Προς το περιεχόμενο

Εδώ μιλάμε, γελάμε, κλαίμε, ηδονιζόμαστε κοκ με HARDWARE. Hardware-heads united.


ΑpussyΑ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@mathematician that's the spirit...

 

Προσωπικά οι εποχές που άλλαζα συστημα απλά για να αλλάξω εχουν περάσει ανεπιστρεπτι, χρηματα πρωτα από όλα, χρόνος διαθεση και ενθουσιασμός στο να στηνεις components λειτουργικα και προγραμματα απο την αρχή αλλά προσωπικά με έχει πιάσει και ένας μινιμαλισμός του στυλ, ελα ρε ανθρωπε, ακόμα εχει ψωμι και ο 7600.

 

Το τέρας με τον 2600Κ τον είχα απο το '11 και το πουλησα κομμάτια το 14 ή 15. Δεν χρειαζόμουν πλεον τοση δυναμη, δεν επαιζα παιχνιδια, ειχα τελειώσει την μελέτη μου για την χαρτογράφηση του hardware (απειρες μετρήσεις σε διπλανό καθαρα τεχνολογικό ελληνικό site).

 

Και πήρα εναν G530 και έκανα την "δουλεια" μου (τις κανονικες δουλειες τις έκανα με τα λαπτοπς μου τοτε, σοβαρα πραματα οχι παιχνίδια και λακαμίες)...ρεαλισμός ειδικά οταν η τσέπη ειναι ρηχή...

 

Ότι μας κανει την δουλειά...

  • Συμφωνώ 3

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παντως ο i3 13100 ειναι περιπου δυο φορες πιο γρηγορος απο τον i7 6700. Οποτε αν στησει κανεις ενα φτηνο συστηματακι με αυτον, και δεν τρεχει τιποτα τερατα συμφωνικα και δεν ξερω τι, τη δουλεια του την κανει ανετα για τη μουσικη. Τωρα τα παιχνιδια ειναι αλλο, εντελως αλλο παραμυθι.

  • Συμφωνώ 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manosx είπε

Οποτε αν στησει κανεις ενα φτηνο συστηματακι με αυτον

Σύμφωνοι, αλλά πρέπει να βάλεις m/b, ram. Δε θα πας στα 5 κατοστάρικα χωρίς να υπάρχει λόγος; Θα πας. Άρα; Ζορίζουμε το γέρο όσο πάει, κι όταν του φάμε τα σπερνά, πάμε για τον νέο και φθηνό. (ελπίζοντας σε overlap της απόδοσης και σε single core, και σε multi.)

 

Γενικά όσο μεγαλώνω έχει αρχίσει και μου μπαίνει όλο και πιο έντονα η υποψία ότι με χρήμα όλα λύνονται.🤔

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, manosx είπε

 Παντως ο i3 13100 ειναι περιπου δυο φορες πιο γρηγορος απο τον i7 6700. Οποτε αν στησει κανεις ενα φτηνο συστηματακι με αυτον, και δεν τρεχει τιποτα τερατα συμφωνικα και δεν ξερω τι, τη δουλεια του την κανει ανετα για τη μουσικη. Τωρα τα παιχνιδια ειναι αλλο, εντελως αλλο παραμυθι.

 

ΑΑΑΑΚΡΙΒΩΩΩΣ...

 

Η διαφορά είναι οτι ο i3 απλά θα "ξεφουσκώσει" πιο γρήγορα στον χρόνο (όταν κλασσικα τα apps, games κοκ αρχισουν και ζητάνε-χρησιμοποιουν πραγματικα- περισσοτερους πυρήνες, ή ωφελει πολυ ακομα και το signle coil perf που λέμε κοκ).

 

Προσωπικά αν έστηνα σήμερα σύστημα θα έστηνα με i5 (ακόμα και χαμηλό tier) με γνώμονα τα επόμενα 4 χρόνια να είναι ακόμα εδώ η CPU/MOBO τουλαχιστον.

 

Αλλά φυσικά και έχεις δικιο...

  • Συμφωνώ 3

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mathematician είπε

Ένας σοβαρός λόγος για αναβάθμιση πλέον είναι η υποστήριξη windows 11, τα οποία απαιτούν tpm 2.0 κτλπ. 

 

Γιατί μπρέ, έχεις χρησιμοποιήσει π.χ. το Bitlocker ακόμα και με TPM 1 για encryption? Μια φορά το έκανα και το ξέκανα. Σιγά να μην εμπιστευτώ και για αυτό την MS όταν μας έχει ξεσκίσει στα χαφιεδοTelemetries ειδικά απο τα 10 και μετά...

 

Προσωπικά απλά χρησιμοποιώ το Veracrypt παντού και πάντα και σε compartments χωρισμένα και κανένα προβλημα. Πάρτε μου και τους σκληρους, και τους SSD και ολοκληρα τα λαπτοπς, δωστε τα στην NSA και όταν καταφέρουν να κάνουν brute force στο Veracrypt με passwords των 25+ χαρακτηρων θα έχει σβήσει ο ήλιος...

 

EDIT: δυστυχώς ένας λογος να παει ή να μείνει κάποιος στα 11 είναι αν έχει 12ης/13ης γενιας Intel τουλαχιστον γιατι διαχειριζονται καλυτερα και τα performance και τα efficient cores...απο εκει και πέρα...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πριν πάω να φτιάξω καφέ, μου εύχομαι καλορίζικη, καλοτάξιδη, για το καλό παραθέτω στην αγαπημένη μου παρέα που με καταλαβαίνετε μερικές φωτο στο πόδι

 

Βλέπετε στους δέκτες σας την 5700ΧΤ nitro plus που βγήκε και την 6750 XT pulse που μπαίνει, και οι δυο της Sapphire που έχει παράδοση και δεν έχω κανένα παράπονο προσωπικά στις υλοποιήσεις της AMD

 

IMG_20230223_163254.thumb.jpg.9c94488ba74bc4a78a1b3ab848f27482.jpg

 

Εδώ βλέπουμε που την έχω βάλει και έβαλα το pc πανω και πονάει η μέση μου, ειναι πολύ βαρύ και την έχει δει το bios όπως και όλα τα άλλα που έχει πάνω και είμαι σίγουρος, οι θερμοκρασιες καλές, τσέκαρα τα κουμπώματα να τα προσέχετε τα κουμπωματα γιατί αμα δεν κουμπώνουν καλά μπορει να καουν και προσοχή στην υγρασία και τον στατικο ηλεκτρισμό να ουμε

 

 IMG_20230223_170514.thumb.jpg.ccd5d0da8d57edfecec65cf381600a18.jpg

 

IMG_20230223_170529.thumb.jpg.2b68cce0afd7714724bf687e73204674.jpg

 

Εδώ μια εργαλειοθήκη μου που έχει τα πάντα που χρειάζομαι για να χειρουργώ υπολογιστές και να κάνω και μικροχειρουργείο στη μηχανή και το αυτοκίνητο, η emergency εργαλειοθήκη του cos_dr (ξέχασα να φωτογραφήσω το μέσα

IMG_20230223_171006.thumb.jpg.2326ee2d3479be67214d3581e9f5c686.jpgIMG_20230223_171014.thumb.jpg.44d8b3dbdf184c4c4ab875d0526dd640.jpg

 

Εδώ ένα μικρό θηκούλι με διάφορα βυσματα, ανταπτορες, smart card και δυο τρεις πένες κιθάρας που δεν ξέρω να παίζω. χαχχαχαχαχαχ

 

IMG_20230223_171039.thumb.jpg.e94fe15c8a40294a429eee59e1c7d30b.jpg

 

Ε και εδώ και καλά από τους adrenaline πως ολα μπηκαν καλά και λειτουργούν και ειναι ενεργοποιημένα αντε γειά χαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 IMG_20230223_172739.thumb.jpg.51221ce41af068201138d2ecf0d94f78.jpg

 

Μπάμ μπάμ τα έμπειρα χέρια του cos_dr χωρίς πολλές  φανφάρες ταπεινά όπως συνηθίζω άλλωστε, δεν είμαι φαφλατάς🙄 και τέλος πάντως εδώ είναι το thread της χαράς και τέτοια και σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, ήταν ευκαιρία να κάνω την αναβάθμιση, πρόλαβα την κάρτα στο τσακ, την τελευταία έκλεισα στο κατάστημα, είχαν δεκαεπτά τελευταία κομμάτια και είχαν εξαφανιστεί λόγω της καλής τιμής και θέλω να πω και κάτι τελευταίο.

 

 Κάτι τελευταίο για την 5700ΧΤ nitro + που θα την πουλήσω γιατί πιάνει καλά λεφτά και δεν κρατάω πια τίποτα, θα έρθουν τα super-emulators λαίμαι, τα είπαμε μην τα ξαναλέμε.

 

Θα μείνει στην καρδιά μου και κλαίω για αυτή την GPU γιατί μου κράτησε συντροφιά στην πανδημία, περάσαμε 3 ΥΠΕΡΟΧΑ χρόνια μαζί, δεν την άλλαξα επειδή δεν είμαι ευχαριστημένος, σκότωνε, ήταν πολύ αποδοτική και πολύ ποιοτική, ίσως πιο ποιοτική από την καινούρια, φαίνεται ακόμα μεχρι και στην υφή, η nitro + φαίνεται ποιοτικότερη. Αλλά η καινούργια είναι αρκετά πιο αποδοτική. Και η τιμή άξιζε. Και ήθελα τέλος πάντων να κάνω αναβάθμιση, με έπαιρνε, μας έχουν ταράξει, μας στεναχωρούν και μας εξαπατούν θα έλεγα γιατί άλλα λένε και άλλα πράττουν και άλλα γίνονται και τέλος πάντων ρε παιδί μου το έκανα, την άλλαξα, τι να πούμε τώρα.

 

 Ας μην το γκαντεμιάζουμε 🤣

 Πάω να ξεκουραστώ λίγο, να συγυρίσω γιατί έχω zoom μετά και παιδιά να είμαστε όλοι καλά , ζήτω η τεχνολογία , θα προσπαθήσω να τηρήσω το λόγο μου και να είναι η τελευταία μου αναβάθμιση, τουλάχιστο για παιχνίδια, ε μα πια, έχω μεγαλώσει και κάνω σαν το γιό μου πια, τι πράματα δηλαδής είναι αυτά χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχα🤣🤣🤣

 

 Θα μου λείψει και το RGB της , η καινούργια δεν έχει, αλλά αυτό φτιάχνεται, έχω κάτι led strips, θα τα χώσω να μου φύγει, τωρα βαριέμαι, ευχαριστώ πολύ γειά σας!!!!!

 

 

  • Like 5

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ ΓΕΙΑ ΚΩΣΤΑ!!!

 

Ρε συ, πλακα μου κανεις, σχεδον μεχρι και τις ιδιες θηκες για τα "εργαλεια" εχουμε... κατσε να βγαλω καμια φωτο...

  • Ευχαριστώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Freedom είπε

ΜΕ ΓΕΙΑ ΚΩΣΤΑ!!!

 

Ρε συ, πλακα μου κανεις, σχεδον μεχρι και τις ιδιες θηκες για τα "εργαλεια" εχουμε... κατσε να βγαλω καμια φωτο...

Οχι, εγώ είμαι καλύτερος 🤣

 

  • Χαχα 3

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας i5 ειναι ακομα καλυτερος, δεν το συζηταω, και σα συνολο το συστημα δε γινεται πολυ ακριβοτερο, δηλαδη 100- 150 ευρω πανω στα πχ 700 του συνολου δεν ειναι τραγικο.

 

Απλα σκεφτομουν και αυτα που λεγαμε για back up και restore, δηλαδη αν δεν εχει κανεις αυτονομο υπολογιστη για τη μουσικη, ανετα φτιαχνει εναν ξερω γω με κανα 500σαρικο, και εχει τον "καλο" για παιχνιδια internet και ξερω γω. Και πιο σταθερος θα ειναι, και να σκασει για οποιονδηποτε λογο θα εχεις τον παιχνιδατο ετοιμο να κανεις τη δουλεια σου.

 

 Παντα ειχα αυτη τη λογικη, δεν περιμενα τον 13100, αλλα πλεον με πολυ προσιτο τιμημα το κανεις ανετα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου