Προς το περιεχόμενο

Εδώ μιλάμε, γελάμε, κλαίμε, ηδονιζόμαστε κοκ με HARDWARE. Hardware-heads united.


ΑpussyΑ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα συστηματακι που ειχα φτιαξει με athlon64 ηταν καλο. Πηγαινοεφερνα τοτε project στουντιο- σπιτι φαση, και στο στουντιο ηταν ο αντιστοιχος pentium και μια χαρα ετρεχαν και στον amd. Και μιλαμε για project 40 καναλια και τετοια, απορω πως τα καταφερναμε τοτε, πηγαινε βεβαια το render συννεφο, αλλα μια χαρα.

 

 Βεβαια αυτος ο επεξεργαστης ηταν η πρωτη φορα που ξεπερασε την intel, γιαυτο αυτη ξυπνησε μετα και εβγαλε τους core2duo, και απο εκει και περα για μουσικες εφαρμογες ηταν μονοδρομος. Σημερα βεβαια τα ειπαμε, i3 κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Freedom είπε

Εγω το έχω ξαναναφέρει...ΜΙΑ φορά πήρα AMD επεξεργαστή (Athlon 1Ghz) και είναι ο ένας και μοναδικός επεξεργαστής που απλά μου κάηκε την εποχη που οι AMD δεν ειχαν καν thermal diode μέσα τους, οι motherboards τους ειχαν διμεταλλικο ελασμα, οπότε η όποια προστασία θερμοκρασιας και αυτόματο shitdown γινοταν απο τις motherboard, οχι απο τις CPU οπως γινοταν στους Intel. Πριν και μετά απο αυτόν ξε****ζα ότι CPU επεφτε στα χέρια μου στο OC και με Vcore οχι λακαμιες και ΠΑΛΙ δεν μου εφυγε κανένας (ουτε έγινε degrade).

 

Ακόμα πρεπει να υπαρχει βιντεακι στο YT με P3 Ghz που δουλευει και του αφαιρουν την ψυκτρα και AMD που κανουν το ίδιο...με την διαφορά οτι βγάζει καπνους και αυτοκαταστρέφεται...ετσι για να θυμόνται οι παλιοι και να μαθαίνουν και οι νέοι τι ήταν η AMD έτσι?

 

ΥΓ: ΟΚ, μου ειχε χαρισει και ενας φιλος μια HD 5450 ή κάτι τέτοιο...δυστυχώς ήμουν biased για πολλες δεκαετιες (και ειδικα για drivers) οπότε μακρια απο εμένα και αγαπημένοι...ΒΕΒΑΙΑ, έχω και κατι ιστορίες ΠΟΛΥ προσφατες δυστυχώς και για τις μαλακιες και τους drivers της Intel αλλά ας κρύψουμε λόγια...προς το παρόν...

Μάνο, έχω φαει μεγάλη ήττα με AMD και 4870 κάρτα , την εποχή εκείνη τους έκαιγαν οι drivers.

 Να σου πω όμως κάτι.

 Τα τελευταία πέντε χρόνια και έχει αλλάξει η κατάσταση.

 Στα τρια χρόνια που συμβίωσα με την 5700XT και με παιχνίδια τουλάχιστο φημισμένα για θέματα απόδοσης - stuttering όπως τα battlefield και κάποια άλλα που έχω, πραγματικά η εμπειρία ήταν ΜΟΝΑΔΙΚΗ.

 Πιο smooth gameplay και τετοια συνεργασία με το VRR του monitor, δηλαδή του freesync και τόσο vivid αίσθηση δεν είχα ξαναζήσει στην gaming ζωή μου, η δε απόδοση είναι πραγματικά θεαματική και θα ήταν ακόμα καλύτερα τα πράγματα με επεξεργαστή INTEL αλλά έπαθα μια πλάκα με το marketing των RYZEN, μου έβγαζε κάτι μεγαλειώδες και σατανικό το RYZΕΝ σαν όνομα και πείστηκα από την απόδοση των ΖΕΝ2 και γενικά στην αγαστή συνεργασία με λειτουργικά που βίωσα σε καλή τιμή ιδιαίτερα με μια καλή ψήκτρα και η διαφορά δεν έχει να κάνει με τον πραγματικό κόσμο και μάλιστα σε κάποια στοιχεία encoding και decoding υπερτερουν.

 

 Ο δε zen 3 είναι το κάτι άλλο πραγματικά.

 

 Κλείνω την καριέρα μου με ένα πολύ καλό για την ηλικία μου και την gaming καταβολή μου σύστημα που δεν θα με προδώσει ούτε στα μουσικά, ούτε στα βίντεο, εδώ δεν προδόθηκα στη μουσική και τα video 2 γενιές πίσω και είμαι notorious 🤣 για τη χρηση βαριών vst και την εγγραφη σε πραγματικό χρόνο και δεν νιώθουν αυτά τα μηχανήματα και το ξέρετε.

 

 Για την πλατφόρμα AMD έχουν αλλάξει ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΑ εως ΑΓΓΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ τα πράγματα.

 Η δε κάρτα αυτή που παιζω τωρα 🤣 battlefield 2042 και είναι πολύ απαιτητικο έχει τρομερή απόδοση, πάνω απο 40% από την προηγούμενη 5700 ΧΤ που ήταν το αντίστοιχο της προηγούμενης γενιάς.

 Πολύ καλά και μάλιστα σε αυτή την τιμή, αναλογιζόμενη τι συνέβη στις κάρτες γραφικών από την πανδημία, την κριση των τσιπς και κυρίως τους ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΥΣ του mining.

 

 ΛΙΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΡΕ ΛΟΜΠΙΣΤΕΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ, ΣΟΪΜΠΛΕ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΤΡΩΣΟΥΝ. 🤣

  • Like 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manosxΚαλά ήταν Μάνο και οικονομικά, είχα φτιάξει ούκ ολιγα συστηματάκια σε φίλους, απλα να ήταν AMD cpu και AMD chipset (απο την άλλη το ίδιο ισχυε και με την Intel, Intel cpu + Intel chipset = All good, αλλιώς καλά κρασά).

  • Like 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Για την πλατφόρμα AMD έχουν αλλάξει ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΑ εως ΑΓΓΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ τα πράγματα.

 

Πρώτον, είσαι αιρετικός...ΟΚ, να, το είπα...

 

Και αφού το έβγαλα και αυτό απο το σύστημα μου, συνεχιζω...

 

Βρε Κωστή, έπρεπε να μεγαλώσεις και να γεράσεις με AMD συστήματα για να αγγίξεις απλά την τελειότητα μετα απο 25 χρόνια ταλαιπωρίας, όταν με την Ιντελ απλά αγόραζες την τελειότητα (εεεεεεχμμμ, γκουχ-γκούχ)...και ναι ΡΕ, η τελειότητα κοστίζει!!! 😳

 

Παλιοαρίστεροι αμετανόητοι AMDάκηδες!!! 😁

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Cos εγω σε πιστευω απολυτα, ξερεις γιατι; Γιατι ρε φιλε ενα συστημα οταν το πας στο 100%, και ΕΙΔΙΚΑ το audio συστημα γιατι αποκριση με latency 5 ms δεν ειναι φτιαγμενα τα μηχανηματα αυτα για τετοια φαση, το directx και αυτα αν δεις τι latency βγαζει κλαις.

 

 Λοιπον ειναι γενικης χρησης το PC, δεν ειναι για real time τελειως που το θελουμε εμεις, και οι τοτε οι επεξεργαστες που ηταν σαλιγκαρια και τους τρεχαμε μονιμα στο 100%, εκει το παραμικρο κολλημα να ετρωγε σε πουλαγε. Ενω τωρα που ειναι στο ρελαντι, δε σκαει ευκολα το συστημα, ειναι μεγαλη υποθεση το ρελαντι, και να φαει λοξυγκα απο drivers η οτιδηποτε, θα δωσει εκει ανετα τους κυκλους παραπανω και χαμπαρι δε θα παρεις, τοτε αν ετρωγε λοξυγκα κατευθειαν εσκαγε στον αερα, φευγανε τα δεδομενα στους τοιχους.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν ποτέ για real time audio processing  η x64 αρχιτεκτονική Μάνο, για αυτό υπάρχουν και oi εξειδικευμένοι επεξεργαστές DSP...και με i9 13ης γενιάς να έτρεχαν τα modelers πάλι αστεία απόδοση θα είχαν...

 

EDIT: αν και εδω και χρόνια δεν τα πανε ΤΟΣΟ άσχημα και εσείς που παίζετε με amp plugins μαλλον το ξερετε καλυτερα απο εμένα, αλλα και πάλι, αλλη αρχιτεκτονική, αλλες εντολές, αλλο optimisation, system interruptions, βάλε και 10 layers του λειτουργικού μέχρο την "μηχανή" κοκ

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, θελω να πω οτι η amd, και οποιαδηποτε δηλαδη εταιρια, τοτε επρεπε να εχει ΑΨΟΓΟΥΣ drivers και γενικοτερο optimization για να γινει δουλεια, ενω τωρα βγαζουν κατι τουβλα και δεν τρεχει τιποτα, καθαριζουν οι οκταπυρηνοι.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Πρώτον, είσαι αιρετικός...ΟΚ, να, το είπα...

 

Και αφού το έβγαλα και αυτό απο το σύστημα μου, συνεχιζω...

 

Βρε Κωστή, έπρεπε να μεγαλώσεις και να γεράσεις με AMD συστήματα για να αγγίξεις απλά την τελειότητα μετα απο 25 χρόνια ταλαιπωρίας, όταν με την Ιντελ απλά αγόραζες την τελειότητα (εεεεεεχμμμ, γκουχ-γκούχ)...και ναι ΡΕ, η τελειότητα κοστίζει!!! 😳

 

Παλιοαρίστεροι αμετανόητοι AMDάκηδες!!! 😁

Εγώ το δέχομαι και δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς με την INTEL, το δήλωσα.

 Αλλά εγώ είμαι AMD και MSI  με τον lucky τον dragon.

 Κοίτα τι έχω στη διακόσμηση της γωνίας μου

IMG_20230223_203328.thumb.jpg.61c78fd201850b1313660c7794a47c34.jpg

 δεν βγάζεις άκρη μαζί μου.

 έτσι ξεγελάει ο φτωχός την φτώχεια του και ο τρελός την τρέλα του, μην ψάχνεις, μέχρι και ο γιος μου με δουλεύει πια. 🤣

  • Χαχα 3

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Φιλε, καλα τα 3d και οι amd και αυτα, αλλα παραδεξου το, την αισθηση να παιζεις στο καταγωγι double dragon και outrun δε θα μας τη δωσει ουτε ο υπολογιστης της nasa.😆 Για να μην ξοδευεσαι στο λεω 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosx είπε

 Φιλε, καλα τα 3d και οι amd και αυτα, αλλα παραδεξου το, την αισθηση να παιζεις στο καταγωγι double dragon και outrun δε θα μας τη δωσει ουτε ο υπολογιστης της nasa.😆 Για να μην ξοδευεσαι στο λεω 😆

ε, εντάξει, άλλη φαση.

 Αλλά και αυτή η μορφή multiplayer gaming ιδιαίτερα σε αυτά που παίζω εγώ, battlefield, COD και ιδιαίτερα τα rally , οι εξομοιωτές δίνουν άλλο κίνητρο.

 Με την τιμονιέρα τρελαίνομαι ρε φίλε και παίζω online και λιώνω.

 

 Βασικά μια καλή περίοδος gaming για εμένα ήταν η AMIGA

 Και τα arcade φυσικά arcade.

 Τα περισσότερα γνωστά στα ουφάδικα τα είχα τερματίσει και εγώ όλα.

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου