Προς το περιεχόμενο

Why the DX7 was the most important synth release of all time


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

είναι λίγο ευαίσθητος στο θέμα αυτό με τη yamaha, αλλά μην το πάρεις έτσι. Έχουμε τα χούγια μας, γράψε, μην δίνεις σημασία, δεν το κάνει από κακία, από πώρωση το κάνει.

 "Ερμηνεύοντας τον Waterfall-K"🤣


Καλά εννοείται, δε παρεξηγώ, ούτε εκνευρίζομαι, αλλά ταυτόχρονα δε μπορώ να πάρω σοβαρά τέτοιου είδους απόψεις, ούτε και να τις ανεχτώ. Προσπερνάω και πάω στην επόμενη πολιτισμένη αναφορά :) 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

@cos_dr
Μηχανήματα που συνδύαζαν synth και sampler. Εν έτη 1991.

 

Θυμάμαι πως είχα ξεκοκαλίσει τα review στο περιοδικό τότε, πρέπει να το έχω κάπου χωμένο γιατί έχω κρατήσει μερικά, είχα φτιάξει όλη τη δομή που διάβαζα μέσα στο μυαλό μου και μεταγενέστερα με το internet που άρχισα να το ακούω, τα έχασα. Δεν το είχα πετύχει ποτέ, έχω πετύχει πολλά αλλά αυτό ποτέ. Τρομερές δυνατότητες και απόδοση, αξιοποιήσιμο ακόμα και σήμερα.  θα ήθελα να το έχω μαζί με το V-Synth γιατί είναι παιδικό μου όνειρο.

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θυμάμαι είχα ένα S-770 και πήρα και ένα K2000 μόλις βγήκε για να κάνω μεταφορά ήχων (samples) μέσω MIDI σε άλλο format. Άλλη φάση, άλλες εποχές. 🤣

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, cos_dr είπε

εκτός αυτών των ωραίων μου αρέσει που είσαι τόσο αφοσιωμένος μελετητής της μουσικής του Vangelis και άλλων συνθετών και παιχτών και αυτό βγαίνει ξεκάθαρα και στις αξίες και την εκφραστικότητα του παιξίματός σου

Μάλλον ναι, μια και ο Παπ. είναι η μεγαλύτερη επιρροή μου στον synth τομέα, σε αντίθεση με τον Hammond τομέα στον οποίο μου βγαίνει η δεύτερη μεγάλη μου επιρροή (Jon Lord🙏). Μια και ανέφερες τον Παπ., να πω πώς Όχι @Ioan Eko, στα "Conquest of Paradise" και "Voices" τα moog δεν δίνουν και παίρνουν, ούτε καν χρησιμοποιούνται. Κι όσο για τα FM synths, η άποψη μου αγαπητέ είναι απόλυτα τεκμηριωμένη, μια και παίζω και προγραμματίζω (και) FM synths από τα μέσα των '80s. Οπότε το "κουβέντες οπαδών σε γήπεδο" δεν έχει καμία σχέση με μένα. 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Μανώλης Χναράκης τα PC3 (το K και LE8 πχ) τι λενε? Εννοω μεταχειρισμενα που βρισκονται κ σχετικα ευκολα.

 

Απο αξιοπιστια κ ποιοτητα κατασκευης? Ειδικα απο τοτε που πουληθηκε η Kurzweil τι γινεται σε αυτον το τομεα?

Συγγνωμη που ρωταω αλλα εχω Αλφα Ρομεο 20ετειας κ μου εχει μεινει κουσουρι... 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Υποθεση εργασιας: Το περιφημο millenium bug καταστρεφει ολα τα ΠΣΗΦΙΑ το 2000.

 

 Οι εταιριες synth αναγκαστηκα επιστρεφουν σε αναλογικους σχεδιασμους, οι οποιοι ειναι παντου γυρω μας, ενω τα μονα ψηφιακα synth ειναι παλιατζουρες στυλ DX7.

 

 Ορε τι θα γινοταν. Ορε τι θα γινοταν.

 

 Τι καταπληκτικο mojo, και τι ανεπαναληπτο ηχο θα ειχε τοτε το DX7 😆

 

 Τι μοναδικο, τι εντυπωσιακο, τι απιστευτο.

 

 Και τι να κλασει το minimoog μπροστα του.

 

 Βεβαια στην πραγματικοτητα το millenium bug ηταν ασημαντο, οποτε γεμισε ο κοσμος ΠΣΗΦΙΑ, οι εταιριες το πηγαν εκει, βγηκαν και τα PC με τα ψηφιακα synths να ειναι πλεον κυριολεκτικα ΔΩΡΕΑΝ, και τα υπολοιπα ειναι ιστορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

 τα PC3 (το K και LE8 πχ) τι λενε? Εννοω μεταχειρισμενα που βρισκονται κ σχετικα ευκολα.

Τα PC & K, αν το βρείς σε καλή εξωτερική κατάσταση και να μην έχει πειραχτεί εσωτερικά από "άσχετο", αξίζει τον κόπο.

Γενικώς είναι μηχανήματα που τα πουλάει κάποιος είτε επειδή τα βαρέθηκε είτε επειδή είναι πολλά τα κιλά τους για συχνές μεταφορές. Όχι μόνο τα κλαβιέ αλλά και τα rack (σειρά K).

 

2 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Απο αξιοπιστια κ ποιοτητα κατασκευης? Ειδικα απο τοτε που πουληθηκε η Kurzweil τι γινεται σε αυτον το τομεα?

Ευχτυχώς έχουν αλλάξει ελάχιστα αλλά η βασική φιλοσοφία δεν έχει αλλάξει τόσο, μετρημένα πράγματα. Απ'ότι έχω δει μέχρι στιγμής. Το μέλλον όμως είναι άγνωστο...

 

2 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Συγγνωμη που ρωταω αλλα εχω Αλφα Ρομεο 20ετειας κ μου εχει μεινει κουσουρι... 

Είναι και θέμα α) πόσο fun είναι αυτός που θέλει να αγοράσει κάποιο brand μηχάνημα και β) αν γνωρίζει καλά αυτό το brand συν τις δυνατότητές του που θέλει να αγοράσει. Μπορεί επίσης να του γυαλίσει κάτι άλλο από άλλο brand name με διαφορετικό ηχητικό χαρακτήρα ή άλλες δυνατότητες.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σαν τεχνικός δεν μου κάνουν και πολύ κλικ. Έχω πάθει ανοσία. Το κάθε μηχάνημα έχει τα δικά του υπερ και κατά. Κανένα δεν είναι top. Ακόμα και το top έχει τα "αδύνατα" σημεία του.

Σαν μουσικός παίζω με όποιο βρω μπροστά μου. Δεν λέω όχι. Μην είναι και πολύ της πλάκας. 🤣

 

Στην τελική, ένα βαρυκεντρισμένο με ήχο πιάνου μιά χαρά είναι. 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Όχι @Ioan Eko, στα "Conquest of Paradise" και "Voices" τα moog δεν δίνουν και παίρνουν

Καταρχήν ευχαριστώ για τη πολιτισμένη απάντηση. Για το Conquest δε παίρνω όρκο, αλλά για το Voices είχα δει making-of video που είχε το Mini να τρέχει τη bassline του ομώνυμου κομματιού. Το πρώτο στο δίσκο.  

 

57 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Κι όσο για τα FM synths, η άποψη μου αγαπητέ είναι απόλυτα τεκμηριωμένη, μια και παίζω και προγραμματίζω (και) FM synths από τα μέσα των '80s.

Αντίστοιχα και 'γω με modular και subtractive πάνω από 2,5 δεκαετίες. Αυτό δεν λέει κάτι ούτε προσθέτει παραπάνω βαρύτητα στο λόγο μας εάν έχουμε παρωπίδες και δε μπορούμε να δεχτούμε άλλες απόψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου