Προς το περιεχόμενο

Αντε παλι ο Ρότζερ...


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Πάντως όλοι αυτοί οι "μεγάλοι" (Clapton, Gilmour, J. Beck, Van Allen, Hendrix e.t.c.  e.t.c..) έγιναν "icons" βγάζοντας και παίζοντας στα νιάτα τους σόλα άλλων και φυσικά επηρεάστηκαν από το στυλ αυτών αλλά σιγά σιγά καταστάλαξαν-βρήκαν το δικό τους στυλ.

 

Σε καμία περίπτωση.

 

Icons έγιναν μετά από το "σιγά-σιγά", όχι ενώ έπαιζαν μουσικές άλλων. Το επιχείρημα που θες να διατυπώσεις είναι ότι αν δεν έπαιζαν τις μουσικές άλλων δεν θα είχαν φθάσει ποτέ στις δικές τους, εκείνες που τους έκαναν icons. Πιθανόν, αλλά ισχύει και το:

 

1 λεπτό πριν, trolley είπε

Η ίδια συντριπτική πλειονότητα, μένει για πάντα σε αυτό το σημείο.

 που έγραψα πριν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cigaret13 είπε

 Πάντως όλοι αυτοί οι "μεγάλοι" (Clapton, Gilmour, J. Beck, Van Allen, Hendrix e.t.c.  e.t.c..) έγιναν "icons" βγάζοντας και παίζοντας στα νιάτα τους σόλα άλλων και φυσικά επηρεάστηκαν από το στυλ αυτών αλλά σιγά σιγά καταστάλαξαν-βρήκαν το δικό τους στυλ.

 Σε άλλους φαίνεται περισσότερο η επιρροή τους (SRV) και σε άλλους (Gilmour) λιγότερο..

Λογικο. Ο SRV παιζει μια μουσικη, που κανει feature την κιθαρα σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απ'οτι οι Φλουντ. Κ οι δυο εχουν επιρεαστει απο Χεντριξ. Κ παροτι ο SRV εχει εντελως διαφορετικο ηχο, εντελως διαφορετικο touch κ "επιτιθεται" στην κιθαρα με εναν τροπο που ουτε εχουμε δει, ουτε θα ξαναδουμε, λες κατευθειαν ...ωωωω επιρροη Χεντριξ. Γιατι? Εγω πιστευω γιατι ειναι επιρεασμενος σε τετοιο βαθος απο Τζιμι, ως attitude κ προσεγγιση, που κ πιανο να επαιζε παλι το ιδιο θα λεγαμε. Που αν το καλοσκεφτεις ο SRV σαν φωνη κιθαριστα, εχει τοσο προσωπικη φωνη κ αναγνωρισιμη, που αν εδινες σε ολους τους κιθαριστες ενα generic lick να το παιξουν εκτος μουσικου πλαισιου, θα ηταν ο πρωτος που θα αναγνωριζαμε

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Ο Scott Henderson, έτσι γράφει τα σόλο του.

Κάνει διάφορα takes, τα ακούει, κάνει μια συρραφή με αυτά που του αρέσουν περισσότερο, και μετά κάθεται και τα βγάζει για να τα ξαναπαίξει.

Ορίστε,έφτιαξα και σχολή.Εγω είμαι ο πρώτος που το παραδέχτηκε και απαιτώ να έχει το όνομα μου.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MGs είπε

Ορίστε,έφτιαξα και σχολή.Εγω είμαι ο πρώτος που το παραδέχτηκε και απαιτώ να έχει το όνομα μου.

 

Ο Scotty το έχει πει αυτό κάτι χρόνια πριν.

Απαίτα όσο θες ασούμε.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτό ισχύει σε όλες τις λαϊκές μουσικές.

Τζαζ, ποπ, ροκ, φανκ, κλπ.

Όλοι μάθαιναν κάνοντας transcription τα παιξίματα των άλλων, αφού δεν υπήρχανε σχολεία και παρτιτούρες.

 

Ο Scott Henderson, έτσι γράφει τα σόλο του.

Κάνει διάφορα takes, τα ακούει, κάνει μια συρραφή με αυτά που του αρέσουν περισσότερο, και μετά κάθεται και τα βγάζει για να τα ξαναπαίξει.

 

Ο Χεντερσον εχει φτασει σε σημειο να αφιερωνει μια-δυο μερες καθε εβδομαδα, στο να προσπαθει να αντιγραψει πλεον, οχι το παιξιμο (αυτο το εχει τερματισει 40 χρονια που αντιγραφει με τα cover bands που ο ιδιος λεει πως ειχε κ καραγουσταρε), αλλα τον ηχογραφημενο ηχο του καθε κιθαριστα (χρησιμοποιώντας isolated tracks) !!!!!!!!

 

Ποιος? Ισως ο καλυτερος fusion, blues rock αυτοσχεδιαστης που υπαρχει! Που δεν τον κατηγορει κανεις για ελλειψη προσωπικου υφους κ κοντευει τα 70..

  • Like 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vrasidas27 είπε

Ο Χεντερσον εχει φτασει σε σημειο να αφιερωνει μια-δυο μερες καθε εβδομαδα, στο να προσπαθει να αντιγραψει πλεον, οχι το παιξιμο (αυτο το εχει τερματισει 40 χρονια που αντιγραφει με τα cover bands που ο ιδιος λεει πως ειχε κ καραγουσταρε), αλλα τον ηχογραφημενο ηχο του καθε κιθαριστα (χρησιμοποιώντας isolated tracks) !!!!!!!!

ΚοιτάΧτε δώ κάτι τύπους ρε,μου έχουν φάει την δουλεία.Ο να σου γα...

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Σε καμία περίπτωση.

 

Icons έγιναν μετά από το "σιγά-σιγά", όχι ενώ έπαιζαν μουσικές άλλων. Το επιχείρημα που θες να διατυπώσεις είναι ότι αν δεν έπαιζαν τις μουσικές άλλων δεν θα είχαν φθάσει ποτέ στις δικές τους, εκείνες που τους έκαναν icons. Πιθανόν, αλλά ισχύει και το:

 

2 λεπτά πριν, trolley είπε

Η ίδια συντριπτική πλειονότητα, μένει για πάντα σε αυτό το σημείο.

Όχι, το επιχείρημα μου ήταν ότι άρχισαν με σόλα άλλων, βοηθήθηκαν από αυτά, έμαθαν κάποια πράγματα από αυτά και μετά (ταλέντου έχοντος...) εξελίχθηκαν και "πρώτευσαν"...

 'Οσο για το 2ο quote..., το ρεζουμέ είναι στο ταλέντο και στην διάθεση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

Ο Χεντερσον εχει φτασει σε σημειο να αφιερωνει μια-δυο μερες καθε εβδομαδα, στο να προσπαθει να αντιγραψει πλεον, οχι το παιξιμο (αυτο το εχει τερματισει 40 χρονια που αντιγραφει με τα cover bands που ο ιδιος λεει πως ειχε κ καραγουσταρε), αλλα τον ηχογραφημενο ηχο του καθε κιθαριστα (χρησιμοποιώντας isolated tracks) !!!!!!!!

 

 

Δεν νομίζω ότι το κάνει πια.

Αν και είναι sound junkie.

 

Μην λέμε πολλά, ο Wes ....

 

"At a dance with his wife, he heard a Charlie Christian record for the first time. This motivated him to buy a six-string guitar the next day. For nearly a year, night and day, he tried to imitate Christian and teach himself the guitar. Although he hadn't intended to become a musician, he felt obligated to learn after buying the guitar. He received no formal instruction and couldn't read music. By the age of twenty, he was performing in clubs in Indianapolis at night, copying Christian's solos, while working during the day at a milk company."

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Wes_Montgomery

 

Νομίζω ότι αυτός τουλάχιστον, το προχώρησε το πράγμα.

Ε?

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MGs είπε

ΚοιτάΧτε δώ κάτι τύπους ρε,μου έχουν φάει την δουλεία.Ο να σου γα...

Κατσε μη μπει στο νοιζ να ποσταρει κ πει "εγω τα γραφω αυτα 15χρονια τωρα, απλα δεν το εχετε παρει χαμπαρι γιατι το νικνεημ μου ειναι το ταδε. Τι μαε λεει αυτος ο ΕΜΤΖΙ εγω τα εκανα πρωτος!!"

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου