Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Motu M4


ex - v27, bk27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Θα είχες κάποια καλλίτερη πρόταση σ' αυτή την κατηγορία τιμής, με αυτά τα features?

Να βαλουμε κ μεχρι 300 ευρω μεσα μηπως ξεκαθαρισει κ για εμενα λιγο το τοπιο?

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
15 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Δεν ηχογραφω σπιτι μου για το προτζεκτ (αυτο μπορει ν'αλλαξει στο μελλον). Γι'αυτο καιγομαι για τους DAC κυριως.

 

Εννοείς ότι δεν σε ενδιαφέρει το ADC αλλά σε ενδιαφέρει το DAC για να έχεις καλύτερο monitoring;

9 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Θα είχες κάποια καλλίτερη πρόταση σ' αυτή την κατηγορία τιμής, με αυτά τα features?

Δεν έχω ασχοληθεί ενδελεχώς σε αυτή τη κατηγορία εδώ και πολλά χρόνια. 

Μπορώ να πω όμως ότι τα Audient ήταν πολύ decent για τα χρήματά τους.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

Να βαλουμε κ μεχρι 300 ευρω μεσα μηπως ξεκαθαρισει κ για εμενα λιγο το τοπιο?

 

Ανάλογα τα features.

Από scarlett 8i6 μέχρι και 18i8, με ότι αυτό σημαίνει τιμολογιακά (δεν βάζω 4i4 γιατί είναι bus powered, και για μένα αυτό είναι deal breaker).

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Slew Rate Αρχικα ναι.

 

Σκεφτομουν πως αν το ολο πακετο της Μ4 (AD k DA) στους convertors εχει τοσο μεγαλη διαφορα απο τον ανταγωνισμο οσο λενε οι κριτικες, ηχογραφω τα του προτζεκτ αλλου (που κ οι convertors κ τα preamps ειναι καλυτερα) κ δουλευω μονο λιγο τη μιξη με την Μ4. Κ στο μελλον παιρνω preamp για να γραφω κ ολας εδω

 

Για τις δικες μου ιδεες κ απαιτησεις (οχι του προτζεκτ που τρεχει δηλαδη) μου κανουν ολα οσα ανφερθηκαν κ φυσικα μια χαρα με τους preamps της Μ4

 

Αν δεν εχει νοημα αυτο παιρνω την audient που οι προενισχυσεις της μ'αρεσουν λιγο παραπανω (τωρα δεν εχω καρτα που να λειτουργει ) κ σε κανα χρονο αν ολα πανε καλα τα σκαω για σοβαροτερη καρτα αλλης κατηγοριας 

 

@fusiongtr 2 mic/ instrument in , 2 line in χρειαζομαι

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
3 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

δουλευω μονο λιγο τη μιξη με την Μ4

 

Πως ακούς; Ηχεία, δωμάτιο; Ακουστικά;

 

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπνοδωματιο... 😔 

Οχι μικρο

Adam audio T5V

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

 

Δεν καταλαβαίνω πως προκύπτουν τέτοιες δηλώσεις.

 

Αν υπάρχει ένα πράγμα που πραγματικά κάνει degrade τον ήχο (και μάλιστα με κακό τρόπο) είναι οι κονβέρτορες.

 

Μπορεί κάποιος να ακούσει μεγάλη διαφορά πηγαίνοντας από ένα φθηνό dac/adc σε ένα ακριβότερο.

Και ναι, κατα τη γνώμη μου (γενικότερα μιλώντας) τα dac/adc είναι από τα λίγα πράγματα στο audio που όσο περισσότερα πληρώνεις ανά κανάλι τόσο καλύτερα είναι.

 

Όσον αφορά τις προενισχύσεις, αν είναι από ένα επίπεδο και πάνω, δεν είναι κάτι το οποίο θα σου χαλάσει ή θα σου φτιάξει ένα recording. Απλά λίγο διαφορετικά χρώματα.

 

Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί κάποιος/α να περιμένει να έχει μια καλή πηγή με μια Scarlet πχ. Συγκεκριμένα η scarlet είναι harsh και στενή σε ύψος/βάθος κτλ. Τυπικός ήχος φθηνού interface.

 

Ακόμα και σε mid-level interfaces να πάει κάποιος (π.χ. RME), πάλι όταν ακούσει ένα hi-end chain θα καταλάβει γιατί ένα home studio πάντα ακούγεται "home" και πόσο relevant είναι ακόμα τα σωστά studio. Ένας από τους λόγους βασικά.

 

 

Καποια στιγμη μπορω να σου εξηγησω.

Στην κατηγορία 200 ευρω δεν υπαρχει καμια διαφορα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
14 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Σκεφτομουν πως αν το ολο πακετο της Μ4 (AD k DA) στους convertors εχει τοσο μεγαλη διαφορα απο τον ανταγωνισμο οσο λενε οι κριτικες

 

Αν καταφέρουμε να βρούμε 4-5 interfaces, εγώ είμαι διατεθημένος να κάνουμε ένα σωστό test στο στούντιο. 

Κατι του στυλ, Focusrite, SSL, Audient, Motu κτλ.

 

Κάνουμε publish και τα αποτελέσματα σε άρθρο στο Noiz.

  • Like 4

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Slew Rate

Focusrite, Audient βρισκονται

SSL δεν εχω δει καποιος εδω μεσα να την εχει, MOTU τα ιδια, μονο εγω εχω δειξει ενδιαφερον.

 

Διευκρινιζοντας πως δε θα κανω εγω τη μιξη αυτου του προτζεκτ, εννοουσα πως τωρα με το νεο πισι κ το προβλημα κρασαρισματος οταν φτανω τα 4 audio καναλια που λυθηκε, ηρθε η ωρα να βελτιωσω λιγο τα mixing skills μου κ θα χρησιμοποιω κ τα προτζεκτ μου φυσικα για εμπειρια κ συγκριση με το αποτελεσμα που θα εχω απο το finished project απο εξω (καθαρα για βελτιωση)

 

Εχω καταλαβει πως το καλυτερο "ετοιμο" πακετο για αυτα τα λεφτα για home studio ειναι η Audient.

Aπλα αναρωτιωμουν αν οι converters της Μ4 ειναι τοσο καλοι ωστε με μελλοντικη αναβαθμιση του preamp αξιζε να κινηθω προς τα εκει

 

H προσφορα σου παντως ειχε πολυ ενδιαφερον κ αν καταληξω στην M4 προσφερομαι

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

@Slew Rate

Aπλα αναρωτιωμουν αν οι converters της Μ4 ειναι τοσο καλοι ωστε με μελλοντικη αναβαθμιση του preamp αξιζε να κινηθω προς τα εκει

 

Δεν ξέρω να το απαντήσω.

Μόνο αν τα συγκρίνουμε δίπλα δίπλα με την ίδια πηγή.

 

  • Like 2

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου