Προς το περιεχόμενο

Ο Roger Waters επανηχογραφεί το Dark Side of the Moon


mpamps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, LK είπε

Εμένα αυτοί οι δύο , Γκίλμουρ - Γουότερς, μου θυμίζουν κάτι συγχωριανούς μου, που μαλώνουν για έναν φράχτη στα όμορα οικόπεδά τους καμία 40ρια χρόνια.

Και αυτοί μπλέξανε στη διαμάχη τους και τα πολιτικά, και τις νύφες.....και τα μπατζανάκια  τους.

Αλλά αυτοί (οι συγχωριανοί)  δεν έχουν τα φράγκα τους να πάνε καμία εκδρομή βρε αδερφέ να ξεσκάσουν.

Τώρα αυτοί γιατί ξεκατινιάζονται από το 1985 με λυμένα τα οικονομικά τους (άρα μεγάλο μέρος τον προβλημάτων τους) .....δεν το χω καταλάβει.

 

Αχ βρε LK τι μου θύμησες ...

Είχα πάει κάποτες παλιά σε κάποιο μέρος διακοπές (δεν μπορώ να θυμηθώ που, μπορεί να ήταν και σε νησί).

Πήρα λοιπόν όπως συνηθίζω σβάρνα τα χωριά τριγύρω.

Έφτασα λοιπόν σε ένα χωριό πανέμορφο, αλλά έρημο.

Έψαξα να βρω ένα καφενεδάκι να καθίσω να πιω μια μπύρα, αλλά δεν έβλεπα πουθενά.

Εκεί που περπατούσα, βλέπω κάτι τύπους και τους ρωτάω αν υπάρχει καμιά ταβέρνα ή καφενείο.

Και μου είπαν την εξής απίστευτη ιστορία.

 

Αυτοί ήταν από το χωριό αλλά δεν έμεναν πια εκεί, είχαν έρθει για διακοπές.

Παλιά λοιπόν αυτό το χωριό, είχε πολύ κόσμο.

Σιγά σιγά ο κόσμος άρχισε να φεύγει για να πάει σε αστικά κέντρα.

Στο χωριό είχαν μείνει πια μόνο τρεις μόνιμοι κάτοικοι.

Οι δύο ήταν στα μαχαίρια μεταξύ τους, και ο τρίτος είχε το μοναδικό καφενείο που απέμενε εκεί.

Επειδή όμως οι άλλοι δύο ήταν τόσο στα μαχαίρια, δεν πήγαινε κανείς τους στο καφενείο γιατί μπορεί να πετύχαινε τον άλλο εκεί.

 

Ο φουκαράς ο καφετζής το έκλεισε κι έφυγε κάποτε, απογοητευμένος που δεν είχε τον χειμώνα ούτε έναν πελάτη.

Ο ένας από τους δύο τότε, άνοιξε δικό του καφενείο.

Το είδε ο άλλος, και για να μην αισθάνεται υποδεέστερος, άνοιξε κι αυτός καφενείο.

Δύο μόνιμοι κάτοικοι, δύο καφενεία, που φυσικά δούλευαν μόνο το καλοκαίρι.

 

Όλα αυτά ώσπου κάποια στιγμή αυτοί οι δύο πέθαναν.

Και έτσι το χωριό έμεινε χωρίς κατοίκους και καφενείο.

 

Πολύ μεγάλη αρρώστια.

 

  • Like 3
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Αχ βρε LK τι μου θύμησες ...

Είχα πάει κάποτες παλιά σε κάποιο μέρος διακοπές (δεν μπορώ να θυμηθώ που, μπορεί να ήταν και σε νησί).

Πήρα λοιπόν όπως συνηθίζω σβάρνα τα χωριά τριγύρω.

Έφτασα λοιπόν σε ένα χωριό πανέμορφο, αλλά έρημο.

Έψαξα να βρω ένα καφενεδάκι να καθίσω να πιω μια μπύρα, αλλά δεν έβλεπα πουθενά.

Εκεί που περπατούσα, βλέπω κάτι τύπους και τους ρωτάω αν υπάρχει καμιά ταβέρνα ή καφενείο.

Και μου είπαν την εξής απίστευτη ιστορία.

 

Αυτοί ήταν από το χωριό αλλά δεν έμεναν πια εκεί, είχαν έρθει για διακοπές.

Παλιά λοιπόν αυτό το χωριό, είχε πολύ κόσμο.

Σιγά σιγά ο κόσμος άρχισε να φεύγει για να πάει σε αστικά κέντρα.

Στο χωριό είχαν μείνει πια μόνο τρεις μόνιμοι κάτοικοι.

Οι δύο ήταν στα μαχαίρια μεταξύ τους, και ο τρίτος είχε το μοναδικό καφενείο που απέμενε εκεί.

Επειδή όμως οι άλλοι δύο ήταν τόσο στα μαχαίρια, δεν πήγαινε κανείς τους στο καφενείο γιατί μπορεί να πετύχαινε τον άλλο εκεί.

 

Ο φουκαράς ο καφετζής το έκλεισε κι έφυγε κάποτε, απογοητευμένος που δεν είχε τον χειμώνα ούτε έναν πελάτη.

Ο ένας από τους δύο τότε, άνοιξε δικό του καφενείο.

Το είδε ο άλλος, και για να μην αισθάνεται υποδεέστερος, άνοιξε κι αυτός καφενείο.

Δύο μόνιμοι κάτοικοι, δύο καφενεία, που φυσικά δούλευαν μόνο το καλοκαίρι.

 

Όλα αυτά ώσπου κάποια στιγμή αυτοί οι δύο πέθαναν.

Και έτσι το χωριό έμεινε χωρίς κατοίκους και καφενείο.

 

Πολύ μεγάλη αρρώστια.

 

Από το μυαλό του το βγαλε.Την ιστορία των Πινκ Φλουντ σου πε.

  • Χαχα 3
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αχ βρε LK τι μου θύμησες ...

Είχα πάει κάποτες παλιά σε κάποιο μέρος διακοπές (δεν μπορώ να θυμηθώ που, μπορεί να ήταν και σε νησί).

Πήρα λοιπόν όπως συνηθίζω σβάρνα τα χωριά τριγύρω.

Έφτασα λοιπόν σε ένα χωριό πανέμορφο, αλλά έρημο.

Έψαξα να βρω ένα καφενεδάκι να καθίσω να πιω μια μπύρα, αλλά δεν έβλεπα πουθενά.

Εκεί που περπατούσα, βλέπω κάτι τύπους και τους ρωτάω αν υπάρχει καμιά ταβέρνα ή καφενείο.

Και μου είπαν την εξής απίστευτη ιστορία.

 

Αυτοί ήταν από το χωριό αλλά δεν έμεναν πια εκεί, είχαν έρθει για διακοπές.

Παλιά λοιπόν αυτό το χωριό, είχε πολύ κόσμο.

Σιγά σιγά ο κόσμος άρχισε να φεύγει για να πάει σε αστικά κέντρα.

Στο χωριό είχαν μείνει πια μόνο τρεις μόνιμοι κάτοικοι.

Οι δύο ήταν στα μαχαίρια μεταξύ τους, και ο τρίτος είχε το μοναδικό καφενείο που απέμενε εκεί.

Επειδή όμως οι άλλοι δύο ήταν τόσο στα μαχαίρια, δεν πήγαινε κανείς τους στο καφενείο γιατί μπορεί να πετύχαινε τον άλλο εκεί.

 

Ο φουκαράς ο καφετζής το έκλεισε κι έφυγε κάποτε, απογοητευμένος που δεν είχε τον χειμώνα ούτε έναν πελάτη.

Ο ένας από τους δύο τότε, άνοιξε δικό του καφενείο.

Το είδε ο άλλος, και για να μην αισθάνεται υποδεέστερος, άνοιξε κι αυτός καφενείο.

Δύο μόνιμοι κάτοικοι, δύο καφενεία, που φυσικά δούλευαν μόνο το καλοκαίρι.

 

Όλα αυτά ώσπου κάποια στιγμή αυτοί οι δύο πέθαναν.

Και έτσι το χωριό έμεινε χωρίς κατοίκους και καφενείο.

 

Πολύ μεγάλη αρρώστια.

 

Η παραβολή του Φιουζίου. Βγαλμένα από τη ζωή όλα.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2023 στις 2:19 ΜΜ, cigaret13 είπε

Το λες εσύ αυτό σαν κιθαρίστας... 

 

Το κορνιζάρω και κλείνω πλέον ως ερασιτέχνης καλλιτέχνης. Μακάρι να μπορούσα εδώ μέσα να σας φτάσω στο μικρό σας δαχτυλάκι (κατά κυριολεξία). 

 

Σε κάθε περίπτωση, με αυτά που διαβάζω θα πω ότι ναι, ο Gilmour στους Floyd ήταν το άριστο content στο κατάλληλο context. Η μαγεία που συμπληρώνει την μαγεία. 

 

Ε και δεν μπορώ να μην πω (ως κατά βάση πληκτράς) ότι ο Rick Wright ήταν και αυτός σημαντικό μέρος της μαγείας.

 

Όσο για τον τέτοιονε με το μπάσο, ε, δεν μπορώ, όταν κάποιος μιλάει πολύ εκτός της τέχνης του με χαλάει, κρίμα δηλαδή γιατί μπορεί και να είναι και άδικο μερικές φορές αλλά βρε καλέ μου, άσε την τέχνη σου να μιλήσει, να καταγγείλει, να δείξει το ιδεατό, μη μου δίνεις την ευκαιρία να καταστρέψω στο μυαλό μου αυτό που με κόπο μπορείς να έχεις χτίσει!

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για τον μουσικό Waters κανένα σχόλιο, ανήκει στο πάνθεον χωρίς ναι μεν αλλά.

 

Για τον άνθρωπο Waters, μόνο τα χειρότερα. Βαθύτατα κομπλεξικός, διαρκώς με δασκαλίστικο υφάκι και απόψεις τελείως κόντρα με το αξιακό μου σύστημα. Από τις ελάχιστες περιπτώσεις που ξεχωρίζω άνθρωπο από καλλιτέχνη και συνειδητά δεν ακούω PF εδώ και χρόνια.

 

Leave the kids alone, να μείνουμε όλοι κούτσουρα, μπας και κάνουμε θεό τον Waters και τον κάθε Waters. Thanks, but no thanks. 🙂

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 ώρες πριν, trolley είπε

Στο DVD "In The Flesh" η μπάντα του Waters παίζει το "Set The Controls For The Heart Of The Sun", σφραγίζοντας για πάντα την απάντηση για το ποιος ακριβώς ήτσν η καρδιά των Floyd.

 

Είπα σε κάποια φάση να μπώ στο νήμα να γράψω για το "In The Flesh" αλλά το άφησα, μια και το ανέφερες όμως, kudos, πολλές απο τις απορίες περί καλλιτεχνικής υπόστασης και επάρκειας βρίσκουν την απάντηση τους εκεί.

Οι Waters & Gilmour είναι αυτοί που είναι και κάνουν αυτό που κάνουν, σαφώς και δεν πρόκειται απλώς για ένα ψεκασμένο μουνόπ@νο απο τη μια κι έναν απολιτίκ ισαποστάκια απο την άλλη, μέχρι εκεί που αντέχει ο καθένας μας, απαγορεύσεις δε χωρούν στην τέχνη.

Εκείνο που πάντα χρειάζεται είναι το όραμα, στα μάτια μου ας πούμε το The Endless River είχε τέτοιο, έστω λειψό και αδύναμο, γι αυτό και μου είναι συμπαθές, ο Waters όμως είναι αναντίρρητα εκείνος που στο κεφάλι του περισσεύουν ιδέες και αρχιτεκτονικοί σκελετοί, ανεξάρτητα απο τα όποια αποτελέσματα.

Επεξεργασμένο από ez
  • Συμφωνώ 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, dimsonic είπε

πολλά πολλά δεν έχουν. (τουλάχιστον όπως θα νόμιζε κανείς ή από τις πωλήσεις του dsotm)

Ήδη όταν φτιάξανε το wall ήταν πανί με πανί γιατί τους τα φάγανε οι επενδυτές.

Ό,τι έχουν είναι απο εκεί και πέρα, γι αυτό ο καθένας προστατεύει με κάθε θυσία ό,τι μπορεί και του αναλογεί πλέον

Ναι καλά λες, να τους ειδοποιήσουμε να προλάβουν πριν κλείσει η πλατφόρμα του μάι θέρμανση να κάνουν αίτηση.

Image2.jpg

Image1.jpg

  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

να προλάβουν πριν κλείσει η πλατφόρμα του μάι θέρμανση να κάνουν αίτηση.

Να δω να παραπονιέται στα social ότι δεν πήρε το επίδομα γιατί δεν του πέρασε σωστά την απόδειξη στον Ήφαιστο ο βενζινάς κι ας πεθάνω.🤣

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Jet72 είπε

ο Gilmour στους Floyd ήταν το άριστο content στο κατάλληλο context.

 

Εδώ με τελείωσες.

Αυτό μένει στην προσωπική μου ατζέντα με αποφθέγματα.

Ταπεινά υποκλίνομαι.

42 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Leave the kids alone, να μείνουμε όλοι κούτσουρα, μπας και κάνουμε θεό τον Waters και τον κάθε Waters. Thanks, but no thanks. 🙂

 

Bill μου καμιά σχέση δεν έχει αυτό που εισέπραξες, με την πραγματικότητα, αλλά αυτά μπορώ να τα αναλύσω μόνο από κοντά, και όχι από το πληκτρολόγιο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LK είπε

Ρε ο άνθρωπος δεν εχει να πληρωσει το αστικό Eemp-9FWkAUz0KU.png.4f876d47136a7b12fa6b68ea31c42bdc.png

  • Χαχα 4

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου