Προς το περιεχόμενο

Live του Steve Vai στην Ελλάδα.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Jazzjoker είπε

Λοιπόν τελειώσαμε με συζήτηση για Βάι και Μέολα να βάλω κανά Carcass να 'ρθουμε στα ίσα μας;

Καρκας ανημερα ανασταση? Ντροπη.

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billaraskats27 είπε

Καρκας ανημερα ανασταση? Ντροπη.

Καμία δουλειά δεν είναι ντροπή. (ξέρω άσχετο αλλά ήθελα πολύ να το πω)

  • Χαχα 3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χαλαρώστε λίγο με τον Meola γιατί αυτά που διαβάζω κατά του είναι μαύρα μεσάνυχτα και φανερώνουν ελλιπείς γνώσεις πάνω τουλάχιστον στην εξέλιξη της κιθάρας και του αυτοσχεδιασμού γενικότερα. Μόνο το κομμάτι «ακουστικός ήχος» και «ρυθμική αλογία» να πιάσουμε θα μιλάμε ώρες. Γούστο του καθενός, αλλά πέραν αυτού πρέπει να προσέχουμε τι γράφουμε με σιγουριά γιατί μας διαβάζει κόσμος. 

 

Το ίδιο ισχύει και για τον Vai σε αλλά θέματα, αλλά κάποιοι με τον Meola το παρατράβηξαν. Δεν το λέω σαν οπαδός, αλλά σαν κατά κόρον ακουστικός κιθαρίστας με μεγάλο σεβασμό σε άτομα που τον εξέλιξαν και δεν τον παραμέρισαν. 
 

Πριν κλείσω και πατήσω αποστολή, ομολογώ ότι φοβάμαι μην κράξετε μέχρι και τον Beato στο βίντεο που ανεβάζω με τέτοια φορά που πήρατε κάποιοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2023 στις 5:16 ΜΜ, manosx είπε

 Οι περισσοτεροι και για τον περισσοτερο χρονο εχουν απο πισω μια μπαντα ως προφαση, και χωνουν αβερτα σολιδια. Δεν γινεται δουλεια ετσι.

αν αυτό περιλάμβανε και τον Petrucci με τους Dream Theater , τότε είσαι το λιγότερο άδικος . Έως λάθος αν και δεν υπάρχει "λάθος" στο γούστο 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Reborn είπε

 

Χαλαρώστε λίγο με τον Meola γιατί αυτά που διαβάζω κατά του είναι μαύρα μεσάνυχτα και φανερώνουν ελλιπείς γνώσεις πάνω τουλάχιστον στην εξέλιξη της κιθάρας και του αυτοσχεδιασμού γενικότερα. Μόνο το κομμάτι «ακουστικός ήχος» και «ρυθμική αλογία» να πιάσουμε θα μιλάμε ώρες. Γούστο του καθενός, αλλά πέραν αυτού πρέπει να προσέχουμε τι γράφουμε με σιγουριά γιατί μας διαβάζει κόσμος. 

 

Το ίδιο ισχύει και για τον Vai σε αλλά θέματα, αλλά κάποιοι με τον Meola το παρατράβηξαν. Δεν το λέω σαν οπαδός, αλλά σαν κατά κόρον ακουστικός κιθαρίστας με μεγάλο σεβασμό σε άτομα που τον εξέλιξαν και δεν τον παραμέρισαν. 
 

Πριν κλείσω και πατήσω αποστολή, ομολογώ ότι φοβάμαι μην κράξετε μέχρι και τον Beato στο βίντεο που ανεβάζω με τέτοια φορά που πήρατε κάποιοι.

 

Εγώ θα σου προτείνω να διαβάζεις τα γραφόμενα, ειδικά στο noiz, με άλλο πρίσμα.

 

-Οποτεδήποτε προσπαθεί κάποιος να ακυρώσει σαν κιθαρίστα ή καλλιτέχνη, μεγέθη όπως ο Al Di Meola ή ο Vai, απλά να προσπερνάς το post του.

Τέτοια μεγέθη δεν μπορεί να τα ακυρώσει κανένα post, πόσο μάλλον να επηρεάσουν έναν αναγνώστη.

 

-Εξαιρούνται post ατόμων που απλά δεν γουστάρουν από τον ήχο του, μέχρι το εξώφυλλο του δίσκου του.Αυτό είναι απλά γούστο του καθενός, ακόμη και αν αφορά τον αγαπημένο μας καλλιτέχνη.

 

-Στο noiz,για χ,ψ λόγους, δραστηριοποιούνται άτομα που είτε σαν παίκτες, είτε σαν ακροατές,

έχουν γράψει αρκετά χιλιόμετρα. Κάποιοι έχουν "εμβαθύνει" με τα χρόνια σε πολύ εξεζητημένα για τον εαυτό τους μουσικά ακούσματα, άλλοι έχουν χάσει τον ενθουσιασμό, άλλοι έχουν κόψει ακόμη και τις συναυλίες. Γενικά το wow factor έχει χαθεί..

 

-Στο noiz υπάρχουν μέλη που είναι κάτι περισσότερο από απλοί ακροατές και μπορούν να σου αναλύσουν από το τι παίζει κάποιος(και να το αξιολογήσουν συνθετικά,αυτοσχεδιασμό,κ.λ.π.)

μέχρι να γνωρίζουν ότι στο βίντεο που πόσταρες, ακούμε Piazzolla.

Eννοείται ότι αναγνωρίζω το υψηλό επίπεδο αυτοσχεδιασμού, ταλέντου,κ.λ.π.,

απλά να έχεις κατά νου ότι εδώ μέσα υπάρχει πιο απαιτητικό κοινό,με χιλιόμετρα,ικανότητες,γνώσεις.

 

Προσωπικά τον θεωρώ τεράστιο μέγεθος,τόσο σε ταλέντο,αλλά και σε συνεισφορά,

αλλά αν και θα παίξει αρχές 2024 εδώ που μένω, δε θα πάω.

Τον έχω δει στο παρελθόν, όπου συνέτρεχαν ακόμη οι λόγοι, για μένα, να πάω να τον δω.

 

Γενικά περί ο ορέξεως κολοκυθόπιτα, απλά το να γράψει κάποιος σε οποιοδήποτε forum του κόσμου,

ότι άτομα που είναι αντικειμενικά στους top στο οργανό τους, είναι άμπαλοι, δεν έχει την παραμικρή σημασία..

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

 

Εγώ θα σου προτείνω να διαβάζεις τα γραφόμενα, ειδικά στο noiz, με άλλο πρίσμα.

 

-Οποτεδήποτε προσπαθεί κάποιος να ακυρώσει σαν κιθαρίστα ή καλλιτέχνη, μεγέθη όπως ο Al Di Meola ή ο Vai, απλά να προσπερνάς το post του.

Τέτοια μεγέθη δεν μπορεί να τα ακυρώσει κανένα post, πόσο μάλλον να επηρεάσουν έναν αναγνώστη.

 

-Εξαιρούνται post ατόμων που απλά δεν γουστάρουν από τον ήχο του, μέχρι το εξώφυλλο του δίσκου του.Αυτό είναι απλά γούστο του καθενός, ακόμη και αν αφορά τον αγαπημένο μας καλλιτέχνη.

 

-Στο noiz,για χ,ψ λόγους, δραστηριοποιούνται άτομα που είτε σαν παίκτες, είτε σαν ακροατές,

έχουν γράψει αρκετά χιλιόμετρα. Κάποιοι έχουν "εμβαθύνει" με τα χρόνια σε πολύ εξεζητημένα για τον εαυτό τους μουσικά ακούσματα, άλλοι έχουν χάσει τον ενθουσιασμό, άλλοι έχουν κόψει ακόμη και τις συναυλίες. Γενικά το wow factor έχει χαθεί..

 

-Στο noiz υπάρχουν μέλη που είναι κάτι περισσότερο από απλοί ακροατές και μπορούν να σου αναλύσουν από το τι παίζει κάποιος(και να το αξιολογήσουν συνθετικά,αυτοσχεδιασμό,κ.λ.π.)

μέχρι να γνωρίζουν ότι στο βίντεο που πόσταρες, ακούμε Piazzolla.

Eννοείται ότι αναγνωρίζω το υψηλό επίπεδο αυτοσχεδιασμού, ταλέντου,κ.λ.π.,

απλά να έχεις κατά νου ότι εδώ μέσα υπάρχει πιο απαιτητικό κοινό,με χιλιόμετρα,ικανότητες,γνώσεις.

 

Προσωπικά τον θεωρώ τεράστιο μέγεθος,τόσο σε ταλέντο,αλλά και σε συνεισφορά,

αλλά αν και θα παίξει αρχές 2024 εδώ που μένω, δε θα πάω.

Τον έχω δει στο παρελθόν, όπου συνέτρεχαν ακόμη οι λόγοι, για μένα, να πάω να τον δω.

 

Γενικά περί ο ορέξεως κολοκυθόπιτα, απλά το να γράψει κάποιος σε οποιοδήποτε forum του κόσμου,

ότι άτομα που είναι αντικειμενικά στους top στο οργανό τους, είναι άμπαλοι, δεν έχει την παραμικρή σημασία..

 

 

Κρατάω ότι το wow factor έχει χαθεί. Κάποτε με δίδασκαν εδώ μέσα και εκεί είναι που λυπάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Reborn Να χαλαρωσω γιατι? Ειπωθηκε πως το δυνατο του σημειο ειναι η τεχνικη του κ η ρυθμικη του αγωγη.

Ειπωθηκε πως εχει κομματαρες. Ειπωθηκε πως εχει impact.

 

Αν ολα αυτα δε σου κανουν κ προσβαλεσαι επειδη ειπα πως στον κοσμο του αυτοσχεδιασμου (σε σχεση με Μακλαφλιν, Λαγκρεν κ Μεθηνη πχ που αναφερθηκαν) η αρμονικη κ μελωδικη του αντιληψη ειναι περιορισμενη κ οτι ειναι μονοδιαστατος, λυπαμαι αυτη ειναι η αποψη μου κ η αποψη παρα πολλων. Δε χρειαζονται πολλα για να το συνειδητοποιησεις, απλα ν'ακουσεις τον Αλ κ μετα αυτους που λεω. Δε μειωνει τον Αλ γιατι τα δυνατα του χαρτια παραμενουν δυνατα κ γιατι κυριως γραφει καλα κ εκει δε μπορω να πω τιποτα.

 

Αν δεν αναγνωριζα τα δυνατα του χαρτια το καταλαβαινω. Φιλε μου ο καθενας μπορει να λεει την αποψη του ελευθερα. Ειδικα εγω περα απο την πλακα (που προσπαθησα να τονισω πως υπερβαλλω στους χαρακτηρισμους μου για αυτο το λογο) οτι ειπα το ανελυσα γιατι το πιστευω δε το πεταξα ετσι. Οποτε χαλαρωσε λιγο που θα μου πεις να χαλαρωσω κιολας επειδη λεω την αποψη μου 

 

Επισης το βιντεο με το ρυθμο το εχω δει (κ αλλα τοσα) αλλα ειναι ακυρο μιας κ ρυθμικα δε τον εθαψα πουθενα, το αντιθετο

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε σεις, απόψεις λέμε.

Δε θα μαλώσω με τον μπιλάρα ή τον φούζιο επειδή δεν τους κάνει κλικ ο Αλ.

Διαφωνώ μεν αλλά ΟΚ.

Το ίδιο βλέπω (τον τελευταίο καιρό μ.Χ.) ότι κόσμος επανακάμπτει με χαλαρωμένα ζωνάρια (για άλλο ποστ λεω που έφαγε ψαλίδι) στο ίδιο mood που έμειναν πριν 3-5 8 χρόνια αφ ότου αποφάσισαν ότι το περιβάλλον του νοιζ δεν τους "σηκώνει".

Αν καθόμουν εγώ να πάρω τοις μετρητοίς τι γράφει ο Χ εδώ μέσα για τον Αλ ή τον διάσημο οδοντίατρο, τον Βαη ή τον Μαλμστην ή τι μου έχουν σούρει κατα καιρούς για μαγνητόφωνα, ψηφιακά και βινύλια θα έπρεπε να μιλάω με τον τοίχο.

Δεν έχω κάνενα βίτσιο να πείσω τον κανένα εδώ μέσα. Αντίστοιχα δεν μπορεί κανείς να με πείσει για κάτι που προσωπικά...δεν. Ίσως να τα καταφέρει, και τότε μπράβο του.

Εγώ μπορεί να γουστάρω τον Lasse Wellander ή τον Ian Βairnson που φύγανε την περασμένη βδομάδα και άλλοι να... πέρασε και δεν άγγιξε.... 

δεν κοιτάμε το όποιο χάλι μας που μας πείραξε ο Μποναμάσας ή ο Διμεολας...

στον καφενέ είμαστε...

 

  • Συμφωνώ 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου