Προς το περιεχόμενο

Εδώ μιλάμε, γελάμε, κλαίμε, ηδονιζόμαστε κοκ με HARDWARE. Hardware-heads united.


ΑpussyΑ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Για τότε Στράτο, τώρα είμαστε στην 13η γενιά Intel cpu και αναλόγως με την κάρτα μπορεί κάλλιστα να είναι bottleneck.

 

 

Έχεις δίκιο, αλλά νομίζω ότι ο συγκεκριμένος δύσκολα θα ρίξει bottleneck σε 3060 όταν δεν ψάχνεις ακραίες συνθήκες λειτουργίας, ή δεν είσαι fps hunter.

Προσωπική εμπειρία δεν έχω βέβαια, και μπορεί να κάνω λάθος εννοείται.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιον θέλει να παρει μια ιδέα για το αν η καρτα που σκεφτεται να παρει θα αποτελέσει (και αν ναι πόσο και σε ποιο παιχνίδι) bottleneck: https://en.gamegpu.com/

 

Πηγαιντε στο Tests, επιλεξτε κατηγορια παιχνιδιου και καλό ψαξιμο. Οταν βρειτε το παιχνιδι που σας ενδιαφέρει, απο τα γραφηματα θα καταλαβεται ποιοι CPU είναι και κατα πόσο bottleneck και για ποια GPU.

 

Περασα μερικές ημέρες μελετώντας το πόσο και που θα είναι bottleneck o 7600 με την 3060Ti οπότε δεν βρέθηκα προ εκπλήξεων...

  • Like 3

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Έχεις δίκιο, αλλά νομίζω ότι ο συγκεκριμένος δύσκολα θα ρίξει bottleneck σε 3060 όταν δεν ψάχνεις ακραίες συνθήκες λειτουργίας, ή δεν είσαι fps hunter.

Προσωπική εμπειρία δεν έχω βέβαια, και μπορεί να κάνω λάθος εννοείται.

 

Και εσύ έχεις δίκιο, μπορεί και να μην έχει μπορεί και να έχει, μπορεί να έχει ένα καντάρι (Cyberpunk), μπορει και να μην έχει τιποτα (Resident Evil 2 και 3 Remastered π.χ.), εξαρταται και πάρα πολύ απο το παιχνίδι αυτό καθαυτό, την ανάλυση, τα settings κοκ.

 

Σίγουρα ο 6700Κ είναι πιο ζόρικος απο τον 7500 μου αλλά δεν είναι τόσο ζόρικος ουτως ώστε να μην φάει στην μάπα το bottleneck της αρκουδας σε αρκετά παιχνιδια.

 

Βέβαια, ο παλίκαρος έχειο 6700Κ και Ζ chipset που σημαίνει οτι μπορεί να κάνει overclocking και να ρεφάρει έως ένα σημείο (αν έχει κατάλληλη ψυκτρα, η mobo έχει VRMs και bios της προκοπής, το τροφοδοτικό ειναι της προκοπης και μετά απο τόσα χρόνια δεν έχει "γεράσει" κοκ)...

  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Αυτά θυμάμαι απ'έξω. (περιμένω και ένα M.2 2 tera αλλά μη σας ξεφύγει στη γυναίκα μου.)

 

Μητρική δεν είπες βρε.

Έλα πες μας, δεν θα το πούμε στην γυναίκα σου.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Freedom είπε

Βέβαια, ο παλίκαρος έχειο 6700Κ και Ζ chipset που σημαίνει οτι μπορεί να κάνει overclocking και να ρεφάρει έως ένα σημείο (αν έχει κατάλληλη ψυκτρα, η mobo έχει VRMs και bios της προκοπής, το τροφοδοτικό ειναι της προκοπης και μετά απο τόσα χρόνια δεν έχει "γεράσει" κοκ)...

ΖΑμε αετε οβερκλοκύ! Προτιμώ να το τρέχω ρελαντί το σύστημα και να έχω μια έξτρα σταθερότητα. Αν ήταν για overclock, έπρεπε να πάρω υδρόψυξη, κτπ κτπ. Για overclocking στον αέρα, δεν με εμπιστεύομαι καθόλου. Θα μου πεις τι το θες το K τότε; Ε, αφού στις τιμές βγαίνουνε κοντά, είναι πιο εμπορεύσιμα τα K, και οι τιμές τους σε σχέση με τους Άκαπους συμφέρουσες. Άσε που μπορεί να βγάλω τίποτα γούστα τώρα στα γεράματα να οβερκλοκάρω. Να μην το χω; Σαν τα άλογα και τα βαττ είναι κι αυτό. Να έχεις, κι ας μην τα χρησιμοποιείς.😅

 

Είπα μητρική: ASUS z170M plus. Μισαδάκι είναι αυτή, micro νομίζω.

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Γι' αυτό έλεγα εγώ μεταξύ σοβαρού κι αστείου να φτιάχνω κάθε χρόνο μπουρούχα.

 

Ίδια φάση με έναν φίλο, που είχε ένα τούμπανο i7-920 σε xtreme σειρά m/b, με triple channel μνήμες και δε συμμαζεύεται, και επειδή είχε το μηχάνημα αρχίσει να αποδημεί εις κύριον, έψαχνε πώς να προχωρήσει. Δεν είχε και λεφτά. Οπότε έβαλε έναν i3-6130 ΤΟΤΕ, και πήγαινε ακόμα πιο σφαίρα από τον τιτανο 920 που τον είχε πληρώσει ενάμιση χιλιάρικο, ΠΙΟ ΤΟΤΕ.

 

Οταν είχα φτιάξει το σύστημα με τον 2600Κ, το έφτιαξα ώς το τελευταίο σύστημα που θα μπορουσα να φτιαξω (οταν τα μονταρα ο ΓΑΠ ανακοινωνε τα χαμπέρια απο το Καστελόριζο). Το προηγουμενο σύστημα ήταν P4...μέχρι και αυτούς ειλικρινα επρεπε να αναβαθμίζεις το αργοτερο ανα 2 χρόνια αλλίως ειχες PC που σερνόταν...και με αυτο το σκεπτικό τον εφτιαξα...

 

Και πέρναγαν τα χρόνια και συνειδητοποιησα οτι πλέον αυτά τα συστήματα δεν ήταν για 1-2 χρόνια...ήταν τόσο δυνατά που ενώ το συστημα μου ηταν capable για 5Ghz ολη μερα, στο τέλος τον έτρεχα μαμά στα 3.4Ghz απλά δεν χρειαζόμουν παραπάνω, ΟΚ εκτός απο κανένα video editing/rendering κοκ.

 

Αν φτιαξει κάποιος σήμερα με π.χ. εναν i5 12ης ή 13ης γενιάς (και όχι Κ) δεν νομίζω να έχει θέμα ότι κάρτα και να έχει για κανα 4άρι χρόνια και να έχει το bottleneck θα είναι αστείο (ειπαμε, τι να τα κανουμε ρε παιδια τα 200FPS, αν είσαι πυροβολημένος με competiting FPS gaming και 144Hz μονιτορ απλα ριχνεις settings και παλι το ευχαριστιέσαι, λες και οταν κινησαι σαν τον τρελλο για να αποφυγεις τις σφαιρες ή να κάνεις headshot προσέχεις την λεπτομέρεια του tessalation του γρασιδιού δηλαδή ή τα Hi-Res textures των τοιχων).

 

Απλά ο 7500 μου έχει πραγματικά παλιώσει και προφανώς δεν παιρνει και OC αλλα και να έπαιρνε δεν θα άξιζε μονο και μόνο απο άποψη κατανάλωσης (και κοστους για σωστή ψυξη, σωστο hardware για OC κοκ) 

  • Like 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Freedom είπε

Και εσύ έχεις δίκιο, μπορεί και να μην έχει μπορεί και να έχει, μπορεί να έχει ένα καντάρι (Cyberpunk), μπορει και να μην έχει τιποτα (Resident Evil 2 και 3 Remastered π.χ.), εξαρταται και πάρα πολύ απο το παιχνίδι αυτό καθαυτό, την ανάλυση, τα settings κοκ.

Το μόνο που με σώζει είναι ότι το γούστο μου στα παιχνίδια είναι όπως και στη μουσική: Παλιακό. Ο πιο μοντέρνος τίτλος δηλαδή που έχω να είναι το Witcher 3? Πιθανόν. Κλάιν. Και με την 1060 να μείνω κυριλές είμαι, εγώ φοβάμαι μη χαλάσει και πρέπει να την αντικαταστήσω. Γιατί καλό το onboard, αλλά ο κώλος μου θέλει και 144hz ανανέωση στο desktop σε τουλάχιστον μία από τις δύο οθόνες. Το πιο σωστό θα ήταν να πάω να αγοράσω δύο τέτοιες οθόνες 

https://www.skroutz.gr/s/25462574/Eizo-FlexScan-EV2730Q-IPS-Monitor-26-5-FHD-1920x1920-με-Χρόνο-Απόκρισης-5ms-GTG.html

και μετά κομμένα τα παιχνίδια έτσι κι αλλιώς. Μόνο μπούμπλε μπούμπλε.🤣

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Θα μου πεις τι το θες το K τότε; Ε, αφού στις τιμές βγαίνουνε κοντά, είναι πιο εμπορεύσιμα τα K, και οι τιμές τους σε σχέση με τους Άκαπους συμφέρουσες.

 

Ναταααα, αρχισαμε τις προσβολεεεεεεεεεες.... 😛

 

Οι Κ έχουν (το λιγότερο, γιατι έχουν και άλλα συνηθως) ΠΑΝΤΑ πιο υψηλο boost απο τους non-K οπότε αν oi τιμές ειναι κοντά εννοείται οτι πας σε K χωρίς πολλά πολλά...ακόμα και με mobo με chipset που δεν επιτρέπει OC.

 

Φυσικά και έκανες πολύ καλά που πήρες τον Κ ακόμα και αν δεν ήθελες OC.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφερθήκατε σε igpu: Έχω στο δεύτερο pc, τα τελευταία 3 χρόνια, τον ryzen 2200G με τα Vega 8. Τον θεωρώ, χωρίς υπερβολή, έναν από του καλύτερους επεξεργαστές της AMD. Αν και σε specs δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο - 4 cores, 4 threads - η σταθερότητα και η απόδοση του με έχουν εκπλήξει. Ειδικά με ένα γρήγορο σετάκι dual channel ram, παίζει σχεδόν τα πάντα από games (με τις ανάλογες υποχωρήσεις προφανώς). Τώρα σκέφτομαι να τον αντικαταστήσω με τον επίσης φθηνό και τίμιο 5600G.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Ε καλά και εσυ, να γουστάρεις eye-candy βρε φίλουός, Ray Traycing φουλ πανσιόν, MSAA x32, AA x128, όλα στο Ultra-Epic και τα μυαλά στα κάγκελά...

 

Τι να την κάνει λέει...

Μου είπε ο @Superfunk πως αν σταματήσω να λέω ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΕΣ ΑΗΔΙΕΣ🤣 θα μου την πάρει.

 Ε, θα βολευτώ με του 40 RT cores της καινουργιας. 

 

 Τώρα ρίχνω drivers , είναι έτοιμα όλα, την πήρε.

 Θα ριξω και μερικές φωτο, μισο να τελειώσω τους drivers

  • Like 1
  • Χαχα 3

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου