Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Guitar Rig & Focusrite κάρτα ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σούμα και από μένα.

Αφού έχει ήχο με το asio4all δεν φταίνε ηχεία, καλώδια, κλπ.

Θα κοιτούσα τις ρυθμίσεις των windows, τους drivers, και τελικά την ίδια την κάρτα για κάποιο πρόβλημα.

 

Θα έβαζα την κάρτα σε usb 2.0 θύρα.

Αν έχει ήχο στα ακουστικά, φταίνε τα outputs της κάρτας.

Αν όχι, θα πήγαινα εδώ και θα κατέβαζα τους drivers και όλο το software που δίνει η focusrite για τα δικά μου windows (αφού πρώτα είχα κάνει απεγκατάσταση σε οτιδήποτε σχετικό είχα εγκαταστήσει πριν).

 

https://downloads.focusrite.com/focusrite/scarlett-3rd-gen/scarlett-solo-3rd-gen

 

Μετά θα διάβαζα προσεκτικά το manual, και θα έκανα τις απαραίτητες ρυθμίσεις στα windows μου.

 

https://fael-downloads-prod.focusrite.com/customer/prod/downloads/scarlett_solo_3rd_gen_user_guide_v2_el.pdf

 

Αν και τότε δεν είχα ήχο, θα έψαχνα μήπως υπάρχει κάποιο conflict με την κάρτα ήχου της μητρικής.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω απαντήσει και σε προηγούμενο σχόλιο, δοκίμασα να βάλω την κάρτα σε 7 διαφορετικές USB 2.0 θύρες και δεν την αναγνώριζε καθώς στο device manager φαινόταν, αλλα είχε τρίγωνο κυκλάκι. Drivers εχω κατέβασει τουλαχιστον 5 φορες απο εχθες, με ο,τι restart χρειάστηκε, δοκίμασα να αλλάξω usb 3.0 θύρα, πάλι δεν έχω ήχο. Ρυθμίσεις των windows ή της κάρτας, ο,τι και αν πείραξα δεν άλλαξε κατι. Το μόνο που ισως να μπορούσε να φταίει είναι το usb της focusrite οταν πάω να το συνδέσω σε οποιαδήποτε θύρα, αναβοσβήνει η οθόνη. Ισως να φταίει το καλώδιο αλλα απο τη στιγμη που σε usb 3.0 την διαβάζει, δεν ειμαι και πολύ σίγουρος. Θα δοκιμάσω να την βάλω σε άλλο PC για να δω αν και εκεί κάνει τα ίδια.

5 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Δε χρειάζεται να κάνει format ρε παιδιά, είπαμε.

- Κάνε Uninstall όλα τα ASIO drivers, συν όλα τα listings της Focusrite από το Device Manager

image.png.f1eb2198e6e06f40ed3528f498bba942.png

- Aποσύνδεσε κάθε συσκευή ήχου που έχεις πάνω στο PC.

- Kάνε ένα restart

- Επανασύνδεσε ΜΟΝΟ τη focusrite και περίμενε να γίνει η εγκατάσταση. Αν έχεις Windows 10/11, περίμενε λίγο και τα drivers θα βρεθούν μόνα τους. Αν όχι, μπες στο site της focusrite και κατέβασε τα νεότερα.

 

Το έκανα uninstall απο παντού, καμια 2-3 φορές αλλα δεν άλλαξε κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Να δοκιμασεις οπωσδηποτε και αλλο καλωδιο. Δοκιμασε την και σε αλλο PC, και αν σου δουλέψει εκει, θα ακουσεις και εσυ στο βαθος τον Τόλη.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Konstantinos Agathopoulos είπε

Όπως έχω απαντήσει και σε προηγούμενο σχόλιο, δοκίμασα να βάλω την κάρτα σε 7 διαφορετικές USB 2.0 θύρες και δεν την αναγνώριζε καθώς στο device manager φαινόταν, αλλα είχε τρίγωνο κυκλάκι. ....... δοκίμασα να αλλάξω usb 3.0 θύρα, πάλι δεν έχω ήχο. ..... Το μόνο που ισως να μπορούσε να φταίει είναι το usb της focusrite οταν πάω να το συνδέσω σε οποιαδήποτε θύρα, αναβοσβήνει η οθόνη. ...

Αν είναι έτσι.....μάλλον είναι η κάρτα , και μάλλον τίποτα πυκνωτες τροφοδοτικού....ήρθε η ώρα για κατσαβίδι......

Γενικά επειδή  σε συσκευές usb περναει ρεύμα απο το καλώδιο..... κακοί πυκνωτες δημιουργούν τέτοιια κουλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Αν είναι έτσι.....μάλλον είναι η κάρτα , και μάλλον τίποτα πυκνωτες τροφοδοτικού....ήρθε η ώρα για κατσαβίδι......

Πρόβλημα της κάρτας η του καλωδίου; Γιατί αν είναι πρόβλημα της κάρτας μπορώ να δω για εγγύηση γιατί ανέθακεν ειχα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Konstantinos Agathopoulos είπε

οταν πάω να το συνδέσω σε οποιαδήποτε θύρα, αναβοσβήνει η οθόνη.

 

Του υπολογιστή?

Αν είναι έτσι, τότε μάλλον έχει πρόβλημα η κάρτα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Konstantinos Agathopoulos είπε

Πρόβλημα της κάρτας η του καλωδίου;

Αν με άλλο καλώδιο παίζει (ευκολο δοκιμασε το) τότε του καλωδιου.

Αν όχι , φταιει η καρτα,

Δεν πιστευω ότι ειναι το καλώδιο.

Μακάρι να είναι το καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Konstantinos Agathopoulos είπε

Πρόβλημα της κάρτας η του καλωδίου;

 

Μπορεί να φταίει και το καλώδιο, δοκίμασε με άλλο να δεις.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απο ολα, αφου εχεις τη δυνατοτητα, βαλτη να δουλεψει σε αλλο PC. Αν δουλεψει φταινε οι drivers, αν δε δουλεψει 99% φταιει η καρτα (1% περιθωριο να εκανες παλι λαθος εγκατασταση.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και μια κακή (και ευτυχώς μικρή) πιθανότητα να φταίει η μητρική σου.

Επειδή η κάρτα αυτή είναι usb bus powered, δεν έχει εξωτερική τροφοδοσία δηλαδή αλλά τροφοδοτείται από την usb θύρα του υπολογιστή, υπάρχει η πιθανότητα να υπάρχει πρόβλημα με τον ελεγκτή της μητρικής για τις usb θύρες (southbridge chip), ή να μην παίρνει σωστά ρεύμα από την usb θύρα.

Μπορεί επίσης να φταίει και το τροφοδοτικό του υπολογιστή.

 

Αυτό το γράφω γιατί μου κάνει εντύπωση να μην την βλέπει καν σε θύρα usb 2.0

 

Οπότε ο Μάνος έχει δίκιο όταν λέει να την δοκιμάσεις σε άλλο υπολογιστή πρώτα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου