Προς το περιεχόμενο

Συνθεση ηχου τσαμπα και βερεσε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Ανοιγει θεμα για το Montage ο ενας, ανοιγει θεμα για το Komplete ο αλλος, ο τριτος πεταγεται με το V Synth, και εχεις τον καημενο τον κιθαριστα, που του εχουν φυγει τα λεφτα στις τελε και στα μοντελινγκ, να πρεπει να παρακολουθει και συζητησεις απο πανω για παραμετρους και waveform και ψιψιψινια και κοκοψοψαρα.

 

 Και να σου λεει και ο vsynth οτι πειναει. Ε αυτο παει πολυ.

 

 Μην ανησυχειτε και μην απελπιζεστε. Η Manosx teleshoping ειναι εδω να δωσει τη λυση.

 

 Θα φτιαξουμε πολυ ωραιους ηχους τσαμπα και βερεσε.

 

 Τσαμπα, γιατι δε θα δωσουμε ουτε ενα ευρω για plug in, και βερεσε γιατι δε θα πειραξουμε ουτε μια παραμετρο.

 

 Υλικα: Ενα PC με Daw και καρτα ηχου, ενα απλο controller.

 

 Εκτελεση: Εχουμε εγκαταστησει τα freeware synthesizer που θα αναφερουμε.

 

 Ανοιγουμε πολλαπλα tracks με αυτα, τα οποια οπλιζουμε για να ακουγονται ολα μαζι.

 

 Στο παραδειγμα που θα ακουσετε εχουμε 16 συνολικα tracks, τα εξης:

 

 6 tracks με Synth 1

 

 2 με K1V

 

2 Dexed

 

3 PG8X

 

2 OBXD

 

1 T Force Alpha.

 

 Διαλεγουμε ενα preset για το καθενα. Ολα αυτα τα freeware και ειδικα το dexed και το Synth 1 εχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ αριθμο απο preset που μπορειτε να κατεβασετε.

 

 Αυτο που προσεχουμε ειναι να εχουν τα preset διαφορετικο χαρακτηρα μεταξυ τους. To Synth 1 ας πουμε εχει arpeggiator, βαζουμε αρπεζιο ηχους με κινητικοτητα, το PG8 εχει τα ωραια strings της roland, το dexed ωραια electric piano, γενικα κοιταμε να εχουμε μια ποικιλια.

 

 Καταληγουμε λοιπον να εχουμε 16 ηχους που παιζουν ταυτοχρονα. Βαζουμε και στο master bus κανα εφεδακι, εγω εβαλα φυσικα freeware τα γνωστα sanford reverb, leet delay, τα εχουμε πει αναλυτικα αυτα.

 

 Πειραξαμε καμια παραμετρο; Οχι. Στο ηχητικο λοιπον που επισυναπτω, το πρωτο μερος ειναι ο ηχος χωρις ΤΙΠΟΤΑ αλλο, 16 freeware να βαρανε ταυτοχρονα, και δυο δακτυλακια στα πληκτρα. Τοσο απλα, δεν ακουγεται ωραια;

 

 

 Αυτο ηταν το τσαμπα. Και τωρα το βερεσε:

 

 Αφου περασει το πρωτο εναμιση λεπτο που χαρχαλιζω με το χεντελικον, αρχιζουν να μπαινουν με τη σειρα διαφοροι ηχοι.

 

 Αυτοι οι ηχοι ειναι ωραιοι και καλοι, και για να γινουν ΤΟ ΜΟΝΟ που πειραξα ειναι οι εντασεις του μικτη, και τα DRY/ WET των εφε.

 

 ΟΥΤΕ ΜΙΑ παραμετρος δεν πειραχθηκε, παρα μονο τα fader του audio μικτη, ωστε να προκυψουν διαφορετικα ηχοχρωματα μεσα απο την αλλαγη στις εντασεις των 16 freeware synth plug in. Ουτε καν preset δεν αλλαχθηκε σε αυτα.

 

 Οποτε, αν μπορειτε να ανεβοκατεβαζετε τα fader, μπορειτε και να παρετε αφθονα custom ηχοχρωματα. Και τσαμπα και βερεσε.

 

 Σημειωτεον οτι το CPU ουτε που πηρε χαμπαρι, και δεν μιλαμε και για τιποτα 16πυρηνο.

 

 Τσαμπα και βερεσε λοιπον, παρτε μια αυτια.

 

 

 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε Μάνο.

Ντιτζεϊλίκι και έτσι.

Σαν να παίζει στο ένα πλατώ Διονυσίου, στο άλλο Bach, και στο άλλο Metallica, όλα ταυτόχρονα, και εσύ να ανεβοκατεβάζεις τις εντάσεις.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

 Τσαμπα και βερεσε λοιπον, παρτε μια αυτια.

 

ωραίος

αλλά αυτά κύριος τα ξεύρωμεν

Αλλα δείξε μας....

δείξε μας να πατάς κουμπγιά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Σαν να παίζει στο ένα πλατώ Διονυσίου, στο άλλο Bach, και στο άλλο Metallica, όλα ταυτόχρονα, και εσύ να ανεβοκατεβάζεις τις εντάσεις.

Κατέθεσα τα χαρτιά σου για υιοθεσία.Αυριο πάω να βάψω και να κάνω χώρο στο διπλανό δωμάτιο.Είσαι γιός μου,δεν γίνετε.Πες μου τι ύψος έχεις,για να παραγγείλω την κούνια.

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα σου θα τα έχεις και σαν κιθαρίστας θα σε μάθω να κάνεις και layering οπως λέει και κάνει ορθά ο Μάνος, τσάμπα και βερεσέ,μόνο με τα vst του daw η αυτά του Μάνου.

Θα πειράζω εγώ τα μπλιμπλίκια και θα παίζεις εσυ κιθάρα απο πάνω,oπως αυτό που φτιάχνω σήμερα.Γίνετε λίγο της πόπης μέσα γιατι παίζουν όλα μαζί,αλλά θα το στρώσω.Νομίζω η σύνθεση τελείωσε.

 

Bούρκωσα απο χαρά.Κερνάω όλο το μαγαζί,πάρτε ότι θέλετε.

  • Like 4
  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MGs είπε

Νομίζω η σύνθεση τελείωσε.

 

Εγγυημένη επιτυχία στην Μπαρμπαρέλα.

Θα παίζει αμέσως μετά το Big in Japan.

 

Ωραίο είναι μπαμπά.

Θα βγάλουμε πολλά λεφτά.

  • Like 1
  • Χαχα 6

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ @MGs το τεμαχιον ειναι πολυ ωραιο.

Για καποιο περιεργο λογο, οταν το ακουγα, εψαχνα να βρω κολωνια Μυρτω να βαλω, αλλα πρεπει να μου εχει τελειωσει το αποθεμα απο το 91..

  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

εψαχνα να βρω κολωνια Μυρτω να βαλω, αλλα πρεπει να μου εχει τελειωσει το αποθεμα απο το 91..

 

Κι εμένα ρε γμτ.

Την ήπια όλη τότε, μου άρεσε πολύ.

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ cos_dr!

 

 Προσπαθώ να ξαναμάθω πιάνο να με πάρετε στο συγκρότημα 🤣

 

 

Μην ανησυχείτε παιδιά, ΚΣΕΡΩ, θα μάθω πάλι🤣

 

 Παράλληλα στο KONTRA τους την έπεσαν. χαχαχαχαχαχα🤣

unknown_2023_10.17-23_57.thumb.png.3b4835194c4bcaf5ad196dad961ac6d1.png

4 ώρες πριν, manosx είπε

 

 

noiztsampa.mp3 4.81 MB · 257 downloads

 

Φέρνεις λιγο του Jarre σε αυτά❤️❤️👏🙏

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου