Προς το περιεχόμενο

Why the DX7 was the most important synth release of all time


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Το τι εντυπωσιαζει τον κοσμο δεν εχει σημασια, και ενα αμαξι του 50 μπορει να σε εντυπωσιασει, στη δουλεια σου θα πας ομως με το καινουργιο.

 

 Και το DX7 και το minimoog εχουν γραψει την ιστορια τους. Και επειδη την εχουν γραψει, εχουν μεινει ακομα relevant , σε ηχους κλισε οπως τα DX piano που αναφερεις, η τα moog bass και τα moog lead.

 

 Αν θελει καποιος ομως το 2023 να κανει συνθεση ηχου, σκοπευοντας να φτιαξει ηχους καινουργιους, ενδιαφεροντες, εντυπωσιακους, ηχους που να δωσουν κατι ξεχωριστο τελος παντων, ουτε με το minimoog θα ασχοληθει ουτε με το DX7. Χρησιμους ηχους μπορει να παρει απο αυτα, οπως και απο καθε αξιολογο synth, οταν ομως υπαρχουν συνθια οπως το montage η το omnisphere, ποσο πια να σε εντυπωσιασουν οι παλιατζουρες;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Ioan Eko είπε

Ξέχασες το ότι ανέφερα ότ ι ήταν πλήρως λειτουργικό, δε κάνουμε πολιτική εδώ να πιανόμαστε από μια έκφραση :D Επίσης αν ο ηχητικός χαρακτήρας του συνθ είναι μέτριος έως κακός (προσωπική άποψη ξαναλέω), όσο και να ασχοληθείς, sweet spots, δύσκολα θα βρεις.

 

Μάλλον δεν κατάλαβες ότι αστειεύομαι. Αυτό που εννοούσα είναι ότι πράγματι είναι δύσκολο από μία τόσο σύντομη επαφή με κάτι που ήταν στις δόξες του πριν σαράντα χρόνια, να κατανοήσει για ποιο λόγο ήταν τόσο δοξασμένο. Αυτό δηλαδή που έγραψε (χωρίς περιττά αστειάκια) ο manos και με το οποίο (απ' ότι γράφεις) συμφωνείς.

 

Έχω όμως δύο-τρεις ερωτήσεις. (αν θες τις απαντάς, δεν κρίνουμε):

- Πόσων ετών είσαι;

- Υπάρχει υλοποίηση της DX (hardware ή software) που να σου αρέσει;

- Συγκινείσαι όταν βλέπεις την Μάρθα Καραγιάννη νέα;

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ρωτατε εμενα αλλα ας συνεισφερω στη συζητηση

Περασαν 50 χρονια απο τοτε που ημουν 16.

Δεν ξερω.

Ναι

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, trolley είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες ότι αστειεύομαι.

Ωπ, με συγχωρείς τότε :D , αλλά όπως και να χει δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης, κουβέντα να γίνεται. 

 

12 λεπτά πριν, trolley είπε

Έχω όμως δύο-τρεις ερωτήσεις. (αν θες τις απαντάς, δεν κρίνουμε):

- Πόσων ετών είσαι;

- Υπάρχει υλοποίηση της DX (hardware ή software) που να σου αρέσει;

- Συγκινείσαι όταν βλέπεις την Μάρθα Καραγιάννη νέα;

- 40, ακριβώς όσο και το DX7 :D 
- Όχι δυστυχώς.
- Ναι! Τελευταία μάλιστα παρατηρώ πόσο εντυπωσιακές ήταν κάποιες γυναίκες στις παλιές ελληνικές ταινίες και αναρωτιέμαι γιατί δε το είχα παρατηρήσει νωρίτερα χαχα! 

 

15 λεπτά πριν, manosx είπε

Αν θελει καποιος ομως το 2023 να κανει συνθεση ηχου, σκοπευοντας να φτιαξει ηχους καινουργιους, ενδιαφεροντες, εντυπωσιακους, ηχους που να δωσουν κατι ξεχωριστο τελος παντων, ουτε με το minimoog θα ασχοληθει ουτε με το DX7. Χρησιμους ηχους μπορει να παρει απο αυτα, οπως και απο καθε αξιολογο synth


Συμφωνούμε 100%. Αλλά ταυτόχρονα ακούω τόσα για το Minimmog, που δε μπορούσα να μη πω για το DX7 με τη σειρά μου :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Δεν ρωτατε εμενα αλλα ας συνεισφερω στη συζητηση

Περασαν 50 χρονια απο τοτε που ημουν 16.

Δεν ξερω.

Ναι

 

58

Ναι

Πολύ

:)

 

 

2 λεπτά πριν, Ioan Eko είπε

- Όχι δυστυχώς.

 

Τότε μάνα μου πως να σου αρέσει το DX7;

 

Μπορείς να αρχίσεις να θεραπεύεσαι ακούγοντας δύο φορές την ημέρα το Soil Festivities του Vangelis. Αν δεν σου αρέσει ο Vangelis, περνάς άμεσα στην κατηγορία "Φίλος, σε ψάχνουμε".

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, trolley είπε

 

58

Ναι

Πολύ

:)

Εσυ ρωτησες

Δεν ερωτηθηκες...

 

Παντως σχετικο ...το dx7 το λατρεψα τοτε απο εικονες και απο δισκους

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, trolley είπε

Μπορείς να αρχίσεις να θεραπεύεσαι ακούγοντας δύο φορές την ημέρα το Soil Festivities του Vangelis. 

Θα σε στεναχωρήσω γιατί με τον Vangeli ξεκίνησα με Conquest of Paradise και Voices στο repeat όπου τα moog δίνουν και παίρνουν. Κορυφαίος εννοείται :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το άρθρο.

 Η μόνη μου φυσική επαφή με το όργανο αυτό ήταν σε ένα στούντιο στο μαρούσι που το είχε σε καλή κατάσταση και μου το είχε συνδέσει ο φίλος να παίξω για να το δω.

 Δεν μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά😀 αντιθέτως έχω περιγράψει παλαιότερα την επαφή μου με το DX7 II όταν ήμουν μικρός στο ΜΙΝΙΟΝ που το είχαν σε έκθεση, που είναι πιο όμορφο. 😀

 Η ουσιαστική επαφή μου αλλά πολύ μικρή είναι με το FM7, το software δηλαδή, έχω κατεβάσει κάπου όλους τους ήχους που υπάρχουν γι αυτό και έχω και το FM8 στη συλλογή μου αλλά δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ. 

 

 Δεν είμαι προφανώς μεγάλος φαν της FM😀

 Είμαι των άλλων, wavetable που αν περιέχει FM μέσα ή συνδυάζεται στα presets έχει καλώς😀, subtractive και δεν τρελαίνομαι να φτιάχνω ήχους παρά μόνο να πειράζω έτοιμους και να παίζω με samples, γι αυτό είμαι έτσι🤪

 

 Σέβομαι όμως και αναγνωρίζω και λατρεύω την αξία του οργάνου και όλα όσα περιγράφονται και παρουσιάζονται στο άρθρο το τιμούν και χρόνια του πολλά.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Για περαιτέρω πολυπλοκότητα που μπορεί να σας στείλει στον κοντινότερο ψυχίατρο, μπορείτε να προσθέσετε στο performance ακόμα 15 FM-X parts/ήχους,🤢 αφού τα Montage/MODX είναι 16-part multitimbral. Ένα συνολάκι δηλαδή από 128 operators ανά performance, έτσι να έχετε να κάνετε πειράματα για τα επόμενα...150 χρόνια.😄

Eξαιρετικό το βίντεο και οι ήχοι. Eύγε Kώστα και έβγαλες ατμόσφαιρα και στο στήσιμο και το παίξιμο που με ανατρίχιασε και ακούγεται ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ!!!!!❤️

 

 Πράγματι η δομή του Montage είναι φτιαγμένη έτσι ώστε να έχεις ένα συνθεσάιζερ με πολλά ανεξάρτητα parts και έτσι να έχεις ταυτόχρονους ήχους για ένα performance με συνδυασμούς της FM και του Sample Playback.

 16 parts που φτιάχνονται όπως θέλεις και μάλιστα αυτόνομα, όχι όπως γίνεται με τα άλλα synth workstations που τα parts τους μοιράζονται δρομολογήσεις ελέγχου γιατί προφανώς στον ανεξάρτητο έλεγχο παραμέτρων σε κάθε part υπερτερεί του ανταγωνισμού αυτή τη στιγμή.

 Είναι το  synthesizer όπως βλέπω τη δόμηση του μενού που μπορεί να χαρακτηριστεί ως DAW in a box. 😃

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το οφτοπικ κ χωρις να σημαινει οτι δε γουσταρω το Μονταζ, αλλα κ το Kurzweil K2700 φαινεται να εχει βαρβατες δυνατοτητες

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου