Προς το περιεχόμενο

"Τα 25 τραγούδια που καθόρισαν το prog-rock"


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ορισμός του prog rock πάντως θα μπορούσε να είναι οι King Crimson και οι διαφορετικές περίοδοι αυτών... μιλάμε για όλο το εύρος, όλες τις εποχές, όλο το prog.

 

Κι επειδή δεν το είδα να αναφέρεται, ας βάλω αυτή την αδιανόητη σύλληψη...

 

Και κάποια προσωπικά αγαπημένα και ιστορικά του είδους...

 

 

 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Τους UK δεν θα τους κατέτασσα τόσο στο Prog όσο στο JazzRock. Τεράστια γκρουπάρα έτσι κι αλλιώς.🙏

Φουζιον το λενε.

Εξ ου κι ο δικος μας φουζιος.

Ή και φασιον.

Το αυτο

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Φουζιον το λενε.

Εξ ου κι ο δικος μας φουζιος.

Ή και φασιον.

Το αυτο

JazzRock/Fusion το λένε για την ακρίβεια. Σκέτο fusion υπάρχει σε ένα κάρο μουσικές και εκτός Jazz.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K mk2 είπε

JazzRock/Fusion το λένε για την ακρίβεια. Σκέτο fusion υπάρχει σε ένα κάρο μουσικές και εκτός Jazz.

Γκαλά ντε

Ουτε μια γκουβεντα να μπουμε

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Γκαλά ντε

Ουτε μια γκουβεντα να μπουμε

Ας είμεθα ακριβολόγοι σύντροφε εν Hammωnd Dim,😌 οι επόμενες γενεές από εμάς περιμένουν (ναι, από εσέναimage.png.572605ba827cd4e239ab448400b2255f.png και εμένα!☝️) να μάθουν 5-10 σωστά πράγματα για τη μουσική, ας είμεθα λοιπόν προσεκτικοί για να μην τους απογοητεύσουμε εις το μέλλον....image.gif.2b2f2d355a375956a9dce04fa2fa31dd.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Ας είμεθα ακριβολόγοι σύντροφε εν Hammωnd Dim,😌 οι επόμενες γενεές από εμάς περιμένουν (ναι, από εσέναimage.png.572605ba827cd4e239ab448400b2255f.png και εμένα!☝️) να μάθουν 5-10 σωστά πράγματα για τη μουσική, ας είμεθα λοιπόν προσεκτικοί για να μην τους απογοητεύσουμε εις το μέλλον....image.gif.2b2f2d355a375956a9dce04fa2fa31dd.gif

Εγω κουραστηκα να ειμαι ακριβολόγος.

Ας ειμαι και λιγο μπουρδολόγος.

Εσυ θα κρατας τα μπόσικα 

 

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Waterfall-K mk2 το συγκεκριμενο κομματι UK καταρρακτη ειναι πιο προγκ πεθαινεις. Ουτε τζαζ ροκ, ουτε φιουζιο, ουτε τιποτα. Καθαρο προγκ ΛΑΙΜΑΙ 🤪

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Εγω κουραστηκα να ειμαι ακριβολόγος.

Ας ειμαι και λιγο μπουρδολόγος.

Εσυ θα κρατας τα μπόσικα 

Σε ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη που μου δείχνεις, σύντροφε Dim.😌 Ήδη νιώθω το βάρος του αισθήματος ευθύνης που μου αναλογεί, δεν σου κρύβω δε ότι η πραγμάτωση των στόχων που έχω θέσει σε αυτόν τον τομέα με βοηθάει να προσδιορίσω, καθορίσω και αφομοιώσω τις νέες τάσεις και προκλήσεις των καιρών, και ταυτόχρονα με υποχρεώνει να θέσω σε εφαρμογή ένα μοντέλο πολύπλευρης δράσης που μέσα από την πλατιά συμμετοχή των λαϊκών μαζών στις διεργασίες, σε συνδυασμό με το δυνάμωμα και την επέκταση των υφιστάμενων δομών, θα συμβάλουν αποφασιστικά στην προοδευτική μετεξέλιξη και το σύνολο των πρακτικών που θα μου επιτρέψουν να φανώ αντάξιος των προσδοκιών του λαού προς το πρόσωπο μου.image.gif.0c44fcf59cde943870d391cf3c7b6e73.gif

 

30 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

@Waterfall-K mk2 το συγκεκριμενο κομματι UK καταρρακτη ειναι πιο προγκ πεθαινεις. Ουτε τζαζ ροκ, ουτε φιουζιο, ουτε τιποτα. Καθαρο προγκ ΛΑΙΜΑΙ 🤪

Και οι ELP έγραψαν το "C'est La Vie", τι να λέει? Οι UK ανήκουν πιο πολύ στο JazzRock ιδίωμα.image.gif.fd7c0cfd1ec68b2b26dc4349f8dcf7e4.gif

  • Like 1
  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Waterfall-K mk2 είπε

Σε ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη που μου δείχνεις, σύντροφε Dim.😌 Ήδη νιώθω το βάρος του αισθήματος ευθύνης που μου αναλογεί, δεν σου κρύβω δε ότι η πραγμάτωση των στόχων που έχω θέσει σε αυτόν τον τομέα με βοηθάει να προσδιορίσω, καθορίσω και αφομοιώσω τις νέες τάσεις και προκλήσεις των καιρών, και ταυτόχρονα με υποχρεώνει να θέσω σε εφαρμογή ένα μοντέλο πολύπλευρης δράσης που μέσα από την πλατιά συμμετοχή των λαϊκών μαζών στις διεργασίες, σε συνδυασμό με το δυνάμωμα και την επέκταση των υφιστάμενων δομών, θα συμβάλουν αποφασιστικά στην προοδευτική μετεξέλιξη και το σύνολο των πρακτικών που θα μου επιτρέψουν να φανώ αντάξιος των προσδοκιών του λαού προς το πρόσωπο μου.image.gif.0c44fcf59cde943870d391cf3c7b6e73.gif

 

Και οι ELP έγραψαν το "C'est La Vie", τι να λέει? Οι UK ανήκουν πιο πολύ στο JazzRock ιδίωμα.image.gif.fd7c0cfd1ec68b2b26dc4349f8dcf7e4.gif

Ναι αλλα  αυτο ειναι μακραν το πιο γνωστο τους κομματι

Κ ειναι ΠΡΟΓΚ 100% χωρις προσμιξεις (εκτος απο το σολο του Αλαν που ειναι Αλαν ..)

Κ αυτο ποσταρε ο φιουζιονακης πιο πανω

 

Οποτε ποσταρε ενα αλλο εσυ που να ειναι πιο χαρακτηριστικο του ηχου που περιγραφεις, ωστε κ να γινει πιο πλουσιο το θρεντ κ να σου πουμε ..."ναι ρε Καταρακτη... αυτο ειναι Τζαζ Ροκ"

 

Οσο υπαρχει μονο το In the Dead of Night θα τους λεμε ΠΡΟΓΚ 😛

 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου