμες σε αυτό που είδαν να έρχεται (streaming) και άλλαξαν μοντέλο εργασίας. Ίσως ενας σωστός τίτλος θα ήταν ''πως το streaming άλλαξε τις δισκογραφικές''. Δεν διαφωνώ. Αλλά το βίντεο εξηγεί ωραία πως κατέληξε η όλη φάση να γίνεται με bottom up διαδικασίες. Όποιος, ακόμα και εδώ μεσα, έχει προσπαθήσει να βγάλει κυκλοφορήσει την μουσική του μέσω εταιρείας, καταλαβαίνει τι εννοώ.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Λόρδε, προφανώς έχεις δικαίωμα να βλέπεις ότι θέλεις και να αναζητάς γνώση με όποιο μέσο είναι διαθέσιμο (εγώ π.χ. βλέπω ΤΙκ-Τοκ) :)

 

Έχει ενδιαφέρον ότι όλοι (όσοι τον συμπαθείτε) περνάτε στο αδιάφορο το δεύτερο βίντεο, σα να το έβγαλα από το μυαλό μου. Όπως έγραψα και νωρίτερα, είναι μία προσέγγιση το να υποβαθμίζει κανείς τα πάντα σε οικονομικά μεγέθη και να βρίσκει απαντήσεις σε ερωτήσεις που δεν υφίστανται. Κατά τη γνώμη μου (ναι, την επιπόλαιη, αλλά δεν μπορώ να διαθέσω τόσο χρόνο όσο διέθετα κάποτε), εδώ έχουμε μία τέτοια περίπτωση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, trolley είπε

Οφείλεται στο ότι είναι όντως ελλειπής και επιφανειακή.

 

Τα γεγονότα όμως, είναι γεγονότα, ΔΗΛΑΔΗ η τραπ είναι προϊόν των εταιρειών που αυτός ο άνθρωπος λέει ότι νίκησε (άρα αυτό που λέει δεν ισχύει) και η Δημοκρατία δεν χρήζει απόδειξης από κάποιο μαθηματικό θεώρημα (είναι Πολίτευμα), οπότε αυτό που λέει πάλι δεν ισχύει.

 

says who?

εσύ?

 

τι είσαι εσύ?

γιατί να ακούσω εσένα που στο κάτω κάτω ούτε κανάλι έχεις, ούτε στην Σιγκαπούρη είσαι καθηγητής ούτε κάπου αλλού (τουλάχιστον μέχρι να δηλώσεις).

Συνεπώς μέχρι να αποδειχτεί εμπεριστατωμένα, εγώ δέχομαι την άποψη του εκ Σιγκαπούρης καθηγητή που στο κάτω κάτω ταυτίζεται με αυτό που έχω σχηματίσει ως γνώμη περι τραπ και γέννησής της.

 

Το δεύτερο βίντεο δεν το εξετάζω δεν με ενδιαφέρει δεν το έχω δει. Ανοιξε ένα νήμα με αντικείμενο αυτο να το συζητήσουμε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν είναι ότι υπάρχει και κάτι σοβαρό να ανταγωνιστεί το τραπ στην ελληνική μουσική πραγματικότητα, τουλάχιστον σ αυτή που είναι δημοφιλής και οργανωμένη. 

 

Παίζουμε ποιοτικά στην περιοχή του μείον απείρου, με δέκα +/-  ..  😄

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMG_20221228_001914.thumb.jpg.740a081f07ee5e2f16adfb0f0c78bdb9.jpg

 

Αυτά για τους στίχους, μάλιστα.

 

Τώρα για την μουσική να κάνω μια αναλογία με την τροφή. 

Στο στομάχι ούτως η άλλως η τροφή θα γίνει ένας αχταρμάς, οπότε η καινοτόμα τραπ σου λέει "τι να την κάνεις μια καλομαγειρεμένη μελωδία, αφού όταν φας στο στομάχι θα γίνει αχταρμάς".

Οπότε δεν μπαίνει καν στον κόπο να μαγειρέψει ο τραπ Σεφ, και τρως τον αχταρμά.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dimsonic είπε

says who?

εσύ?

Αγαπητέ, υπάρχουν ελάχιστες προϋποθέσεις μορφωτικού επιπέδου για συμμετοχή στο φόρουμ; Αν υπάρχουν, επί είκοσι χρόνια δεν τις έχει αναφέρει κανείς. Αν είσαι ιδιοκτήτης του και προτίθεσαι να επιβάλεις τέτοιους κανόνες, ενημέρωσέ μας εγκαίρως.

 

16 ώρες πριν, dimsonic είπε

γιατί να ακούσω εσένα που στο κάτω κάτω ούτε κανάλι έχεις, ούτε στην Σιγκαπούρη είσαι καθηγητής ούτε κάπου αλλού (τουλάχιστον μέχρι να δηλώσεις).

Συνεπώς μέχρι να αποδειχτεί εμπεριστατωμένα, εγώ δέχομαι την άποψη του εκ Σιγκαπούρης καθηγητή που στο κάτω κάτω ταυτίζεται με αυτό που έχω σχηματίσει ως γνώμη περι τραπ και γέννησής της.

Ή μήπως (όταν ανεβάζεις ένα βίντεο) λες "παρακαλώ, μόνο όσοι έχουν κανάλι ΚΑΙ είναι καθηγητές μπορούν να συμμετέχουν"; Αυτό, θα άφηνε απ' έξω τον admin, εσένα, όχι εμένα (σόρυ αλλά δε φταίω εγώ αν είσαι άσχετος) και το 99.9% των μελών που μάλλον δεν είναι καθηγηταί με παράλληλο κανάλι στο γιουτιουμπ. Να το γράφεις στο μέλλον λοιπόν, ότι "εδώ παρακαλώ, μόνο σοβαρές απόψεις και μόνο απόψεις που να συμφωνούν με τη δική μου".

 

16 ώρες πριν, dimsonic είπε

Το δεύτερο βίντεο δεν το εξετάζω δεν με ενδιαφέρει δεν το έχω δει. Ανοιξε ένα νήμα με αντικείμενο αυτο να το συζητήσουμε

Δεν είναι υποχρεωμένο ένα νήμα να παραμένει σε ένα μόνο θέμα (στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια, το τι άλλο λέει ο αγαπημένος σου καθηγητής είναι αναμφίβολα μέρος της συζήτησης, ως τεκμήριο της ποιότητας των θέσεών του). Ούτε το μισό τοις εκατό των νημάτων δεν υπάρχει στο φόρουμ που να μην πέρασε σε παρεμφερή θέματα όλα αυτά τα χρόνια μετά την δεύτερη σελίδα. Δεν χρειάζεται λοιπόν να ανοίξω άλλο νήμα.

 

-

Κάτι ακόμη - σαν προσωπική παράκληση: εγώ και κάποιοι άλλοι δεν έχουμε πάρει σύνταξη ακόμη, τέτοια ώρα εργαζόμαστε. Μην μας ανεβάζεις την πίεση, θα την πληρώσει κανάς αθώος που θα τηλεφωνήσει για άλλο λόγο.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν μου λες ότι γεγονός είναι οτι η τραπ είναι προϊον εταιρειών και τέλος και ότι ο καθηγητής είναι άσχετος ενώ εσύ σχετικός πρέπει με κάποιο τρόπο να αποδείξεις αυτά που λες ή να μας δείξεις τα πτυχία σου.

Αλλιώς πές μας εγώ διαφωνώ μ αυτά που λέει. Όχι είναι "γεγονός" και καλά. 

Ανέβασα ένα βίντεο για σχολιασμό και όχι μόνο δεν το βλέπεις (βλέπεις λίγο στην αρχή, ενώ το νόημα μάλλον είναι προς το τέλος), το απαξιώνεις, απαξιώνεις τον παρουσιαστή που κόπιασε να το φτιάξει αλλά και όλους όσους εξέφρασαν γνώμη ότι ο "καθηγητής" φτιάχνει καλά βίντεο και αναλύσεις. 

Όταν λοιπόν βλέπουμε όλοι (άσχετα αν εγώ εμφανίζομαι ο γκρινιάρης) ότι γενικά τρολλάρεις το θέμα, και μάλιστα χωρίς λόγο τι θέλεις να κάνουμε? Να πούμε ΟΚ ήρθαν όλα στη θέση τους, και μεις κι ο καθηγητής?

Αν έχεις πληροφορία εκ των έσω μοιράσου την μαζί μας. Δεν με ξέρεις δεν σε ξέρω...θέλεις να γνωριστούμε μπας και σταματήσουμε να αμφισβητούμε ο ένας τον άλλον?

Ανεβασα ένα βίντεο και έγραψα: Ενα ενδιαφέρον βίντεο που είδα πρόσφατα.

και εμφανίζεσαι μετά από λίγο και μας λες:

 

Σήμερα που βρήκα λίγο χρόνο, είδα τα τρία πρώτα λεπτά του βίντεο. Ο άνθρωπος είναι απόλυτα άσχετος, είναι εκπληκτικό το ότι κατάφερε να βγει από τη κολυμπήθρα στη βάπτισή του. Αναφέρεται στην τραπ (την ελληνική, αν κρίνω από τον πρόλογο) σα να είναι το hip-hop (εδώ προτείνω να δει κάποιος τη ταινία Straight Outta Compton, την είχε το Netflix τελευταία φορά που κοίταξα)

 

 

Αν εσύ τώρα αυτά που έγραψες τα βλέπεις ως δείγμα υγιούς διαλόγου πάω πάσο και πάω να ψάξω το κουμπάκι ignore γιατί εγώ καταλαβαίνω ότι αυτά τα γράφεις και φωνάζεις "ελάτε να με αρπάξετε απ τα μαλλιά"

Τώρα κατα τα άλλα περι αγαπημένου καθηγητή τα προσπερνάω γιατί είναι στο ίδιο υφάκι απαξίωσης. Εχω δει άλλα δυο βίντεο του ανθρώπου και μέχρι εκεί. Το θέμα τραπ το συζητήσαμε αρκετά και θεωρώ ότι η ανάρτησή μου προσφέρει στην όλη συζήτηση και στην ανταλλαγή απόψεων στο φόρουμ που πάσχει γενικά στον τομέα αυτό τελευταία. Ο κόσμος ΔΕΝ έχει διάθεση να συζητήσει.

 

Κατά τα άλλα δεν κοιτάζω ρολόι όταν ανεβάζω κάτι και δεν υπάρχουν ώρες κοινής ησυχίας στο φόρουμ. Πάντως ήταν non working hours όταν ποστάρησα.

 

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimsonic είπε

Όταν λοιπόν βλέπουμε όλοι

Ποιοί όλοι; Κάποιοι συμφωνούν με αυτά που γράφω, αυτοί είναι μέσα στο "όλοι" ή όχι; Άσε τις φιδιές Δημήτριε, δεν υπάρχει κανένα "όλοι" ούτε υπήρξε ποτέ. Το να λες "όλοι", ενώ λίγο πιο κάτω παραδέχεσαι ότι ο κόσμος ΔΕΝ έχει διάθεση να συζητήσει, δείχνει ότι "όλοι εναντίον του δικού μου ύφους" δεν υπάρχει.

 

Πάντως, ειλικρινά δε σε καταλαβαίνω: πήγες π.χ. και είδες μία ταινία, έρχεσαι και λες στην παρέα σου "είδα μία ταινία, πολύ ωραία κλπ" και κάποιοι απαντούν "μπα... μάπα είναι... " - ΕΣΥ γιατί προσβάλεσαι παιδάκι μου; Δηλάδής πρέπει όλοι να προσκυνήσουμε τον καθηγηταρά; Τι ζόρι είναι αυτό; Αν το βίντεο ήταν δικό σου, θα τύγχανε διαφορετικής αντιμετώπισης, αλλά δεν είναι.

 

Τα ίδια έλεγε στους δημοσιογράφους ο Χιώνης (δεν περίμενα να χρειαστεί να τον αναφέρω πάλι), ότι "δεν συμφωνείτε με τις απόψεις μου διότι μόνο ειδικοί μπορούν να τις κατανοήσουν", μόνο που αυτός τις απηύθυνε επίσης σε μη-ειδικούς (μελλοντικούς ψηφοφόρους).

 

Σε τελευταία ανάλυση Δημήτριε, χρειάζεται και η λάθος άποψη, γι' αυτό άλλωστε επιτρέπονται όλες. Θεώρησε πως είναι η δική μου αφού αυτό πιστεύεις.

Επεξεργασμένο από trolley

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε μεταξύ σας αυτη τη στιγμή αυτό που εμείς οι τραπερ😃 ονομαζουμε beef.  Φλεξαρετε γνώση και έμπειρια και εγω που είμαι GOAT 😀 θα έρθω λουσμένος στον πάγο με το Ούζι και τρρρρρρρρρρρρρ. 

 

 Αυτο είναι trap! Ι love it ❤️🤣🤣🤣🤣

 

  • Χαχα 3

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουν καμια σημασια οι τιτλοι σπουδων, οταν λες μαλακιες. Η ιδια η επιστημονικη μεθοδος εξαρταται απολυτα απο το να μπορει ο οποιοσδηποτε να δειξει οτι λες μαλακιες, ακομα και αν εσυ εισαι καθηγητης και ο αλλος λατζερης. Αν θελετε αλαθητα, στις εκκλησιες.

 

 Οταν λοιπον στα πρωτα 30 δευτερόλεπτα λες οτι οι τραπερς τα εβαλαν με τα μεγαθηρια του δισκογραφικου κατεστημενου και κερδισαν, και οτι συγκρούστηκαν με τα συμφέροντα, τοτε λες μαλακιες, οτι τιτλους σπουδων και να εχεις.

 

Παντα οι αγνωστοι καλλιτεχνες στα πρωτα τους βηματα κανουν μονοι τους κινησεις, δεν ειναι συγκρουση με τα συμφεροντα αυτο, χτισιμο μιας καταστασης ειναι. Οταν αποσκοπεις να ενταχθεις στη μουσικη βιομηχανια, και σαφως αυτο το σκοπο ειχαν οι τραπερς αφου... ενταχθηκαν, πρεπει να αποδειξεις οτι τα φερνεις σε τοπικο- underground επιπεδο. Αυτο γινοταν παντα.

 

 Τα παιδια το αποδειξαν και τωρα ειναι μελη της sony, της universal και της warner των μεγαθηριων δηλαδη. Μπραβο τους. Μαγκια. Ειναι αυτο ομως νικη εναντια στα μεγαθηρια; Ειναι αυτο συγκρουση με τα συμφεροντα; Μηπως να αφησει τα οικονομικά ο κυριος και να ξεκινησει απλα Ελληνικα;

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου