Προς το περιεχόμενο

Μπορεί μια 8-ιντση καμπίνα κιθάρας να αντικαταστήσει τις κλασικές;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Γεια χαρά , φτιάξαμε αυτό το βίντεο γιατί είχα αγοράσει την Randall RG8 καμπίνα, για να κουβαλάμε εύκολα σε συναυλίες από εδώ κι από εκεί. Παίζουμε πανκ-ροκ οπότε χρειαζόμαστε κάτι που να έχει και μια καλή ένταση ώστε να ακούγεται πλάι σε έναν δυνατό ντράμμερ. Μπορώ να πω ότι ως τώρα και σε πρόβες αλλά και σε συναυλίες, είμαστε αναγκασμένοι να έχουμε την ένταση στον OR15 αρκετά χαμηλά παρά το ότι η καμπίνα αυτήν είναι τόσο μικρή. Το στοκ μεγάφωνο μου ακουγόταν αρκετά "ψέυτικο" κι έτσι είπα να αγοράσω το αντίστοιχο της Celestion. Πριν το αλλάξω ηχογραφήσαμε κάποια sample ώστε να συγκρίνουμε πως περνάνε στο μικρόφωνο. Εδώ είναι τα αποτελέσματα. Δε ξέρω πως σας φαίνεται αλλά εγώ νιώθω ικανοποιημένος από αυτό που ακούγεται και πως όντως δεν αξίζει να κουβαλάω κάποια μεγαλύτερη 1χ12 ή μεγαλύτερη, ωστόσο δεν αντιλέγω ότι σε ηχογράφηση δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον ήχου του κλασικού 12ιντσου, αλλά ακούω γνώμες χαχα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν μπορεί μια 8ιντση αν ακουστεί πάνω από drummer σε live μια χαρά. Σε ηχογραφήσεις κάθε μεγάφωνο έχει τον δικό του ήχο και όσο κατεβαίνει το μέγεθος ανεβαίνουν συνήθως τα μεσαία και πέφτουν τα μπάσα και πρίμα αλλά και πάλι τα μπάσα εξαρτώνται κυρίως απ' την καμπίνα, οπότε με μια καλή καμπίνα απλά έχεις απλά κάποιο treble roll-off που ίσως να μην είναι καν αντιληπτό. Όσο πέφτει το μέγεθος κερδίζεις επίσης σε ατάκα, οπότε αυτό είναι καλό αν παίζεις punk! 

 

Για να είμαι ειλικρινής αν με ρώταγες πριν την αγοράσεις θα έλεγα ότι δεν παίζει να βγει πάνω από drummer σε πανκ φάση σε καμιά περίπτωση, δεδομένου του πόσο χαμηλό πρέπει είναι το sensitivity του 8ιντσου.  Εγώ με τον ίδιο ενισχυτή με δυνατό 12ιντσο προχθές άνοιξα αρκετά για να βγω πάνω απ' τον drummer, που έπαιζε όσο πιο χαμηλά μπορούσε -δεδομένου του πόσο μικρός ήταν ο χώρος που μας φιλοξενούσε.  

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kpeyos είναι τόσο δυνατή που ούτε στη μέση δε μπορείς εύκολα να βάλεις volume στον ΟR15, τώρα σε κάποιο μεγάλο ανοιχτό stage, δεν την εχω δοκιμάσει ακόμη αλλά πιστεύω δεν είναι καν χαμηλότερη απο τις 1χ12 που έχουμε, ειδικά με το καινούριο μεγαφωνο ειναι αρκετά δυνατότερη (που δε περίμενα γιατί νόμιζα οτι η χαμηλότερη ένταση ήταν λόγω λιγων λίτρων. Ωστόσο ναι όσο μικραίνει η καμπίνα είναι σαν να μεταφέρονται τα μπάσα ψηλότερα πχ, απο τα 100-150 λεμε τωρα σε μια 4χ12 μπορει μια 1χ8 να τονίζει περισσοτερο 200-300 στο πολυ περίπου λεω τι νιώθω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 8αρες καμπίνες έχουν διαφορετικό eq από τις μεγαλύτερες (λιγότερα μπασα και περισσότερα ψηλομεσαια). Την κάνουν τη δουλειά στο μιξ, εάν χρειαστεί, ανάλογα και με το είδος της μουσικης.

Το ζήτημα είναι να μπορεί να ακουστεί η καμπίνα πάνω από έναν drummer, για χρήση μονιτορ.  Πχ ένα celestion 8-15, εάν πιεστεί φτάνει οριακά έναν μέτριο ντράμερ. Με δυνατό ντράμερ και μπασατο ενισχυτή, δεν μπορεί να ανταπεξέλθει. Τα jensen σηκώνουν παραπάνω watt, αλλά εχουν πολύ χαμηλότερη ευαισθησία (χαμηλή ένταση).

Τα ευχαριστιεμαι σε προβα, αλλά θα προτιμούσα μια ελαφριά 10αρα καμπίνα για τη δουλειά που περιγράφει ο ΟΡ.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω, ειδικα εκει στο 1.35 τη διαφορα την ακουει και κουφος, σα να πηρες ψεκαστικο αεροπλανο με baygon και να θερισες ολα τα τζιτζικια του δασους, αφου σε καλυπτει και σε ενταση καλα κανεις και εισαι ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ καμπίνα με 10ιντσο μεγάφωνο, το 8ιντσο μου φαίνεται υπερβολικά μικρό και δεν έχει όγκο.

 

Ο vox mv clean που χρησιμοποιώ έχει matching καμπίνα 8ιντση αλλά ευτυχώς έπεισα τον καταστηματάρχη να μου πουλήσει το 10ιντσο καμπινακι που μάλλον προορίζεται για τον vox lil night train. Πραγματικά δεν πιάνει καθόλου χώρο, δεν χάνεις και πολλά σε χώρο σε σχέση με την 8ιντση

 

Το χρησιμοποιώ τόσο σε gigs με ηλεκτρονικά ντράμς όσο και με κανονικά τύμπανα και μια χαρά ακούγεται (mic'ed φυσικά). 

 

Όταν λέμε ότι είμαι ικανοποιημένος εννοώ ότι κάνω την δουλειά μου, έτσι? Τίποτα δεν συγκρίνεται με το 12ιντσο... IMG_20220702_200830.thumb.jpg.d4da8a2cbc98337626c99fec75568a29.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lord_Goumis

 

Νομίζω ότι ταιριάζει καλύτερα το 10ιντσο μεγάφωνο, σε σχέση με το 12ινστο, στον mv50, καθώς είναι πολύ μπασατος και στερείται ψηλομεσαιων. Με 10αρα καμπίνα έρχεται στα ίσα του νομίζω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

@Lord_Goumis

 

Νομίζω ότι ταιριάζει καλύτερα το 10ιντσο μεγάφωνο, σε σχέση με το 12ινστο, στον mv50, καθώς είναι πολύ μπασατος και στερείται ψηλομεσαιων. Με 10αρα καμπίνα έρχεται στα ίσα του νομίζω.

 

Το έχω παίξει και με 12ιντση καμπίνα με το συγκεκριμένο ενισχυτακι, και ακούγεται (σχεδόν) σαν κανονικός clean ενισχυτής. Αν δεν είχα θέμα με το κουβαλημα και τον όγκο που πιάνει στο αμάξι, σίγουρα θα προτιμούσα την "κανονική" καμπίνα (βέβαια σε αυτή την περίπτωση θα κουβαλούσα και μια λαμπατη κεφαλη της προκοπής 😛

 

Το μπάσο το έχω σχεδόν στο μηδέν, όντως είναι πολύ μπασατο.

 

Πάντως στον OP θα πρότεινα να ψάξει να βρει καμία αντίστοιχη δεκάρα καμπινουλα όπως αυτή η Vox. Πραγματικά είναι compact και δεν πιάνει καθόλου χώρο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου