Προς το περιεχόμενο

vST..Πόσα;


philippe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρις να εχω καμια διαθεση να κανω διαφιμηση, το περιοδικο computer music

βγαζει κατα καιρους ενα dvd με σχετικα καλα soft synths.

To ποσα χρησιμοποιω (ταυτοχρονα ) ειναι και θεμα μηχανηματος.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

3-4 το πολύ. Αν έχεις 2 συνθ όπως κανά minimonsta και albino3 ή absynth4 τι να τα κάνεις όλα τα άλλα; Για να μην πω ότι και με ένα μόνο (δες reaktor) κάνεις τέλεια δουλειά! :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Νταξ παιδιά αν είναι να πουλήσουμε μούρη έχω και εγώ 5 hardware synth οπότε δεν χρησιμοποιώ κανένα :lol: αλλά αν κάποιος δουλέυει αποκλειστικά με software υποθέτω θέλει 2 synth (1 "analog" και 1 sample-based), πιάνο, τύμπανα, μπάσσο και strings, αντε και ένα stylus για το λουπικό του πράγματος αλλά και για percussion samples γενικότερα. Όλα αυτά δεδομένου ότι κιθάρες γράφουμε real (ακουστικές) ή με amp modelling (ηλεκτρικές) μιας και οτιδήποτε άλλο δεν ψήνει στον τομέα του software...

 

Οπότε μια λίστα θα μπορούσε να ήταν:

 

-BFD με το XFL

-Trilogy

-Akoustik Piano (ή Ivory)

-Stylus

-Korg Legacy Edition

-Quantum Leap Symphonic Orchestra - Strings

 

Όσο για τα εφφέ, αποφεύγω να έχω εγκατεστημένα στο σύστημα πάνω από 2 compressors, 2 eq και 2 reverb γιατί είναι περριτά και καθυστερώ στο να επιλέξω κάθε φορά... από την άλλη 1 από το κάθε είδος θα ήταν λίγο γιατι δεν είναι όλα δυνατά να μου δώσουν τον ήχο που θέλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για σας! εγω παιδια γραφω psy-trance και θα ελεγα πως δεν μπορω να μην το γεμισω στα vst' date=' fx & vst instruments....

που ειναι το κακο?[/quote']

 

Και γιατί να το κάνεις αυτό; Δεν σου προσφέρει τπτ. Μάθε να τα δουλεύεις ως συνθια (να φτιάχνεις ήχους δλδ) και όχι σαν αρμόνια (να παίζεις με preset). ¶σε που θα αναπνεύσει το σύστημά σου, εκτός από την εγγυημένα καλύτερη δουλειά που θα κάνεις :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας "ολοκληρωμενος" μουσικοπαραγωγος ( γιατι ετσι μπορουμε να χαρακτηρισουμε τη νεα γενια μουσικων ), πρεπει να εχει τουλαχιστον 5 αγαπημενα και πολυχρησιμοποιημενα VST, ωστε να δημιουργει τον προσωπικο του ηχο, αλλα ποτε μα ποτε ναμ ην κλεινει την πορτα σε οτιδηποτε καινουριο πεφτει στα χερια του. Να το χρησιμοποιει ομως, μονο οταν το εχει μαθει καλα και μπορει να το "Φερει" στα μετρα του, αντι να γινει το αντιθετο.

Εγω χρησιμοποιω σχεδον ολα της Spectrasonic, Edirol και Arturia. Απο effects κυριως της IK Multimedia, Waves και Native.

Παρολαυτα, υπαρχουν ορισμενα VSTs και VSTi's που αποτελουν "κλειδια" για πολλες παραγωγες και τα οποια τα χρησιμοποιω σπανια, ωστε να διατηρησω την "φρεσκαδα" τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου