Προς το περιεχόμενο

Η "νέα" μου Fender Stratocaster 2005


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλορίζικη και καλοπαιχτη!

 

7 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Επίσης να προσθέσω πως είναι 3.6 κιλά, όσο η Les Paul μου, που είναι ελαφρωμένη αλλά θα την προτιμούσα κάτω απο 3.5 κιλά.

Ίσως αν έμενε για κάποιο χρονικό διαστημα στον ίδιο χώρο με την Tele του dim κάτι θα θα μπορούσε να γίνει και για αυτό. 😄

  • Χαχα 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μεγειές και καλόπαιχτη.

Το "στάνταρ" πάντως δεν είναι το 43mm, τουλάχιστον για τις βιντατζ φένδερ είναι 42.

Τα 3.6 κιλά είναι πολλά και για μένα, εδώ και καιρό ταβάνι μου είναι τα 3μισυ.

Τέλος της γκρίνιας μου με το οτι δεν μπορώ να "δεχτώ" τα 22 τάστα σε στρατ/τέλε, κάτι πάντα μου φαίνεται εκτός αρμονίας. 😇

Επεξεργασμένο από ez
  • Like 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασσικό workhorse που δεν θα σε προδώσει ποτεΣ.

Αστην στοκ, είναι κούκλα και θα πάρει και αξία μελλοντικά. 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το ρίξαμε τελικά στις... επενδύσεις απ' ότι βλέπω 😄

Καλορίζικη η κιουρία admin. 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν δεν είχες ήδη strat, πολύ καλά έκανες και την πήρες.

Επίσης πολύ καλά έκανες και κινήθηκες σε ασφαλή (vintage) μονοπάτια, sunburst , maple neck κ.ο.κ. (μην πειράζεις τίποτα, ας την factory default).

Η επόμενη strat οφείλει να είναι rosewood και σε φαντεζύ 80's χρώματα....ocean turquoise κ.λ.π

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
4 ώρες πριν, ez είπε

Μεγειές και καλόπαιχτη.

Το "στάνταρ" πάντως δεν είναι το 43mm, τουλάχιστον για τις βιντατζ φένδερ είναι 42.

Τα 3.6 κιλά είναι πολλά και για μένα, εδώ και καιρό ταβάνι μου είναι τα 3μισυ.

Τέλος της γκρίνιας μου με το οτι δεν μπορώ να "δεχτώ" τα 22 τάστα σε στρατ/τέλε, κάτι πάντα μου φαίνεται εκτός αρμονίας. 😇

To στάνταρ στις standard είναι 9,5 radius, 43mm, 22 τάστα τα οποία θεωρώ απαραίτητα διότι στα νιάτα μου η σηκωμένη Ρε σε Μι ήταν η αγαπημένη νότα.😄 And only a Gibson was good enough.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα 3.5 κιλά max. Είναι απίστευτο πόσο διαφορετική είναι η αίσθηση ακόμα και στα 100 γρ. διαφορά. Γι αυτό εκτιμώ τις thinline. Αυτή την πήρα γιατί κάθεται βολικά στην αγκαλιά μου ενώ το μπράτσο, αν και με ξένιζε (δεν είναι taper - κωνοειδές, ούτε ιδιαίτερα λεπτό) είχε τον ήχο σε όλα τα τάστα. Κανένα νεκρό σημείο. Πολύ καλοφτιαγμένη.

 

 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειες. Ερχομαι και εγω απο εκει με ενα spray can να χαλασω το μισητο sunburst (χασμουρητα).

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Πολύ καλοφτιαγμένη.

 

Ολες οι std ετσι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις κακοφτιαγμενη σε ολες τις εποχες (απο το 1986 που πρωτοβγηκαν) αν ειχαν κρατησει και τους ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ flatpoles & μετα το 2000 θα ηταν ακομα καλυτερα....

 

Τώρα πο το σκεΦτομαι και ενα ωραιο anodized gold pickguard (που βελτιωνει και τον ηχο και κανει και λιγοτερο... βζζζζζζζζ η κιθαρα) δεν ειναι και κακη ιδεα..κουκλα θα γινει.

 

Fender Stratocaster Loaded Pickguard with Custom Shop Fat '50s 2010  Anodized Gold/Aged White | Reverb

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Η "νέα" μου Fender Stratocaster 2005

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου