Προς το περιεχόμενο

Native Instruments Komplete Kontrol S MK3


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Παντως αν εχουμε σαν προτεραιοτητα την αντοχη, και εχουμε και μια x τεχνικη στα πληκτρα, μια λυση ειναι να εχεις ενα ηλεκτρικο πιανο για να ξεσπας 😆 και να μπορεις να παιξεις και τσακ μπαμ χωρις να ανοιγεις υπολογιστες, και που αντεχει το κοπανημα.

 

 Βαζεις και απο πανω ενα φτηνο midi controller για να εχεις και κανα κουμπι και καθαρισες.

 

 Το συνολο θα παει κατω απο τα 8 κατοσταρικα αν παρεις π.χ. το p125 της yamaha με κανα φτηνο πχ arturia, θα εχεις δυο κλαβιε να κανεις ανετα τα split και τις ιστοριες, το midi θα αντεξει γιατι την ταλαιπωρια θα τη φαει το πιανακι, και θα εχεις και τα κουμπακια για τα πειραματα.

 

  Ειναι και αυτη μια λυση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έχω όρεξη να γράψω μουσική και να μπώ στο daw να γράψω C++ μιά ώρα για να μου δουλεύει ένα vst με το controller.Αν το ανοίξω μετά,παίζει να έχει χάσει τις ρυθμίσεις.

 

Πως να ακούγετε η μουσική σήμερα,οταν πρίν γράψεις,κατά την διάρκεια και μετά που θα γράψεις,πρέπει να κάνεις και τον προγραμματιστή και το μέντιουμ μαζί,για κάθε μαλ@κία που σου συμβαίνει.Συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες και σε πολλές περιπτώσεις δέν μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό,η θα σου τραβήξει όλη την ενέργεια και θα σου χαλάσει την έμπνευση που είχες πριν.Αυτά για την "ευκολία" που μας προσφέρετε σήμερα απο τις εταιρίες.

Παρε software και hardware απο 2 ανταγωνιστές και θα δείς μια ευκολία που θα έχεις.Υπάρχει αρκετά συχνά και αγοραστική και ηχητική καθοδήγηση.

 

Να πώ και γω την αμαρτία μου.Αν βάλω κάτω τα χρήματα που έχω δώσει σε αυτόν τον τομέα τα τελευταία 15 χρόνια στο περίπου,που έμπαινα σαν άσχετος και διάβαζα/έβλεπα τον κάθε ένα που δέν έχει ουτε μία,άξια λόγου κυκλοφορία στην ζωή του,κοντεύω να τρελαθώ.

 

Στο περίπου

 

Daw 600 (cubase pro)

Midi controler 400 (2 τον 200,στα σκουπίδια)

Vst's 1.500 (μετά την αγορά του minilogue,χρησιμοποιώ σπάνια εώς καθόλου)

Plug'ins 1.000 (Χρησιμοποιώ,για να μήν λέω οτι τα πλήρωσα τσάμπα,που το έκανα,καθώς και τα native του κάθε προγράμματος κάνουν ακριβώς τα ίδια).

Samples& libraries 500(...σπάνια και μετά απο αρκετό ψάξιμο να βρώ ένα kick η ένα snare,που να ακούγετε όπως το όνομα που αναφέρεται,το ίδιο ισχύει και σε αρκετά vsts)

κάρτα ήχου 850

upgrade λειτουργικού και hardware σε pc & Μac 3.000

 

Βγαίνει σε σύνολο κοντά στα 8k 

 

Γυρνάω λοιπόν πίσω στον χρόνο και κάνω κάτι άλλο.

 

Κρατάω το macbook pro 1.300 και δουλευω με το garage band που είναι αξιοπρεπέστατο και δέν δίνω ουτε μία δεκάρα για να φτιάξω pc στημένο για μουσική και "μαγικά" plug ins και vst's.

Χτυπάω το tascam 24 που είχε και ο θείος ο Βαγγέλης,1.150 new

Εδω κάπου αρχίζει να με λούζει κρύος ιδρώτας,πέρνω used το monopoly 2.500 και το polysix 1.800(σε σημερινές τιμές),το tc electronics m3000 στα 700 και ένα hardware eq 600 και έναν κομπρέσορα(δεν βάζω τιμή γιατί δέν τον περιλαμβάνω και στην παραπάνω λιστα ενώ τον έχω) και ότι περισσεύει,samples και χαρτομάντηλα για τα δάκρυα χαράς,όταν θα ακούω τον ήχο και θα κοιτάζω το γραφείο μου.

 

Θα έπερνα και μιά γυάλινη χρωματιστή οβίδα για ντεκόρ,αυτή με τον λουκουμά,που πάει πάνω κάτω. 

 

Τα πράγματα αλλάζουν αν θες να γράψεις μουσική για stock libraries.Εκεί καταλαβένω κάποιον να γλυκοκοιτάζει το πακέτο που αναφέρεται.Λεφτά θα βγάζεις και να την παίξει το midi το πετάς και πέρνεις άλλο.

Εχετε ακούσει τα μουσικά θέματα στην τηλεόραση και σε βίντεο στο youtube που ακούγονται όλα το ίδιο.

Δεν χρειαζετε να είσαι μάγος για να καταλάβεις το οτι όλλοι χρησιμοποιουν του ίδιους ήχους απο αυτές τις σουίτες.Οπως είναι.Φυσικά κάποια στιγμή γίνονται overplay και πέφτουν οι πωλήσεις.

Εδώ τα ακούω σε παραγωγές εδω μέσα και σίγουρα θα παραξενεύεται ο εκαστοτε καλλιτέχνης,γιατί η μουσική του παραμένει στα αζήτητα,όταν χρησιμοποιεί π.χ την ίδια ορχήστρα με την οδοντόπαστα που βλέπουμε στην τηλεόραση.

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@MGs Συμφωνώ σε πολλά από αυτά που λες, μιας και έχω πιάσει κι εγώ τον εαυτό μου να χάνει το mood, ή την "έμπνευση" επειδή έπρεπε πειράξω 100 πράγματα στο DAW.

 

Διαφωνώ όμως με την μεταφορά σου στην άλλη άκρη του νομίσματος. Μιας και μίλησες για Mac, δε συγκρίνεται το Logic με το GarageBand, και αναφέρω τα συγκεκριμένα 2 γιατί το Logic έχει λογική τιμή, είναι σχετικά bug free και αρκετά εύκολο να το μάθει κανείς. Το GB μπροστά του είναι παιχνιδάκι για παιδάκια.

 

Τώρα για το αν τα stock plugins ακούγονται ίδια με τα third party, ίσως, αλλά χρειάζεσαι πολλαπλάσιο χρόνο για να φτάσεις στο ίδιο αποτέλεσμα, κάτι που ακυρώνει το σκοπό τους για μένα, καθώς πάλι επιστρέφουμε στο κλικ-κλικ 150 ώρες.

 

Συμφωνώ άρα με τη λογική σου και έχω πάρει παρόμοια μαθήματα τα τελευταία 10 χρόνια που τρώω τα μούτρα μου, αλλά υπάρχει και μέση λύση. 🙂

 

 

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παντως αν καποιος δε μπορει να βγαλει ωραια μουσικη, η εστω μουσικη που να τη γουσταρει, με ενα συγχρονο DAW και τα παρελκομενα του, τοτε ειναι σιγουρο οτι δε φταιει ο υπολογιστης και η C++ 😆

  • Συμφωνώ 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, manosx είπε

 Παντως αν καποιος δε μπορει να βγαλει ωραια μουσικη, η εστω μουσικη που να τη γουσταρει, με ενα συγχρονο DAW και τα παρελκομενα του, τοτε ειναι σιγουρο οτι δε φταιει ο υπολογιστης και η C++ 😆

Κατι κοντες τριχες κλπ

  • Χαχα 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Μιας και μίλησες για Mac, δε συγκρίνεται το Logic με το GarageBand, και αναφέρω τα συγκεκριμένα 2 γιατί το Logic έχει λογική τιμή, είναι σχετικά bug free και αρκετά εύκολο να το μάθει κανείς

To έχω δουλέψει βρε bill και μάλιστα πρίν πιάσω το cubase.Ωραιότατο και γρήγορο.Για ηλεκτρονική μουσική για εμένα το καλύτερο.Απλά το να γράψω μια κιθάρα,ενα μπάσο,ενα synth και να προγραμματίσω σχετικά απλά τύμπανα που κάνω τώρα,οχι με το GB αλλά με οποιοδήποτε free DAW μπορώ να το κάνω.Αυτό μάλιστα,να το δεκτό σαν ευκολία του σήμερα.

Οσο για τα plug ins,δέν ξέρω τι ακούει ο καθε ένας και πόση ώρα του παίρνει,απλά όταν πήρα έναν hardware compressor τον bss dpr 402 που είναι εκτός απο compressor,De-esser και limiter μαζί,260 ευρώ απο αγγλία,ενιωσα πολύ ασχημα για τα περισσότερα λεφτά που είχα πετάξει σε plugins που υποτίθεται πρόσφεραν τις ίδιες λειτουργίες.

reverb.Το yamaha rev7 που το βρίσκω τώρα 350 ευρώ,μου φτάνει και μου περισσευει για τα πάντα.🐼

Ουτε πάρε plug in το emt 140 τοσα ευρώ,παρε το chamber άλλα τόσα,παρε το lexicon digital αλλα τόσα,convolution το ένα,ξε convolution το άλλο και φτάνω να τα βάζω να παίξουν σε ένα mix και δέν ακούω τίποτα.

 

Οχι 3d διάσταση,ούτε θέατρο σκιών.Ολα γίνονται ένα στο export.Αφίσα.

 

Μου έχουν κουβαλίσει διάφορα αραχνιασμένα σαρδελοκούτια των 150 ευρώ,μια δουλειά κάνουν και την κάνουν σωστά.Drums λέει στην οθόνη,γυρνάς λίγο 2 κουμπάκια,έτοιμο.Και το ακούς και μετά το export.

Νά και αν είναι convolution,να και άν δέν είναι.😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠαιΔΓια μια ερωτηΞις:

Τι ΕινΕ αΦτο το midi controller?

Γιατί εγώ έχω μείνει σε αΦτο.

 

16947010330947713447689559769632.thumb.jpg.687a48e2c72aaa6ba99e31b04a655a39.jpg

 

Χρειάζεται να το αγοραΞο για να εχο καλό ιχο για Μαιταλ;

 

Α,έχω ΔΥΟ όχι ένα αΦτΑ.

 

1694700934092311078169235698708.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δουλεύει το πιτσμπέντ ακόμα, κόλλα του κι ένα αυτοκολλητάκι αρκουδάκι μαζί με τα άλλα, και η ζωή συνεχίζεται απροβλημάτιστα. Ούτε ποτ, ούτε φέιντερ, ούτε τίποτα.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Α,έχω ΔΥΟ όχι ένα αΦτΑ.

Ενα είναι καλέ μου,απλά το πήρες 2 φορές φωτογραφία.Ασε το μέταλ τώρα,σίγουρα δέν περνάς εγκεφαλικό?

Δέν βλέπετε πως μιλάει,Θα ειδοποιήσει κάποιος!!!

Επεξεργασμένο από MGs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MGs είπε

Ενα είναι καλέ μου,απλά το πήρες 2 φορές φωτογραφία.Ασε το μέταλ τώρα,σίγουρα δέν περνάς εγκεφαλικό?

 

Α οκ νόμιζα ότι υπήρχε και κάτι άλλο εκτός από το ποντίκι για να γυρνας το ΚΟΥΜΠΙΑ  στα plug ins και στα vst

 

Αυτά τα πληΧτροφορα που δεν βΓανουΝ ήχο αλλά οδηγάν τα πΣεφτικα (τα λόγια τα μεγάλα) ΟΡΓΑΝΑ στην κομπιούτΑ δεν τα λένε midi keyboards?

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου