Προς το περιεχόμενο

33,33 ... To χάσαμε το τραίνο?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Εγώ πάλι ρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω ποια είναι αυτή η κυρα Μαίρη, από που εμφανίστηκε, και γιατί θα πρέπει να ασχολούμαστε με το τι λέει και το τι πιστεύει.

"Καθοδηγητής γνώμης"?

Αφτό είναι?

 

Ε έτσι είναι τώρα τα σόσιαλ κυρφιουζιονάρα μου. Αυτά που μπορεί να λέγαμε μεταξύ μας σε έναν καφέ τρεις, και όχι παραέξω, τώρα βγαίνουνε σε κοινή θέα. Που ναι μεν το μέσο είναι μέσο, κι αν δε θες αλλάζεις κανάλι, αλλά ξέρω γω; κι εγώ έτσι νιώθω, όπως το λες:

 

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ποιον νοιάζουν οι δικές μου απόψεις, και γιατί να τον νοιάζουν?

Δεν έχει δικές του?

Δεν ξέρω, δεν το καταλαβαίνω.

Αυτό ακριβώς. Άλλο στα πλαίσια μιας κουβέντας μεταξύ μπύρας και μπύρας, και στο μπλαμπλα μεταξύ φίλων να αμπελοσοφούμε. Και πάνω απ' όλα, ΚΑΤ ΙΔΙΑΝ και ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trolley είπε

Μόλις απαξίωσες τον μηχανισμό με τον οποίο μεταφέρεται η γνώση από άνθρωπο σε άνθρωπο, από γενιά σε γενιά.

 

 

Δηλαδή βρε Πάνο, αυτό είναι μεταφορά γνώσης?

Γνωρίζει αυτή η κοπέλα κάτι παραπάνω και μας το μεταφέρει?

Αν είναι έτσι να το δεχτώ.

 

Αν κάποιος είναι καλός στο αντικείμενό του, και το αντικείμενο αυτό μας ενδιαφέρει και το ψάχνουμε, φυσικά θα τον ακούσουμε, γιατί η άποψή/λογική του πάνω στο αντικείμενο, έχει σημασία.

 

Πχ, θα ακούσω έναν προπονητή ποδοσφαίρου να εκφράζει τις απόψεις του για την έκβαση ενός αγώνα, άσχετα αν συμφωνώ ή διαφωνώ.

Θα ακούσω έναν συνθέτη ή έναν μουσικό να αξιολογεί κατά την κρίση του ένα μουσικό έργο, χωρίς βέβαια να υιοθετώ τίποτα από πριν.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

Γνωρίζει αυτή η κοπέλα κάτι παραπάνω και μας το μεταφέρει?

Ποιος είναι ο δέκτης;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

 

Ακόμα κι αν ανοίξεις κανάλι που μιλάει αποκλειστικά για το πώς να ξεκλειδώσεις το ένατο τσάκρα και ΜΟΝΟ αυτό, για 5 χρόνια, πάλι θα έχεις κοινό.

 

 

Τι να σου πω βρε Σπύρο μου, μπορεί.

Απλά δεν το καταλαβαίνω.

Μόλις τώρα, Jazzjoker είπε

Ποιος είναι ο δέκτης;

 

Οι θεατές/ακροατές να φανταστώ?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Βρε Σπύρο μου δεκτά όλα αυτά.

Αλλά αν πχ βγω εγώ και αρχίσω να μιλάω στο Youtube για το τι πιστεύω, τι θέλω, τις απόψεις μου, κλπ, και είναι σωστά δομημένος ο λόγος μου, ποιος θα με ακούσει και γιατί?

Ποιον νοιάζουν οι δικές μου απόψεις, και γιατί να τον νοιάζουν?

Δεν έχει δικές του?

Δεν ξέρω, δεν το καταλαβαίνω.

 

 

 Ειναι πραγματικη καταντια.

 

 Ειδικα οσο αφορα τη μουσικη, το επιπεδο των διαφορων youtubers ειναι χαμηλοτατο.

 

 Στο σκακι τουλαχιστον που εβλεπα κανα βιντεο που και που, οτι μαλακια και εξυπναδα ειχαν να πουν το ελεγαν πανω απο μια σκακιερα, την ωρα που ανελυαν καποια παρτιδα η καποια θεση.

 

 Στη μουσικη το 99% απλα ανοιγει ο μαλακας τον κροκοδειλα, και αρχιζει την ακαταπαυστη λογοδιαρροια, πανω σε μαλακισμενα θεματα, η με οποιαδηποτε ασχετη αφορμη.

 

 Καταντια πραγματικη, πολυ ανωτερο να βλεπεις πορνομεταναστη να χ€ζει στο δρομο 😆

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Οι θεατές/ακροατές να φανταστώ?

Άρα ναι, γνωρίζει παραπάνω από πολλούς από αυτούς.

 

Επίσης, για να παρακολουθείς το κανάλι κάποιου δεν είναι ανάγκη να σου διδάσκει κάτι. Μπορεί να είναι απλά διασκεδαστικό.

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

Γνωρίζει αυτή η κοπέλα κάτι παραπάνω και μας το μεταφέρει?

Ίσως γνωρίζει, ίσως όχι... αν ήμουν είκοσι χρονών, δεν θα με έβλαπτε να την ακούσω. Επίσης, όπως είπε και ο Jazzjoker υπάρχει και το ζήτημα του ετεροπροσδιορισμού, δηλαδή ακούμε μία γνώμη και προσδιορίζουμε την απόστασή μας από αυτή.

 

Όπως, και συγνώμη που επιμένω, άθελά σου μάλλον, έγραψες την απόλυτη δικαιολογία για την ξεροκεφαλιά που χαρακτηρίζει το 99.99% του πληθυσμού. Είτε μας αρέσει, είτε όχι, μαθαίνουμε μόνο από τους άλλους. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος μάθησης.

 

Από μία 33άρα; Ναι, αν χρειαστεί και από μία δεκάχρονη.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jazzjoker είπε

Επίσης, για να παρακολουθείς το κανάλι κάποιου δεν είναι ανάγκη να σου διδάξει κάτι. Μπορεί να είναι απλά διασκεδαστικό.

 

Μίλησα για "διδασκαλία"/ με την έννοια της μεταφοράς γνώσης από γενιά σε γενιά που είπε ο τρόλευ.

Φυσικά και μπορεί να βλέπεις κάτι μόνο για διασκέδαση.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manosx είπε

Στη μουσικη το 99% απλα ανοιγει ο μαλακας τον κροκοδειλα, και αρχιζει την ακαταπαυστη λογοδιαρροια, πανω σε μαλακισμενα θεματα, η με οποιαδηποτε ασχετη αφορμη.

Να.. δείτε τι ήρεμα που γράφει σήμερα ο manos.

 

(σ.σ. τι έπαθες παιδάκι μου;)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trolley είπε

Ίσως γνωρίζει, ίσως όχι... αν ήμουν είκοσι χρονών, δεν θα με έβλαπτε να την ακούσω.

 

Μα δεν είπα ότι θα σε βλάψει να την ακούσεις.

Είπα ότι δεν καταλαβαίνω γιατί να σε ενδιαφέρει.

 

2 λεπτά πριν, trolley είπε

 

 

Επίσης, όπως είπε και ο Jazzjoker υπάρχει και το ζήτημα του ετεροπροσδιορισμού, δηλαδή ακούμε μία γνώμη και προσδιορίζουμε την απόστασή μας από αυτή.

 

Βρε ναι, εντάξει.

Το θέμα είναι ποιου την γνώμη θα ακούσουμε.

Το να βγει πχ η Τούνη και να μου πει την άποψή της για τον κύκλο με τις τέταρτες, δεν θα με ενδιαφέρει να προσδιορίσω καμία απόσταση από την γνώμη της.

 

2 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Όπως, και συγνώμη που επιμένω, άθελά σου μάλλον, έγραψες την απόλυτη δικαιολογία για την ξεροκεφαλιά που χαρακτηρίζει το 99.99% του πληθυσμού. Είτε μας αρέσει, είτε όχι, μαθαίνουμε μόνο από τους άλλους. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος μάθησης.

 

Που είπα εγώ ότι δεν μαθαίνουμε από τους άλλους?

 

2 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Από μία 33άρα; Ναι, αν χρειαστεί και από μία δεκάχρονη.

 

 

Ποιος μίλησε για ηλικία?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν BillTrantos κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου