Προς το περιεχόμενο

Native Instruments Komplete Kontrol S MK3


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

σκορπάνε όλα στο χρόνο απάνω.

 

Αυτό είναι ένα μεγάλο ζήτημα.

Να έχει δηλαδή αυτά που σε καλύπτουν, αλλά να να αντέχει και στον χρόνο.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K είπε

Έγραψα "Too overpriced για controllers" και αυτό σε σύγκριση με άλλα controllers και μόνο. Το ότι υπάρχουν και synths στην ίδια ή χαμηλότερη τιμή κάτι πρέπει να μας λέει, κάποια καμπανάκια πρέπει να αρχίσουν να χτυπάνε.🔔 🔔🔔

Εγώ δεν τα βρίσκω overpriced τουλάχιστο συνυπολογίζοντας το integration με το software που θα εκτιμήσει κάποιος πού έχει το software, το komplete kontrol SOFTWARE που αν δεν το έχεις όπως το έχω εγώ π.χ. από ένα πακέτο KOMPLETE θα το πάρεις μαζί με το controller και το select που έχει όργανα μέσα που αξιζουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ. Αυτή την κατηγοριοποίηση, το άνοιγμα και ο έλεγχος ακόμα και 3rd party εφαρμογών του Komplete Kontrol Software μέσω του kontrol hardware εμπεριέχεται στα λεφτά. Συνεπώς δεν πληρώνεις μόνο το controller, δεν έχει νόημα να πάρεις το controller αυτό άμα δεν θέλεις ή δεν δουλεύεις τα υπόλοιπα και παράλληλα αν το πάρεις μπορείς να το έχεις και master keyboard για το DAW σου και για τα υπόλοιπα synth, ακόμα και hardware της αλυσίδας σου.

 

 Αυτό για να υπερασπιστώ το κόστος του. Δεν πληρώνεις μόνο το controller.

 Αν το πάρει κάποιος μόνο για controller χωρίς να θέλει αυτά που είπα στην προηγούμενη παράγραφο, δεν έχει και νόημα να πάρει το S49, γι αυτό έβγαλαν και τα μικρότερα.

 

Το komplete kontrol software δε είναι μια εξαιρετική πλατφόρμα και δίνει πολλές δυνατότητες που μπορεί να ελέγξει κάποιος από το συγκεκριμένο controller με τρόπο πολύ πρακτικότερο από το να το κάνει από άλλο controller.

 

 Τέλος όσον αφορά τον έλεγχο των VST που είναι ο σκοπός του, η ποιότητα κατασκευής του είναι εξαιρετικότατη και κυρίως είναι ειδικά κατασκευασμένο γι αυτό. Ένας που θέλει και ξέρει να βγάλει το μέγιστο στα intruments και effects, ένας συνειδητοποιημένος και έμπειρος χρήστης VST σε περιβάλλον DAW, απαιτητικός, όπως π.χ. ο φίλος μας ο cos_dr δεν υπάρχει καμία περίπτωση να προτιμήσει το hydra synth ή το synth του ή το control surface του για τον πλήρη έλεγχό του. Να χαίρεται που έχει λίγο καλύτερο keybed στο παίξιμο δεν τον ικανοποιεί τόσο όσο θα τον ικανοποιούσε να έχει αυτά που θα του έδινε ένα dedicated controller για το music production που να συνεργάζεται όπως ΠΡΕΠΕΙ με το software του. Πως να το πώ😀

 

 Απλά πεινάω🤣 και έχω άλλες προτεραιότητες και δεν έχω το χρόνο γι αυτό δεν το παίρνω.🤣

 

 

Επεξεργασμένο από cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Υπάρχει λοιπόν 61αρι digital synth, να συνδέεται με usb κ όχι midi ως κοντρολερ (η κάρτα μου δεν έχει ,midi interface) που το κλαβιέ του να είναι ανώτερο από το ακριβό μοντέλο πχ της arturia (550) ώστε να έχω κ καλύτερο κοντρολερ κ τους δικούς του ήχους? 

Σε αυτά τα λεφτά και με 61 keys δεν...Το φτηνότερο synth (και) με USB MIDI και 61-key Fatar πληκτρολόγιο με aftertouch που μπορώ να σκεφτώ είναι το Modal Argon8X στα €659.
https://www.thomann.de/gr/modal_argon8x.htm

 

Μετά πάμε στο Yamaha MX61 v2 στα €699 με USB MIDI αλλά όχι Fatar πληκτρολόγιο και χωρίς aftertouch. Έχει όμως τεράστια πολυφωνία και ήχους απ'το Motif XS, και με έναν editor μπορείς να κάνεις edit τους ήχους, και αυτό είναι plus. Η Σειρά MX έχει πουλήσει τρελά και όχι άδικα.

https://www.thomann.de/gr/yamaha_mx61_v2_blue.htm

 

Γιατί κολλάς στα 61 keys? Τσέκαρε τις 37-Key versions των Modal synths. Στα mini keys και με poly-aftertouch παρακαλώ, το ASM Hydrasynth Explorer στα €599 είναι μονόδρομος. Εξαιρετική αίσθηση πλήκτρων που δεν περιμένεις, και μία από τις ισχυρότερες sound engines ανεξαρτήτως τιμής. "A Must Have synth" απ'όπου κι αν το δεις.

 

  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Αυτό για να υπερασπιστώ το κόστος του. Δεν πληρώνεις μόνο το controller.

Δεν με πείθεις ωρέ Cos, sorry. Και δεν με πείθεις γιατί δεν γεννήθηκα χτες (στον synth world), και όλα αυτά τα ακούω λίγο βερεσέ. Αυτό που με τσιτώνει όμως πιο πολύ απ'όλα είναι οι εν δυνάμει πελάτες/πελάτες/fans του ΧΨΖ overpriced προϊόντος οι οποίοι προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.😌

Χάρη σ'αυτούς να ξέρεις υπάρχουν ακόμα εταιρίες οι οποίες θα έπρεπε να έχουν κλείσει εδώ και δεκαετίες, και χάρη σ'αυτούς ΕΣΥ φίλε μου καλέ-καλέ μου φίλε Cos, θα σκάσεις τώρα €800 για να αγοράσεις το 61-key μοντέλο, και μετά πάλι θα φωνάζεις "Πεινάμεεεεεεεεεεεεεεεεε!".
Δεν θα σε ακούει κανείς όμως γιατί είχες προειδοποιηθεί επαρκώς και αγνόησες επιδεικτικά τις προειδοποιήσεις! image.gif.f0d243d35553ae8a8f65a53300418349.gif

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

Δεν με πείθεις ωρέ Cos, sorry. Και δεν με πείθεις γιατί δεν γεννήθηκα χτες (στον synth world), και όλα αυτά τα ακούω λίγο βερεσέ. Αυτό που με τσιτώνει όμως πιο πολύ απ'όλα είναι οι εν δυνάμει πελάτες/πελάτες/fans του ΧΨΖ overpriced προϊόντος οι οποίοι προσπαθούν να αιτιολογήσουν τα αναιτιολόγητα.😌

Χάρη σ'αυτούς να ξέρεις υπάρχουν ακόμα εταιρίες οι οποίες θα έπρεπε να έχουν κλείσει εδώ και δεκαετίες, και χάρη σ'αυτούς ΕΣΥ φίλε μου καλέ-καλέ μου φίλε Cos, θα σκάσεις τώρα €800 για να αγοράσεις το 61-key μοντέλο, και μετά πάλι θα φωνάζεις "Πεινάμεεεεεεεεεεεεεεεεε!".
Δεν θα σε ακούει κανείς όμως γιατί είχες προειδοποιηθεί επαρκώς και αγνόησες επιδεικτικά τις προειδοποιήσεις! image.gif.f0d243d35553ae8a8f65a53300418349.gif

δεν πείθεσαι κατά τη γνώμη μου καθαρά γιατί το βλέπεις από την δική σου πλευρά με σκεπτικό που είναι τελείως λανθασμένο όσο αφορά την εργασία όπως την περιέγραψα στο προηγούμενο post. Δεν δουλεύεις έτσι απλά. Άμα δούλευες έτσι και έχεις δουλέψει τα συγκεκριμένα με τον τροπο που τα δουλεύω και ξέρω να τα δουλεύω εγώ θα καταλάβαινες. Δεν έχει σημασία να είσαι χθεσινός ή 30 χρόνια στο synth world και στο μουσικό world. Τα ακούς βερεσέ γιατί δεν έχεις δουλέψει με το Komplete Kontrol, το KONTAKT και όλα τα VST της ΝΑΤΙVE INSTRUMENΤS και δεν παράγεις μουσική έτσι.

 Εγώ πείστηκα για το προϊόν γιατί είμαι συνειδητοποιημένος, βαθύς και έμπειρος γνώστης όπως είπα και σε εμένα απευθύνεται και όπως είπα για αυτά που δίνει, είναι ΤΣΑΜΠΑ. Ακριβό είναι γιατί είμαι πεινάλας.

 Γι αυτό και θα το πάρουν αυτοί που θα το πάρουν.

 Αν κάποιοι δεν δουλεύουν όπως είπα τους το λέω και εγώ , ΜΑΚΡΙΑ, δεν θα σας βολέψει, θα σας απογοητεύσει, θα είναι μάπα, αν θέλετε καλούς ήχους και καλό κλαβιε και δεν γουστάρετε τα VST, τα native instuments, το software control interface οπως της native instruments, arturia και να χειρίζεστε τα DAW σας πιο πρακτικά, πάρτε synthesizer ή music workstation με sequencer.

 

 Μακριά από το KONTROL. 😀

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εμενα παλι μου τη δινουν αυτες οι μισοδουλειες. Αν καποιος προτιμαει το old school interface με τα μενου και τις ιστοριες, ας παρει ενα hardware synth να κανει τη δουλεια του. Με 8 κατοσταρικα πιστευω χτυπαει κανα modx μεταχειρα και θα εχει μενου να ψαχνει μεχρι τη δευτερα παρουσια. 😃

 

 Τωρα, να αφησω την 32αρα και το logitech για να σκρολαρω την κουτσουλια την οθονη του komplete control, ε για ονομα.

 

 Δε λεω, γουστα ειναι αυτα, υπαρχουν και μαζωχες. Προσωπικα ομως παντα προτιμουσα τα editors στον υπολογιστη, ενω κωλοτουμπες εκανα και πχ με το s550 που ειχε δικη του οθονη και ποντικι. Ενα καλοφτιαγμενο UI σε ενα soft synth εκτος απο απο αμεση προσβαση στις παραμετρους σου επιτρεπει και τη γενικη εποπτεια τους, η οποια αντιστοιχει παντα στο preset που εχεις επιλεξει. Αν το DAW μαλιστα διαθετει channel presets, και σε συνδυασμο με τα macro controls και τα midi φιλτρα και ολα αυτα, μπορεις να φτιαξεις τρελες πατεντες για real time performance με οποιοδηποτε controller, ακομα και με καποιο game joystick.

 

 Τωρα, να πληρωσω τον κουκο αηδονι, για να βαλω ενα επιπλεον layer και επιπλεον μπελα στο κεφαλι μου, και να τα τρεχω μεσω της native, για να μπορω να σκρολαρω στην οθονη- κουτσουλια, ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

 

 

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εγώ πείστηκα για το προϊόν γιατί είμαι συνειδητοποιημένος, βαθύς και έμπειρος γνώστης όπως είπα και σε εμένα απευθύνεται και όπως είπα για αυτά που δίνει, είναι ΤΣΑΜΠΑ.😀

Το ότι απευθύνεται σε Σένα το ξέρω.😌 Το "για αυτά που δίνει, είναι ΤΣΑΜΠΑ" το αφήνω ασχολίαστο, αφού το έχω σχολιάσει ήδη. Και €3Κ να στο έδιναν, πάλι τα ίδια θα έγραφες γιατί "δουλεύεις με το Komplete Kontrol, το KONTAKT και όλα τα VST της ΝΑΤΙVE INSTRUMENΤS και παράγεις μουσική με αυτά". Το ότι γράφεις μουσική με όλα αυτά βέβαια δεν έχει καμία σχέση με την τιμή του hardware που σου πουλάνε σ'αυτές τις τιμές, και κακώς τα συνδέεις. 

 

ΥΓ: όπου "αιτιολογήσουν" και "αναιτιολόγητα" στην παράθεση σου αντικατέστησε τα με τα "δικαιολογήσουν" και "αδικαιολόγητα". Λάθη από κεκτημένη ταχύτητα...😌

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, manosx είπε

 Τωρα, να αφησω την 32αρα και το logitech για να σκρολαρω την κουτσουλια την οθονη του komplete control, ε για ονομα.

Και εδώ θέλω να κάνω μια παρατήρηση.

 Δεν θα την αφήσεις την οθόνη και το ποντίκι, θα δουλέψεις παράλληλα.

 Απλά θα χρησιμοποιήσεις την οθόνη του kontrol και τα knobs και τα κουμπιά για να δουλεύεις παράλληλα το komplete software και μεμονωμένα τις παραμέτρους των οργάνων που θα ανοίξεις ή των μεμονωμένων ήχων βλέποντας παράλληλα το DAW σου και άλλες παραμέτρους του.

 Είναι πολύ πιο εξυπηρετική η δομή μέσα από την οθόνη. Είναι χαρακτηριστικό άμα έχεις τα VST να δεις πως φαίνονται στο παράθυρό τους στον υπολογιστή και πως φαίνονται στην οθόνη. Είναι βολικό και δουλεύει ξακάθαρα παράλληλα και θα το ήθελα παρα πολύ.

 Κάνω την ίδια σχεδόν δουλειά μέσω του automap του novation που έχω που αυτό κάνει, διαβάζει τα αντίστοιχα script των VST και τα χαρτογραφεί στο novation για να τα ελέγχω αλλά το kontrol το κάνει πολύ πιο ωραία και σωστά πως το λένε και μάλιστα σε συνδυασμό και με effects σε παράλληλη σύνδεση .

 Εγώ πιστεύω ακράδαντα πως δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην βολευτεί.

 

 Εγώ το θέλω, πάρτε το μου. 😀

 Θα παρω και τα καινούργια VST του 14 που δεν έχω από το select και θα είμαι ευτυχισμένος.

 Βάλτε όλοι λεφτά να μου το κάνετε δώρο .🤣

 Και το παλιότερο όπως είπα δεν με χαλάει. 😀

1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

. Το ότι γράφεις μουσική με όλα αυτά βέβαια δεν έχει καμία σχέση με την τιμή του hardware που σου πουλάνε σ'αυτές τις τιμές, και κακώς τα συνδέεις. 

 

ΥΓ: όπου "αιτιολογήσουν" και "αναιτιολόγητα" στην παράθεση σου αντικατέστησε τα με τα "δικαιολογήσουν" και "αδικαιολόγητα". Λάθη από κεκτημένη ταχύτητα...😌

 

όχι, για εμένα έχει είπαμε γιατί βάζω και το software μέσα που δίνουν με την τιμή του hardware.

 αν δεν έδιναν όλα αυτά θα συμφωνούσα μαζί σου.

 Πάνε μαζί αυτά.

 Είναι σχεδιασμένο ειδικά για αυτά στον απόλυτο βαθμό και επειδή το έχω δοκιμάσει, είναι και μια χαρά ποιοτικό.

 Να δούμε και πόσο θα το πουλήσουν τελικά, ή μάλλον πόσο μπορείς να το αγοράσεις εδώ.

 

 Πάρτε το μου. Το θέλω. Please🙏

 Σας ξαναλέω, και το ΜΚII δεν με χαλάει καθόλου. 🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εγώ το θέλω, πάρτε το μου.

...πάρε ένα Moog να βρεις την υγειά σου...

Παχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα...

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AN σας ενδιαφέρει για τα χαρτιά η πρόσφατη εμπειρία μου, είχα για καιρό το nektar 49ρι και έκανα τη δουλειά μου καλά, απλώς δεν με βόλεψε ποτέ για να μου περάσει για hammond μαζί με το IK multimedia b3x.

 

Εχοντας ήδη ψωνίσει ένα kontakt M32 για την κόρη μαζί με το bundle λογισμικό της ΝΙ (δεν ξέρω τι ακριβώς το κάνει, πάντως το δουλεύει) σκέφτηκα και το πήρα φέτος και για μένα για να εξοικονομήσω χώρο στο τραπέζι μου.

Εντάξει ως hardware και για να παίζω τα θεματάκια που ηχογραφώ. Αλλά....

α. το integration του πάει περίπατο ιδίως με το cubase, ΟΚ το χειρίζεται καλύτερα ίσως από το nektar και φυσικά πολύ χειρότερα από το cc121 που το έδιωξα εν όψει SK

β. το interface του kontakt (δεν λέω για ήχους, αυτοί είναι καλοί), ΕΔΩ μου κάθεται. Χώρια που ποτέ δεν καταλαβαίνω πού εγκαθίστανται τα vst τους.

Δεν ξέρω η λογική ενός 61ριού που να είναι synth ίσως να με τραβάει...

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου