Προς το περιεχόμενο

Newbie needs advice for drum pedals!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου σχετικα με τα πεταλια που ανεφερες και το budget που διαθετεις θα σου συνιστουσα το eliminator με belt drive.Πιστευω πως το συγκεκριμενο πεταλι σου δινει παρα πολλες επιλογες ρυθμισεων,τοσες, που δεν υπαρχει περιπτωση να μη το "φερεις" εκει που θες.Το καλο ειναι πως το πεταλι αυτο θα ακολουθει το ποδι σου οσο αυτο θα εξελισεται.Οταν καποια στιγμη πχ δεις πως το ποδι σου ειναι πιο γρηγορο απ τις ρυθμισεις σου θα εχεις την δυνατοτητα να τις αλλαξεις μετατρεποντας ετσι το eliminator σε καινουργιο πεταλι.Εγω εχω το eliminator καθως και το Axis Longboard A.Μπορω να πω πως το eliminator ειναι το μοναδικο που προσεγγιζει τις επιδοσεις του Axis συμφωνα παντα με την δικη μου εμπειρια.Απο κει και περα εχει να κανει με το ποσο θα τρυφτεις εσυ πανω του.Πχ παρολο που τα Iron Cobra ποτε δεν μου καθησαν με τιποτα,ξερω drummer που εχουν φτασει μεχρι και 210-220 με αυτα.Εχοντας φτασει 220 με eliminator το να διατηρισω αυτην την ταχυτητα με το Axis φανταζει ευκολο και μπορω να πω πως θα ειχα φτασει γρηγοροτερα αν μελετουσα με Αxis εξαρχης.Αν οι ταχυτητες που σε ενδιαφερουν ειναι μεχρι τα 200 ενα eliminator ειναι μια χαρα.Απο κει και πανω θα προτεινα λιγη υπομονη ακομα και επενδυση σε Αxis. Σχετικα με το θεμα που τιθεται συχνα σχετικα με τα Αxis και την δυναμη,ας μη γελιομαστε οταν παιζεις 200 και πανω η ενταση πεφτει και πλεον μιλαμε για ειδη που στηριζονται στα trigger.Περα απ αυτο ομως, τα Αxis μπορουν να εχουν την ιδια ενταση με οποιοδηποτε αλλο πεταλι.Εγω για περισοτερη ενταση, τους "φοραω" κοπανους του eliminator,ενω προσεχω μεσω των ρυθμισεων να φερνω τους κοπανους στα Αxis κοντα μεταξυ τους ωστε το ηχοχρωμα να μη διαφερει.

 

Σορυ για το τεραστιο post (ηταν και το πρωτο μου) ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά παίδες μεταλλάς είμαι, χωρίς να αποκλείω οτι δεν πρόκειται να παίξω άλλες μουσικές,εκτος απο ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ,βεβαίως βεβαίως. Γενικώς μ'αρέσει η ταχυτητα φαση thrash - death αλλα επισης τρελαινομαι να παιζω grooves φαση Machine Head και λοιπά metalcor-ιζοντα πράγματα. Η αλή8εια είναι πως δεν σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω triggers σε ηχογράφηση με την μπάντα γιατι οι ταχύτητες είναι μέχρι 180 το ανώτερο που μπορει να φτάσουν.Ίσως να το έκανα απλά για να πειράξω τον ήχο.

Πάντως από οτι κατάλαβα το πράγμα θέλει πολυυυυυυυυυ ψάξιμο τελικά.....

Α ναι, οταν λέτε ζευγος εννοειτε για δίκαση.....; :oops:

a href="www.myspace.com/randomwalkband">RandomWalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, και κάτι άλλο ακόμα (ξεχνάω εύκολα τελευταία, μάλλον είμαι ερωτευμένος :D ).

Φίλε Ventrue, το P-2002C, που είναι με αλυσίδα, δεν έχει τις ρυθμίσεις που έχει το belt drive;

a href="www.myspace.com/randomwalkband">RandomWalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O chembeast ειπε τα παντα σχετικα με διαφορες belt και chain drive.Eγω να προσθεσω οτι περα απο το ολο feel που στο belt ειναι καλυτερο,παιζει και ο παραγοντας λαδωμα-συντηριση που στο belt drive δεν χρειαζεται.Κατα τα λοιπα ναι οι ρυθμισεις ειναι ιδιες.νομιζω πως για το στυλ που σε ενδιαφερει θα σαι μια χαρα.Σου προτεινω να ξεκινησεις με το μαυρο cam.Παρολαυτα,αν δεν εχεις βαλει τα ποδια σου σε Αxis Longboards A σου προτεινα να τα δοκιμασεις σε καποιο μαγαζι γιατι μιλαμε για εντελως αλλο πραγμα.Αν επισης καποια στιγμη σε ενδιαφερει η Ηeel/Toe τεχνικη με το Αxis θα ναι παιχνιδακι και με πολυ καλες εντασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως εχω παίξει με Axis και θυμαμαι ήταν σαν να μην είχα πεταλια κάτω απο τα πόδια μου, ηταν πάρα πολυ ωραία αίσθηση και μου άρεσαν πάρα πολύ! Αλλα δυστυχώς χρειάζομαι πετάλια άμεσα και δεν μπορώ να διαθέσω λεφτά για τα Axis....

a href="www.myspace.com/randomwalkband">RandomWalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν 2002Β διπέταλο με ιμάντα -2002C διπέταλο με αλυσίδα ,2000Β μονό πέταλι με ιμάντα -2002C μονό πέταλι με αλυσίδα. Είναι εφάμιλλα με ίδιες ρυθμίσεις και τα πάντα. Axis για ταχύτητες μέχρι 180 θα ήταν ανούσιο να πάρεις εκτός και αν τα λεφτά ρεέουν άφθονα οπότε πάσο αν και τότε τσέκαρε και τα DW9002 .Σε κάθε περίπτωση αλυσίδα με τον ιμάντα αλλάζουν στο pearl με ένα απλό κατσαβίδι και φυσικά το κόστος περί τα 18ευρώ ανα ιμάντα. Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego eixa to iron cobra kai to poulisa gia na paro to elliminator belt drive. Prosopika den pisteuo oti yparxei kallitero petali apo ayto! Exo paiksei me ola ta petalia yamaha flying dragon sonor giant step dw ola kai me axis. Me ekseresei to axis ola ta alla den sygrinontai me to elliminator alla kai to axis toulaxiston gia mena den eixe kammia diafora. Daneistika ena elliminator kai ena axis apo dyo filous mou pou ta eixan prin paro ego kai epi mia vdomada ta eixa stimena to ena dipla sto allo kai epeza prospathontas na do diafores emena mou fanikan akrivos to idio se aisthisi kai malista to elliminator exei polu perissotero euros rithmiseon apo to axis. Mporeis na too kaneis vary kai poly attack alla mporeis na to kaneis kai panalafro san poupoulo.

 

I epilogi einai dikia sou panta alla epeidi kai ego prin to paro imouna se ayto to dillima axis i ellliminator kai otan diapistosa ti paizei me to elliminator den to ksanaskeftika. Kai theoro to axis para poly akrivo gia petali syn kai to oti den exei kai tsanta, kai min mou peite den peirazei mporeis na pareis dikia sou extra, eleos!!!

P>to twirl or not to twirl!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω pearl,απλα να σημειωσω οτι εχουνε τρελλη αντοχη στον χρονο,

αλλα δεν ειναι και το πιο γρηγορο πεταλι στον κοσμο.για τα λεφτα τους ομως ισως να ειναι και best buy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την τσαντα ειναι γεγονος.Επιπλεον η τσαντα του Αxis κανει και 130 ευρο.Την ριχνεισ βεβαια απ τον τριτο οροφο και δεν παθαινει τπτ αλλα και παλι ειναι λεφτα.σιγουρα οταν καποιος παιρνει τσαντα για το πεταλι δεν υπολογιζει οτι θελει να επιζησει ακομα κα ισε περιπτωση τροχαιου.Συμφωνω με paraddidle γενικα απλα μια μικρη διαφοροποιηση ειναι οτι εγω μιλαω για τα longboards A τα οποια δινουν απιστευτα μεγαλη πλατφορμα για το πελμα με ολα τα πλεονεκτηματα που αυτο συνεπαγεται.Επισης επειδη τα axis ειναι μεταλλικα εξολοκληρου διαφορες απωλειες σε feel και ταχυτητα που προερχονται απο αλυσιδα η ιμαντα μηδενιζονται.Για να μη λεμε και μαλακ... ομως, η αληθεια ειναι πως αυτη τη τελευταια διαφορα θα την καταλαβει ενα πολυ εμπειρο ποδι (σιγουρα οχι το δικο μου) το οποιο θα την αξιοποιησει κιολας.

 

Παρεπιπτοντως...εχει κανει υποψη του τα πεταλια τησ εταιρειας Trick ?? τσεκαρετε αυτο το site αν θελετε.Εχω διαβασει πολυ καλες κριτικες για αυτα.

 

www.trickdrums.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα trick βγαίνουν σε δύο εκδόσεις shortboard και longboard όπως τα axis απλά είναι πιο καλοφτιαγμένα και πιο εύκολα στην ρύθμιση αλλά κόστίζουν όσο 2 Axis σχεδόν(τουλάχιστον στην αμερική). Δεν έχουν ελατήριο επαναφοράς στην κλασσική θέση δηλαδή ελατήριο έκτασης αλλά το ελατηριό τους συμπιέζεται και δεν φαίνεται. Αν θες φωτογραφίες πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου