Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Motu M4


ex - v27, bk27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

 

Δεν ξέρω να το απαντήσω.

Μόνο αν τα συγκρίνουμε δίπλα δίπλα με την ίδια πηγή.

 

Θα σε ρωταγα αν υποθεσουμε πως οι κονβερτερς της ειναι οντως καλυτεροι, αν υπαρχει λογικη στο να την παρω (γιατι ειναι αλλη κλαση οι κονβερτερς) κ μετα να αναβαθμισω το preamp

 

Υποθετικα παντα

 

Δεν τεινω προς τα εκει (πλεον), αλλα μιας κ κανουμε την κουβεντα θελω να δω αν η λογικη αυτη στεκει

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαλλον να το θεσω αλλιως μη φαινομαι κ κολλημενος.

 

Αν υπαρχει καποια καρτα μεχρι 500 ευρω που οι κονβερτερς της ειναι οντως σε αλλη κατηγορια κ πιο κοντα σε "επαγγελματικα" στανταρντ, υπαρχει λογικη στο να την παρει καποιος κ στο μελλον ν'αβαβαθμισει κ το πρηαμπ της με εξωτερικο? Η να παει κατευθειαν σε καρτα των 1200 πχ?

 

(Σε αυτο το υποθετικο σεναριο αφηνουμε εξω πολυ σημαντικα κριτηρια οπως αριθμος εισοδων/εξοδων κ dsp)

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimsonic είπε

δεν κλαις λεφτά στην κατηγορία αυτή.

 Τωρα dac και τέτοια, άστα, ούτε προενισχυτές ούτε τίποτα. Όλα ίδια είναι

 

Επαναλαμβάνω 

Στην κατηγορια αυτη.

Αν καποιος νομιζει οτι καποια απο τις υποψηφιες στα 200 ευρω εχει καλύτερους μετατροπεις θα πρεπει να το αποδειξει

Μόλις τώρα, vrasidas27 είπε

 Η να παει κατευθειαν σε καρτα των 1200 πχ?

 

 

Εκει ισως γινει κατι

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

@vrasidas27 ναι έχει λογική προφανώς. Αν ένα interface έχει καλύτερο adc, τότε το χρησιμοποιείς μόνο έτσι.

Μπαίνει όμως το ερώτημα το πως ξέρεις ότι σου ακούγεται καλύτερα το adc ή όχι, δηλαδή πως συγκρίνεις μόνο το adc σε 2 interfaces που pre+adc είναι integrated;

 

Τουλάχιστον με κάτι σαν την M4 ή την Audient έχεις line-in! Από τη στιγμή που μπορείς να πάρεις οτιδήποτε άλλο εκτός της Scarlett, κάντο.

 

Εγώ θα έλεγα ότι στη περίπτωση σου το audio interface είναι ένα από τα πολλά θέματα που πρέπει να λύσεις, γιατί ηχογραφείς και ακούς σε ένα home studio setup με ότι αυτό συνεπάγεται. Το audio interface είναι ένα από τα κομμάτια ενός μεγάλου puzzle.

 

@dimsonic οπότε μιλάς μόνο για το conversion και μόνο για 200ευρώ εύρος τιμής;

 

Η Audient πάντως έχει διπλάσια χρήματα από την Scarlet. Λογικό να ακούγεται καλύτερα.

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

 

 

@dimsonic οπότε μιλάς μόνο για το conversion και μόνο για 200ευρώ εύρος τιμής;

 

 

 

 

Εγω εθεσα αυτους τους ορους (μεχρι 300 για την ακριβεια)

Ο dim ισχυριζεται πως σε αυτες απο 200 με 300 δεν υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες σε preamps, conversion οποτε να παω με βαση τα features. Κ στην επιμονη μου οτι η Μ4 εχει καλυτερους κονβερτερς ( ESS Sabre32) πως πρεπει να αποδειχτει

 

Ειχα βαλει αυτο 

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/motu-m4-audio-interface-review.15757/

αλλα δεν ξερω να "διαβαζω" τα αποτελεσματα

Στην περιγραφη του κατω απο τις μετρησεις βασιστηκα, αλλα κ παλι ουτε το κυρος του ξερω

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

 

 

Η Audient πάντως έχει διπλάσια χρήματα από την Scarlet. Λογικό να ακούγεται καλύτερα.

 

Γι' αυτό είπα αν θα είχες να προτείνεις κάτι στην ίδια κατηγορία τιμής με ανάλογα features με την scarlett.

 

 

Βρασίδα μου δες εδώ για την M2.

 

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Γι' αυτό είπα αν θα είχες να προτείνεις κάτι στην ίδια κατηγορία τιμής με ανάλογα features με την scarlett.

 

 

Βρασίδα μου δες εδώ για την M2.

 

 

 

Θενξ Φιουζιε

Εχω παει....😛                                                        (το εχω δει εννοω)

Η Μ2 δεν εχει λαην ιν. Περα τουτου μιλαμε για την ιδια καρτα οποτε το ρηβιου ισχυει κ για τις 2

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
3 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

 

Ειχα βαλει αυτο 

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/motu-m4-audio-interface-review.15757/

αλλα δεν ξερω να "διαβαζω" τα αποτελεσματα

Στην περιγραφη του κατω απο τις μετρησεις βασιστηκα, αλλα κ παλι ουτε το κυρος του ξερω

 

Σε καμία περίπτωση οι μετρήσεις δεν είναι άχρηστες, αλλά από την άλλη δεν δίνουν πλήρη εικόνα για το πως ακούγεται κάτι. Μια κραχτή περίπτωση είναι το Prism ADA-8XR το οποίο είναι 25 χρονών (παλιό) και παρόλο που έχουν βγεί νεότερα με καλύτερες μετρήσεις (πχ χαμηλότερο thd+n) συνεχίζει να είναι ένα από τα κορυφαία.

 

8 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

ESS Sabre32

Το τσιπάκι από μόνο του δεν λέει πολλά. Πολύ μεγαλύτερο ρόλο παίζει το συνολικό implementation.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω με την κουβεντα με ολους σας, αλλα κ το input απο @Slew Rate @npap ειμαι καλυμμενος

 

Δεν εχω καταληξει αλλα καταλαβα πως για τις αναγκες μου ειτε με Audient , ειτε με Motu ειμαι σουπερ

 

 

Θα κοιταξω γενικα τα features κ τους drivers. θα περιμενω κ μεχρι αρχες Σεπτεμβρη για να παρω αποφαση (με οσμωση 🙂 ) κ να πατησω το κουμπι

 

 

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου