Προς το περιεχόμενο

Τι συμβαίνει με τους διανομείς μουσικής;


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Κοίτα, στην ηλικία μας δύο πράγματα μπορείς να κάνεις.

  1. Να αφήσεις "legacy" με την τσέπη σου 
  2. Να συνεχίσεις να ζεις μέχρι να πάψεις

Φιλοσοφικά ακολουθώ το δεύτερο και στην πράξη δεν ήμουν ποτέ υπερ της υλικής απόκτησης. Συνήθως αποχωρίζομαι αναίμακτα τα πράγματα που δεν μου είναι χρήσιμα. Το ίδιο και με τα CD - βινύλια που απο τη μια δεν τα χρησιμοποιω αλλά απο την άλλη έχω εμπιστοσύνη στην ανθρωπότητα να επανέλθουμε σε κανα μεσαίωνα, οπότε αν ζω τότε, μπορεί να μου φανούν χρήσιμα μιας και δεν νομίζω να κοστολογούνται άξια και ίσως φανούν χρήσιμα στον γιό μου. Για την ώρα ακούω πσηφιακά.

Δεν περιμένω να βγάλω λεφτά απο τη συγκεκριμένη δουλειά που κυκλοφόρησα, απλά με ενδιαφέρει η αίσθηση της ικανοποίησης αν κάποιος άλλος την εκτιμήσει ή την απολαύσει όσο εγώ. Κι όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα (λαμβάνοντας υπ' όψη πως δεν είναι το πιο λαοφιλές είδος) και γι αυτό διανέμω παγκοσμίως και όχι 100 βινύλια στη γειτονιά και τους φίλους.

Όσο το αν αξίζει τον κόπο, να σου πω... ούτε πέρασε απο το μυαλό μου όταν τα έγραφα πως ήταν κόπος. Διασκέδαση ήταν, που σίγουρα θα συμμερίζεσαι κι εσύ. Η όποια τιμή υπάρχει στο Bandcamp έχει μπει τύποις και δεν έχει να κάνει με κάποια απόσβεση.

 

εγώ κάνω και τα δυο (εξαρτάται αν κατάλαβα καλά το 1)

επίσης συμφωνώ με την απόκτηση.

Βινύλια (πλέον και cd) ακούω κυριακές και εορτές καθώς τα πάντα τα ακούω από το tidal.

Τώρα για τα λεφτά, εννοείται κανείς δεν περιμένει να βγάλει λεφτά και ό,τι κάνει το κάνει για την ικανοποίηση.

Αν υπάρχει ένας λόγος που με ενδιαφέρει το legacy είναι αυτη η δραστηριότητα που συνδέεται με την ικανοποίηση να μείνει όσο υπάρχουμε και γιατί όχι, και αφού την κάνουμε.

Πχ δεν θα σε ενδιέφερε στο άμεσο ή στο απώτερο μέλλον να μην δεις κάποιος να οικειοποιείται το ριφ του 52km?

Εγώ κάπως έτσι το βλέπω, και οι άυλες πλατφόρμες καθώς και τα google, yt κλπ το προσφέρουν αυτό, και πάλι για όσο υπάρχουν κι αυτά.

 

Πάντως όταν λέω για κόπο προφανώς δεν περιμένω να αποσβεστεί. Απλά να μείνει κάπου. Πχ από τον πατέρα μου κληρονόμησα πίνακες ζωγραφικής, χωρίς να είναι ζωγράφος, αλλά έχουν αξία για μένα, όπως αντίστοιχα απο την μητέρα μου εργόχειρα. Εγώ για την ώρα έχω να αφήσω μονο άυλες μουσικές...

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αν υπάρχει ένας λόγος που με ενδιαφέρει το legacy είναι αυτη η δραστηριότητα που συνδέεται με την ικανοποίηση να μείνει όσο υπάρχουμε και γιατί όχι, και αφού την κάνουμε.

Πχ δεν θα σε ενδιέφερε στο άμεσο ή στο απώτερο μέλλον να μην δεις κάποιος να οικειοποιείται το ριφ του 52km?

Εγώ κάπως έτσι το βλέπω, και οι άυλες πλατφόρμες καθώς και τα google, yt κλπ το προσφέρουν αυτό, και πάλι για όσο υπάρχουν κι αυτά.

 

Πάντως όταν λέω για κόπο προφανώς δεν περιμένω να αποσβεστεί. Απλά να μείνει κάπου. Πχ από τον πατέρα μου κληρονόμησα πίνακες ζωγραφικής, χωρίς να είναι ζωγράφος, αλλά έχουν αξία για μένα, όπως αντίστοιχα απο την μητέρα μου εργόχειρα. Εγώ για την ώρα έχω να αφήσω μονο άυλες μουσικές...

 

 

Αν κατάλαβα τι εννοείς, στη διανομή κατοχυρώνονται και τα δικαιώματα μου που θα μου αποδίδονται ακόμα και αν κάποιος οικειοποιηθεί κάποιο κομμάτι.

Όσον αφορά το legacy, πιστεύω πως όσο μεγαλύτερο μέρος του κόσμου αγγίξεις, τόσο περισσότερη υστεροφημία αφήνεις. Τα οικογενειακά κειμήλια προφανώς πάνε χέρι με χέρι αφού δεν είναι μόνο άυλα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Αν κατάλαβα τι εννοείς, στη διανομή κατοχυρώνονται και τα δικαιώματα μου που θα μου αποδίδονται ακόμα και αν κάποιος οικειοποιηθεί κάποιο κομμάτι.

 

καλά, δεν νομίζω να τρέχουν απο το πρωί μέχρι το βράδυ, και φυσικά ποιός θα κρίνει το ποσοστό οικειοποίησης,....

 

αλλά σίγουρα από το να το ανεβάσεις στο yt ή πουθενά μάλλον θα είναι καλύτερα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά υπενθυμίζω ότι διανομέας είναι πλέον και το Soundcloud αν έχεις συνδρομή σε αυτό. Χωρίς επιπλέον κόστος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου