Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Motu M4


ex - v27, bk27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα το κομματι γεφυρι της Αρτας με τον @gkourmoul1 ο υπολογιστης μου ελεγε με καθε τροπο πως αφου εκλεισε δεκαετεια απαιτει να βγει στη συνταξη.

2-3 μερες εκανα πως δε τον ακουω, ωσπου αρχισε τα κολπα του κ με επεισε. Ετσι πηρα ενα mac mini m2 pro με 16 gb γιατι τα προτζεκτ που τρεχουνε χρειαζομαι Logic.

Ολα καλα μεχρι εδω. Δεν βιαζομαι να τον στησω, απο Σεπτεμβρη πρεπει να ειναι ετοιμοπολεμος

 

Πραγμα που μας φερνει στο θεμα μας. Η παλια μου καρτα ηχου ειναι μια T.C. Electronic konnekt 8. Δε την εχω πολυ καιρο, κοντα στο εξαμηνο (μου τη δωσανε προφανως που αλλου να βρεις καρτα ηχου 15 χρονων). Δυστυχως δεν υπαρχει τροπος να τη συνδεσω με το mac mini m2.

 

Παρενθεση. Το mac mini εχει 2 θυρες USB κ 4 Thunderbolt. Η konnekt 8 ειναι firewire. Οι converters της αγορας δεν κανουν δουλεια. Ο βασικος λογος ειναι πως δεν υπαρχει τροπος να εγκαταστησεις τους drivers κ το control panel της καρτας στο Ροζετα για να την δει το μινι (η καρτα ειναι 15 χρονων).

 

Οποτε.... νεα καρτα ηχου. Αρχικα σκεφτομουν καποια Focusrite Scarlett. Ο Γκουρμουλης μου προτεινε audient κ παροτι την απεριψα, αρχιζα να τη σκεφτομαι. UAD δε με ψηνει καθολου. Νομιζω πως δεν υπαρχει λογος να πας σε UAD αν δε θες τα plugin της ή την ομορφια της. Δεν υπαρχει πιεση χρονου στο να παρω αποφαση τωρα αφου η αγορα θα γινει μαλλον αρχες Σεπτεμβριου.

 

Ομως με ετρωγε μια σκεψη. Οι dac της TC (παροτι παλαια) ηταν σουπερ. Ηταν σοβαρη καρτα για την εποχη της. Οι αλλες που ανεφερα ειναι μια χαρα, αλλα ουσιαστικα ειναι downgrade απο αυτους της TC. Με ξενερωνε λιγο αυτο. Οχι πως θα χαλαγε τη δουλεια αν δεν εβρισκα κατι αλλο.

 

Με λιγο ψαξιμο ειδα πως οι DAC της M2 κ M4 ειναι οτι καλυτερο σε "οικονομικες" καρτες, ουσιαστικα κοιτανε σε ακριβοτερες κατηγοριες. Τις περιγραφουν ως απολυτο vfm, αλλη κλαση απο αυτες που περιγραφω πριν. Ετσι με 2 οικονομικες υπερβασεις σκεφτομαι την M4 (εχει line inputs που η M2 δεν εχει) που στο μελλον μαλλον θα τα χρειαστω

 

Οποτε η ερωτηση ειναι,

α) Ποιοτητα κατασκευης κ αξιοπιστια MOTU ? Διαβασα πολυ καλα λογια, αλλα αν καποιος εχει προσωπικη εμπειρια, ακομα καλυτερα

(διαβασα επισης πως με MacOs συνεργαζονται τελεια κ δεν εχουν παρατηρηθει καποια ελαχιστα προβληματα που εχουν αναφερθει για Windows)

β) Εχει καποιος γνωμη για το αν οντως ισχυουν αυτα που λενε για το οτι oi DAC της ειναι best in class

γ) Αν καποιος εχει να προτεινει κατι καλυτερο μεχρι τραβηγμενα απο τα μαλλια 300 ευρω

 

Υποψιν δε μ'ενδιαφερουν καθολου καλουδια σοφτγουερ vst κλπ που μπορεί να δίνουν με την καρτα. Το workflow απο εδω κ μπρος θα ειναι πολυ συγκεκριμενο καθως  δεν θα δουλευω μονος κ θα δουλευουμε με πολυ συγκεκριμενα εργαλεια.

 

ΥΓ: Στα συν της καρτας κ τα πολυ χαμηλα επιπεδα θορυβου για την κατηγορια

 

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/motu-m4-audio-interface-review.15757/

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Slew Rate
Το post επιλέχθηκε από τον Slew Rate.

Στον npap απονεμήθηκε το badge 'Πρόθυμος να βοηθήσει' και 10 πόντοι συμμετοχής.

πολύ καλή επιλογή η Μ4 αν θες τη γνώμη μου... ανάμεσα στους καλύτερους ήχους που έχω ακούσει σε φθηνές κάρτες μαζί με την SSL 2+ και την Audient iD24...

 

η Motu "φοράει" στο Dac της ESS Sabre32,  η SSL AKM και η Audient αγνώστου πατρός (σε μένα)... πάντως οι διαφορές που απεκόμισα είναι ανάλογες που έχω συναντήσει και σε πιο ακριβές υλοποιήσεις... λίγο πιο smooth η SSL, λίγο πιο σκληρή (αλλά και πιο αναλυτική) η Motu, η Audient κάπου στη μέση... δυστυχώς δεν μπόρεσα να τις ακούσω στο ίδιο αναπαραγωγικό σύστημα ώστε να έχω άμεση σύγκριση και πιο αντικειμενική θεώρηση...

 

είναι και το τι θες... ας πούμε η SSL έχει τους καλύτερους προενισχυτές αλλά είναι δύσκολο πεις ότι θα διάλεγες με κριτήριο αυτούς μια και οι διαφορές με αυτούς των υπόλοιπων δεν είναι τόσο μεγάλες... εμένα από την άλλη θα με βόλευαν πολύ και τα 2 ακουστικά της, άλλον η επεκτασιμότητα και το dsp της Audient, άλλον οι 2 παραπάνω line outs και τα πολύ καλά signals meters της Motu κλπ... το σίγουρο είναι ότι θα μπορούσα να συμβιώσω σε ένα home studio άνετα και με τις τρεις χωρίς κανένα ιδιαίτερο παράπονο για την τιμή τους...

 

τώρα για τα πάλαι ποτέ προβλήματα των win drivers της Motu, προσωπικά δεν έχω συναντήσει τα τελευταία χρόνια στο περιβάλλον μου κάποιo feedback που θα με εμπόδιζε να την συστήσω... αν και συ στο mac δεν έχεις να ανησυχείς έστω και με την ιδέα όπως κάποιοι που όντως ακόμα έχουν ενδοιασμούς (φρονώ άδικα πλέον) όταν πρόκειται για pc... μια και σε βλέπω "τσιμπημένο" καλή παντρειά και βίον ασματόσπαρτον αν καταλήξεις τελικά με αυτήν...😎

 

 

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη η 4, καλη η σσλ, καλη και η νεα μικρη της uad

Και η audient και η focus

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρασίδα καλορίζικος. Κανένα πρόβλημα για το μοτου το μ4, αξιόπιστα εργαλεία χαμηλών τόνων.

 

Το μόνο που θέλω να σου πω εγώ είναι οτι αφού πήρες μακ μίνι, δεν ξέρω τι θα κάνεις με πλαγκ και τέτοια, αλλά κοίτα ρε φίλε να τρέχεις native. Δηλαδή αμαρτία είναι να το τρέχεις ροζέτα για καναδυο πλαγκιν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Βρασίδα καλορίζικος. Κανένα πρόβλημα για το μοτου το μ4, αξιόπιστα εργαλεία χαμηλών τόνων.

 

Το μόνο που θέλω να σου πω εγώ είναι οτι αφού πήρες μακ μίνι, δεν ξέρω τι θα κάνεις με πλαγκ και τέτοια, αλλά κοίτα ρε φίλε να τρέχεις native. Δηλαδή αμαρτία είναι να το τρέχεις ροζέτα για καναδυο πλαγκιν.

Δεν εχει αναγκη το λοτζικ

Εγω ξερω οτι τωρα ο Βρας θα μας στριμωξει

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το λέω για το λότζικ. Το λότζικ με AU δε νομίζω να έχει θέμα. Γενικά το λέω, για πλαγκιν τρίτων. Και κιου να είχε π.χ., ακόμα χειρότερα. Όποιο πλαγκιν δεν είναι vst3, δεν παίζει native. Δεν ξέρω αν έχει, πόσα, και ποια πλαγκιν ο Βρασίδας, εγώ απλά το λέω, γιατί είναι μια παράμετρος. (Θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει κάποιο wrapper όπως της bluecat για βστ εως 2.4, ή και ακόμα πιο πίσω, αλλά αυτά είναι έξτρα λεπτομέρειες που πρέπει να ληφθούν υπόψιν εξαρχής. Γενικά με καινούργιους υπολογιστές προσπαθώ να περιορίζω τις εκπλήξεις στο ελάχιστο, και στο υλικό, και στο λογισμικό)

 

Νομίζω είναι καλό εργαλειάκι, αν είναι και το προ δε θα βρει ζόρια. Δεν ξερω από ραμ αν τα 16 θα φτουρήσουν, αλλά για ένα φλαγκσιπ τύμπανο, άντε και ένα μπάσο στα ίνστρουμεντ θα είναι υπεραρκετά. Αν αρχίσει να γράφει τίποτα ορχηστρικά χαλιά, με μεγάλο preload στη ram, ε εκεί ίιιιισως κάτι να χρειαστει παραπάνω. Αλλα και πάλι.

 

@vrasidas27Πολύ χάρηκα ρε κουνάβε που πήρες οπλίδι!

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Δεν το λέω για το λότζικ. Το λότζικ με AU δε νομίζω να έχει θέμα. Γενικά το λέω, για πλαγκιν τρίτων. Και κιου να είχε π.χ., ακόμα χειρότερα. Όποιο πλαγκιν δεν είναι vst3, δεν παίζει native. Δεν ξέρω αν έχει, πόσα, και ποια πλαγκιν ο Βρασίδας, εγώ απλά το λέω, γιατί είναι μια παράμετρος. (Θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει κάποιο wrapper όπως της bluecat για βστ εως 2.4, ή και ακόμα πιο πίσω, αλλά αυτά είναι έξτρα λεπτομέρειες που πρέπει να ληφθούν υπόψιν εξαρχής. Γενικά με καινούργιους υπολογιστές προσπαθώ να περιορίζω τις εκπλήξεις στο ελάχιστο, και στο υλικό, και στο λογισμικό)

 

Νομίζω είναι καλό εργαλειάκι, αν είναι και το προ δε θα βρει ζόρια. Δεν ξερω από ραμ αν τα 16 θα φτουρήσουν, αλλά για ένα φλαγκσιπ τύμπανο, άντε και ένα μπάσο στα ίνστρουμεντ θα είναι υπεραρκετά. Αν αρχίσει να γράφει τίποτα ορχηστρικά χαλιά, με μεγάλο preload στη ram, ε εκεί ίιιιισως κάτι να χρειαστει παραπάνω. Αλλα και πάλι.

 

@vrasidas27Πολύ χάρηκα ρε κουνάβε που πήρες οπλίδι!

Σιγουρα αλλα τα 16 του μακ.

Εγω σ αυτο που εφτιαξα προχτες για πρωτη φορά μου εκλεισε το cubase με 16. Αλλα ειχα φορτωμενα πάνω απο 20 instrument tracks

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, npap είπε

μια και σε βλέπω "τσιμπημένο" καλή παντρειά και βίον ασματόσπαρτον αν καταλήξεις τελικά με αυτήν...😎

 

 

Ευχαριστώ πολύ!  Δεν είμαι τόσο σίγουρος όσο σκέφτομαι. Ακομα υπάρχουν σκέψεις για την audient . Έχουμε μέρες μπροστά μας να το σκεφτώ κ να το ψάξω ακόμη περισσότερο.

 

3 ώρες πριν, dimsonic είπε

Καλη η 4, καλη η σσλ, καλη και η νεα μικρη της uad

Και η audient και η focus

Ετσι φαίνονται τα πράγματα . Ναι μεν κάνουμε κουβέντα, αλλά δεν πρέπει να είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές. Να το πω αλλιώς, δε θα κλαίς τα λεφτά σου με καμμία

 

2 ώρες πριν, Ali Barout είπε

 

 

@vrasidas27Πολύ χάρηκα ρε κουνάβε που πήρες οπλίδι!

Ευχαριστώ αρτς ντρακιουλ μου. 

 

Το ροζέτα πλέον είναι ήδη εγκατεστημένο μαμά, κ δεν κάνεις τίποτα. Δεν καταλαβαίνεις ποτέ κάτι τρέχει native  κ ποτέ Ροζέτα. Αν κ δεν εννοείς αυτό...

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Αν κ δεν εννοείς αυτό...

Περίπου αυτό εννοώ. Εγώ εμπειρία δεν έχω (ακόμα) από μακ σίλικον, αλλά με βλέπω να αποκτώ γιατί πήρε ο γιώργης ένα μινι 8gb. Και από συζητήσεις που παρακολουθώ στο φόρουμ της στάινμπεργκ, βλέπω ότι όντως αν δεν πατήσεις επιτούτου να δεις αν η εφαρμογή τρέχει native ή rosetta δεν το ξέρεις. Μόνο που υπάρχει (με το cubase τουλάχιστον) αισθητή διαφορά απόδοσης μεταξύ native και ροζέττα. Δηλαδή μας τα έχουν κάνει τσουρέκια οι μακάδες λένε τηράτε εδώ στο native τρακ ατελείωτα και ούτε κιχ κτπ κτπ. Γι' αυτό λέω, ότι θα αξίζει τον κόπο ένα καθαρό native setup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Ευχαριστώ πολύ!  Δεν είμαι τόσο σίγουρος όσο σκέφτομαι. Ακομα υπάρχουν σκέψεις για την audient . Έχουμε μέρες μπροστά μας να το σκεφτώ κ να το ψάξω ακόμη περισσότερο.

 

Ετσι φαίνονται τα πράγματα . Ναι μεν κάνουμε κουβέντα, αλλά δεν πρέπει να είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές. Να το πω αλλιώς, δε θα κλαίς τα λεφτά σου με καμμία

 

δεν κλαις λεφτά στην κατηγορία αυτή.

και να κλαψεις, τι θα κλάψεις?

δεν σου έκατσε την δίνεις.

Πάρε από θωμά με την λογική της "δοκιμής"

Αλλά εγώ τη σκέψη θα την έκανα, όπως την έκανα πριν 3-4 χρόνια για τραβηγμένο μπάτζετ προς το χιλιάρικο.

Αλλιώς πάρε αυτήν που έχει τα καλύτερα features. Τωρα dac και τέτοια, άστα, ούτε προενισχυτές ούτε τίποτα. Όλα ίδια είναι

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου