Προς το περιεχόμενο

Που θα το κρεμούσατε;


Που θα το κρεμούσατε;  

13 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Έχω αυτό το memorabilia του Sinatra και σχεδόν ύστερα από 2 χρόνια μετακόμισης αποφάσισα ότι πρέπει να βρει τη θέση του στον νέο χώρο. Ταλανίστηκα αρκετα για το που και το άλλαξα διάφορες θέσεις, και τελικά σημερα κατέληξα . Εσείς που θα το βάζατε; (έτσι από περιέργεια).

    • Στο Σαλόνι
      2
    • Στο Studio
      8
    • Στην Βιβλιοθήκη
      0
    • Στην Κρεβατοκάμαρα
      0
    • Στην Κουζίνα
      0
    • Στο Μπάνιο
      2
    • Πουθενά
      1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@LK πόσο σημαντικός είναι ο Σινάτρα και το συγκεκριμένο δισκάκι/τραγούδι για σένα?

 

Οσο πιο σημαντικο/ς είναι για σένα, σε τόσο περισσοτερο περιοπτη θέση θα το βάλεις, στον χώρο που δημιουργείς, που χαλαρώνεις κοκ  (για πάρτη σου, όχι για "πούλ-μούρ").

 

Αν δεν είναι σημαντικός δεν ειναι ανάγκη να μπει πουθενά.

 

  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Freedom είπε

@LK πόσο σημαντικός είναι ο Σινάτρα και το συγκεκριμένο δισκάκι/τραγούδι για σένα?

 

Οσο πιο σημαντικο/ς είναι για σένα, σε τόσο περισσοτερο περιοπτη θέση θα το βάλεις, στον χώρο που δημιουργείς, που χαλαρώνεις κοκ  (για πάρτη σου, όχι για "πούλ-μούρ").

 

Αν δεν είναι σημαντικός δεν ειναι ανάγκη να μπει πουθενά.

 

Καταλαβαίνω τι λες.

Απλά σου απαντάω, ότι όσο σημαντικό μου είναι ένα ωραία (του γούστου μου) μπιμπελό.

Άλλωστε αυτόν τον ρόλο παίζει και η μουσική του στο σπίτι μου, ....διακοσμεί τον χώρο μου  ώς ένας άυλος αρχιτεκτονικός όγκος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, LK είπε

Καταλαβαίνω τι λες.

Απλά σου απαντάω, ότι όσο σημαντικό μου είναι ένα ωραία (του γούστου μου) μπιμπελό.

Άλλωστε αυτόν τον ρόλο παίζει και η μουσική του στο σπίτι μου, ....διακοσμεί τον χώρο μου  ώς ένας άυλος αρχιτεκτονικός όγκος.

 

 

Αρα είναι ένας καλλιτέχνης που ακούς, απολαμβάνεις κοκ. σωστά? Τέλεια, για μένα απο εκεί ξεκινάμε.

 

Καταλαβαίνω τι εννοείς περι μπιμπελό και γούστου αλλά δεν το "νιώθω" γιατί δεν το "βλέπω" έτσι.

 

Π.χ. πριν από παααααρα πολλά χρόνια, ένας πολύ καλός μου φίλος με άκρες μου έφερε μια φωτο του Eddie Kramer και με αυτόγραφο του επάνω παρακαλώ με μαρκαδόρο. Σε βεβαιώ οτι σε αυτό το σπίτι έχει αναπαραχθεί κάμποσες χιλιάδες ώρες μουσική της οποιας είναι παραγωγός ο Kramer. Αλλά αντί να τον βάλω σε κάποιον τοιχο μου, τον χάρισα σε πολύ καλό μου φίλο ο οποίος είναι ηχοληπτης, παραγωγός, εχει στουντιο και επίσης λατρεύει τον Kramer και αρκετούς απο τους μουσικούς με τους οποιους έκανε "δουλεια". Θεώρησα οτι ήταν καλυτερο να το δώσω στον φίλο να τον βάλει σε έναν χώρο στον οποίο έχει θέση το συγκεκριμένο αυτόγραφο, παρά να είναι σε ένα συρτάρι. Η φωτογραφία (με το αυτόγραφο) ήταν πολύ καλής αισθητικής (και Α4 διασταση περιπου) αλλά τέτοια πράγματα δεν μπορώ να τα δω απλά  ως μπιμπελό, διακοσμητικά κοκ. και δεν υπήρχε ποτέ καμια περίπτωση να το κρεμάσω στο σπίτι μου.

 

(δεν υπάρχει σωστό και λάθος, έχουμε διαφορετικό perspective και καλά κάνουμε, είμαι σίγουρος οτι θα βρεις το κατάλληλο μέρος στον χώρο σου που θα ταιριάζει αισθητικά)

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Freedom είπε

 

Αρα είναι ένας καλλιτέχνης που ακούς, απολαμβάνεις κοκ. σωστά? Τέλεια, για μένα απο εκεί ξεκινάμε.

 

Καταλαβαίνω τι εννοείς περι μπιμπελό και γούστου αλλά δεν το "νιώθω" γιατί δεν το "βλέπω" έτσι.

 

Π.χ. πριν από παααααρα πολλά χρόνια, ένας πολύ καλός μου φίλος με άκρες μου έφερε μια φωτο του Eddie Kramer και με αυτόγραφο του επάνω παρακαλώ με μαρκαδόρο. Σε βεβαιώ οτι σε αυτό το σπίτι έχει αναπαραχθεί κάμποσες χιλιάδες ώρες μουσική της οποιας είναι παραγωγός ο Kramer. Αλλά αντί να τον βάλω σε κάποιον τοιχο μου, τον χάρισα σε πολύ καλό μου φίλο ο οποίος είναι ηχοληπτης, παραγωγός, εχει στουντιο και επίσης λατρεύει τον Kramer και αρκετούς απο τους μουσικούς με τους οποιους έκανε "δουλεια". Θεώρησα οτι ήταν καλυτερο να το δώσω στον φίλο να τον βάλει σε έναν χώρο στον οποίο έχει θέση το συγκεκριμένο αυτόγραφο, παρά να είναι σε ένα συρτάρι. Η φωτογραφία (με το αυτόγραφο) ήταν πολύ καλής αισθητικής (και Α4 διασταση περιπου) αλλά τέτοια πράγματα δεν μπορώ να τα δω απλά  ως μπιμπελό, διακοσμητικά κοκ. και δεν υπήρχε ποτέ καμια περίπτωση να το κρεμάσω στο σπίτι μου.

 

(δεν υπάρχει σωστό και λάθος, έχουμε διαφορετικό perspective και καλά κάνουμε, είμαι σίγουρος οτι θα βρεις το κατάλληλο μέρος στον χώρο σου που θα ταιριάζει αισθητικά)

Στην περίπτωσή σου μιλάμε για εντελώς διαφορετικό πράγμα όμως .

Η φώτο με αυτόγραφο του Kramer έχει μια βασική ειδοποιό διαφορά με το δικό μου memorabilia.

Διαφορά που καθόρισε και την επιλογής της θέσης του.

Το δικό σου έχει ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ.

Το δικό μου είναι ένα βιομηχανικό memorabillia - θα επιμείνω στη λέξη "μπιμπελό¨γιατί αυτό είναι , τίποτα λιγότερο -τίποτα παραπάνω (έστω και σε περιορισμένα αντίτυπα...από ό,τι θυμάμαι...αλλά who cares )και με καμία ιδιαίτερη (συναισθηματική-περιουσιακή κ.λ.π) αξία σε σχέση με μια ιδιόχειρη υπογραφή κάποιου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το έβαζα στην βιβλιοθήκη (μιλάω για δωμάτιο, όχι για έπιπλο), γιατί μου βγάζει μια "λογοτεχνικίλα" και μια "ιστορικότητα" κάποιας άλλης εποχής με πολύ έντονο χαρακτήρα.

Ειδικά αν στον συγκεκριμένο χώρο ακούς μουσική, και έχει μεγάλες αναπαυτικές πολυθρόνες, θα είναι όμορφο να βάζεις ένα ουίσκυ, να ανάβεις ένα πούρο και να διαβάζεις κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο, ή να ακούς μουσική, και να το βλέπεις κάπου εκεί να υπάρχει στον χώρο.

 

Δεν ψήφισα όμως.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Δεν ψήφισα όμως.

Γιατί, έχασες το εκλογικό σου βιβλιάριο;

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να μην σας κρατάω σε αγωνία , γιατί ξέρω ότι δεν κοιμηθήκατε όλο το βράδυ.

Αφού λοιπόν το δοκίμασα σε όλα τα μέρη (και όπως είπα -ταίριαζε σε όλα αισθητικά, όχι όμως νοηματικά).

1. Το σαλόνι απορρίφθηκε γρήγορα μιας και το συγκεκριμένο σουβενίρ στερείτο μοναδικότητας ή κάποιας άξιας (π.χ, χρηματικής) τέλος πάντων για να εκτεθεί σε αυτό. 

2. Η βιβλιοθήκη (χώρος που λέει και ο φασιον και ουχί έπιπλο)  επίσης απορρίφθηκε γιατί προτιμώ σε αυτή ένα πιο "κλασικό" και "βαρύ" διάκοσμο , και βασικά  Ελληνική θεματολογία στα διακοσμητικά. Μολονότι λοιπόν σχεδόν καθόλου θρήσκος ή θρησκόληπτος , προτιμώ σε αυτόν τον χώρο βυζαντινές αγιογραφίες (που μου αρέσουν  πολύ καλλιτεχνικά) - δώρα συνήθως (βασικά δώρα) κυρίως όταν είχα ανοίξει το γραφείο ή θέματα από αρχαία Ελλάδα (ρεπλίκες έτσι 😜) ή και θέματα νεότερης Ελληνικής ιστορίας.

3. Το studio επίσης απορρίφθηκε τελικά διότι ένα τέτοιο θέμα ουδόλως με εμπνέει δημιουργικά . Τουναντίον μια παράσταση ενός μουσικού οργάνου ή εξοπλισμού  (σε όποιο format π.χ. ζωγραφία , αφισσα , φωτο, promo add κ.λ.π) θα με ενέπνεε δημιουργικά πολύ περισσότερο  .

4. To πουθενά το είχα δοκιμάσει και επανέρχομαι σε αυτό οποτεδήποτε αν το θελήσω.

5. Η κρεβατοκάμαρα απορρίφθηκε ως μάλλον μη σχετικός χώρος ή εντελώς άσχετος καλλίτερα.

Έμειναν το μπάνιο (των ξένων) και η κουζίνα.

Σε ένα πρώτο επίπεδο μοιάζουν το ίδιο σε ποιοτικά χαρακτηριστικά, παρόλα αυτό θεωρώ ότι οιοδήποτε είδος "τέχνης" ταιριάζει πολύ περισσότερο σε μπάνιο μιας και η κουζίνα είναι κατά την κρίση μου χώρος ιερός- αμιγώς λειτουργικός- είναι η εστία, το μέρος όπου μαγειρεύουμε και τρώμε, το μέρος όπου ζούμε, άσχετα αν και εδω και 2 χρόνια δεν έχω βράσει ούτε ένα αυγό σε αυτή.😆

Το μπάνιο εν αντιθέσει, ειδικά των ξένων, είναι ένας χώρος που σηκώνει "στόλισμα" από ένα κάδρο , μέχρι και μια πολυθρόνα .

Αυτά, σας ευχαριστώ για τη συμμετοχή και τα επιχειρήματα.

Αφήνω το πολ ανοιχτό και για άλλες απόψεις, και επιφυλάσσομαι στο μέλλον να αλλάξω και γνώμη αν με πείσει περισσότερο κάποια από αυτές. 😁

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LK είπε

Το μπάνιο εν αντιθέσει, ειδικά των ξένων, είναι ένας χώρος που σηκώνει "στόλισμα" από ένα κάδρο , μέχρι και μια πολυθρόνα .

Σατανικό... να πας σε ένα σπίτι ενός ανθρώπου που τον θεωρείς νορμάλ, κάποια στιγμή να χρειαστείς το WC και μέσα στο WC να βρεις π.χ. φωτογραφίες με μαγιώ του Gordon Ramsay.

  • Χαχα 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφισα μπανιο εστω κ για πλακα. Κερδισα!

Μου αρεσε η κουβεντα ομως κ ειδικα η αναλυση στο τελος του πως κ γιατι.

Το 1,2 κ 5 θα τα απεριπτα κ εγω για παρομοιους λογους. Κ την κουζινα.

Το μπανιο ουτε που θα το σκεφτομουνα 🤣

Οποτε μενει το στουντιο κ το πουθενα. 

Το στουντιο αποριπτεται με συνοπτικες διαδικασιες... γιατι δεν εχω. 

Αν ειχα παλι θα το απεριπτα. Μαλλον θα προτιμουσα ή φωτα κ φωτισμο κολπατζιδικο, ή καποιο πινακα πχ να με εμπνεει.

Αρα  μενει το 4

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πέραν του ότι ψήφισα για να πάει στην φυσική θέση ενός καλλιτέχνη- δηλαδή στο studio- με ενθουσίασε το κίτρινο μπασάκι του Freedom. Πολύ ωραίο χρώμα. 😎

  • Like 1
  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου