Προς το περιεχόμενο

Roland GALAXIAS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, cos_dr είπε

 

Α, καλά ...

Άρα δίκιο είχα.

Πήρανε τα όργανά τους και τα κάνανε vst.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Α, καλά ...

Άρα δίκιο είχα.

Πήρανε τα όργανά τους και τα κάνανε vst.

Mην μπούμε στη διαδικασία ενός πολέμου hardware - VST που έχει χρόνια νικητή και τον ηττημένο τον κρατάει στο προσκήνιο η παράδοση😆

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fusiongtr ορίστε.

 

 Κάνει ο πληκτροσυνθέτης τη δουλειά του χαλαρά στον κήπο.

 Αυτό γίνεται εδώ και 15 χρόνια τώρα

 Το νέο synth της roland είναι και obsolete θα έλεγα

image.jpeg.598cd8ea1b1111097969c0eae818000c.jpeg

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Mην μπούμε στη διαδικασία ενός πολέμου hardware - VST ...

 

Όχι βέβαια.

Το θέμα είναι ότι τα vst θέλουνε και hardware για να παίξουνε.

Άρα τα 200 τον χρόνο είναι μόνο για ένα software.

Αν δεν έχεις το απαραίτητο hardware, θέλεις κι άλλα (αρκετά) για ξεκίνημα.

Γιατί θέλεις midi keyboard βαρβάτο, όχι ψεύτικο.

Να μπορεί να καλύψει όλα αυτά τα vst όργανα της Roland.

 

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Κάνει ο πληκτροσυνθέτης τη δουλειά του χαλαρά στον κήπο.

Αυτό γίνεται εδώ και 15 χρόνια τώρα

 

Έτσι όπως τονεκόβω τον συνθέτη .... πρέπει να 'χει κι άλλα φυτά κρυμμένα από πίσω απ' τις φτέρες ασούμε. :classic_tongue:

  • Χαχα 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Γιατί θέλεις midi keyboard βαρβάτο, όχι ψεύτικο

όχι απαραίτητα.

 Ένα απλό M-Audio και μεταχειρισμένο π.χ. μια χαρά την κάνει τη δουλειά.

 

 Όλα θέλουν hardware για να παίξουν.

 Και τα hardware μέσα τα καινούργια έναν υπολογιστή έχουν, το είπαμε στα άλλα thread😆

 

 Οι περισσότεροι που ασχολούνται με την μουσική παραγωγή, ακόμα και οι bedroom producers / performers έχουν το PC που χρειάζεται και ο επεξεργαστής τους με τη μνήμη μπορεί να τρέξει συστυχίες οργάνων και εφφέ είτε για να παίξει είτε για να γράψει που θέλει πολλαπλάσια λεφτά σε hardware.

 

 Έχω σκοπό να κάνω ένα κοστολόγιο στο επόμενο κομμάτι που θα ανεβάσω και θα αναλύσω για να αποδείξω πως με λιγότερα λεφτά κάνω πράγματα που πολλά από αυτά δεν υπάρχει hardware να τα κάνει και όσα γίνονται με hardware synths θέλεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ακόμα και αν τα έχεις μεταχειρισμένα.

 

Ένα σύστημα με i5 8000 σειρά μπορείς να το βρείς πλήρες με τροφοδοτικό και μια ξεφτίλα κάρτα με 230 ευρώ μεταχειρισμένο σε αγγελίες. και να τρέξεις το πρόγραμμα

 

 230 ο υπολογιστής.

 Ένα ζευγάρι ακουστικά με 100 ευρώ

 Ένα midi keyboard μεταχειρισμένο με 100 ευρώ

 Ένα πληκτρολόγιο και ένα ποντίκι με 20 ευρώ

 Μια οθόνη με 50 ευρώ μεταχειρισμένη.

Τα καλώδια.

 

 Πες 600 κατοστάρικα για όλα που όλοι έχουμε από κάτι και θα είναι λιγότερο και το πρόγραμμα να πετάει με 200 ευρώ και όλο έχουμε και πεταμένη μια έκδοση του cubase κάπου στο συρτάρι.

 Και τα windows έχουμε.

 

Και κοίτα τι έχεις και τι φτιάχνεις, άκουσε τα ενδεικτικά demo και δες τα performances.

 Μια χαρά είναι. Εγώ αναβαθμίζω τον υπολογιστή για παιχνίδια.

 Αν δεν τον αναβάθμιζα και τον είχα μόνο για μουσική θα ήμουν με της εξαετίας και και θα το έτρεχα μαζί με όλα τα άλλα που έχω νερό.

 

 Εγώ προσωπικά έτσι το βλέπω. 😉

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 

Ένα σύστημα με i5 8000 σειρά μπορείς να το βρείς πλήρες με τροφοδοτικό και μια ξεφτίλα κάρτα με 230 ευρώ μεταχειρισμένο σε αγγελίες.

 

 

Έλα τώρα βρε Κώστα τι 230 με κάρτα μου λες τώρα ....

Αμανείναι έτσι, το παίρνω και πουλάω τα components ακριβότερα και βγάζω κι από πάνω.

Τον γαλαξία θα πάρω?

 

Και θα πας να δώσεις χρήματα για έναν υπολογιστή 5-6 γενιές πίσω, με components ΤΚ, που σε λίγο δεν θα μπορεί να τρέξει ούτε cubase, μόνο και μόνο για να πλερώ τα 200 το χρόνο να 'χεις Γαλαξία?

 

Τέσπα, εγώ είμαι υπέρ των vst, απλά δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι έκαναν αυτό που έχουν κάνει κι άλλες εταιρείες.

Να βγάλουν σε vst κάποιο παλιότερο hardware τους δηλαδή.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Έλα τώρα βρε Κώστα τι 230 με κάρτα μου λες τώρα ....

Αμανείναι έτσι, το παίρνω και πουλάω τα components ακριβότερα και βγάζω κι από πάνω.

Τον γαλαξία θα πάρω?

να σου στείλω την αγγελία που βρήκα?

 Τόσα τα δίνουν τα παλιά με μια παλιά κάρτα γραφικών.

 

 Τι συζητάμε.

 Είναι δεδομένο πως το software έχει απαιτήσεις hardware.

 Όποιος ενδιαφέρεται να πάρει VST έχει ως δεδομένο πως χρειάζεται ένα PC

 

 Ο γαλαξίας αναφέρεται σε αυτούς που θέλουν να τον πάρουν γιατί χρειάζονται αυτά που προσφέρει ή τους αρέσουν αυτά που προσφέρει και πρέπει να έχουν PC με τις απαιτήσεις του προγράμματος.

 

 Και το youtube όποιος το θέλει χωρίς διαφημίσεις ή βάζει adblocker ή το πληρώνει για να έχει και στο κινητό τη δυνατότητα να κατεβάζει την εφαρμογή και να συνεχίσει να ακούει και ότι άλλο προσφέρει. Όλα συνδέονται.

 το πρόβλημα είναι το συνδρομητικό του θέματος?

 Αυτό κάνει το πρόγραμμα πιο versatile.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, cos_dr είπε

να σου στείλω την αγγελία που βρήκα?

 Τόσα τα δίνουν τα παλιά με μια παλιά κάρτα γραφικών.

 

 Τι συζητάμε.

 Είναι δεδομένο πως το software έχει απαιτήσεις hardware.

 Όποιος ενδιαφέρεται να πάρει VST έχει ως δεδομένο πως χρειάζεται ένα PC

 

 Ο γαλαξίας αναφέρεται σε αυτούς που θέλουν να τον πάρουν γιατί χρειάζονται αυτά που προσφέρει ή τους αρέσουν αυτά που προσφέρει και πρέπει να έχουν PC με τις απαιτήσεις του προγράμματος.

 

 Και το youtube όποιος το θέλει χωρίς διαφημίσεις ή βάζει adblocker ή το πληρώνει για να έχει και στο κινητό τη δυνατότητα να κατεβάζει την εφαρμογή και να συνεχίσει να ακούει και ότι άλλο προσφέρει. Όλα συνδέονται.

 το πρόβλημα είναι το συνδρομητικό του θέματος?

 Αυτό κάνει το πρόγραμμα πιο versatile.

 

 

Δεν διαφωνώ σ' αυτό.

Έτσι κι αλλιώς κανείς δεν θα πάρει pc γι' αυτό.

Και όπως έγραψα και πιο πάνω ....

 

26 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

εγώ είμαι υπέρ των vst, απλά δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι έκαναν αυτό που έχουν κάνει κι άλλες εταιρείες.

Να βγάλουν σε vst κάποιο παλιότερο hardware τους δηλαδή.

 

Το θέμα της συνδρομής εμένα μάλλον δεν με βρίσκει σύμφωνο.

Και να σου πω γιατί.

 

Ναι, όποτε θέλεις, και βρεις ότι πια δεν σε καλύπτει, ή έχεις βρει καλύτερο, σταματάς την συνδρομή.

Αλλά ...

... όλα αυτά τα projects που έχουν γίνει με αυτό, δεν θα μπορείς να τα ξανακουμπήσεις.

Αυτό κατά κάποιον τρόπο σε "δεσμεύει", εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρει να τα επεξεργαστείς πάλι.

 

EDIT: Και κάτι ακόμα.

Αν είχαν κάνει την μαρκετιά, να βγάλουν μια σειρά midi keyboards, ή και controllers που να είναι εστιασμένα στον γαλαξία όπως κάνει η ΝΙ, τότε θα είχε μεγαλύτερες πιθανότητες να πάει καλά το εγχείρημα της συνδρομής (αν και την θεωρώ υπερβολική).

Να έπαιρνες δηλαδή το hardware, έτοιμο, με τις ρυθμίσεις του για όλα τα όργανα του vst, και να σου έδιναν και για κάποιο χρονικό διάστημα σαν δώρο δωρεάν συνδρομή με την αγορά του.

 

Αλλά εντάξει, απόψεις είναι αυτές.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

 

... όλα αυτά τα projects που έχουν γίνει με αυτό, δεν θα μπορείς να τα ξανακουμπήσεις.

Αυτό κατά κάποιον τρόπο σε "δεσμεύει", εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρει να τα επεξεργαστείς πάλι.

Και χωρίς συνδρομή σε δεσμεύουν.

 Αν όντως είναι 20 ευρώ το χρόνο σε ένα σενάριο πάντα πως θα κάνεις κάποια πράγματα με αυτά είτε ως δοκιμή είτε ως παραγωγή είναι δεδομένο πως δεν θα τα χρειαστείς όλα του πακέτου και θα τα παρατήσεις.

 Πόσα λεφτά θα ήθελες να τα έχεις αυτά αγορασμένα χωρίς συνδρομή?

 

 Εγώ προσωπικά έχω τα όργανα του KOMPLETE NOW μέσω του ΚΟMPLETE 10, αυτό το περιβόητο που κέρδισα.

 Ας πούμε πως είχαμε αγοράσει αυτά τα όργανα του KOMPLETE NOW

 Περίπου για να μην υπολογίζω ακριβώς γιατί νυστάζω και βράζουν τα αυγά να φάω αυγοσαλάτα🤣 θα πρέπει να δώσεις για τα όργανα του NOW που είναι κατά τη γνώμη μου ΦΟΒΕΡΑ γύρω στα 2400 ευρώ.

 Με 9.90 το μήνα αν θυμάμαι καλά τα έχεις και παίζεις, γράφεις αυτά που χρειάζεσαι και κάνεις cancel στο μήνα ή 99 το χρόνο.

 

 Εγώ τα έχω και κάθονται και θα είχα δώσει για το KOMPLETE 599 ευρώ τότε δηλαδή 800 με τον ΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟ του σήμερα🤣

 

 Τα θέλω, δεν θα μετάνιωνα ποτέ, είναι φανταστικό αλλά με χαλάει όποτε θέλω να φτιάξω κάτι αν ήμουν και πωρωμένος ή είχα παραγωγικές ανάγκες να δώσω τα 9,99 και με μερικά άλλα με μια δαπάνη 20 ευρώ σε ένα μηνα να φτιάξω ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ και να βγάλω και ΛΕΦΤΑ?

 

 Αν το δούμε όπως πρέπει κατά τη γνώμη μου να το δούμε, είναι κατά πολύ συμφέρουσες κατά τη γνώμη μου οι συνδρομές. Πολύ θα έλεγα. 😆χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

 

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου