Προς το περιεχόμενο

Εδώ μιλάμε, γελάμε, κλαίμε, ηδονιζόμαστε κοκ με HARDWARE. Hardware-heads united.


Αpussyα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμένα με τρελλαίνει η σκέψη ότι δεν μπορώ να έχω modular υπολογιστή. Να μην μπορώ να αυξήσω μνήμη ή να αλλάξω δίσκο.

Ο φίλος μάστρο μακ ορκίζεται ότι δεν τίθενται τέτοια θέματα. Δηλαδή τίθενται αλλά 

1. αποφασίζεις από πρώτα πόση μνήμη θες και στην περίπτωση αυτή μπορεί να είναι πιό αποδοτική ακόμα και από μια αναβαθμισμένη αργότερα σε πισί

2. δουλεύεις με εξωτερικούς δίσκους αποκλειστικά, και στα ζόρια μου είπε ότι μπουτάρεις και έχεις σύστημα εξωτερικά (απλά μεταφέρω λόγια)

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Κάτι τέτοιο υποψιάζομαι, και έχω φάει σκάλωμα που πρέπει να είναι λάπτοπ σώνει και ντε. Εγώ πιο πολύ εκεί μαγκώνω, παρά στο PC vs mac.

Εγώ πιστεύω πως το θέμα δεν είναι τόσο στα specs και στην υλοποίηση όσο στο ποιο λειτουργικό είναι καλύτερο για τη δουλειά που θες και γνώμονας θα πρέπει να είναι για τη δουλειά που θες να κάνεις το ποιο λειτουργικό χρησιμοποιούν οι καλύτεροι σε αυτή τη δουλειά. Ε? δεν είναι έτσι?

 χαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

Επεξεργασμένο από cos_dr
syntax error
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

έχω φάει σκάλωμα που πρέπει να είναι λάπτοπ σώνει και ντε.

 

Το laptop έχει κι αυτό μεγάλη δυσκολία αναβάθμισης, οπότε έρχεται ίσα βάρκα ίσα πανιά με το mac σ' αυτό.

 

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Το laptop έχει κι αυτό μεγάλη δυσκολία αναβάθμισης

Με εμένα αυτό με τρελαινει. Δεν αμφιβάλω ότι και τα λαπτοπ θα έχουν προχωρήσει πολύ μπροστά τεχνολογικά, αλλά δε θα μου πήγαινε ποτέ το χέρι να δώσω 2,5 για λάπτοπ ρε παιδιά. Θα έφτιαχνα ένα τούμπανο PC όπως ακριβώς θα το ήθελα. Όχι pc? θα έπαιρνα ένα πώς τα λένε studio max pro full salvo bomber, που κι αυτό είναι μίνι στις διαστάσεις (20 πόντους;), και δεν είναι απαγορευτικό να το "κουβαλάς" από χώρο εργασίας σε χώρο εργασίας θα έλεγα εγώ. Όχι να πας π.χ. στο Ζοναρς να γράφεις την ποιητική συλλογή και να πετάς πίσω το φουλάρι, ή να πηγαίνεις από τον καναπέ, στον καμπινέ, κι από εκεί στο μπαλκόνι μιξάροντας. Αλλά να το πάρεις από το ιδιωτικό στούντιο, να το πας στο main workstation, κτπ κτπ.. Το βλέπω λάθος;; Είμαι τόσο πλεμπιάρης που έχει θολώσει η κρίση μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

Δε μου λέτε ρε παιδιά εσείς οι πιο gearheads. Υπάρχει δίλημμα μεταξύ hi end Dell και Macbook? Εκεί στα 2.500 π.χ.; (όχι προ χριστού)

 

Για αυτές τις τιμές δεν ξέρω (θα πρέπει να δώσεις λινκς απο συγκεκριμένα μηχανήματα και από το ένα και από το άλλο) αλλά σε αυτή την περίπτωση προσωπικά θα απαντούσα στον εαυτό μου με ποιό λειτουργικό (και οικοσύστημα ειδικά στην περίπτωση της Apple) θέλω να δουλέψω και ποιά προγράμματα (σε περίπτωση που υπάρχουν μόνο για το ένα ή άλλο λειτουργικό).

 

Απο εκεί και πέρα τα κλασσικά specs θεωρώ οτι δεν είναι directly συγκρίσιμα πλήν του αποθηκευτικού χώρου (αλλη αρχιτεκτονική CPU, αλλη διαχειριση RAM απο το λειτουργικό κοκ)...μέγεθος οθόνης, αναλυση ΚΑΙ scaling (γιατί καλά τα 2Κ και 4Κ και 8Κ αλλά αν το scaling ειναι ΓΤΠ - βλέπε WIn - αστο καλύτερα καλύτερα), touchpads , μπαταρία κοκ κανένα θέμα, αλλα θα πρέπει να τα συγκρίνεις εσύ απο κοντά.

 

Σε αυτή την τάξη τιμής προσωπικά θα με ενδιέφερε και παρα πολύ η εγγύηση (επέκταση, aftersales αν/όταν γινει η στραβή κοκ).

 

Με γειά ότι και να πάρεις.

 

ΥΓ1: για το "modularity" και την "επεκτασιμότητα" πλέον ουκ ολίγα "κοινά" λαπτοπς πλησιάζουν τα Apple, όταν ξεκινάνε και σου κολλάνε την RAM στην mobo, τότε καλά κρασά (ναι έχω και εγώ ένα απο δαύτα, προφανώς το μελετησα πρώτα και όχι, δεν θα χρειαστώ ποτέ πάνω απο 16Gb στο συγκεκριμένο λαπτοπ, αλλά να τα λέμε και αυτά).

 

ΥΓ2: οταν λες hi end Dell ποιά σειρά εννοείς ακριβώς? XPS, Precision, Lattitude? Σε αυτή την τάξη τιμής βρίσκεις και από τα 3...

  • Ευχαριστώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Freedom είπε

ΥΓ2: οταν λες hi end Dell ποιά σειρά εννοείς ακριβώς? XPS, Precision, Lattitude? Σε αυτή την τάξη τιμής βρίσκεις και από τα 3...

Inspiron είπε η ενδιαφερόμενη...

 

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/laptops/dell-inspiron-16-plus-7620-laptop-16-3k-ips-core-i7-12700h-16-gb-1-tb-rtx-3060-6-gb-windows-11-home-_4050061

 

κάτι τέτοιο...

Επεξεργασμένο από Ali Barout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

δε θα μου πήγαινε ποτέ το χέρι να δώσω 2,5 για λάπτοπ

 

Τι 2.500 βρε, πες της κοπέλας να πάρει αυτό να ησυχάσει.

 

https://www.skroutz.gr/s/40590654/Apple-MacBook-Pro-16-2023-16-2-Retina-Display-M2-Max-12-core-64GB-1TB-SSD-38-core-GPU-Space-Grey-GR-Keyboard.html

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Inspiron είπε η ενδιαφερόμενη...

 

Τα Inspiron δεν ήταν, είναι και δεν θα είναι ποτέ hi end Dell, εκτός και αν έχω χάσει επεισόδια (θα μου πεις υπάρχουν και υποομάδες και στα Inspiron, σειρα 7 και δεν συμμαζευτεται αλλά και πάλι).

 

2500 για Inspiron?

 

Nope...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Ευχαριστώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

O Μόνος λόγος να δώσεις 2.500 € για υπολογιστή  είναι αν ξεπλένεις χρήμα.😜

Να μπει στα λυμένα.

 

Υ.Γ. Είπα να πω την βλακεία μου, μιας και παίρνω που παίρνω ειδοποιήσεις για το θέμα με e-mail, και ενώ περιμένω ένα mail....μου 'ρχονται οι νοΐζιές.

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Τι 2.500 βρε, πες της κοπέλας να πάρει αυτό να ησυχάσει.

 

https://www.skroutz.gr/s/40590654/Apple-MacBook-Pro-16-2023-16-2-Retina-Display-M2-Max-12-core-64GB-1TB-SSD-38-core-GPU-Space-Grey-GR-Keyboard.html

 

 

3 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Τα Inspiron δεν ήταν, είναι και δεν θα είναι ποτέ hi end Dell, εκτός και αν έχω χάσει επεισόδια (θα μου πεις υπάρχουν και υποομάδες και στα Inspiron, σειρα 7 και δεν συμμαζευτεται αλλά και πάλι).

 

2500 για Inspiron?

 

Nope...

Αυτή ακριβώς ήταν κι η δική μου πρώτη αντίδραση, αλλά σκέφτηκα μήπως ήμουν υπερβολικός που το πήρα από τα μούτρα, γι' αυτό μπήκα να σφυγμομετρήσω.

2 λεπτά πριν, LK είπε

O Μόνος λόγος να δώσεις 2.500 € για υπολογιστή  είναι αν ξεπλένεις χρήμα.😜

Να μπει στα λυμένα.

 

Υ.Γ. Είπα να πω την βλακεία μου, μιας και παίρνω που παίρνω ειδοποιήσεις για το θέμα με e-mail, και ενώ περιμένω ένα mail....μου 'ρχονται οι νοΐζιές.

Εδώ δίνουν 5.000 για ηλεχτρική κριθάρα, σας παρακαλώ μη με κολάζετε!

  • Like 1
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου