Προς το περιεχόμενο

Ο Roger Waters επανηχογραφεί το Dark Side of the Moon


mpamps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, trolley είπε

Εννοείς ότι θα το κάνει "ίδιο";

Ή επειδή το κάνει ο ίδιος;

Ούτως ή άλλως "διασκευές" του DSOTM παίζονται από τη μπάντα του και από τους πάλαι-ποτέ Floyd εδώ και δεκαετίες. Γιατί να μην γίνει άλλη μία; Επειδή μας χαλάει εμάς την "ανάμνηση";

 

Μου ξέφυγε ένα άρθρο. "ο ίδιος" ήθελα να γράψω.

Η "ανάμνηση" δε χαλάει. Καθόλου.

 

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μάλλον ήμουν υπερβολικός σχετικά με την "απαξίωση".

Ακόμα ψάνχω το λόγο γιατί με "ενοχλεί" σαν κίνηση.

 

5 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Νομίζω ότι τον... "υποδυόταν" ο Snowy White- στο 101% όμως. 

Έχω την εντύωση ότι ειδκά στα solos ο Kilminster έπαιζε τα πιο πολλά και μάλιστα στα πιο signature όπως Time, Comfortably numb (πάνω στο τέιχος).

Ο Snowy White (στα αυτία μου) έχει το δικό του ήχο...δε θα έλεγα ότι τον "υποδυόταν".

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mpamps είπε

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μάλλον ήμουν υπερβολικός σχετικά με την "απαξίωση".

Να μην παρεξηγούμαστε, δεν εννοώ εσένα... εννοώ άλλα παιδιά που βλέπω να γράφουν εναντίον του. Ειδικά εννοώ τη γυναίκα του Γκίλμουρ, της οποίας οι στίχοι είναι μόνο 5.000 κλάσεις κάτω του Waters, με κάτι λακαμίες για το περιβάλλον και το θάνατο του οπτιμισμού στο κουρείο. Άσε μας κοπέλα μου, αν δεν τα τραγούδαγε ο Γκίλμουρ θα ήταν τσιτάτα για διαφημίσεις παρόχων ενέργειας.

 

  • Χαχα 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, mpamps είπε

Έχω την εντύωση ότι ειδκά στα solos ο Kilminster έπαιζε τα πιο πολλά και μάλιστα στα πιο signature όπως Time, Comfortably numb (πάνω στο τέιχος).

Ο Snowy White (στα αυτία μου) έχει το δικό του ήχο...δε θα έλεγα ότι τον "υποδυόταν".

Πιθανώς να είναι όπως τα λες- πραγματικά δεν θυμάμαι ποιος έπαιζε τι και που. Πάντως όποιος και αν ήταν, ήταν copy - paste Gilmour και σε ήχο και σε παίξιμο. Κλώνος...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το dark side of the moon ισως ειναι η κορυφαια ηχογραφηση ever στο χωρο την ποπ/ ροκ. Με αυτην την εννοια ειναι προφανως περιττη μια επαναηχογραφηση του. Ομως ο βασικος δημιουργος του, φυσικα με την συμβολη των υπολοιπων τιτανων, εχει δικαιωμα και να το ξαναηχογραφησει, να το διασκευασει, να το κανει κουαρτετο για τζιτζικια και καστορες, να του βαλει φωτια και να το καψει, δικο του ειναι οτι θελει το κανει.

 

 Το καπιστρι δεν το εκοψε μουσικα, και εγω τον απολαυσα και στο οακα και αλλου και ειναι τοπ και θα ξαναπηγαινα. Οταν ομως βγαινεις δημοσια και λες τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ που λες στη συζυγο του ηγετη μιας χωρας που καταστρεφεται απο τον ιμπεριαλισμο, και καπιστρι εχεις κοψει, και σαπιος ως το μεδουλι εισαι, και αναξιος λογου ανθρωπος, και δεν ειναι θεμα γερατιων, τις ιδιες μαλακιες λεει για δεκαετιες. Παρολα αυτα εγω cancel σα μουσικο δεν τον κανω και ουτε θα τον κανω, διοτι δεν ειμαι μ@@νοπανο σαν την φαρα του.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το dsotm είναι όχι απλώς ιστορικός δίσκος.

Είναι ένας από τους 3-5 λίγους.

Η συμμετοχή όλων είναι απολύτως απαραίτητη.

Εχοντας αγοράσει τον δίσκο το 1973 αφού τον άκουσα στο ράδιο μόλις λίγες εβδομάδες πριν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα δεν θα μπορούσα να φανταστώ άλλη εκτέλεση.

Ακόμα και το remaster του 2003  των 30 ετών με τον James Guthrie και την παραγκώνιση του Alan Parsons μου φάνηκε λίγο και μίζερο. Των 50 ετών δεν ξέρω αν θα το πάρω.

 

Τέλος δεν ξέρω τι έκανε ο Waters, ίσως θα είχε ενδιαφέρον να το ακούσω, αλλά αυτός ο δίσκος χωρίς αυτήν ... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

images?q=tbn:ANd9GcTTYgqkbmVVVjguxxYhBDD

  • Συμφωνώ 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κύριοι, ας το κρατήσουμε χαμηλά παρακαλώ, χωρίς χαρακτηρισμούς και "κοσμητικά".

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι Gilmourικός, μου αρέσουν και τα προσωπικά του άλμπουμ και ναι μπορεί τα Pink Floyd χωρίς τον Waters να μην ήταν 100% Pink Floyd αλλά από κάτι ''the final cut'' τα προτιμώ χίλιες φορές.

 

Ο Roger Waters, με του οποίου τις απόψεις (μιας και θίχτηκαν) δεν συμφωνώ, έμεινε ορφανός από πατέρα (σκοτώθηκε στο β' παγκόσμιο) από πέντε μηνών σε μια σκληρή δεκαετία, την δεκαετία του '40, γεγονός που προφανώς επηρέασε τον ψυχισμό του, και αυτό φαίνεται και στην μουσική-στίχος που έχει γράψει, και από την καλή και από την ανάποδη. 

 

Υπό αυτή την έννοια, δεν τον κρίνω (καλά όχι ότι τον νοιάζει η άποψή μου) και εξακολουθώ να τον θεωρώ πολύ σημαντικό στην σύγχρονη ιστορία της μουσικής. Αναμένω να δω τι έχει κατά νου, ελπίζω αυτό που θέλει να κάνει να έχει κάποια ουσία και όχι κάποια γεροντομεγαλομανία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, cigaret13 είπε

 Κάπου μέσα λέει ότι ο Mason, ο Wright και ο Gilmour δεν μπορούν να γράψουν τραγούδια, εγώ πάντως άλλο βλέπω στην παρακάτω λίστα των tracks του άλμπουμ.... Εντάξει, γνώμη μου είναι ότι ο Roger όντως ήταν η ψυχή των Pink Floyd, αλλά όπως έδειξε η σόλο του πορεία χωρίς αυτούς δεν.....

  1. Speak to Me
    01:08 (Mason)
  2. Breathe
    02:49 (Waters/Wright/Gilmour)
  3. On the Run
    03:51 (Waters/Gilmour)
  4. Time
    06:50 (Mason/Waters/Wright/Gilmour)
  5. The Great Gig in the Sky
    04:44 (Wright)
  6. Money
    06:23 (Waters)
  7. Us and Them
    07:50 (Waters/Wright)
  8. Any Colour You Like
    03:26 (Mason/Wright/Gilmour)
  9. Brain Damage
    03:47 (Waters)
  10. Eclipse
    02:12 (Waters)

 

Αν δούμε παρακάτω στην αναθεωρημένη έκδοση των credits μετα την αγωγή που τους έκανε η τραγουδίστρια βλέπουμε ότι πέρα από τους στίχους η συμμετοχή του γκρινιάρη εκτός από το money είναι στα δυό τελευταία (χαμηλών τόνων) και εν μέρει στο time.

Φυσικά το όλο concept του χρόνου και ζωής θανάτου με τις "συνεντεύξεις" του το αναγνωρίζω.

Αλλά το να μηδενίζεις τους άλλους δεν....

 

Τέλος είναι παρα πολλοί αυτοί (και εγώ) που θεωρούν ότι η συμβολή του Alan Parsons ήταν σχεδόν ισότιμη με κάθε μέλους αν και επισήμως δεν αναγνωρίστηκε.

 

Track listing[edit]

All lyrics are written by Roger Waters.[168]

Side one
No. Title Music Lead vocals Length
1. "Speak to Me" Nick Mason instrumental 1:05
2. "Breathe" (In the Air) Gilmour 2:49
3. "On the Run"
  • Waters
  • Gilmour
instrumental 3:45
4. "Time"
  • Waters
  • Gilmour
  • Wright
  • Mason
  • Gilmour
  • Wright
6:53
5. "The Great Gig in the Sky" Torry 4:43
Total length: 19:15
Side two
No. Title Music Lead vocals Length
6. "Money" Waters Gilmour 6:22
7. "Us and Them"
  • Wright
Gilmour 7:49
8. "Any Colour You Like"
  • Gilmour
  • Mason
  • Wright
instrumental 3:26
9. "Brain Damage" Waters Waters 3:46
10. "Eclipse" Waters Waters 2:12
 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, trolley είπε

Το "Amused To Death" είναι καλύτερος δίσκος από οποιονδήποτε δίσκο των Pink Floyd.

 

Δισκάρα το AMused, αλλά ΟΥΤΕ ΚΑΝ ''βλέπει'' το Division Bell, που φυσικά ήταν κοινή προσπάθεια των 3 μελών. Για το AMLOR συμφωνώ...''Περί ορέξεως'', καταλάβαμε. προλαβαίνω τους βιαστικούς.

 

EDIT: Α, καλά τώρα είδα ότι μιλούσες γενικά για τα άλμπουμ των Φλόιντ.

Νόμισα ότι μιλούσες για μετά το 1983. Υπερβολές, ακόμα και για υποκειμενική άποψη.

 

(Απορώ πώς μπήκα σε αυτό το χωρίς νόημα νήμα, του τι ήταν καλύτερο από τα άλλα. Κάτι που σιχαίνομαι δηλ, καθώς είναι τελείως γελοίο (κατ' εμέ, μην παρεξηγηθώ). Αλλά ας αφήσω αυτό που έγραψα. Δεν θα συνεχίσω κιόλας να ποστάρω σε αυτό εδώ.😄)

Επεξεργασμένο από FatalV

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα νήματα του είδους τείνουν να καταλήξουν στην ίδια αντιπαράθεση.

Η οποία ουσιαστικά δεν υπάρχει.

Το αρχικό νόημα είναι ότι τα αριστουργήματα τα αφήνεις ήσυχα.

Η ιστορία έχει αποφανθεί.

Όλα τα άλλα που λέμε είναι γαρνιτούρα στον καφενέ

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου