Προς το περιεχόμενο

Αδελφοί Παναγή. Οι θρυλικοί και πρωτοπόροι οργανοποιοί της Αθήνας "Εκ Μάκρης της Μικράς Ασίας"


Shelter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και δεν σε συγκινεί πια η μουσική ε?

Δεν πειράζει.

Παίζε εσύ να συγκινείς εμάς.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικο αφιέρωμα! Πρεπει να το κανεις και ενα copy paste στα Αρθρα να μη χαθει στη ροη!

 

Επισης επειδη φαντάζομαι θα ξερεις, υπαρχει καποια βιβλιογραφία σχετικα με τους αφους Παναγη η και γενικότερα την ιστορία της Ελληνικης λαϊκής οργανοποιιας? Αν έχεις να προτείνεις κάτι θα με ενδιέφερε να ψαξω.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, odis13 είπε

Πρεπει να το κανεις και ενα copy paste στα Αρθρα να μη χαθει στη ροη!

 

 

Αυτό!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, odis13 είπε

Εξαιρετικο αφιέρωμα! Πρεπει να το κανεις και ενα copy paste στα Αρθρα να μη χαθει στη ροη!

 

Επισης επειδη φαντάζομαι θα ξερεις, υπαρχει καποια βιβλιογραφία σχετικα με τους αφους Παναγη η και γενικότερα την ιστορία της Ελληνικης λαϊκής οργανοποιιας? Αν έχεις να προτείνεις κάτι θα με ενδιέφερε να ψαξω.

Για τους Παναγήδες φοβάμαι ότι δεν υπάρχει κάτι, εκτός απο ένα άρθρο που είχε γράψει στο Tar ο Παναγιώτης Καγιάφας. Αυτά που έγραψα είναι ότι πληροφορίες έχω προσωπικά απο τη βιογραφία του Μάρκου, του Μηλιαρέση, προσωπικές συζητήσεις με οργανοποιούς και μουσικούς καθώς και ότι γραπτό υπάρχει στο νετ. Οι φωτογραφίες πάλι είναι απο όσους έχω μιλήσει για τους Παναγήδες και μερικά πραγματα που υπάρχουν στο ιντερνετ. Επίσης ο Γιάννης ο Γκουγκουρέλας γνωστός για τις ανησυχίες του για τα ακουστικά όργανα και για τη συλλογή του, έχει φτιάξει στο FB μια σελίδα για τους Παναγήδες όπου εκεί έχουν μαζευτεί συλλογικά αρκετές και ενδιαφέρουσες πληροφορίες καθώς και τουλάχιστον μία απο τις κόρες τους (του Βασίλη Παναγή).

 

Επειδή όλα αυτά ήταν θραύσματα σκεφτόμουν καιρό ότι θα ήταν χρήσιμο κάποιος να τα μαζέψει όλα σε ένα μέρος σε περίπτωση που κάποιος το αναζητήσει.

 

Για την οργανοποιία γενικά δεν ξέρω να υπάρχει κάποιο βιβλίο. Θα πρέπει να γραφτεί κάτι αλλα θα είναι τιτάνιο το έργο της συλλογής των πληροφοριών.

 

Μπορώ να το βάλω εγώ στα αρθρα? μόνος? ή το κανει κάποιος Mod? Εχω να μπω 10 χρόνια και δεν υπήρχαν αυτά παλια 🤪

Επεξεργασμένο από shelter
  • Like 2

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χιώτης με το παναγάκι του

276997021_10225007493267842_5278931661435708754_n.jpg

Ο Γούναρης με το δικό του

185941052_10159305163429814_1095294612402037376_n.jpg

Δεν ξέρω ποιος κιθαρίστας του Ζαμπέτα είναι αλλά παίζει παναγάκι στη μπάντα καθως και ο Ζαμπέτας είχε παναγάκι

143772928_10159035587799814_5464836268926847352_n.jpg

Πάνος Γαβαλάς με παναγάκι

264808723_10159831095298151_3278010044231641822_n.jpg

Επεξεργασμένο από shelter
  • Like 3

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια σύγχρονη σχεδιαστική αναπαράσταση της γεωμετρίας αλλά και του οπλισμού μιας τυπικής Παναγή. Στις ελληνικές κιθάρες οι Παναγήδες πρέπει να είναι οι πρώτοι που χρησιμοποίησαν περίγραμμα (και ως εκ τουτου και να κατασκεύασαν καλούπι) τύπου A.Torres. Ως τότε ολοι οι οργανοποιοί κατασκεύαζαν κιθάρες πιο κοντά στα πρότυπα των ρομαντικών parlor με τις έντονες καμπύλες όπως της δεύτερης φωτογραφίας

251422816_10223702067877666_7292560834339847203_n.jpg

Jean-Nicolas_Grobert_-_Early_Romantic_Guitar,_Paris_around_1830.jpg

  • Like 2

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Μιας και το θέμα ανακινήθηκε, και δεν υπάρχει πλέον απο μέρους μου η δυνατότητα να επεξεργαστώ την αρχική αναρτηση, κάνω μια μικρή αναθεώρηση που προέκυψε απο ανασκαφη στο αρχείο μου. 

 

Ο Γ.Μηλιαρέσης αναφέρει στο σπάνιο πλέον βιβλίο του, ότι γύρω στο 1946, δανείστηκε μια κιθάρα γερμανική προέλευσης απο τον Νίκο Ιωάννου, την οποία πήγε στους αδελφούς Παναγή, ωστε να του κατασκευάσουν αντιγραφο. Απο αυτήν ξεκίνησε η κατασκευή κλασσικών κιθαρών απο τους Παναγήδες. 

 

Η παρανόηση ωφείλεται σε κακή μνήμη, καθώς ο Μηλιαρέσης αναφέρεται αμέσως μετά απο αυτό το περιστατικό, 3-4 φορές στην Hauser του Segovia και κάπως τα συνέδεσα στο μυαλό μου. Ωστόσο ο Segovia είχε έρθει στην Ελλάδα 2 φορές. Μία το 1931 και άλλη μία το Δεκέμβριο του 1951 όπου παρέμεινε 11 ημέρες στο ξενοδοχείο Μ.Βρεταννία και  πραγματοποίησε 2 ρεσιτάλ.

 

Ο Νίκος Ιωάννου, ήταν προιστάμενος ηλεκτρολόγος στο ξενοδοχείο Μ.Βρεταννία, ο οποίος παραιτήθηκε για να αφοσιωθει στη μελέτη της κιθάρας. Είχε λάβει διπλωμα απο την Αθηναική Μαντολινάτα του Λάβδα, και πραγματοποίησε δημόσιες εμφανίσεις. Ο Μηλιαρέσης αναφέρει ότι είχε λάβει μαθήματα και απο τον Νίκο Πατρώνα. Σύμφωνα με την ίδια πηγή, υπήρξε ο πρώτος δάσκαλος του Δ.Φάμπα.

 

Ο Ιωάννου ξόδεψε σημαντικά για την εποχή χρηματικά ποσά για να αγοράσει κιθάρες απο τη Γερμανία για τον ίδιο και μαθητές του, όσο και δίσκους του Segovia και του Llobet που εκείνη την εποχή ήταν σπανιότατοι.

 

Επίσης σε μια επικοινωνία που είχα με τον Παναγιώτη Καγιάφα, τον οποίο ανέφερα ως πηγή πληροφοριών μέσω ενός άρθρου που είχε δημοσιεύσει, έμαθα ότι ετοιμάζει ένα μεγάλο άρθρο (που ενδέχεται να γίνει και βιβλίο) για τους Παναγήδες. Προσωπικά θα το αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον.

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
Στις 15/9/2023 στις 2:40 ΜΜ, Shelter είπε

Η αποπειρα κατασκευής της αρχαίας κιθάρας για την παράσταση της τραγωδίας "Προμηθεύς Δεσμώτης" 1962.

arxaia panagis.jpg

Επίσης ο Π.Καγιάφας με ενημέρωσε ότι η συγκεκριμένη αρχαία κιθάρα είναι μια δεύτερη κατασκευή των Παναγήδων. Η πρώτη που κατασκευάστηκε κατα παραγγελία του Αντ.Κ.Λάβδα που είχε γράψει μουσική για τον Προμηθέα Δεσμώτη στο Κρατικό Θέατρο Β.Ελλάδας το 1962 (και την οποία αν θυμάμαι καλά έπαιξε ο Μηλιαρέσης), ήταν για χρόνια χαμένη και βρέθηκε σχετικά πρόσφατα όπου και βρίσκεται στο αρχείο της οικογένειας Λάβδα. Με το ίδιο όργανο αργότερα, ηχογραφήθηκαν μελλοποιημένα ποιήματα της Σαπφούς. Στις ηχογραφήσεις αυτές (που βρίσκονται στο youtube) παίζει η Βικυ Παπαδημητρίου και τραγουδάει η Γιοβάννα.

 

 

Screenshot 2024-03-11 081728.jpg

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 3

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
Στις 15/9/2023 στις 2:38 ΜΜ, Shelter είπε

Κώστας Χατζής με την ειδικής κατασκευής κιθάρα Παναγή.

kostasxatzis.jpg

Η κοινή ετικέτα του εργαστηρίου της πλ.Καρύτση και μια λαική κιθάρα Παναγή

sol label panagi.jpg

laiki panagis.jpg

Επίσης,

 

Με μεγάλη επιφύλαξη, αμυδρά θυμάμαι παλιά να έχω ακούσει σε μια συζήτηση ότι η διάσημη κιθάρα του Κ.Χατζή δεν είναι στην πραγματικότητα η μοναδική. 

 

Σύμφωνα με τη διήγηση στην οποία αναφέρομαι, ο Γ.Νταλάρας είχε παραγγείλει μια τέτοια κιθάρα στους αδελφούς Παναγή. Νομίζω ότι κάποιος καλλιτέχνης του είχε φτιάξει την περίτεχνη κεφαλή. Ο Κ.Χατζής είδε την κιθάρα και τρελάθηκε, με αποτέλεσμα να πείσει τον Νταλάρα και τους Α.Παναγή να του κατασκευάσουν μία πανομοιότυπη. Κάποιον καιρό αργότερα, η κιθάρα του Νταλάρα εκλάπη και έτσι η μόνη που έμεινε είναι του Χατζή. 

 

Ο Κώστας Χατζής σε μια τηλεοπτική συνέντευξη που υπάρχει στο Youtube είχε αναφέρει ότι η κιθάρα του είναι κατασκευασμένη απο τους Αδελφούς Παναγή, ότι είναι μεγαλύτερη σε μέγεθος απο μια κανονική 4/4 και ότι είναι κατασκευασμένη απο αφρικανικά ξύλα (χωρις να παρεχει λέπτομέρειες). 

 

Θα είχε ενδιαφέρον, μιας και ειναι και οι δυο εν ζωή, να μαθαιναμε την ιστορία απο πρώτο χέρι.

Επίσης θα είχε ενδιαφέρον να γινόταν μια ενδελεχής μελέτη του οργάνου του Χατζή απο οργανοποιό και μια παρουσίαση.

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 3

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου