Προς το περιεχόμενο

Jay Graydon. Τι πρέπει να γίνει για να επιστρέψουμε στη μουσική


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

spacer.png

 

 

 Τραβαω το καναλι δεν μπορουμε να πουλησουμε CD

- Ειστε μουσικος;

 

- Μουσικος ειμαι και τρελαινομαι που δε μπορω να ανταποκριθω στα δικαιωματα μου. Εντωμεταξυ μας βγαινει και το ιντερνετ στη φαση, νταξει να πουμε, λειιιικαειιιιι, το σποτιφαι εχει κανει τη μεγαλυτερη ζημια, αλλα με αυτο ακουει κανενας, γινεται μελος κανενας, εμεις...

 

 - Ειστε πολλα χρονια μουσικος;

 

 - 8 χρονια μουσικος με τεσσερα σιντιΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι μόνο γκαντέμης είναι και EndΕloss abba-Loss

 

 

1.16-1.36

τι να κάνεις μωρέ μέσα σε 20 δλ.....

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγω συμφωνώ εν μέρει μαζί του. Από την στιγμή που η μουσική έγινε τζάμπα, απαξιώθηκε στα μάτια του κόσμου ως προϊον.

 

Βέβαια κανείς δεν εμποδίζει κανέναν να αγοράσει όντως το CD ή το βινύλιο του αγαπημένου σου μουσικού και να το κρατήσεις στα χέρια σου, να θαυμάζεις artwork και να γίνεις πιο attached με αυτό όπως αναφέρει.

 

Οπότε δεν φταίει μόνο αυτό, αλλά και το γεγονός ότι μουσική πλέον ακούμε από το κινητό ή το pc κτλ. Αν υπήρχε το spotify αλλά δεν είχαν εφευρεθεί τα smartphones (λεμε τώρα) και ο κόσμος εξακολουθούσε να ακούει μουσική από ηχοσυστήματα, πιστεύω ότι ακόμα θα πουλούνταν ''δίσκοι'' και ας υπήρχε η τεχνολογία streaming.

 

'Εχω ξαναναφερθεί στην αναλογία με τα videogames. Ο κόσμος που ασχολείται με αυτά έχει είτε μια κονσόλα που αγόρασε με κάνα 4-5 κατοστάρικα είτε ένα high end PC που του στοίχισε ίσως και 4 χιλιάρικα. Τα games δεν τρέχουν σε κινητά (εκτός αν μιλάμε για mobile παιχνίδια της πλάκας) και προς το παρόν χρειάζεσαι μηχάνημα για να τα παίξεις, ακόμα το streaming για να παίζεις παιχνίδια δεν είναι πλήρως εξελιγμένο, είναι εύκολο να στριμάρεις μουσική και ταινίες αλλά games όχι ακόμα. Έτσι ο κόσμος αγοράζει ακόμα παιχνίδια γιατί ακόμα δεν έχουν πλήρως την επιλογή του streaming (60 ευρώ το παιχνίδι, οι τιμές έχουν μείνει ίδιες σε σχέση με 20-30 χρόνια πριν, παρά τον πληθωρισμό). Όταν στο άμεσο μέλλον όλα γίνουν streaming και εκεί, δεν θα υπάρχουν μεμονωμένα games αλλά υπηρεσίες συνδρομής (όπως υπάρχει ήδη το  gamepass της Microsoft) και η gaming βιομηχανία θα έχει παρόμοια κατάληξη με την μουσική βιομηχανία. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρον η gaming βιομηχανια εχει ξεπερασει και την κινηματογραφικη, διοτι προσφερει πιο ολοκληρωμενη εμπειρια διασκεδασης.

 

 Η μουσικη σε ηχογραφηση παλι εχει εκπεσει, και οσο παει θα χειροτερευει, διοτι δεν προσφερει την ιδια εμπειρια. Τα live παραμενουν επικερδη, διοτι ειναι οντως μια ολοκληρωμενη εμπειρια. Η φαση ομως βαζουμε να ακουσουμε ενα δισκο, πινουμε και τιποτα και αυτο αρκει για να περασουμε καλα, αυτο ειναι εντελως boomer, δεν παιζει αυτο να το κανουν πιτσιρικια ακριβως γιατι εχουν τις συγχρονες επιλογες της τεχνολογιας.

 

 Δεν ειναι μονο το δωρεαν, ειναι και ο ρολος της μουσικης, πλεον ειναι καθαρα στο background, απο κεντρο της προσοχης και βασικο στοιχειο της ιδιας της εφηβικης ταυτοτητας εχει γινει τελειως irrelevant.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 2
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Βέβαια κανείς δεν εμποδίζει κανέναν να αγοράσει όντως το CD ή το βινύλιο του αγαπημένου σου μουσικού και να το κρατήσεις στα χέρια σου, να θαυμάζεις artwork και να γίνεις πιο attached με αυτό όπως αναφέρει.

 

 

κυκλοφορούν?

 

τουλάχιστον στις πριν ποσότητες?

 

μάλλον η ερώτηση είναι λάθος.

Παράγονται?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manosx δεν εχεις αδικο, βεβαια εγώ θυμάμαι τον ευατό μου μέχρι την έκτη δημοτικού να ασχολούμαι με videogames ως κύρια πηγή διασκέδασης αλλά κάπου εκεί μου κόλλησε το μικρόβιο της μουσικής και μπήκα στο τρυπάκι να ακούω μουσική και να ανταλλάζω δίσκους με φίλους μου, να γινόμαστε παρέα ροκάδων-μεταλλάδων  κτλ και έτσι να αρχίσει η μουσική να παίζει τον πρώτο ρόλο στην προσωπική μου διασκέδαση, σε βαθμό που τα games τα παράτησα (βεβαια μιλάμε για εποχές super nintendo και απο τότε τα παιχνίδια έχουν εξελιχθεί περισσότερο απότι η μουσική όπως έχεις πει)

 

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

 

κυκλοφορούν?

 

τουλάχιστον στις πριν ποσότητες?

 

μάλλον η ερώτηση είναι λάθος.

Παράγονται?

 

οχι στις ίδιες ποσότητες, αλλά παράγονται... βέβαια ειναι απίθανο πλέον να μπεις σε ένα κατάστημα και να βρεις τον δίσκο που ψάχνεις, θα σου πουν να το παραγγείλεις από το internet και να το παραλάβεις από το κατάστημα.... και σίγουρα μπορείς να το παραγγείλεις από το επίσημο site του γκρουπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2023 στις 5:03 ΜΜ, Nestoras είπε

ποιος?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2023 στις 8:24 ΜΜ, manosx είπε

Δεν ειναι μονο το δωρεαν, ειναι και ο ρολος της μουσικης, πλεον ειναι καθαρα στο background

 

Αναφέρεσαι σε ένα θέμα που το σκέφτομαι τελευταία πολύ λόγω spotify και εξηγούμαι:

 

Μόλις η εφαρμογή πήρε χαμπάρι ότι πατάω play και favorite σε πολλά τζαζ, άρχισε να μου προτείνει κάτι playlists με ονόματα όπως "jazz for dinner" και "relaxation jazz". Τις έβαλα λοιπόν να παίζουν να δω τι γίνεται και το ρεζουμέ είναι το εξής:

 

Πρόκειται για πολύ καλές μπάντες οι οποίες παίζουν μια μουσική "τύπου" τζαζ, πολύ easy listening και εντελώς "ανώδυνη". Ιδανική για να μη της δίνει κανένας σημασία ενώ κάνει κάτι άλλο. Επίσης είναι ό,τι πρέπει για παρουσιάστριες και τηλεμοντέλα που θα δηλώσουν περήφανα "ακούω πολλή τζαζ".

 

Επειδή το θέμα μου κίνησε το ενδιαφέρον, έψαξα τις μπάντες λίγο παραπάνω και βρήκα ότι έχουν και δισκογραφίες και εμφανίσεις και απ' ό,τι φαίνεται, αυτό που παίζουν είναι αρκετά επικερδές. Δεν ξέρω αν υπάρχουν και στα άλλα είδη αντίστοιχα γκρουπς αλλά προφανώς υπάρχει μεγάλη ζήτηση για μουσική παρασκηνίου που δεν "ενοχλεί" και όταν τελειώνει δε σου αφήνει τίποτα.

 

Μια στις τόσες βέβαια, τους ξεφεύγει κι ένα κομμάτι με ταυτότητα το οποίο ξεχωρίζει κι εκεί καταλαβαίνει κανείς ότι πρόκειται για μουσικούς που ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν και το κάνουν συνειδητά:

 

 

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

όταν τελειώνει δε σου αφήνει τίποτα.

 

 

εκεί ακριβώς είναι το νόημα.

γι αυτό δεν ακούω πιά προτεινόμενα και υπόβαθρα.

μένω στα 50σ 60σ 70σ

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου