Προς το περιεχόμενο

33,33 ... To χάσαμε το τραίνο?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Πώς αναλαμβάνεις να αποφασίζεις αν έχει ενδιαφέρον για τους άλλους;

 

Δεν αποφάσισα βρε συ.

Αν έχει κάτι ιδιαίτερα ενδιαφέρον, ευχαρίστως να το μάθουμε.

Τι το ιδιαίτερα ενδιαφέρον έχει δηλαδή κατά την γνώμη σου η ζωή της?

 

Επίσης δεν θα κάτσω να ακούσω κάποιον να μιλάει για την ζωή του, περιμένοντας να δω αν έχει κάτι ενδιαφέρον.

Αν δεν ισχύει το ίδιο και για τους άλλους, αυτό με κάνει να απορώ.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας διακινδυνεύσω κάποιες σκέψεις.

 

Εμένα δεν με πειράζει η Μαίρη. Δεν είναι η Μαίρη το πρόβλημα, ή η όποια Μαίρη. Αλλά η δημόσια τοποθέτηση για κάποια πράγματα που είναι πολύ ευαίσθητα στις "αρχικές συνθήκες" ας πούμε, χωρίς καμία μέριμνα για τις αρχικές συνθήκες, ή για το ποιο είναι το ακροατήριο. (που μου φέρνει λίγο προς πολιτικάντικη πολιτική, ή απλή δημαγωγία και ΑΥΤΟ με ενοχλεί)

 

Αν το μήνυμα είναι μην αγχώνεστε αν πήγατε 33(;) και δεν έχει γίνει "τίποτα" (άλλο βίντεο να ορίζει το τίποτα έχει;), και αποδέκτες είναι ΑΠΑΝΤΕΣ, αυτός δηλαδή που βαράει μια λα μινόρε και μουρμουράει από πάνω, κι αυτός που του έχουν γίνει τα δάχτυλα μίγμα για βάφλες να μελετάει και να παίζει λιστ, ποια είναι η συνισταμένη της κατεύθυνσης; Είναι σωστό να αφορά και τους δύο αυτό το μήνυμα; Είναι σωστό να έχει ο καθένας αυτές της προσδοκίες; Ο κάθε θεατής του βίντεο δηλαδή; Ή κι αυτή ακόμα η ευθύνη του μηνύματος επαφίεται στον θεατή; Είναι δηλαδή λίγο σαν χρησμός της Πυθίας αυτά τα θέματα; Αλλάζουμε ένα κόμμα και αλλάζει και το νόημα; Ή υπάρχει συγκεκριμένο νόημα το οποίο απευθύνεται γενικά και αόριστα σε τόσο πολλούς που η ουσία του διαλύεται;

 

Παίξε παιδί μου ντριγκι ντράγκα ακουστική, μάθε να βαράς ένα φορ του δε φλορ στα τύμπανα, κάτσε και στο πιάνο και παίξε γκραν γκρουν δυο πτώσεις. Και μην αγχώνεσαι αν δεν κάνεις ΤΟΥΡ στα στάδια μέχρι τα 33. Δηλαδή, οκ, μήπως να αράζαμε λίγο;

 

Εμένα αυτό με ενοχλεί. Όχι η ίδια η κοπέλα. Έχει δικαίωμα να είναι όσο φιλόδοξη θέλει, και να πετύχει και να ευτυχεί. 

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Δεν αποφάσισα βρε συ.

Βρε Στράτο κυνηγάμε την ουρά μας τώρα. Εσένα δε σε ενδιαφέρει. Γιατί επιμένεις να μάθεις τι το ενδιαφέρον μπορεί να έχει για κάποιον τρίτο; Για να τη βλέπουν, έχει. Συζητάμε χωρίς νόημα και σκοπό, κάνοντας λογικούς κύκλους.

 

Είναι σα να σου λέω εγώ "δε με ενδιαφέρει καθόλου το ψάρεμα αλλά θέλω να μου πεις γιατί αρέσει σε άλλους.", να μου λες εσύ κι εγώ να σου απαντάω μα αυτό δεν έχει κανένα ενδιαφέρον.

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Δηλαδή, οκ, μήπως να αράζαμε λίγο;

Εκεί που ζει αυτή, το έχει δει να συμβαίνει αυτό που λες. Δεν είναι έξω από τον ορίζοντά της. Για την Ελλάδα, ναι, φαίνονται λίγο "αλλού" όλα αυτά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έκαναν μεγάλη εντύπωση τα post σου για το θέμα.

  

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Βρε Σπύρο μου δεκτά όλα αυτά.

Αλλά αν πχ βγω εγώ και αρχίσω να μιλάω στο Youtube για το τι πιστεύω, τι θέλω, τις απόψεις μου, κλπ, και είναι σωστά δομημένος ο λόγος μου, ποιος θα με ακούσει και γιατί?

Ποιον νοιάζουν οι δικές μου απόψεις, και γιατί να τον νοιάζουν?

Δεν έχει δικές του?

Δεν ξέρω, δεν το καταλαβαίνω.

 

Οι απόψεις δημιουργούνται, μεταβάλλονται ή διαμορφώνονται εκ νέου,

επηρεαζόμενες από διάφορα ερεθίσματα και βιώματα.

Ένα τέτοιο ερέθισμα μπορεί να είναι και οι απόψεις ενός άλλου ανθρώπου,

ακόμη και στο youtube.

 

14 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Η απορία μου είναι απλά γιατί να ενδιαφέρει τους άλλους να μάθουν για την ζωή της, αν δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερα ενδιαφέρον σ' αυτήν.

Τίποτε παραπάνω.

 

O αριθμός των συνδρομητών,των comments και των views,

δείχνει ότι αρκετοί βρίσκουν ενδιαφέροντα τα λεγόμενά της,

άσχετα με το τι πιστεύουμε εμείς.

Είναι μετρήσιμο και τελείως αντικειμενικό, ότι το κανάλι της

αποσπά το ενδιαφέρον πολλών μουσικόφιλων.


 

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, trolley είπε

Ισχύει. Έχουν ερωτήσεις, πολλές μάλιστα. Τις απαντήσεις θα τις βρουν στους άλλους όμως, δεν θα τις βρουν ψάχνοντας μόνοι τους στην καυτή άσφαλτο.

 

 

 

 

 Και ομως, πολλες φορες θα χρειαστει και αυτο. Ειμαι φανατικα υπερ της εκπαίδευσης και της μαθησης απο τη συσσωρευμενη εμπειρια. Αυτα ομως θα σε πανε μεχρι ενα σημειο, καποια στιγμη θα ερθει η ωρα που θα πρεπει να κανεις και κατι διαφορετικο, να μαθεις δηλαδη απο τα λαθη σου 😉

 

 

 

14 λεπτά πριν, trolley είπε

 

 

 

Δεν δηλώνει ίσως, αλλά όποιος χησιμοποιεί ένα δημόσιο βήμα, ή ενημερώνει ή διδάσκει. Εκ' των πραγμάτων.

 

 

 

 

 Υπαρχει και μια τριτη περιπτωση, που αφορα το 99% των περιπτωσεων.

 

 

 

 Youtubers, infotainment, λαικη επιστημη, αποψαρες, ολα αυτα τα καραγκιοζιλικια δεν ειναι τιποτα αλλο απο show business, τα οποια ματαια προσπαθουν να μας πεισουν οτι ειναι κατι παραπανω, διοτι ακριβως εκει στηριζουν το show business μοντελο τους: Το να νομιζεις οτι κανεις κατι παραπανω απο την παθητικη παρακολουθηση ενος show, ενος χαμηλης υποσταθμης και κοστους show μαλιστα, επειδη και καλα "μορφωνεσαι" και "ενημερωνεσαι"

 

 Τιποτα απο αυτα δεν κανεις, παραμυθια σκορδαλια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα το ζητουμενο για τη σταση μας σε παρομοια θρεντ, ειναι καθαρα ποσο συμπαθουμε εκτιμάμε το προσωπο που εκτιθεται κ το εργο του

 

Πχ συμπαθω την Μαιρη. Την εχω πολυ πιο πανω απο το συναφι της. Αυτα που λεει τα βαριεμαι. Δε βλεπω τα βιντεο της για αυτον το λογο. Δεν εχω δει κ κατι δημιουργικο απο αυτη, που να με κανει να θελω να την ακολουθησω. Αναρωτιεμαι γιατι μου την πεταει συνεχεια το Γιουτιουμπ, ενω εχω να δω βιντεακι της χρονια. Καπου εκει μου σπαει τα νευρα κ τη συμπαθω λιγοτερο για κανα διωρο. Μετα σκεφτομαι πως ειναι καλυτερη απο το συναφι της, πως για να εχει την οποια επιτυχια εχει κατι θα κανει καλα (εστω κ ως Γιουτιουμπερ) κ πως μπορει απλα να μην αφορα εμενα. Κ την ξανασυμπαθω

 

Παραδειγμα 2: Nahre Sol

Παλι μουσικος γιουτιουμπερ που εχει καναλι αχταρμα. Μιλαει για τη ζωη κ τις εμπειριες της κ παρουσιαζει δημιουργιες της (καθως κ υλικο απο... τα παρασκηνια). Δε μ'εκνευριζει καθολου. Την παρακολουθω. Κ την συμπαθω, αλλα κυριως εκτιμω το εργο της. Αυτο το τελευταιο ειναι που κανει τη διαφορα.

Επειδη ως δημιουργο την εχω σε εντελως αλλα κυβικα απο τη Μαιρη, ειμαι διατεθειμενος οταν δε μ'αρεσει/αφορα κατι που ανεβαζει να το προσπερασω χωρις να αλλαξει την αποψη μου για αυτην κ να περιμενω το επομενο κ το μεθεπομενο βιντεο. Αν αρχισει κ αυτη να μη μου κανει ως περιεχομενο... δεν θα την παρακολουθω πλεον. Το τι θα παρακολουθησουμε το επιλεγουμε εμεις, οποτε no worries

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trolley είπε

Για την Ελλάδα, ναι, φαίνονται λίγο "αλλού" όλα αυτά.

Δεν το είπα λόγω Ελλάδας, και στην Ελλάδα έχει τις αντίστοιχες "παραγωγάρες" με "μεροκαματάρες" κτπ κτπ. Στα μέτρα λοιπόν, και ανάλογα τα μεγέθη της "αγοράς", εγώ αναρωτιέμαι γιατί δεν της αρκεί π.χ. να παίζει gigs εκεί γύρω, αλλά κοιτάζει κατευθείαν το ταβάνι της καταξίωσης, όπως η ίδια την αντιλαμβάνεται;

 

Να το πω κι αλλιώς. Ξαφνικά έρχεται κάποιος και μας λέει, κοίταξε να δεις. Κανονικά Go big or go home. Αλλά μην ακούς εσύ, και μην αγχώνεσαι. Εγώ πιο πολύ το βλέπω σαν passive-aggressive αντίδραση στο ότι το "Go big or go home" ισχύει και καραϊσχύει, παρά σαν βίντεο ενθάρρυνσης/εμψύχωσης. Δηλαδή δεν ξέρω μήπως είναι κι ένα βίντεο που απλά είπε όσα ήθελε η ίδια να ακούσει από κάποιον τρίτο για να την εμψυχώσει/καθησυχάσει.

 

Φυσικά ο καθένας μας το ίδιο βίντεο βλέπει, και άλλα καταλαβαίνει. Και το συζητάμε. Πιο πολλά λέει για μας, παρά για τη Μαίρη αυτή η συζήτηση.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Φυσικά ο καθένας μας το ίδιο βίντεο βλέπει, και άλλα καταλαβαίνει. Και το συζητάμε. Πιο πολλά λέει για μας, παρά για τη Μαίρη αυτή η συζήτηση.

 

Επίσης μας καθιστά ενήμερους για το τι θα πρέπει να λέμε στην κάθε Μαίρη όταν βγαίνουμε μαζί της για ποτάκι και ότι ήθελε προκύψει.

  • Χαχα 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ναι Μαίρη μου".... θα λέμε... "το σύστημα αποκλείει όλα τα νέα ταλέντα", "δεν είναι ότι δεν ξέρεις δα να κουρδίσεις το ούτι σου" "ούτε ότι τραγουδάς σαν την Τσαλιγοπούλου με κωκύτη" "σε νιώθω εγώ Μαίρη μου" "και εγώ έπαιζα ντραμς σαν τον Ξυλούρη αλλά αναγκάστηκα να πιάσω δουλειά σε βουλκανιζατέρ" "τώρα περιμένω τη μούσα μου" "ας πούμε κάτι άλλο όμως, στενοχωρέθηκα".

 

  • Like 1
  • Χαχα 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν BillTrantos κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου