Προς το περιεχόμενο

Live του Steve Vai στην Ελλάδα.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αυτό σας αρέσει?

 

 

Όχι ιδιαίτερα.

Πολύ easy listening για τα γούστα μου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nekkon είπε

Σήμερα μόνο αλκοόλ

αλκοολ και καταπέτασμα...?

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, odis13 είπε

Λοιπον εχω δυο σε ενα, το βιντεο το οποιο ηταν η ταφοπλακα για εμενα και για τον Βαι και για τον ΝτιΜεολα.

 

 


Ο Vai απο την αλλη μου προκαλει μια μελαγχολια, διοτι η μουσικη του δεν με συγκινει αλλα καθε φορα που τον ακουω/βλεπω να μιλαει σε συνεντευξεις κλπ φαινεται τοσο ψυχουλας και ενδιαφερον ατομο που στεναχωριεμαι που δεν νιωθω την μουσικη του. Και επαιζε και με τον Ζαππα οποτε νιωθω πως θα πεσει φωτια να με καψει που τον κρινω...

 

Για τον Αλ δε λέω κάτι άλλο. 

 

Τον Βαι τον συμπαθώ πάρα πολύ σαν άτομο . Μουσικά είναι περίεργο φρούτο . Πρώτα απ'όλα να πω πως έχει καμμία δεκαριά κομμάτια μέχρι το 2000 κάτι που τον παρακολουθούσα που μ'αρεσουν πολύ . Δεν είναι πολλά, αλλά είναι αρκετά για να μείνω πλήρως ικανοποιημένος από το λαηβ του (τα παλαιά τα χρόνια) , που τα περισσότερα από αυτά ήταν μέσα 

 

Συνειδητοποίησα από πολύ νωρίς πως το παίξιμο Βάι , δούλευει καλά μόνο πάνω από αρμονικό κ ενορχηστρωτικο περιβάλλον Βάι (στα οποία κ στα 2 είναι μάστορας καλός κ δίνει πολύ σημασία). Σε πιο τζενερικ ροκ-μπλουζ φόρμες, δεν ταιριάζει καθόλου . Επίσης δεν έχει καθόλου το αυθόρμητο κ το αυτοσχεδιαστικό στο παίξιμο του. Το αντίθετο. Μέχρι κ το τελευταίο Τσικ είναι στην εντέλεια κ προβαρισμενο. Δεν μ'αρεσουν τέτοιου είδους παίχτες, αλλά ακόμα κ εδώ ο Στηβ παίζει μόνος του μπάλα στο ποσό cd ακούγεται το λαηβ του παίξιμο . Παίζει πολύ απαιτητικη μουσική να εκτελέσεις κ παρότι το "σρεντ" είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό στην φαρέτρα του, απέχει πολύ από όλους τους σρεντάδες.

 

Το εκτόπισμα του το μουσικό είναι μεγάλο, πολύ εύκολα παίρνεις κάτι από συναφείς κιθαρίστες να βάλεις στο παίξιμο σου, ενώ με το Βάι θα ακουστεί σα Βάι. Κ υπήρχε μια εποχή αρχές 90 που ακόμα κ στις εγχώριες ποπ δουλειές ακούς πόσο κόσμο να ακούγεται σα Βάι . 

 

Για όλα αυτά που είπα ( κυρίως για το γεγονός πως έχει καμμία δεκαριά κομμάτια που μ'αρεσουν κ για το πόσο συμπαθής μου είναι σαν ατομο) τον εκτιμώ πολύ σαν καλλιτέχνη. Κ μου βγάζει έντονα την καλλιτεχνική του στόφα σαν φυσιογνωμία. Κ παρότι δεν είναι από τους αγαπημένους μου κιθαρίστες (κ κυρίως σαν στυλ) πάντα επισκέπτομαι αυτές τις στιγμές του που μου αρέσουν πολύ ευχάριστα . 

 

Τώρα όταν τον βλέπω να τζαμαρει το κλείνω κατευθείαν, γιατί είναι πολλά επίπεδα πιο κάτω το παίξιμο του κ λόγο συμπάθειας προτιμώ να τον ακούω στο δυνατό του χαρτί 

 

(Δεν ακολουθώ 2 μέτρα κ 2 σταθμά με τον Αλ. Ο Βαι ποτέ δεν ήταν αυτοσχεδιαστης κ δεν πλασάρει κάτι τέτοιο)

25 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Οι ακροατές αυτό κάνουν. Κρίνουν και εκφράζουν απόψεις. Κανείς δεν είναι στο απυρόβλητο. 

Εδώ η μισή Αμερική κράζει τον Bonamassa γιατί λέει παίζει το blues γρήγορα. Γελάει ο κόσμος 

Δε τον κράζουν για αυτό τον  μποναμασα φίλος. 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Δε τον κράζουν για αυτό τον  μποναμασα φίλος. 

Είναι ένας απ'τους λόγους, το έχω ακούσει, ξεφεύγει από τα παραδοσιακά και τους χαλάει την πιάτσα.

Αλλά για πες...

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Είναι ένας απ'τους λόγους, το έχω ακούσει, ξεφεύγει από τα παραδοσιακά και τους χαλάει την πιάτσα.

Αλλά για πες...

Τον κραζουν γιατι ενω σε ολο το προηγουμενο γενεαλογικο δεντρο της μουσικης παραδοσης που ακολουθει, τις λερες που το παιζαν θα φοβοσουν να τις πετυχεις βραδυ στο δρομο, στο Τζο σκεφτεσαι αν πρεπει να εμπιστευτεις τα λογιστικα σου στο γραφειο του ή οχι. 

 

Κ γιατι ενω παιζει τις καλτσες του (ειναι παιχταρας ο τυπος) αφου τον ακουσεις εχεις μια πελωρια λαχταρα να ακουσεις μετα Κλαπτον, Γκαρυ κ Ερικ Τζονσον 😉.  Δεν εχει δηλαδη την προσωπικοτητα του Ερικ Γκεηλς που οταν τον ακους, ακους Ερικ Γκεηλς ασουμε

 

Αυτα λενε κυριως. Το πρωτο μου ειναι αδιαφορο. Στο δευτερο μ'αρεσει ο Τζο αλλα οι αλλοι τεσσεροι μαρεσνε πιοτερο🤣

 

(Στο οτι παιζει πολλα δε στεκει. Λιγο πολυ η "νεα" γενια μπλουζ παιζουν καμποσα ολιτς)

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Γι' αυτό μιλάς?

Όχι. Αυτό, κατ' εμέ πάντα, ούτε ακούγεται ούτε βλέπεται. Είναι το πώς αντιλαμβάνεται ο Βάι τη Χεντριξική ερμηνεία σε ένα κομμάτι.

 

Αυτό μου αρέσει:

 

 

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου