Προς το περιεχόμενο

33,33 ... To χάσαμε το τραίνο?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ παίρνω την πρωτοβουλία και αποφασίζω για τους άλλους τι είναι ενδιαφέρον, καλό αλλά και σωστό και πρέπον διότι είμαι άνθρωπος με ΓΟΥΣΤΟ και ΚΑΛΑΙΣΘΗΣΙΑ

 

 

 

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφή και αναπαραγωγή.Αυτά είναι τα κύρια μελήματα του κάθε ζωντανού οργανισμού.

Όσοι έχουν αυξημένη νοημοσύνη,από τη στιγμή που εξασφαλίσουν τα δύο πρώτα,προσθέτουν και ένα τρίτο κύριο μέλημα.Την ψυχαγωγία.Όσο μεγαλύτερη η νοημοσύνη,τόσο πιο έντονη η ανάγκη της.

 

Η κόρη του βίντεο ψυχαγωγεί τον εαυτό της με την προβολή και ανταπόκριση που λαμβάνει.Το κοινό που την παρακολουθεί ψυχαγωγείται επίσης.Εμείς ψυχαγωγούμαστε με το να κουτσομπολεύουμε,με τακτ γιατί είμαστε και μουσικοί,τους δύο πρώτους.

 

Απλό είναι το πράγμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

Απο εκεί και πέρα για άλλη μια φορά είμαι εξαιρετικά εκνευρισμένος (θα έλεγα) ή χολωμένος από την εξέλιξη που πήρε το νήμα.

 

Δεν το χειρίζεσαι πολύ καλά το ζήτημα.. αν μου επιτρέπεις.

 

Πρώτα βάζουμε ένα θέμα (π.χ. "Έχει λήξει η φάση στα 35;" *** ), μετά αφήνουμε να ρολάρει λίγο, να γραφτούν κάποιες απόψεις, μετά βάζουμε το βίντεο, ίσως κάποιος θέλει να βάλει άλλο βίντεο κλπ.

 

Εσύ βάζεις θέμα "Από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα", ρίχνεις αμοντάριστα πλάνα από το σκεπτικό μίας κοπελιάς, είναι σίγουρο ότι ο κόσμος θα τοποθετηθεί για το βίντεο, μετά το θέμα έχει χαθεί.

 

Για να είμαι ειλικρινής, βρίσκω λίγο ύπουλη την προσέγγιση, αντί να ρωτήσεις αυτό που σκέπτεσαι, περιμένεις να εκμαιεύσουν οι άλλοι το θέμα που σε απασχολεί; Μα... για ποιον λόγο;

 

*** επί τη ευκαιρία, η απάντηση είναι "Ναι".

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

Ενα βίντεο είναι ρε σεις με ορισμένες θετικές σκέψεις για άτομα που βρίσκονται στο κρίσιμο όριο της ηλικίας και έχουν τέτοιους προβληματισμούς.

 

Για τους οποίους προβληματισμούς όμως δεν μίλησες καθόλου.

Σε ποιο τραίνο αναφέρεσαι πχ στον τίτλο?

Του σταριλικιού?

Της δόξας?

Της μουσικής εξέλιξης?

Της μουσικής αναζήτησης?

Των χρημάτων από την μουσική?

Των γκρούπις?

 

Πχ, η Σάττι είναι 37 χρονών.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Δεν το χειρίζεσαι πολύ καλά το ζήτημα.. αν μου επιτρέπεις.

 

Πρώτα βάζουμε ένα θέμα (π.χ. "Έχει λήξει η φάση στα 35;" *** ), μετά αφήνουμε να ρολάρει λίγο, να γραφτούν κάποιες απόψεις, μετά βάζουμε το βίντεο, ίσως κάποιος θέλει να βάλει άλλο βίντεο κλπ.

 

Εσύ βάζεις θέμα "Από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα", ρίχνεις αμοντάριστα πλάνα από το σκεπτικό μίας κοπελιάς, είναι σίγουρο ότι ο κόσμος θα τοποθετηθεί για το βίντεο, μετά το θέμα έχει χαθεί.

 

Για να είμαι ειλικρινής, βρίσκω λίγο ύπουλη την προσέγγιση, αντί να ρωτήσεις αυτό που σκέπτεσαι, περιμένεις να εκμαιεύσουν οι άλλοι το θέμα που σε απασχολεί; Μα... για ποιον λόγο;

 

*** επί τη ευκαιρία, η απάντηση είναι "Ναι".

 

 

 

μια χαρά το χειρίζομαι.

Αντί να πει ο πάσαένας την άποψή του, το μόνο που λέει είναι "τι θέμα είναι αυτό".

Εγώ ούτε τίτλο έαλα ούτε τίποτα.

Εκανα μια παραλλαγή στον δικό της τίτλο και το εβγαλα στο γιαλό.

Ούτε πόλη ούτε κορφή ούτε κανέλλα.

Ούτε πλάνα ούτε τίποτα.

Μια παράθεση έκανα, ένα σπόρο για μια ιδέα.

 

Απλά το έβαλα και μετά πήρα ένα υπνάκο. Στο μεταξύ έγινε του κουτρούλη...

Δεν έχω να ρωτήσω τίποτα πέρα από αυτό που ρωτάει η κοπέλα. 

ούτε με απασχολεί το θέμα (είμαι δυο φορές ο τίτλος ήδη) και ούτε εκμαιεύω τίποτα.

 

Τώρα, τι κάνετε εσείς....άλλο θέμα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατάω play στο βίντεο και κάθομαι και βλέπω περίπου δύο λεπτά. Το κλείνω. Θα μπορούσα να το έχω κλείσει πριν το πρώτο λεπτό, όταν τα ονόματα του Μότσαρτ και του ΤουΠάκ μπήκαν στην ίδια πρόταση.🥱 

Το κλείνω λοιπόν, βάζω να ακούσω το "Etcetera" του Wayne Shorter (άλμπουμ ηχογραφημένο το 1965 που κυκλοφόρησε για πρώτη φορά το 1980) και αρχίζω να διαβάζω το θρεντ.

8 σελίδες γεμάτες, και η καλύτερη απάντηση γράφτηκε από τον/την/το "Κβαντική Διεμπλοκή", μια απάντηση την οποία μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι όλοι την πέρασαν στο ντούκου, αν και ήταν η πλέον -μην πω η μόνη- σοβαρή.🙄

 

6 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Τα τσακρας είναι 7 και ο μόνος αληθής τρόπος στο πως να τα ξεκλειδώσεις περιγράφεται στην αποκάλυψη του Ιωάννη και συγκεκριμένα στις 7 εκκλησίες.

 

  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Για τους οποίους προβληματισμούς όμως δεν μίλησες καθόλου.

Σε ποιο τραίνο αναφέρεσαι πχ στον τίτλο?

Του σταριλικιού?

Της δόξας?

Της μουσικής εξέλιξης?

Της μουσικής αναζήτησης?

Των χρημάτων από την μουσική?

Των γκρούπις?

 

Δεν υπάρχει άλλος προβληματισμός πλήν του τίτλου.

Μη ψάχνετε ανάμεσα στις γραμμές.

ούτε σταριλίκι, ούτε δόξα, ούτε εξέλιξη, ούτε μουσική αναζήτηση ούτε τίποτα.

 

Αν απλά κάποιος μπορεί να περιμένει κάτι καλό από την ενασχόληση με την μουσική στα 33 και ...πέρα (?)

αυτό

2 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Πατάω play στο βίντεο και κάθομαι και βλέπω περίπου δύο λεπτά. Το κλείνω. Θα μπορούσα να το έχω κλείσει πριν το πρώτο λεπτό, όταν τα ονόματα του Μότσαρτ και του ΤουΠάκ μπήκαν στην ίδια πρόταση.🥱 

Το κλείνω λοιπόν, βάζω να ακούσω το "Etcetera" του Wayne Shorter (άλμπουμ ηχογραφημένο το 1965 που κυκλοφόρησε για πρώτη φορά το 1980) και αρχίζω να διαβάζω το θρεντ.

8 σελίδες γεμάτες, και η καλύτερη απάντηση γράφτηκε από τον/την/το "Κβαντική Διεμπλοκή", μια απάντηση την οποία μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι όλοι την πέρασαν στο ντούκου, αν και ήταν η πλέον -μην πω η μόνη- σοβαρή.🙄

 

 

 

και ...έπειτα ήρθε ο έρωτας 

(από τους τίτλους της Πικρής Μικρής μου Αγάπης)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Για τους οποίους προβληματισμούς όμως δεν μίλησες καθόλου.

Σε ποιο τραίνο αναφέρεσαι πχ στον τίτλο?

Του σταριλικιού?

Της δόξας?

Της μουσικής εξέλιξης?

Της μουσικής αναζήτησης?

Των χρημάτων από την μουσική?

Των γκρούπις?

Ρε εσυ Στρατο ημαρτον....

Αυτο σκεφτομουν πριν απο λιγο...

Αμαν πια! 

Ποιο τρενο εχει χαθει?

Του σταριλικιου?

Κ αν ναι σε ποιο ειδος?

Ας πουμε το σταριλικι στο ροκ εχει χαθει λιγο πολυ ανεξαρτητου ηλικιας. Στη φολκ? Στο σονγκραιτινγκ τομεα?

Τα δυο τελευταια χρειαζονται σταριλικι?

Αν δε μιλαμε για σταριλικι αλλα για κατι αλλο οπως πχ καριερα στη μουσικη, το να ισχυριζεται καποιος πως χανεται το τρενο γενικα ειναι αστειο. Υπαρχουν τοσες, διαφορετικες καριερες, τοσες μουσικες υπηρεσιες που μπορεις να προσφερεις ονλαην για income...

 

Ο Beato? Νεα καριερα δε ξεκινησε στα 50? Τοσο πετυχημενη που τα παρατησε ολα?

 

Αν συνεχιζω θα γραφω μεχρι αυριο.

Αν ο dim στο πρωτο ποστ μαζι με το βιντεο, εγραφε κ κατι πιο συγκεκριμενο  για το τι τον ενδιαφερει απο το βιντεο να συζητηθει, η κουβεντα θα ειχε αλλη τροπη. Ακομα μπορει να παρει κατευθυνση δηλαδη..

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Συμφωνώ 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

μια χαρά το χειρίζομαι.

Αντί να πει ο πάσαένας την άποψή του, το μόνο που λέει είναι "τι θέμα είναι αυτό".

Εγώ ούτε τίτλο έαλα ούτε τίποτα.

Εκανα μια παραλλαγή στον δικό της τίτλο και το εβγαλα στο γιαλό.

Ούτε πόλη ούτε κορφή ούτε κανέλλα.

Ούτε πλάνα ούτε τίποτα.

Μια παράθεση έκανα, ένα σπόρο για μια ιδέα.

 

Όχι.

 

Άλλη μία απόδειξη ότι κανείς δεν κατάλαβε το θέμα, και ότι δεν το χειρίζεσαι καλά.

 

Και βέβαια έβαλες, με άρωμα βινυλίου.

 

Αυτό που λειτουργεί στα αγγλικά δε λειτουργεί στα ελληνικά απαραιτήτως.

 

Αυτό λέμε, δεν κατάλαβε κανείς τι θες να συζητήσεις.

 

"Αμοντάριστα πλάνα" είναι ιδιωματισμός για απόψεις που ακούγονται εκτός νοηματικού πλαισίου.

 

Φταίει λοιπόν είτε ο σπόρος, είτε το χώμα, είτε το λίπασμα.

 

Γραμμή-προς-γραμμή.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Αν απλά κάποιος μπορεί να περιμένει κάτι καλό από την ενασχόληση με την μουσική στα 33 και ...πέρα (?)

αυτό

 

Τι είναι το "καλό" βρε dim?

Να γίνει διάσημος?

Να κάνει λεφτά?

Να φτιάχνει καλή μουσική?

Να ανακαλύπτει νέους μουσικούς δρόμους?

Να γίνει καλύτερος οργανοπαίχτης?

Να έχει περισσότερες γκόμενες?

 

Αυτό ρωτάω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν BillTrantos κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου