Προς το περιεχόμενο

Roland GALAXIAS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, vrasidas27 είπε

Γραψε λαθος 

Μιαμιση

Να το κάνουμε μία και εκατό γραμμάρια;

 

Αλλά ναι, προφανώς το σκεπτικό σου είναι σωστό. Δεν ξέρω αν υπάρχει ελπίδα βέβαια, όταν το κοινό των PC εξακολουθεί να πιστεύει τη μυθολογία ενάντια στην Apple (περισσότερο απ' ότι οι φίλοι της Apple πιστεύουν τη δική τους μυθολογία).

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, trolley είπε

Να το κάνουμε μία και εκατό γραμμάρια;

 

Αλλά ναι, προφανώς το σκεπτικό σου είναι σωστό. Δεν ξέρω αν υπάρχει ελπίδα βέβαια, όταν το κοινό των PC εξακολουθεί να πιστεύει τη μυθολογία ενάντια στην Apple (περισσότερο απ' ότι οι φίλοι της Apple πιστεύουν τη δική τους μυθολογία).

Το να πιστευεις τη μυθολογια κ το εκαστοτε "δογμα" ενος brandname, δεν ειναι αποκλειστικο προνομιο αυτης της κοντρας. Ειναι παντου. Σε συνθ, σε κιθαρες, σε gear, σε αυτοκινητα... παντου. Για εμενα, για νε εχεις ξεκαθαρη αποψη πρεπει να ξερεις τις αναγκες σου, το κατα ποσο λειτουργει το workflow σου κ το τι προσφερει καθε λυση αλλα κ το ποσο κ πως η αλλη λυση θα επηρρεασει αυτο το workflow.

 

Ειχα παρει mac mini το 2012. Το τελευταιο upgradable κ σχετικα οκ σε επιδοσεις για την εποχη (κ φυσικα σχετικα οικονομικο). Μπορουσα να παρω κατι αλλο καλυτερο σε αυτα τα λεφτα? Ναι.

Το πηρα γιατι σε ενα σεμιναριο με παρουσιασεις daw, αυτο που μου εβγαζε περισσοτερο λογικη, αυτο που φανταζε λιγοτερο εκφοβιστικο να ξεκινησω να μαθαινω ηταν το Logic. Με  βοηθητικο μπαστουνακι τα 100 γραμμαρια που λες πιο πανω, σε πολυ λιγο χρονικο διαστημα ειχα ξεκινησει να πεφτω με μουτρα στο Λοτζικ. Δεν το μετανιωσα ποτε. 11 χρονια εβγαλε κ εκτος ενος διαστηματος που το OS της Apple επεφτε λιγο βαρυ, δεν ειχα κανενα παραπονο.

 

Τωρα που υπηρχαν αλλες απαιτησεις για να τελειωσουν αλλα προτζεκτ πολυ πιο βαρια, ημουν παλι για καινουργιο συστημα. Αν δεν ειχαν βγει τα σιλικον, θα επαιρνα pc για πλακα. Δεν εχω κανενα κολλημα με την Απλ. Με την επιλογη των σιλικον (μακ μινι παλι), με το οτι θα μπορουσα να ανοιξω ο,τι προυζεκτ ειχα ανα πασα στιγμη χωρις χαμαλοδουλεια κ με το οτι θα εμενα σε περιβαλλον Logic, ξαναπηρα Apple.

 

Ολα αυτα θα μπορουσαν να ειναι αλλιως αν πριν 11 χρονια δεν ειχα παρακολουθησει το σεμιναριο κ δεν ειχα διαλεξει Logic για να βουτηξω στα βαθεια. Αλλα παλι ιδια θα ηταν 😉. Η μονη πραγματικη διαφορα, θα ηταν πως με τις ελευθεριες που μου δινει το pc, με τις βλακειες που θα ειχα κανει δε θα κραταγε 10+ χρονια κ πως σιγουρα ο χρονος που θα περναγα γραφοντας μουσικη θα ηταν μειωμενος κατα 30% μιας κ ολο κ καποιο παιχνιδι θα επαιζα  (τα δυο τελευταια δεν ειναι αναγκαστικο να συμβουν σε ολους τους χρηστες, ξερω ομως πως θα συνεβαιναν σ'εμενα)

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Το να πιστευεις τη μυθολογια κ το εκαστοτε "δογμα" ενος brandname, δεν ειναι αποκλειστικο προνομιο αυτης της κοντρας. Ειναι παντου.

 

Με καμάρι δηλώνω ότι (εδώ και 15 περίπου χρόνια) είναι non-brand-minded , σχεδόν 100% *.

Στη νέα κατάσταση, έχω καλύτερη αντίληψη του τι προσφέρουν ονόματα όπως της Apple, και τι δεν προσφέρουν. Απλώς το γράφω για να συστηθώ, δεν διαφωνώ σε τίποτε απ' όσα γράφεις.

 

* Εξακολουθώ να είμαι brand-oriented σε θέματα μπύρας, τυρόπιττας, πίτσας κλπ.

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τα λαπτοπακια με τα M ειναι μια χαρα, παντα ειχε καλα λαπτοπακια η apple, αλλα πλεον και με λίγα σχετικα λεφτα παιρνεις πολυ καλη λυση.

 

 Αν παμε σε tower με της παναγιας τα ματια παλι, εκει αλλαζει το πραγμα. Αν δε θελουμε κατι το φοβερο βεβαια, και τα mini ειναι καλες περιπτωσεις.

 

 Ποτε μου δεν καταλαβα το κολλημα που μπορει να εχει καποιος με οποιοδηποτε λειτουργικο. Να μιλουσαμε για ασυμβατοτητες ή ασταθεια ΟΚ, αλλα απο εκει και περα τι σκατα θελεις να κανεις με ενα λειτουργικο, η συντομευση για το DAW να δουλευει και ολα τα αλλα στα @@ σου 😆

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, manosx είπε

η συντομευση για το DAW να δουλευει και ολα τα αλλα στα @@ σου 😆

Έτσι το βλέπεις εσύ Μάνο, που έχεις χρόνια στα καράβια μες στα σίδερα.

 

Γιατί ο ξάδερφος ο δικός μου (αχ θα με σκάσει αυτό το παιδί), μιλάμε για κιουμπέις, και μέσα στη συζήτηση μπαίνουν π.χ. το αϊ κλάουντ, οι αππλλούψ, τα ερπόντζ (ρε φίλε πώς θα παίξεις ASIO με τόση καθυστέρηση), ένας αχταρμάς. 

 

Οπότε καταλήγω ότι ο καλλιτέχνης θέλει τα σέα του. Μπορεί ο άλλος να θέλει μια προκόβα αφράτη δίπλα εκεί που γράφει και μια λάβα λάμπα για να αποδώσει. Ό,τι θέλουν τα παιδιά, ό,τι μας κάνει να νιώθουμε πιο άνετα.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Έτσι το βλέπεις εσύ Μάνο, που έχεις χρόνια στα καράβια μες στα σίδερα.

 

Γιατί ο ξάδερφος ο δικός μου (αχ θα με σκάσει αυτό το παιδί), μιλάμε για κιουμπέις, και μέσα στη συζήτηση μπαίνουν π.χ. το αϊ κλάουντ, οι αππλλούψ, τα ερπόντζ (ρε φίλε πώς θα παίξεις ASIO με τόση καθυστέρηση), ένας αχταρμάς. 

 

Οπότε καταλήγω ότι ο καλλιτέχνης θέλει τα σέα του. Μπορεί ο άλλος να θέλει μια προκόβα αφράτη δίπλα εκεί που γράφει και μια λάβα λάμπα για να αποδώσει. Ό,τι θέλουν τα παιδιά, ό,τι μας κάνει να νιώθουμε πιο άνετα.

Ο καβατζοξαδερφος ειναι υπερανω κριτικης. Ειναι πολυ μπροστα κ θα τον μελετησει η επιστημα σε εκατον χρονιαι

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Υπαρχουν και χειροτερα Ali.

 

 Εχω κολλητο που ειναι χρονια στα καραβια μεσ τα σιδερα στο software development, με ντοκτορα στο debugging.

 

 Καθε φορα που κανω το λαθος να κομπασω μπροστα του για το ποσο σταθερο εχω στησει ενα συστημα, το πιανει στα χερια του και σε πεντε λεπτα το εχει κανει να βγαλει μπλε οθονες 😆

 

 Οχι πραγματικα, δεν ξερω τι μαγικα εχουν τα χερια του, αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να μη σκασει το συστημα, να μη βγαλει κωλοδαχτυλο η οθονη οταν αρχισει να πειραζει υπολογιστη αυτος ο ανθρωπΑς.

 

 Μεταφυσικες καταστασεις, οχι αικλαουντ, αιγ@μ1$ou φαση λαιμαι 😆

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, trolley είπε

Τι "ακόμα"; Αναμένεται κάποια πτώση των τιμών;

Φυσικά. Με τον χρόνο οι τιμές πάντα πέφτουν, όπως γίνεται τουλάχιστον στα flagships της Yamaha. Το πρώτο Montage 6 πχ κόστιζε €3,6Κ το 2017, και 2-3 μήνες πριν η τιμή του ήταν στα €3Κ. To Montage M6 πωλείται τώρα στον Νάκα στα €3,850. Η τιμή αυτή θα κατέβει κάποια στιγμή, το πότε είναι το ερώτημα...🤔

 

image.thumb.png.3f74c53e4b8d1883d201fc48aa9822aa.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Φυσικά.

Δηλαδή, έπεσε 600 ευρώ σε πέντε-έξι χρόνια;

Αυτό περιμένεις; Είναι πολύς καιρός. μαν.

 

(Άσε, που δεν είμαστε στο 2017, είμαστε στο μετά-Πανδημικό τοπίο των πολέμων και του πληθωρισμού).

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου