Προς το περιεχόμενο

Native Instruments Komplete Kontrol S MK3


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Too overpriced για controllers. Υπάρχουν πλέον digital synths σε παρόμοιες ή και χαμηλότερες τιμές, με αλουμινένιο σώμα και Fatar πληκτρολόγιο με aftertouch. Η δικαιολογία ότι τα νέα controllers έχουν poly-aftertouch δεν πιάνει πλέον, ούτε το ότι θα συνοδεύονται από κάποιo software (αέρα κοπανιστό δηλαδή). Η δε παντελής έλλειψη faders και το -αδιανόητo για controler- μινιμαλιστικό πάνελ σε κάνει να απορείς πραγματικά για το τι στον Μπέο σκέφτονταν εκεί στην Νative Instruments και σε ποιους απευθύνονται.🤔

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Too overpriced για controllers. Υπάρχουν πλέον digital synths σε παρόμοιες ή και χαμηλότερες τιμές, με αλουμινένιο σώμα και Fatar πληκτρολόγιο με aftertouch. 

 

για πες...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

Τι άλλο να πω? 

μάρκα και λινκ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ανταγωνιστές είναι ξεκάθαροι,

 Η arturia και η novation.

 

 Σε εμένα απευθύνονται που θέλω να δουλεύω τα VST μου με dedicated controller σχεδιασμένο για αυτα, ιδιαίτερα αν είμαι fan της native instruments και δεν θέλω να το κάνω με master keyboard το συνθεσάϊζέρ μου που μπορεί να το κάνει και το ξέρω και το κάνω αλλά θα προτιμούσα αυτό γιατί είναι ακόμα πιο πρακτικό και επειδή ξέρω το software αυτό πολύ καλά θα δουλέψω με λιγότερο ποντίκι.

 

 Αυτή είναι η κατηγορία που θα συγκριθούν, μεταξύ τους και για κάποιον που θέλει αυτό ακριβώς.

 

 Κάθε άλλη σύγκριση με άλλα synth, workstations και πόλεμος VST με HARDWARE σε επίπεδο Synth, Effects κλπ για να δούμε τι είναι καλύτερο θα σκαλώνει πάντα στην υποκειμενική επιλογή και ανάγκη. Χρήσιμο βέβαια για την γενική κουβέντα, για την πώρωση και για να ανταλλάσσουμε απόψεις.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μάρκα και λινκ

Βαριέσαι να πας μια βόλτα από thomann ε?🙄 Τέσπα. 

Τα παρακάτω synths είναι όλα digital.

Αλουμινοκατασκευές με Fatar:

01) Modal Argon8 - €611
02) Modal Cobalt8 - €659
03) Modal Argon8X - €659
04) Modal Cobalt8X - €775

05) Waldorf Blofeld (keyboard) - €866

Mη-αλουμινοκατασκευές/mixed materials (without Fatar):

01) Arturia MiniFreak - €599

02) Novation MiniNova - €399

03) Korg Opsix - €511

04) ASM Hydrasynth Explorer - €599

05) Korg Modwave - €648

06) Studiologic Sledge 2 - €855

Και δεν ξεπέρασα καν το χιλιάρικο.

Μερικά από τα καλύτερα synths των τελευταίων δεκαετιών βρίσκονται στην παραπάνω λίστα, όσο κι αν αυτό ακούγεται περίεργο σε μερικούς.

Όσο πιο γρήγορα καταλάβουν κάποιοι το πόσο φτηνή είναι πλέον η digital τεχνολογία, τόσο καλύτερα για την τσέπη τους.✌️

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Κάθε άλλη σύγκριση με άλλα synth, workstations και πόλεμος VST με HARDWARE σε επίπεδο Synth, Effects κλπ για να δούμε τι είναι καλύτερο θα σκαλώνει πάντα στην υποκειμενική επιλογή και ανάγκη.

Έγραψα "Too overpriced για controllers" και αυτό σε σύγκριση με άλλα controllers και μόνο. Το ότι υπάρχουν και synths στην ίδια ή χαμηλότερη τιμή κάτι πρέπει να μας λέει, κάποια καμπανάκια πρέπει να αρχίσουν να χτυπάνε.🔔 🔔🔔

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Waterfall-K Καταρράκτη μιας κ πήρες μπροστά στο θρεντ κ μοιράζεις πληροφορία αβερτα 

 

Ένας κοντρολερ όπως το arturia keylab mk3 essentials το 61 έχει 250 κ το 88 έχει 350 (περίπου)

 

Αν έχει υποφερτό κλαβιε (γιατί προς το παρόν δεν παίζω να μπορώ να κρίνω) με 250 παίρνω , κλαβιε, pads για finger drumming (δε με βολεύει το κλαβιέ για αυτή τη δουλειά) τα βασικά λειτουργίκα του daw κ ,faders που μπορείς να αναθέσεις σε κανάλια είτε για μίξη είτε για κάτι άλλο

 

Σε αυτή τη τιμή δεν παίζει να υπάρχει 61αρι digital synth.

Αν το κλαβιέ του είναι γτπ κ πρέπει ν'ανεβεις κατηγορία στην arturia, το πιο ακριβο της 61αρι έχει 550. Φυσικά έχει κ πιο πολλά knobs να αναθέσεις σε ότι λειτουργία του daw θες κ περισσότερα ,pads αλλά κ τα βασικά μου φτάνουν 

 

Υπάρχει λοιπόν 61αρι digital synth, να συνδέεται με usb κ όχι midi ως κοντρολερ (η κάρτα μου δεν έχει ,midi interface) που το κλαβιέ του να είναι ανώτερο από το ακριβό μοντέλο πχ της arturia (550) ώστε να έχω κ καλύτερο κοντρολερ κ τους δικούς του ήχους? 

 

Θα χάσω τα pads κ το να λειτουργώ το daw απ'το κοντρολερ βέβαια, αλλά θα ήθελα να ξερω

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

αλλά θα ήθελα να ξερω

Κι εγώ θα ηθελα να ξέρω ρε γαμώτεν.

 

Έφτασα σε τόση απελπισία με αυτά τα κοντρόλλερ (κατηγορία έξυπνο/κουτό του 200ρικου) που σκεφτόμουν να δώσω 600 κάτι να πάρω MX49, ή κόμπαλτ, ή κάτι εκεί γύρω στα 600. Αλλά λέω, κι αν δεν; άααστο καλύτερα. Μετά σκεφτόμουν το s61, και λέω, αφού δε δουλεύω κόντακτ σοβαρά, τι να το κάνω; ιντεγκρέισον με τι; τον αέρα τον κοπανιστό;

 

Και πήρα με 2 κατοστάρικα κουτό μεν, αλλά μπίτι κουτό, 4 ποτενσιόμετρα όλα κι όλα, όχι σαν τα έξυπνα/κουτά με 8 φέιντερ και 8 ποτ και 16 κουμπιά που σκορπάνε όλα στο χρόνο απάνω. Αλουμίνιο σασί, κλαβιέ πολύ ανώτερο από τα oxygen και keystation. Και πήρα δίπλα και xtouch compact, και δουλεύω από εκεί automation πλαγκινίων.

 

Να ήταν καλύτερο εξαρχής να έπαιρνα κάποιο συνθ από θέματος κλαβιέ και ήχων και αμεσότητας; από την άλλη πληκτράς δεν είμαι. Απελπισία. Κοντρολλεραλγία.

 

Edit: Όσο καλό κλαβιέ και να έχουν τα νέιτιβ και τα αρτούρια, η σκέψη δηλαδή ότι με βάζουν στο μαντρί τους με απωθεί. Νιώθω δηλαδή οτι μιλάμε στενά για κοντρόλλερ του δικού τους σόφτγουερ, κι όχι μια απλή MIDI πλατφόρμα σε φιλοσοφία σχεδιασμού, ανεξαρτήτως συνεργαζόμενου λογισμικού.

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω αναλογικό,αντι ψηφιακό και το κάνω και midi controler και το πήρα και πιο φτΗνα απο τα περισσότερα  https://www.thomann.de/gr/korg_minilogue.htm μακακία έκανα?🤔

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου