Προς το περιεχόμενο

Newbie needs advice for drum pedals!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά καλημέρα σας και καλως σας βρήκα. Είμαι νεούδι με το άθλημα των τυμπάνων (ενάμισης χρόνος και κάτι ψιλά ενασχόλησης) και επίσης αυτοδίδακτος (όσο μπορει να είναι κάποιος). Παίζω metal κυρίως, είμαι και σε μπάντα, και μου αρέσουν οι groovy ρυθμοί αλλά και η κολλημένη δίκαση. :D. Είναι καιρός λοιπόν να πάρω πετάλια γιατί αυτα που έχω είναι απλά (δεν είναι μάρκα),μεταχειρισμένα και τα έχουν φτύσει. Διαθέτω κάπου στα 400 euros και σκεφτόμουν να αγοράσω το διπλό Eliminator - P-2002C της Pearl. Ένας φίλος όμως που παίζει αρκετά χρόνια μου πρότεινε το DFP 9310 της Yamaha, λέγοντας πως θα με βοήθησει πολυ περισσότερο και ό,τι έχει πολύ καλύτερη κατασκευή απο το Pearl. Είναι λίγο ακριβότερο βέβαια αλλά μπορώ να το πάρω με έκπτωση που έχω στο Νάκα,οπότε πάνω κάτω είναι τα ίδια λεφτά.

Τι μου πρότεινετε εσείς αγαπητοί; Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί έχω σκάλωσει άγρια.Λάβετε υπόψιν ότι δεν μπορώ να δώσω πάνω απο 400 euros.

 

Ευχαριστώ.

a href="www.myspace.com/randomwalkband">RandomWalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν έχω το eliminator και είναι απλά τέλειο. Το μόνο αρνητικό είναι ότι θα σου πάρει λίγο καιρό μέχρι να βρείς τις ιδανικές για σένα ρυθμίσεις λόγω των πολλών επιλογών. Σ'αυτό το σημείο και το 9310 ή 9410(direct drive και ίσως προτιμότερο από το 9310 με την αλυσίδα) αλλά και το iron cobra είναι πιό απλά και επομένως εύκολα στο στήσιμο. Αυτό όμως δεν μειώνει την αξία του eliminator αλλά λόγω των επιλογών προσωπικά μπορώ να βρώ περισσότερες δυνατότητες από τα παραπάνω. Όσο για την ποιότητα κατασκευής είναι το ίδιο καλά με τα παραπάνω( Pearl, Tama ,Yamaha και Sonor είναι κορυφαίες εταιρείες οπότε τα κορυφαία τους πετάλια δύσκολα θα απογοητευσουν ακόμη και τον ποιο απαιτητικό ή βάρβαρο παίχτη!). Ότι και να αποφασίσεις πρώτα δοκίμασε .Θα συνιστούσα το 2002Β δηλαδή το eliminator με ιμάντα αντί αλυσίδας αν και αυτό είναι προσωπική άποψη. Τέλος μην κολλάς σε μάρκες απλά δες τι σου ταιριάζει από τα παραπάνω .Αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η διαφορα στο παίξιμο μεταξύ ιμάντα και αλυσίδας; Επίσης ο ιμάντας είναι ασφαλής,δηλάδη παίζει να κοπεί καμιά ωρα;Ίσως είναι χαζή ερώτηση αλλά δεν ξέρω πολλά.

a href="www.myspace.com/randomwalkband">RandomWalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ιμάντας είναι το ίδιο ισχυρός ή και περισσότερο από την αλυσίδα ως προς την αντοχή στο χρόνο και την συχνή χρήση. Απλά έχει πιο ελαφριά αίσθηση και δεν έχει μάζα κατά την επαναφορά του πεταλιού από την κάτω θέση στη θέση ηρεμίας πάνω μετά από έναν χτύπο οπότε το πετάλι δεν παρασύρεται από την αλυσίδα αλλά ακολουθεί πιο άνετα το πόδι σου. Αν θυμάμαι καλά του eliminator ο ιμάντας είναι φτιαγμένος από ίνες ανθρακονημάτων. Γενικά από απόψεις χρηστών από ξένα φορουμ το yamaha 9410 έχει περισσότερο τζόγο γιατί δεν είναι όλα τα κινούμενα μέρη με ρουλεμάν ,αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι ένα αξιόλογο πετάλι .Μμε το eliminator ίσως πάρει λίγο χρόνο να το ρυθμίσεις στην εντέλεια αλλα γι'αυτο το λόγο είναι μάλλον απίθανο να μην βρείς τις ρυθμίσεις που θές και ταιριάζουν στα πόδια σου. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα με όλα αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω φιλαρακι εψαχνα πριν λιγο καιρο διπλοπεταλο και τελικα κατεληξα σε αυτο :

 

http://www.thomann.de/gr/pearl_p2002b.htm

 

απο ποιοτητα της pearl δεν εχω κανενα παραπονο. οταν ειχα δοκιμασει ενα της yamaha, δεν μου ειχε κανει καμια ιδιαιτρη εντυπωση.

βεβαια, πριν αποφασισεις να αγορασεις οτιδηποτε, δοκιμασε αρκετα πεταλια και δες τι θα σου κανει. μην αγορασεις τιποτα που θα μετανιωσεις μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα, μαλιστα! Βασικα και με κατι παιδια που μιλησα μου ειπαν πως το Pearl ειναι πολυ καλο γιατι,όπως είπε και ο chembeast εχουν πάρα πολλες ρυθμίσεις, οποτε μάλλον για εκεί το κοβω. Βέβαια θα προσπαθήσω να δοκιμάσω και άλλα.

Παίδες ευχαριστώ παρα πολύ για τη βοήθεια!

Cheers!

a href="www.myspace.com/randomwalkband">RandomWalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως και εγω που εχω δοκιμασει και το Tαma και το Yamaha,τωρα με το δωρακι......Θα παω να παρω το pearl,γιατι μου φανηκε καλυτερο απο ολα τα αλλα...Ειδικα το Tama δεν βολευε καθολου λογο που το πεταλι ειναι ολο σκαλιστες βλακιες με την επωνιμια της εταιριας και δεν μπορεις να κανεις με τιποτα Slide....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα αν ψαχνεις διπεταλο η ζευγος, αν ψαχνεις ζευγαρι,κρατα λιγο ακομη και μαζεψε μια κατοσταρα παραπανω και παρε ενα ζευγαρι Axis A770. Ειναι απιστευτα σε αισθηση και παρα πολυ βολικα. Απο διπλα το eliminator μου αρεσει και εμενα καλυτερα απο τα αλλα. Παντως ολα οσα αναφερθηκανε ειναι παρα πολυ μελετημενα και καλα φτιαγμενα και δεν θα πεσεις εξω με κανενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα axis βγαινουν κ σε διπεταλο κ σε ζευγος οποτε οτι και απο τα 2 να θελει ειναι κομπλε

 

το ταμα ειναι φοβερο πεταλι κ για μενα το καλυτερο μετα τα axis...

 

τι μουσικη θες να παιζεις?τι εντασεις θες?σκεφτεσαι να χρησιμοποισεις triggers?

 

πολυ καλο πεταλι ειναι κ το dw5000td3...το yamaha δεν θα το παιρνα με τπτ προσωπικα...δεν μαρεσει καθολου απο πολλες αποψεις...

 

επισης κ το eliminator ειναι παρα πολυ καλο πεταλι...οσο για το cobra που πε ενα παιδι οτι δεν μπορεις να κανεις slide,ανετα μπορεις να κανεις slide,κ αν θες επιβεβαιωση δες κανα video του JOHN BLACKWELL ο οποιος ειναι θεος εντωμεταξυ...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,τοτε αν ειναι θεος θα μπορει να κανει slide και με κουτσουρο στο ποδι... :) :)

τελο παντων,ψαχτω λιγο μονο σου και θα βρεισ την ακρη,αν και τα axis πιστευω οτι ειναι για πιο beath,black φαση....Ολοι εδω σου λεμε οτι θελουμε...π.χ. εγω θεωρω τo tama μαπα ενω ο αλλος το αντιθετο....Η εγω γουσταρω τα pearl ενω καπιος αλλος οχι...Εγω εχω ταμα ντραμς,τα πεταλια που θελω ομως ειναι pearl...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου