Προς το περιεχόμενο

Τι συμβαίνει με τους διανομείς μουσικής;


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, manosx είπε

νομιζω οτι θα πουμε για παπακια, στις 2 πιτσες συν μια δωρο κλπ

 

Κι εγώ το ίδιο νόμιζα.

Σκέφτηκα ότι θα παράγγειλε πίτσες, και του έφεραν άλλα αντ' άλλων, ή ότι είχαν μισοφαγωμένο κομμάτι μέσα.

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πάνος Χελιδόνης είπε

Είχα distrokid το 2021 για κανα 3μηνο και αυτοδιαγράφηκα. Δεν το προτείνω σε κανέναν, απίστευτη ασυνέπεια στα πάντα και μηδέν υποστήριξη. Καλά το λέει η λαϊκή ρύση "το φτηνό είναι ακριβό".

Για πες αν θες δυο λογια πανω σε αυτο

Κ κυριως το τι εναλλακτικη επελεξες

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
16 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Για πες αν θες δυο λογια πανω σε αυτο

1. Το 1ο άλμπουμ που ανέβασα, ανέβηκε κομπλέ σε 2 ώρες. Το 2ο σε 12 ώρες, το 3ο σε 2 εβδομάδες και το 4ο, αφού δεν είχε ανέβει στο 10ήμερο, το ακύρωσα και διαγράφηκα απο την υπηρεσία.

2. Η leave a legacy συνδρομή για κάθε άλμπουμ στοιχίζει όσο η ετήσια.

3. Αυτό που σου διαφημίζουνε, οτι μπορείς να κάνεις claim το προφίλ σου στο spotify και να το παρακολουθείς/διαχειρίζεσαι ο ίδιος, είναι ψέμα. Απλά δεν ισχύει.

4. Στα διαθέσιμα genres κατα το upload, δεν υπάρχει επιλογή Ambient, ενώ υπάρχουν δεκάδες άλλα είδη, μέχρι και austrian polka ας πούμε.. τραγέλαφοι.

5. Το e-mail support είναι αυτοματοποιημένο με τέτοιο τρόπο που οτιδήποτε κι αν γράψεις/ρωτήσεις, σε παραπέμπει στην FAQ σελίδα, της οποίας τα περιεχόμενα είναι απολύτως άχρηστα.

6. Γενικότερα, κανένα mail δεν απαντάται/διαχειρίζεται απο ανθρώπους. Θα ανεχόμουν όλα τα παραπάνω, αλλά αυτό το τελευταίο ήταν που τελειωτικά με έκανε να θέλω να φύγω. Και όταν έφυγα ένιωσα "λυτρωμένος" απο την δυσλειτουργικότητά τους.

 

Δεν πήγα αλλού μετά, η όλη εμπειρία με ξενέρωσε τόσο πολύ που δεν είχα πια όρεξη για τίποτα παρόμοιο. Το μόνο που έκανα ήταν να οργανώσω όλη μου τη δισκογραφία σε 40λεπτα video albums στο youtube. Σκεφτόμουν το bandcamp, αλλά αυτοί κάνουν deals μόνο με paypal και επειδή στο παρελθόν είχα επίσης κακή εμπειρία με paypal, δε πήγα ούτε εκεί.

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

1. Το 1ο άλμπουμ που ανέβασα, ανέβηκε κομπλέ σε 2 ώρες. Το 2ο σε 12 ώρες, το 3ο σε 2 εβδομάδες και το 4ο, αφού δεν είχε ανέβει στο 10ήμερο, το ακύρωσα και διαγράφηκα απο την υπηρεσία.

2. Η leave a legacy συνδρομή για κάθε άλμπουμ στοιχίζει όσο η ετήσια.

3. Αυτό που σου διαφημίζουνε, οτι μπορείς να κάνεις claim το προφίλ σου στο spotify και να το παρακολουθείς/διαχειρίζεσαι ο ίδιος, είναι ψέμα. Απλά δεν ισχύει.

4. Στα διαθέσιμα genres κατα το upload, δεν υπάρχει επιλογή Ambient, ενώ υπάρχουν δεκάδες άλλα είδη, μέχρι και austrian polka ας πούμε.. τραγέλαφοι.

5. Το e-mail support είναι αυτοματοποιημένο με τέτοιο τρόπο που οτιδήποτε κι αν γράψεις/ρωτήσεις, σε παραπέμπει στην FAQ σελίδα, της οποίας τα περιεχόμενα είναι απολύτως άχρηστα.

6. Γενικότερα, κανένα mail δεν απαντάται/διαχειρίζεται απο ανθρώπους. Θα ανεχόμουν όλα τα παραπάνω, αλλά αυτό το τελευταίο ήταν που τελειωτικά με έκανε να θέλω να φύγω. Και όταν έφυγα ένιωσα "λυτρωμένος" απο την δυσλειτουργικότητά τους.

 

Δεν πήγα αλλού μετά, η όλη εμπειρία με ξενέρωσε τόσο πολύ που δεν είχα πια όρεξη για τίποτα παρόμοιο. Το μόνο που έκανα ήταν να οργανώσω όλη μου τη δισκογραφία σε 40λεπτα video albums στο youtube.

Ευχαριστω πολυ Πανο

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα τώρα αυτό εδώ το βίντεο:

 

Γενικά δεν ήξερα ότι το DistroKid αφήνει ΤΟΣΑ πολλά εκτός - και μόλις είδα ότι ακόμα και το EmuBands που παλαιότερα ήταν 1 fee και τέλος, τώρα έγινε πιο φθηνό, αλλά έβαλε extra subscription αν θες τα έξτρα. Καλιά το CDBaby που πληρώνεις μια φορά για τα πάντα, και ας τους δώσω το 9%. Αν γίνω διάσημος και αρχίζω να παίρνω πολλά spins, τότε βλέπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γνωστοί καλοί διανομείς είναι οι Orchard, CdBaby & DistroKid. Σε όλους πρέπει να ξέρεις τι ζητάς αλλιώς μπορεί να ταλαιπωρηθείς (όπως λένε σε όλα αυτά τα click bait drama videos).

 

Εγώ προτιμώ το CbBaby που πληρώνεις μια και καλή (ελάχιστα) και κρατούν ποσοστά μετά. Το δε Bandcamp είναι ανεξάρτητο από όλα αυτά, το διαχειρίζεσαι μόνος σου (και είναι το μόνο που συμφέρει οικονομικά για πωλήσεις). 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 ώρες πριν, Alter είπε

 Σε όλους πρέπει να ξέρεις τι ζητάς αλλιώς μπορεί να ταλαιπωρηθείς (όπως λένε σε όλα αυτά τα click bait drama videos).

Αυτό ακριβώς.

Καλό είναι να διαβάζουμε όλους τους όρους. Δεν σε κλέβουν ούτε σε δουλεύουν.

Απλά προσφέρουν διαφορετικά πράγματα γιατί αλλιως θα υπήρχε μόνο ένας.

 

Και κοίτα να δεις τώρα, που απο εκεί που δίναμε το 90% στις δισκογραφικές και ψάχναμε με το κιάλι να βρούμε τον δίσκο στα δισκάδικα, τώρα μας απασχολεί η διαφορά μονοψήφιων ποσοστών. Κι ας δίνουμε 5-10% για τις όποιες υπηρεσίες διανομής κλπ πλέον. Που όντως διανεμονται... παγκοσμίως και όχι μόνο στην Ομόνοια και το Γαλάτσι.

 

Λοιπόν, το ρεζουμέ είναι το εξής

Είτε πας σε δισκογραφική (και αν σε δεχτεί) θα της δωσεις το 80+% για τις υπηρεσίες που θα σου προσφέρει... και το αφήνεις σε επαγγελματίες.

Είτε κάνεις τη δουλειά μόνος σου και ασχολείσαι με την διανομή, το μάρκετινγκ και την προβολή, αντιμετωπίζοντας τη δουλειά ως επαγγελματίας ή σοβαρός ερασιτέχνης που ξέρει να προσέχει και τι ζητά.

 

Εμένα η δεύτερη περίπτωση μου κάνει κι ας ξέρω πως πρέπει να δουλέψω πολύ παραπάνω, γνωρίζοντας όμως πως ΔΕΝ τα ξέρω όλα και σίγουρα θα υπάρξουν αστοχίες.

Οι δε distributors που έχουν αναφερθεί, είτε 2, είτε 3% διαφορά είτε με συνδρομές είναι πολύ καλές περιπτώσεις κατα τη γνώμη μου. Ας μην ψειρίζουμε τη μαϊμού.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Αυτό ακριβώς.

 

 

εγω άλλη απορία έχω.

Εντάξει οι νεολαίοι και οι καινούργιοι στο χώρο να το κάνουν, either way.

Εσύ πως το σκέφτηκες και έρχεσαι στην ηλικία αυτή να μπεις στη "βιοπάλη"?

 

Βασικά θα δίνεις άυλα? Θα τυπώσεις?

Τί περιμένεις από αυτό?

Αυτό που περιμένεις αξίζει τον κόπο?

ή θέλεις να αφήσεις legacy?

 

Οι περισσότεροι γνωστοί μου που κυκλοφορούν κάτι και ηλικιακά είναι κοντά, τυπώνουν από την τσέπη τους και μοιράζουν χέρι χέρι.

Δηλαδή χωρις να γίνομαι αδιάκριτος, αν έχεις φυσικό προϊόν πόσα κομμάτια ελπίζεις να διακινήσεις?

Και αν έχεις άυλα, αντίστοιχα τι μπορεί να γίνει?

Το bandcamp το προσπέρασες?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κοίτα, στην ηλικία μας δύο πράγματα μπορείς να κάνεις.

  1. Να αφήσεις "legacy" με την τσέπη σου 
  2. Να συνεχίσεις να ζεις μέχρι να πάψεις

Φιλοσοφικά ακολουθώ το δεύτερο και στην πράξη δεν ήμουν ποτέ υπερ της υλικής απόκτησης. Συνήθως αποχωρίζομαι αναίμακτα τα πράγματα που δεν μου είναι χρήσιμα. Το ίδιο και με τα CD - βινύλια που απο τη μια δεν τα χρησιμοποιω αλλά απο την άλλη έχω εμπιστοσύνη στην ανθρωπότητα να επανέλθουμε σε κανα μεσαίωνα, οπότε αν ζω τότε, μπορεί να μου φανούν χρήσιμα μιας και δεν νομίζω να κοστολογούνται άξια και ίσως φανούν χρήσιμα στον γιό μου. Για την ώρα ακούω πσηφιακά.

Δεν περιμένω να βγάλω λεφτά απο τη συγκεκριμένη δουλειά που κυκλοφόρησα, απλά με ενδιαφέρει η αίσθηση της ικανοποίησης αν κάποιος άλλος την εκτιμήσει ή την απολαύσει όσο εγώ. Κι όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα (λαμβάνοντας υπ' όψη πως δεν είναι το πιο λαοφιλές είδος) και γι αυτό διανέμω παγκοσμίως και όχι 100 βινύλια στη γειτονιά και τους φίλους.

Όσο το αν αξίζει τον κόπο, να σου πω... ούτε πέρασε απο το μυαλό μου όταν τα έγραφα πως ήταν κόπος. Διασκέδαση ήταν, που σίγουρα θα συμμερίζεσαι κι εσύ. Η όποια τιμή υπάρχει στο Bandcamp έχει μπει τύποις και δεν έχει να κάνει με κάποια απόσβεση.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Τι συμβαίνει με τους διανομείς μουσικής;

Εγω παντως μονο τα καλυτερα εχω να πω για τους διανομεις, παντα δε αφηνω 2-3 ευρω ΜπουρΜπουαρ κριμα ειναι οι ανθρωποι μεσα στη βροχη και στο κρυο να κουβαλανε πιτσες και σουβλακια.

Ελπιζω να το κανετε και εσεις.

Οδηγανε ομως σαν ΛΑΛΑΚΕΣ να τα λαιμεκιΑΦΤΑ

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου