Προς το περιεχόμενο

New Telecaster "the Enriqueta"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

καταρχας να την χαιρεσαι ειναι κουκλα (ΦΥΣΙΚΑ και επρεπε να βαλεις λευκο Pickguard αν και ενα parchment ισως ηταν ακομα πιο ομορφο)...η Rutters ειναι καλη επιλογη μεταξυ των Gotoh modern 6 saddle & των κλασσικων "αγιοβασιλιατικων" Fender (που ομως εχουν θεϊκο ηχο λογω..λεπτοτητας) μια και εκει που βιδωνει ο μαγνητης ειναι πιο λεπτη απο το υπολοιπο της οποτε διατηρει σε μεγαλο βαθμο το twang της classic 3 saddle, επισης τα σελακια της ειναι ΘΕΪΚΑ μια και εχουν notch και δεν πανε βολτα οι χορδες, εγω θα εβαζα steel παντως σε αυτο της Ε & Α & θα αφηνα brass τα υπολοιπα.

Parchment δυστυχώς δεν βγάζει η warmoth αν θυμάμαι καλά. Πρέπει να πάρω ένα και να το ρουτάρω για HB-HB. Δεν αποκλείεται όμως στο μέλλον να κανω αυτό με το steele saddle.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Έχεις ιδέα βρε Νίκο αν μπορεί κάποιος να βρει τέτοια aftermarket τάστα σήμερα?

 

Δεδομένου ότι τα original ήταν έτσι

 

http://www.timeelect.com/lp-fretless.htm

 

αν βάλεις 6230 και πεις στον μάστορα να σου κάνει ένα γερό fret leveling ΧΩΡΙΣ crowning θα είσαι πολύ κοντά.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

αν βάλεις 6230 και πεις στον μάστορα να σου κάνει ένα γερό fret leveling ΧΩΡΙΣ crowning θα είσαι πολύ κοντά.

 

Θα του φύγει η ούγια του φουκαρά, ειδικά αν είναι stainless steel.

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Θα του φύγει η ούγια του φουκαρά, ειδικά αν είναι stainless steel.

 

Μη βάλεις SS τζάμπα ο κόπος,άσε που δυστυχώς αλλάζουν τον ήχο, δυστυχώς προς το χειρότερο στις Fender μια και παίρνουν πολλά, άσχημα, πρίμα.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

Μη βάλεις SS τζάμπα ο κόπος,άσε που δυστυχώς αλλάζουν τον ήχο, δυστυχώς προς το χειρότερο στις Fender μια και παίρνουν πολλά, άσχημα, πρίμα.

 

Καλά τα λες, αλλά αν ποτέ έφτιαχνα κιθάρα με τέτοια τάστα, δεν θα ήθελα να κάνω συχνά refrets (είναι μικρά τα άτιμα).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεγειές Shelter, μερακλιδικη φαίνεται! Mονο το λευκο pickguard θα αλλαζα, η κιθαρα θελει να ειναι loud and proud, βαλτης ενα black paisley pickguard και οποιος αντεξει! Αλλα περι κολοκυθοπιτας 😁

Καλα παιξίματα!

46 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Αυτά πολύ τα λιγουρεύομαι.

 

Μωρε εχουν ωρες ωρες τα προτερηματα τους, αλλα εισαι σιγουρος? Εχω στην μια ακουστικη και μετα απο μια γρηγορη περιοδο προσαρμογης ημουν σχετικα οκ, ισα ισα σε αρκετα στοιχεια του παιξιματος με εχουν βολεψει πολυ. ΑΛΛΑ αν πρεπει να κραταω φουλ μπαρε για ωρα απλα αλλαζω κιθαρα, οτι και να εχω δοκιμασει με αυτα τα ταστα στα φουλ μπαρε απλα μου βγαινει η πιστη. 

 

12 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Θα του φύγει η ούγια του φουκαρά, ειδικά αν είναι stainless steel.

 

0.7mm τα μετρησα στη δικια μου, θα πληρωσεις ορθοπεδικο για τον ανθρωπο γιατι θα βγαλει καναν ωμο στα σιγουρα.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, odis13 είπε

Mεγειές Shelter, μερακλιδικη φαίνεται! Mονο το λευκο pickguard θα αλλαζα, η κιθαρα θελει να ειναι loud and proud, βαλτης ενα black paisley pickguard και οποιος αντεξει! Αλλα περι κολοκυθοπιτας 😁

Καλα παιξίματα!

Ευχαριστώ Οδυσσέα!

 

Δε θα "δείξει" το black paisley πάνω στο sparkle silver ρε φίλε... Θα χαθεί. Θέλει μονοχρωμο background και μεγαλύτερο κοντράστ. Άσε που το έχει κάνει και άλλος και πουλιέται και απο τη fender και δε θέλω.

12628836_800.jpg

Επεξεργασμένο από shelter
  • Συμφωνώ 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, odis13 είπε

ΑΛΛΑ αν πρεπει να κραταω φουλ μπαρε για ωρα απλα αλλαζω κιθαρα, οτι και να εχω δοκιμασει με αυτα τα ταστα στα φουλ μπαρε απλα μου βγαινει η πιστη.

 

Έχω να πιάσω φουλ μπαρέ πάνω από 25 χρόνια. :classic_smile:

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε που την θυμομουν οτι υπηρχε αυτη η Brad Paisley!!

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Έχω να πιάσω φουλ μπαρέ πάνω από 25 χρόνια. :classic_smile:


Εγω προσπαθω  να απομνημονευσω τα μη-μπαρε chord shapes εδω και 25 χρονια 🤣

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου