Προς το περιεχόμενο

Εδώ μιλάμε, γελάμε, κλαίμε, ηδονιζόμαστε κοκ με HARDWARE. Hardware-heads united.


ΑpussyΑ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Κυρ Αλή μου πέσανε οι τιμές στις κάρτες γραφικών.

Όρμα τώρα πριν ξανανεβούνε ασούμε.

https://www.skroutz.gr/s/11758249/Asus-GeForce-GTX-1060-3GB-GDDR5-Phoenix-Κάρτα-Γραφικών-90YV0A64-M0NA00.html

 

Ακριβότερη απ' όσο την είχα πάρει.

 

https://www.skroutz.gr/s/30808995/Asus-GeForce-RTX-3060-12GB-GDDR6-Phoenix-v2-Κάρτα-Γραφικών-90YV0GB4-M0NA10.html

 

Πολύ ακριβή. Θα μου λιώσει το τροφοδοτικό, θέλει και 4η γενιά pci-e.

 

Θα περίμενω να αγοράσω το ντιπ που λένε. Έχω κάτι πανέ κοτόπουλα σταντμπάι, θα έρθει και το ντιπ, θα τη βγάλουμε και φέτο.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Εγώ απελευθερώθηκα.

Είναι το πρώτο μου pc χωρίς κάρτα γραφικών (με i-gpu είμαι).

 

Ενταξει, εχω περάσει και μερικά χρόνια και με iGPU σε νιώθω και εσένα... 😉

  • Like 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Freedom είπε

 

Ενταξει, εχω περάσει και μερικά χρόνια και με iGPU σε νιώθω και εσένα... 😉

 

Αυτή την στιγμή δεν μου χρειάζεται κάτι περισσότερο.

ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ βλέπεις ...

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτή την στιγμή δεν μου χρειάζεται κάτι περισσότερο.

ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ βλέπεις ...

 

Σε πιανω λεμεεεεε, έχω μεινει 2 χρόνια με το Coolermaster CM690 II Advanced που εχω και τωρα, την D14 ΧΩΡΙΣ ανεμιστήρες και έναν ταπεινο G530 (και καμινέτο να εβαζες στην D14 με αυτον τον επεξεργαστη, πάλι δεν θα throttlαρε ποτέ, λολ) και τίποτα αλλο εκτός απο RAM και δίσκους...εκει να δεις άπλα μεσα στο κουτι...σε νιώθω...

 

 

ΥΓ: τον G530 τον έβαλα αγγελια για χαρισμα προσφατα, μαζί με το κουτι του και το ψυκτράκι του, ντρεπομουν να το δώσω έστω 5 ευρώ (τυχαια τον βρηκα στο παταρι, λολ, τον ειχα ξεχάσει).

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Αυτή την στιγμή δεν μου χρειάζεται κάτι περισσότερο.

ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ βλέπεις ...

Είχα φτιάξει Α-10 6800k AMD. Και παιχνιδάκια έπαιζε μίζερα στο low 1920x1080, ή medium 1366x768. Καλός ήτανε ο μαυρίλας αλλά τα chipset ήσαν λίγο μάπα και καιγόσανε σαν χαρτάκι rizla άσπρο. Το καλό είναι ότι καιγόσαν μέσα στην εγγύηση οπότε είχα αλλάξει δύο-τρεις μάδερμπορντ τζαμπατζίδικες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

https://www.skroutz.gr/s/30808995/Asus-GeForce-RTX-3060-12GB-GDDR6-Phoenix-v2-Κάρτα-Γραφικών-90YV0GB4-M0NA10.html

 

Πολύ ακριβή. Θα μου λιώσει το τροφοδοτικό, θέλει και 4η γενιά pci-e.

 

Θα περίμενω να αγοράσω το ντιπ που λένε. Έχω κάτι πανέ κοτόπουλα σταντμπάι, θα έρθει και το ντιπ, θα τη βγάλουμε και φέτο.

 

Δεν θα παρεις small factor με εναν ανεμιστηρα εκτός και αν εχεις Small Factor PC και δεν εχεις χώρο (θα εχεις χειροτερη αποδοση out of the box μονο και μόνο λογω ψύξης).

 

Τι τροφοδοτικό εχεις και ποιο ειναι το υπολοιπο συστημα σου, αυτες οι κάρτες πάνω απο 180W αμφιβάλω αν  τραβάνε (220W top τραβαει η 3060Ti μου που απο το εργοστάσιο μπορεις να ανεβάσεις και 10% το power limit, ακομα και οι "μαμα" 3060Ti κανονικά στα 200W ειναι limited).

 

Μην τρελλαινεσαι με το PCIe gen3 vs gen4, λογικά περισσοτερο bottleneck θα ειναι η cpu σου παρά η γενιά της PCIe (και ΑΝ είναι το PCIe σε βεβαιώ οτι θα είναι πολυ λιγότερο απο ότι νομίζεις εκτός και αν πάς σε mega-καρτα κοκ)...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Freedom είπε

περισσοτερο bottleneck θα ειναι η cpu σου

 

Νομίζω πώς έχει πολύ δυνατή cpu (6700k αν δεν κάνω λάθος).

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε Asus Z170-M Plus, με thermaltake 650w 80+ (νομίζω), έκανα πολλές μεταμοσχεύσεις εκείνη την περίοδο και δε θυμάμαι. Ή thermaltake 650w 80+ ή corsair 550w 80+. Έχω τον i7-6700k με Slim Rock ψύκτρα, 32Gb ram, την 1060, καθόλου οπτικά μέσα, μία pci firewire, μία pci usb3, μία pci mushkin 120 (θα πάρει δρόμο κάποια στιγμή όταν έχω περίσσευμα χώρου αποθήκευσης), 1 kingston 240, 1 samsung 480, 1 samsung 960. Αυτά. Δεν νομίζω ότι τραβάνε watt πολλά. Και 2-3 ανεμιστήρια 12άρια του κουτιού. Αυτά θυμάμαι απ'έξω. (περιμένω και ένα M.2 2 tera αλλά μη σας ξεφύγει στη γυναίκα μου.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Νομίζω πώς έχει πολύ δυνατή cpu (6700k αν δεν κάνω λάθος).

 

Για τότε Στράτο, τώρα είμαστε στην 13η γενιά Intel cpu και αναλόγως με την κάρτα μπορεί κάλλιστα να είναι bottleneck.

 

Να στο θέσω ως εξής, το καλοκαίρι αγόρασα ένα λαπτοπ της προκοπής, με i5-11300H, μιλάμε για mobile CPU έτσι απλά όχι σάπιο (U, ultra low voltage) και 11ης γενιάς.

 

Στην συντρηπτική πλειοψηφία, ξεφυιλιζει τον i5-7600 μου...παμε παλι, i5 7η γενιάς με mobile cpu 11ης γενιάς...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό έλεγα εγώ μεταξύ σοβαρού κι αστείου να φτιάχνω κάθε χρόνο μπουρούχα.

 

Ίδια φάση με έναν φίλο, που είχε ένα τούμπανο i7-920 σε xtreme σειρά m/b, με triple channel μνήμες και δε συμμαζεύεται, και επειδή είχε το μηχάνημα αρχίσει να αποδημεί εις κύριον, έψαχνε πώς να προχωρήσει. Δεν είχε και λεφτά. Οπότε έβαλε έναν i3-6130 ΤΟΤΕ, και πήγαινε ακόμα πιο σφαίρα από τον τιτανο 920 που τον είχε πληρώσει ενάμιση χιλιάρικο, ΠΙΟ ΤΟΤΕ.

 

Προχωράνε πολύ γρήγορα τώρα τα χαρντγουέρια. Εγώ προσπαθώ να εφαρμόζω επιλεκτική τύφλωση. Φτιάχνω έναν υπολογιστή και σταματάω να ενημερώνομαι τελείως. Για να μην τρελαθώ.

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου