Προς το περιεχόμενο

Άλλος ένας πουλάει τα δικαιώματα του


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Alter είπε

Ιδανικα θα επρεπε να γινεται με μπυρες

Αυτό και αν είναι ελληνική νοοτροπία πάντως, ναι; :) :) :)

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βγαινεις και κανεις τετοια δηλωση που εχει ας πουμε καποιο βαρος ζυγιζεις την προϊστορία σου και τα λογια σου. Και οσον αφορα την πρωτη ο Appice και κυριωτερη επιδραση αναμεσα στα μεγαλυτερα ονοματα στο χωρο ηταν και μουσικες σπουδες ειχε και βιβλια εχει γραψει και εχει τιμηθει επανειλημμενα. Η δισκογραφια του και συνεργασίες του ηταν εντυπωσιακές αν και οχι τεραστιες αλλα παντως αρκετες να τον φερουν εκει που βρίσκεται οικονομικα αλλα και να υπαρχει ενδιαφερον για αυτον στην αγορα. 

Τωρα το οτι ειναι αγνωστος σε ενα κιθαριστικο φόρουμ στην Ελλαδα μαλλον επομενο ειναι.

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

Στην Ελλαδα αστακομακαροναδα μονο οι σκυλαδες.

Μπααα... και οι "έντεχνοι" σεσσιονάδες καλά περάσανε, ξέρω τι λέω.

 

Αλλά το point μου είναι άλλο. Υπάρχει η θεωρία ότι "για να γράψω αριστουργήματα, χρειάζομαι χρόνο, άρα χρειάζομαι χρήματα, άρα δε γράφω αριστουργήματα επειδή δεν έχω αρκετά χρήματα", η οποία θεωρία απλώς δεν επαληθεύεται από τίποτε (στο χώρο της ελληνικής ποπ και ροκ και λαϊκής γενικότερα).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Οταν βγαινεις και κανεις τετοια δηλωση που εχει ας πουμε καποιο βαρος ζυγιζεις την προϊστορία σου και τα λογια σου. Και οσον αφορα την πρωτη ο Appice και κυριωτερη επιδραση αναμεσα στα μεγαλυτερα ονοματα στο χωρο ηταν και μουσικες σπουδες ειχε και βιβλια εχει γραψει και εχει τιμηθει επανειλημμενα. Η δισκογραφια του και συνεργασίες του ηταν εντυπωσιακές αν και οχι τεραστιες αλλα παντως αρκετες να τον φερουν εκει που βρίσκεται οικονομικα αλλα και να υπαρχει ενδιαφερον για αυτον στην αγορα. 

Τωρα το οτι ειναι αγνωστος σε ενα κιθαριστικο φόρουμ στην Ελλαδα μαλλον επομενο ειναι.

1ον Μην " πικρενεσαι" για λογαριασμό του....έχει 7 μύρια.

2ον Δεν είναι κιθαριστικό το forum..., Είναι μουσικής τεχνολογίας.

3ον εγώ δεν πρόκειται να "μαλώσω" μαζί σου για έναν αμερικανό ντραμμερ.

4ον Ο,τι και να έκανε και μπράβο του.... Μπιτοβεν δεν τον λες 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Δεν πικραινομαι για κανεναν. Σεβομαι την ιστορια του καθενος. 15 χρονων ημουν οταν τον εμαθα. Ειναι κομματι της ζωης μου για να το απαξιωσω.

2.Κοινο μυστικό 

3.εννοειται. Για εγγλεζο το συζηταμε

4.δεν εκανα καμμια τετοια συγκριση προσωπικα

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

τύπους σαν τον ντραμμερ (Appice) , τη δήλωση  του οποίου σχολιάζουμε, που έμαθε να ζει με μυρια για επιτυχία που έκανε  πριν 40 έτη ....και κανένα πανειστήμιο μουσικό δεν τελείωσε. (

 

και όμως εκτός του ότι είναι από τους πλέον επιδραστικους ντράμερ όλων των εποχών, ήταν πχ ο ήρωας του Bohnam ,και ουσιαστικά έγραψε το βιβλίο του ροκ drumming ...ΕΙΧΕ και εξαιρετικές ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ σπουδές μουσικής. 

 

μην τα ισοπεδώνουμε όλα  ;)

 

BTW όλα αυτά περί...πανεπιστημιακης παιδείας των μουσικών είναι απλά "ρίχνουμε άδεια να πιάσουμε γεμάτα " μια και στην Ελλάδα ΥΠΑΡΧΟΥΝ τέτοιες σπουδές δηλ.πανεπιστημιακες.

 

απλά όπως ΠΑΝΤΟΥ στον κόσμο οι μη πανεπιστιμιακες σπουδές αυτού του τύπου, κυρίως σε ιδιωτικές σχολές ΔΕΝ εξισωνονται με αυτές. 

 

τρίχες κατσαρές δηλαδή που η ΜΟΝΑΔΙΚΗ επίπτωση που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έχουν στους εγχώριους καλλιτέχνες είναι μια θέση στο ΔΗΜΟΣΙΟ που έτσι κι αλλιώς αφορά το πολύ 50 άτομα.  

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimsonic είπε

Αμα ψαξω τους συμφωνουντες ταξι δεν γεμιζουμε

 

Εκ των οποίων ένας εγώ :)

 

6 ώρες πριν, LK είπε

4ον Η τέχνη , θέλει δύο πράγματα. Ταλέντο και Έμπνευση.

Τίποτα από αυτά τα 2 δεν απαιτεί χρόνο.

 

Δεν πιστεύω στο ταλέντο. Ή μάλλον στον βαθμό που το έχουμε μυθοποιήσει. Υπάρχει, αλλά αν δεν συνοδεύεται από πολλές χιλιάδες ώρες εξάσκησης, δεν αναδεικνύεται ποτέ. 

 

Προσωπικά δεν πιστεύω όταν ακούω μπάντες να λένε ''κάναμε ναρκωτικά, πίναμε, μαμούσαμε αβέρτα και τον δίσκο δεν θυμόμαστε πως τον γράψαμε''.

 

Μου θυμίζει μαθητές που βγαίνουν πρώτοι στις πανελλήνιες με 19.999 μόρια και λένε μετά στις ειδήσεις ''ε απλά είχα πρόγραμμα, και καφέδες πήγαινα, και videogames έπαιζα,πήγαινα και σε κλαμπ...'' π@π@ριες λένε, διαβάζανε 20 ώρες το 24ωρο και η μάνα τους τους έφερνε και την χέστρα την ώρα που διαβάζανε για να μην χάνουν χρόνο ;) (αναφέρομαι ξαναλέω σε αυτούς που έγραψαν 19.999 ΜΟΡΙΑ)

 

Αυτοί οι μουσικοί, και στις πρόβες ξεσκίστηκαν, και ώρες έφαγαν στην σύνθεση, και στο στούντιο έφαγαν ώρες κτλ και τα υπόλοιπα που λένε είναι για εντυπωσιασμό και marketing.

 

Παράθεση

Ότι πρέπει π.χ να αμοίβεται ένας συνθέτης ....... και για τον χρόνο που έκανε να μάθει κιθάρα ή μουσική ή πιάνο ή αρμονία;

Σαν να λέμε ότι και ο λογοτέχνης πρέπει να αμοίβεται για τον χρόνο που έκανε να μαθει γραμματική και συντακτικό.

Δηλαδή όλοι θα ξεκινησουν με +12 χρόνια αμοιβόμενης προυπηρεσίας.

 

LK εσύ όντας επαγγελματίας σίγουρα θα σου έχει τύχει να υπογράψεις κάποιο χαρτί που δεν σου πήρε πάνω από 5' να το συντάξεις το οποίο δεν το χρέωσες βάσει του πόσο σου πήρε να το κάνεις, αλλά βάσει του ότι είσαι νομικός ;) (δεν μιλάω για δικογραφίες που εκεί πρέπει να ασχολείσαι μέρες).

 

Και οι γιατροί πέντε λεπτά πας και δίνεις πενηντάρικο.

 

Εννοείται ότι και η τεχνογνωσία πληρώνεται. Η τεχνογνωσία σε συνδιασμό με τον προσωπικό χρόνο που αφιερώνεις από την όση ζωή σου απέμεινε για να φέρεις εις πέρας κάτι.

 

Ξέρω ότι τα γνωρίζεις αυτά καλύτερα από εμένα, απλά είπα να δώσω ένα perspective

 

Συμφωνώ με όσα λες για τους πανεπιστήμονες 100%. 

 

 

  • Like 3
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

απλά όπως ΠΑΝΤΟΥ στον κόσμο οι μη πανεπιστιμιακες σπουδές αυτού του τύπου, κυρίως σε ιδιωτικές σχολές ΔΕΝ εξισωνονται με αυτές. 

 

παντού στον κόσμο οι φελοί πουλάνε δισμύρια και τους αγοράζουν τα κλικς.

Προ κλικ οι φελοί δεν βγαζανε δίσκο διότι οι μανατζαρέοι δεν θέλανε να χάσουν τη θέση τους

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

παντού στον κόσμο οι φελοί πουλάνε δισμύρια και τους αγοράζουν τα κλικς.

Προ κλικ οι φελοί δεν βγαζανε δίσκο διότι οι μανατζαρέοι δεν θέλανε να χάσουν τη θέση τους

 

You win some,you loose some  το λένε αυτό.

 

Σκέψου ότι πριν τα..κλικ για να βγάλεις ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης κατάστασης έπρεπε να  τρέχεις 20 μερες και να πληρώνεις 60 τεμπέληδες που τσιμπαγαν και σύνταξη και εφάπαξ στα 45.

 

Θα διαλέξω τα κλικ λοιπόν. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Lord_Goumis είπε

 

 

 

 

LK εσύ όντας επαγγελματίας σίγουρα θα σου έχει τύχει να υπογράψεις κάποιο χαρτί που δεν σου πήρε πάνω από 5' να το συντάξεις το οποίο δεν το χρέωσες βάσει του πόσο σου πήρε να το κάνεις, αλλά βάσει του ότι είσαι νομικός ;) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Βασικά δεν χρονοχρεωνω ποτέ..... κακώς ίσως.

Ήτοι θα σου πάρω για να υπογράψω ένα χαρτί (που λες) το ίδιο ,είτε μου πήρε πέντε λεπτά είτε πέντε ώρες να το υπογράψω.

Διότι αν μου πήρε πέντε ώρες να το υπογράψω μάλλον σημαίνει ότι κληθηκα να αντιμετωπίσω κάτι που δεν το ήξερα από πριν και έπρεπε να το μελετήσω..... Όμως αυτήν την "άγνοια" μου δεν θα τη μετακυλισω στον εντολέα.

Όσες φορές λοιπόν χρειαστηκε να αντιμετωπίσω τέτοια περίπτωση ή το ανέλαβα χωρίς έξτρα χρέωση ή δεν το ανέλαβα γιατί εκρινα πως δεν με συμφέρει (να φάω τόσο χρόνο και να μην πληρωθώ ανάλογα, γιατί μην κοιτάς δεν είναι μόνο το τί

 ζητάς είναι και το τί πρόκειται να πάρεις).

 

@Superfunk

Το ότι δεν έβγαλε πανεπιστήμιο δεν το πα υποτιμητικά.

Το είπα σαν απάντηση στον ,alter, ότι δεν χρειάζεται κανένα πανεπιστήμιο στον μουσικό για να βγάλει πολλά λεφτά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου