Προς το περιεχόμενο

Live του Steve Vai στην Ελλάδα.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

η φωνή του στους δίσκους που σου λέω δεν έχει καμμία σχέση με τους δίσκους του 1977-85. Αν δεν τους έχεις ακούσει και δεν τους έχεις στο πετσί σου, (εγώ πχ μπορώ να στους μουρμουρίσω όλους) δεν υπάρχει κοινή βάση να συζητήσουμε.

 

τι σχέση έχει ο Αλ με τα τέρατα? Ρώτα τα τέρατα. Κάτι θα ξέρανε. Αν τους έκανε εγώ τι να πω?

 

Προσπαθώ να σου μεταφέρω τι έγινε το 1976 όταν εμφανίστηκε. Δεν μιλάμε για μια τρέλλα.

Ήταν το next big thing. Μην ξεχνάς ότι 5 χρόνια πριν απ αυτόν σρεντάριζε ο Μαχα και κανείς δεν έλεγε τίποτα.

Ντιμ καταλαβαινω απολυτα τι μου λες. Κ απο τη στιγμη που λεω πως συνθετικα εχει γραψει σπουδαια πραγματα αυτο ειναι το πιο σημαντικο. Κιθαριστικα δεν μ'αρεσει. Στα καλυτερα του (εχω ακουσει πραγματα απο αυτα που μου λες) δε μ'ενοχλει γιατι μ'αρεσουν οι συνθεσεις.

 

Δε ξερω πως αλλιως να το πω! Ο Μακλαφλιν πχ δε μ'αρεσει παντου αλλα χ&ζ0μ@ι πανω μου καθε φορα που παιζει. Στο τριο κανει μπαμ ποτε παιζει ο Αλ κ οχι με την καλη εννοια. Επειδη ειναι σε εναν ακρως αυτοσχεδιαστικο κοσμο συγκρινεται αναγκαστικα με αλλους του κοσμου αυτου. Το φασιλιτυ του με το οργανο (οι πολλες νοτες ντε) τον εκαναν νεξτ μπιγκ θινγκ κ τα γραμμενα θεματα του (κ στην πορεια η αψογη ρυθμικη του αγωγη). Ομως δεν εχω ξανακουσει κιθαριστα απο αυτο τον κοσμο να εχει αρμονικα κ μελωδικα τοσο χαμηλη αντιληψη (στον αυτοσχεδιασμο του παντα, οχι στα θεματα ). Σε οποια περιοδο του κ να τον ακουσω ν'αυτοσχεδιαζει περναει πολυ ωρα χαμενος με την αρμονια πισω του (οχι δεν κανει σουπερ ιμποζινγκ) κ εχει σαν οπλα μονο την ταχυτητα κ το τι κανει με τα γκρουπινγκζ του ρυθμικα .Βασικα δεν ειναι του ευρυτερου τζαζ κοσμου σαν παιχτης, αλλα οι συνθεσεις του ειναι αυτου του κοσμου.

 

Αυτα δεν τα λεω για να τον θαψω. Ειλικρινα ετσι τον ακουω. Το χεητερ το λεω για πλακα, αν κ μολις ακουσα την αποψη πολλων απο το τζαζ χωρο για το παιξιμο του (γνωστων κ μη) συνειδητοποιησα πως μαλλον ειμαι μετριοπαθης

 

 

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

εχει σαν οπλα μονο την ταχυτητα ...

 

... σε alternate picking κατά βάση.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

... σε alternate picking κατά βάση.

Ναι. Κ εκει πολυ συγκεκριμενα πραγματα. Καμμια σχεση δηλαδη με την ανεση κ την ελευθερια που εχουν στο crosspicking παιχταραδες bluegrass, ουτε με το εξωφρενικο χωσιμο καποιων manuche-αδων.  Αλλα αφου δουλευει (κ εχει το απαιτουμενο ηχητικο αποτελεσμα) δουλευει 

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είστε πολύ ψείρες.

Ακούστε ρε καμιά μουσική χωρίς να την αναλύετε.

Από το πρώτο ερέθισμα.

btw έχω να ακούσω ενδιαφέροντα Μαχα από το 1990 το πολύ.

Μετά....χάος.

Για το τρίο επειδή αναφέρθηκε, ....αρπαχτή γκραν

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

είστε πολύ ψείρες.

Ακούστε ρε καμιά μουσική χωρίς να την αναλύετε.

Από το πρώτο ερέθισμα.

btw έχω να ακούσω ενδιαφέροντα Μαχα από το 1990 το πολύ.

Μετά....χάος.

Για το τρίο επειδή αναφέρθηκε, ....αρπαχτή γκραν

Δεν είμαι ψείρας σε όλες τις μουσικές που ακούω όμως... 

Είναι κ πόσο σοβαρά παίρνει κ η ίδια η μουσική τον εαυτό της. Η μουσική του Αλ το κάνει αυτό (αυτό είναι κοπλιμεντο, τόσα του έχω κάνει σημερα🤣 ) . 

 

Κ πάνω απ'όλα το ατιτιουντ του ίδιου του μουσικού κ η συμπεριφορά του. Κ εδώ θα πω κάτσε ρε Αλ λιγάκι . Δεν είσαι κ ο Μαηλς να στα σχωραμε τα τερτιπια κ το υφακι σου🙂

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

είστε πολύ ψείρες.

Ακούστε ρε καμιά μουσική χωρίς να την αναλύετε.

Από το πρώτο ερέθισμα.

 

Εδώ δεν είναι θέμα ανάλυσης.

Κι εγώ όταν ήμανε μικρός άκουγα Αλ και τρελαινόμουν με το γρήγορο παίξιμό του.

Αλλά όσο περνούσε ο καιρός, συνειδητοποιούσα ότι η μουσική του είναι μάλλον πολύ ρηχή για τα γούστα μου.

Επίσης άρχισα να αντιλαμβάνομαι το μονοδιάστατο του παιξίματός του.

Τα κομμάτια του που άκουγα παλαιότερα και μου άρεσαν, άρχισαν να μου φαίνονται κοινότοπα, χωρίς φαντασία, και με μάλλον λίγη μουσική πληροφορία για το μουσικό προφίλ που καλλιεργούσε.

 

Μετά βέβαια, διάβαζα και πράγματα για τον χαρακτήρα του, που τον έκαναν αντιπαθή στα μάτια μου.

Η εποχή world sinfonia είναι αυτή που θεωρώ ως καλύτερή του.

Ίσως γιατί είναι η λιγότερο ναρκισσιστική και εγωκεντρική, στις συνθέσεις, το παίξιμο, και το ύφος.

 

Αλλά ρε παιδιά .... ποιος βγάζει δίσκο με τέτοιο εξώφυλλο το 2015? :classic_tongue:

Τζαζίστας πάντως δεν πρέπει να είναι.

Για έσκορτ τον κόβω.

 

 

81EDBDC9SqL._UF1000,1000_QL80_.jpg

  • Χαχα 2
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω περάσει πολύ το στάδιο να συνδέω ή να με επηρεάζει η ζωή και το όλο πακέτο του μουσικού με τη μουσική που φτιάχνει.

ναι μου είναι αντιπαθής επίσης, αν σας ευχαριστεί αυτό και όντως αυτό το εξώφυλλο δεν είναι καλό, άλλωστε πάντα τα εξώφυλλά του ήταν ναρικισιστικά.

Εμένα με ενδιαφέρει που έπαιζε στους RTF.

Αν και εκεί μου άρεζε περισσότερο ο Bill Conors

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω δυο σε ενα, το βιντεο το οποιο ηταν η ταφοπλακα για εμενα και για τον Βαι και για τον ΝτιΜεολα.

 


Και οκ, καταλαβαινω οτι οι ανθρωποι απλα χαζολογουν/ψωλαρουν στο soundcheck, αλλα αφοτου ακουσα τυχαια αυτο το βιντεο πριν απο 10 χρονια οποιοδηποτε (πενιχρο) ενδιαφερον μου ειχε απομεινει και για τους δυο εξαυλωθηκε. 

Τους ειχα ανακαλυψει και τους δυο πιτσιρικας, προφανως αρκετα αργοτερα απο αλλους εδω μεσα (ειμαι 90s τζοβενο) και με ειχαν εντυπωσιασει με την ταχυτητα τους και το command τους, ηταν εξαλλου και απο τα πρωτα ακουσματα μου σε instrumental, guitar-heavy μουσικη. Γρηγορα ομως ανακαλυψα αλλα πραγματα που με συγκινουσαν πολυ περισσοτερο, απεκτησα και τελειως νεα reference frameworks και ο εντυπωσιασμος αντιακτασταθηκε απο χασμουρητο. Κατα καιρους ειχα επιχειρησει επιστροφες/εξερευνησεις της δισκογραφιας και των δυο αλλα δε με συγκινησε τιποτα. 


Για τον Meola δε, μου εβγαζε και παντα λιγο τον αερα του μπιιιιπ, οποτε δε βοηθησε και αυτο. Προσφατα θυμαμαι εβλεπα τα private dinners / jam sessions που πουλουσε και με ειχε πιασει ενας ελαφρυς εμετος, αλλα each to their own I guess, δε πειραζει και κανεναν μεγεια του και χαρα του. 

Ο Vai απο την αλλη μου προκαλει μια μελαγχολια, διοτι η μουσικη του δεν με συγκινει αλλα καθε φορα που τον ακουω/βλεπω να μιλαει σε συνεντευξεις κλπ φαινεται τοσο ψυχουλας και ενδιαφερον ατομο που στεναχωριεμαι που δεν νιωθω την μουσικη του. Και επαιζε και με τον Ζαππα οποτε νιωθω πως θα πεσει φωτια να με καψει που τον κρινω...

Επεξεργασμένο από odis13
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, odis13 είπε

θα πεσει φωτια να με καψει που τον κρινω...

Οι ακροατές αυτό κάνουν. Κρίνουν και εκφράζουν απόψεις. Κανείς δεν είναι στο απυρόβλητο. 

Εδώ η μισή Αμερική κράζει τον Bonamassa γιατί λέει παίζει το blues γρήγορα. Γελάει ο κόσμος 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου