Προς το περιεχόμενο

Live του Steve Vai στην Ελλάδα.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αιώνιο ερώτημα...αααααααααχχχ🤣

 

Τι είναι καλύτερο: Να γράφεις πρωτοποριακή μουσική που αρέσει σε λιγότερους (διότι δεν απευθύνεσαι στη '"μάζα"), ή απλώς να γράφεις ωραία μουσική?

 

Η απάντηση ως συνήθως υποκειμενική. Μετά από τόσα χρόνια επιλέγω άνετα το δεύτερο. Ακόμα θυμάμαι που παρακάλαγα να τελειώσει το λαιβ του κάπου στο 2004-2005 που τον είχα δει. Και ο λόγος απλός: Στα δικά μου αυτιά, εκτός από το For the Love of God (το οποίο btw είναι αντιγραφή από το theme της σειράς kung fu) και δυο-τρία ακόμα, όλη η διακογραφία του είναι ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ.

 

Πραγματικά δηλαδή, να χέσω την πρωτοπορία και το στυλ του (που όντως είναι πολύ ξεχωριστό) αλλά τι να το κάνω που ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ (η μάλλον ακούγεται ως βασανιστήριο και μόνο).

 

Οφείλω βέβαια να αναγνωρίσω την εκπληκτική ικανότητα του στο marketing που κατάφερε να πείσει τόσα εκατομμύρια κιθαρίστες πως οι ΑΗΔΙΕΣ που γράφει (για εμένα πάντα ε???) είναι κάτι άξιο λόγου.

 

ΥΓ Φυσικά όποιος την βρίσκει με VAI γούστο του και καπέλο του και δε μου πέφτει λόγος.

 

 

Επεξεργασμένο από JimmyPapReloaded
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Πάρε e ticket και τύπωσέ το.

To θέμα είναι θα χει εικόνα να τυπώσει κανείς η σου στέλνουν απλα ενα barcode;

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, leon7pap είπε

To θέμα είναι θα χει εικόνα να τυπώσει κανείς η σου στέλνουν απλα ενα barcode;

 

Εικόνα δεν θα έχει.

Θα γράφει όμως τα δεδομένα του live (Steve Vai, ημερομηνία, κλπ).

 

EDIT: Αυτά τα γράφω από προσωπική εμπειρία με εισιτήρια που είχα βγάλει για την μάνα μου για κάποιον Έλληνα τραγουδιστή (δεν θυμάμαι ποιον).

Τώρα αν έχουν διαφορές τα εισιτήρια ανάλογα την διοργάνωση, δεν το ξέρω.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, JimmyPapReloaded είπε

 εκτός από το For the Love of God (το οποίο btw είναι αντιγραφή από το theme της σειράς kung fu) και δυο-τρία ακόμα,όλη η διακογραφία του είναι ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ

Δεν θα έλεγα για πέταμα, αλλά η αλήθεια είναι ότι και για τα δικά μου γούστα το "ζουμί" βρίσκεται σε κάποιους από τους πρώτους δίσκους του. Απ' ένα σημείο και ύστερα, προσωπικά τον "έχασα" και φαντάσου ότι δεν έχει βγάλει ένα κατεβατό, όπως πχ o Βuckethead που είναι ένα δισκογραφικό "χάος" (αλά Ζάπα). 

 

Βέβαια, δεν μπορούμε να έχουμε και απαιτήσεις να βγάζουν όλοι δισκάρες και στα γεράματα. Οι περισσότεροι θα βγάλουν κάνα- δύο αξιόλογους και μετά να βγαίνει το μεροκάματο. Απειροελάχιστες οι εξαιρέσεις (αν τελικά υπάρχουν).

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εμένα με συγκινεί η δισκογραφία του. Ακόμα και το For the love of God σε κάποιο φάση εκεί που παίρνει το whammy και το σκίζει ένα "έλεος πια, φτάνει" το λέω. 

Εν αντιθέσει, ο Σατριάνης που προαναφέρθηκε, είναι καλύτερος συνθετικά. Οι συνθέσεις του θυμίζουν περισσότερο "τραγούδι", που απλά τυχαίνει να έχουν την κιθάρα ως βασικό μέσο έκφρασης της μελωδίας. Και είναι συνήθως και λιγότερο πόζερος, χωρίς να χάνει την αίσθηση του μέτρου (σε πιο μελωδικά τραγούδια όπως το Starry Night πχ).

That being said, έχουν υπάρξει και καλύτεροι βιρτουόζοι και από τους δύο 

  • Συμφωνώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλυτεροι βιρτουοζοι δεν ξερω, ειδικα ο Vai τεχνικα δεν παλευεται, ειναι κρεμ ντε λα κρεμ.

 

 Αλλα, οπως λεω απο την αρχη, δεν ειναι τεχνικο το θεμα. Ειναι θεμα συνολικης φορμας, ειναι θεμα μουσικοτητας. Εκει ειναι το κλειδι, οσο πιο περιπλοκο το κανεις τοσο μεγαλυτερος ΜΟΥΣΙΚΟΣ, και οχι κιθαριστας, πρεπει να εισαι , για να γινει κατι περα απο την τεχνικη.

 

 Κατα την ταπεινη μου αποψη λοιπον, παροτι φυσικα και υπαρχουν πολλοι καλοι μουσικοι στην κιθαρα στην τεχνικοτερη έκφρασή της, ειμασταν ολοι ατυχοι και αυτοι οι δυο που πραγματικά θα την ανέβαζαν στο επομενο επιπεδο εφυγαν η σταματησαν νωρις.

 

 Ο ενας ηταν ο Randy Rhoads. Ο άλλος ο παρακάτω, οταν κανεις τετοια στα 19 σου τι θα κανεις οταν ωριμασεις;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2023 στις 8:43 ΠΜ, manosx είπε

Αληθινη ιστορια. I swear to god.

 

Live στην αθανατη Ελλαδαρα. Ο ηχοληπτης ντιρλα. Και να τον ακουω, αραχτο διπλα απο την κονσολα:

 

 "Χμ, το μπασο δεν ακουγεται καλα. Αλλα δε γαμιεται! ( τζουρα απο το ουισκι.)"

 

 Μετα απο λιγο: " Και η κιθαρα θελει λιγο δυναμωμα, αλλα δε γαμιεται! ( ρουφιξια απο το ΜαλμπΟΥρο) "

 

 

 Ε, παιζει να ηταν και ο ιδιος ηχοληπτης στο live του Vai 😆

 

 

Eντάξει, τουλάχιστον υπήρχε ηχολήπτης.

Σε χώρο που προαναφέρθηκε, ενώ ήταν τίγκα και έπαιζε διεθνούς φήμης ντράμερ,

ο ηχολήπτης δεν εμφανίστηκε ποτέ, με ότι αυτό συνεπάγεται...

 

Η δική μου γνώμη είναι όταν μιλάμε για καλλιτέχνες που λειτουργούν σε υψηλά στροφιλίκια και μέσα από τους δίσκους τους έχουν δημιουργήσει υψηλές προσδοκίες περί live performance,

δεν είναι απίθανο, να στραβώσει για χ,ψ, λόγους κάποια/κάποιες φορές η φάση.

 

Θα αναφέρω και ένα παράδειγμα από περσινό tour γνωστού καλλιτέχνη που έπαιξε στην πόλη που μένω και σε άλλες με κριτικές στο eventim 4-4.5 στα 5 και όταν έπαιξε στο Βερολίνο όλες οι κριτικές ήταν στο 1.0-1.5 επειδή συνέβησαν κάποια πράγματα/έγιναν κάποιες επιλογές και το performance του ήταν για τα πανηγύρια...

Αυτό φυσικά δεν τον ακυρώνει σαν καλλιτέχνη.

 

Υ.Γ.Να σας πω την αλήθεια, έχοντας αγοράσει ήδη ότι εισιτήριο ήθελα για φέτος, από Scorpions,Guns n Roses,Μetallica,Muse,κ.ά.μέχρι Bonamassa,ξέρω ότι θα υπάρξει και κάποια συναυλία κατώτερη των προσδοκιών μου, με πιο πιθανή αυτή των Guns n Roses..

Αλλά εννοείται θα πάω, τέτοιες συναυλίες είναι εμπειρίες ζωής.

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ημουν στη συναυλια των Guns and roses στο ΟΑΚΑ, οταν ηταν στα υπερντουζενια τους. Δεκαετια 90.

 

 Με διαφορα η πιο γελοια συναυλια "μεγαλου" συγκροτηματος.

 

 Απο την αρχη φαινοτανε. Ειχε ερθει το Μιλκο Φραουλα (μιλκο φραουλα ρε πστ, τι ζησαμε οι καψεροι 😪 ) με κατι φορτηγα και μοιραζε αβερτα μιλκο φραουλα δωρεαν στον κοσμο, γιατι ποιος μαλακας θα δωσει λεφτα για αυτην την μαλακια, και ειχε ξεκινησει ενας μιλκοπολεμος απεξω ανευ προηγουμενου, επρεπε να προχωρας σαν κομμαντο να μη φας τη μαλακια και γινεις ροζ σκατουλι.

 

 Εντωμεταξυ ειχαν κλεισει και ολο το ΟΑΚΑ σα μαλακες, και σιγα μην το γεμιζαν, και ανοιγουν και τις πορτες να μπει ο κοσμος μεσα χυμα τσαμπα, και κοντευαν να κανουν επανασταση οι μπαμπαδες που πηγαν τα πιτσιρικια πληρωτικα να δουν τους μαλακες του MTV. Λυσιαξανε κανονικα.

 

 Και σα να μην εφταναν αυτα, ειχαν εργοχειρο φαινεται τα παλικαρια, επλεκαν βελονακι στο backstage φαινεται, και αργησαν κανα διωρο να φιλοτιμηθουν να ανεβουν στην σκηνη, και ο κοσμος να εχει επαναστατηση, και οταν εκαναν τελικα να ξεμυτισουν, μα την παναγια δεν εχω ξαναδει τοσα μπουκαλια να φευγουν προς την σκηνη, ουτε στους blues brothers τετοιο πραγμα, με σκουπες τα καθαριζανε και τον καθαρισμο δεν ειχαν.

 

 Για να δω τωρα, που ειναι με πι, αυτους τους κλοουν οχι εισητηριο δεν εκοβα, θελω πολλα λεφτα ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ, και λιμο να με παρει απο σπιτι κατευθειαν στα VIP. 😆

 

 Εδω ακου τα LK, ποιος Vai, που δεν ακουγοταν το μπασο, σιγα τα ωα, εδω να σ'εχω 😆

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, manosx είπε

μοιραζε αβερτα μιλκο φραουλα δωρεαν στον κοσμο

Φοβερή ιδέα. Κωλόχαρτα όμως; Μπα... (και σίγουρα θα ήσαν ληγμένα, να έχεις 10.000 άτομα που τα πάει σερπατίνα ταυτόχρονα.) Αυτή είναι η κάθοδος των μυρίων. Μίλκου κατάβασις.

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Χαχα 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

 

 

 Ο ενας ηταν ο Randy Rhoads. Ο άλλος ο παρακάτω, οταν κανεις τετοια στα 19 σου τι θα κανεις οταν ωριμασεις;

 

 

Τζεησον περιπτωσαρα. Απο τα λιγα πραγματικα φαινομενα.

 

Ραντυ Ροαντζ μετριος, βαρετος κ κομπλεξικος μεχρι αηδιας. Ολα τα σολο γραμμενα. Πολυ λιγο εως ελαχιστο το μπλουζ στοιχειο, καθολου αυθορμητισμος. Συνθετικα καλος (ενταξει μεταλ επαιζε) απο κιθαρα λιγα πραγματα.  Εθαβε και τον Βαν Αλεν ο λιγος.... Ολα αυτα ειναι η αποψη μου βεβαια δε θαβω🤣 

 

 

 

 

(Προφανως κ δεν το πιστευω, αλλα το τραβαω απο τα μαλλια για να δειτε πως φαινονται τα γραφομενα σας, οταν δε γουσταρετε καποιον😆)

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Like 1
  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου