Προς το περιεχόμενο

Πόσο χρόνο σας παίρνει να αποφασίσετε εάν μια κιθάρα, τελικά, σας αρέσει?


Πόσο χρόνο σας παίρνει να αποφασίσετε εάν σας αρέσει ή όχι μια κιθάρα.  

34 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πόσο χρόνο σας παίρνει?

    • Μέσα στο πρώτο λεπτό ξερω
    • Πρώτες μέρες έχω αποφασίσει
    • Χρειάζεται αρκετός καιρός για τόσο σημαντικές αποφάσεις
    • Μου παίρνει ακόμα και χρόνια
    • Ακόμα να βρω κιθάρα που να την γουστάρω 100%


Προτεινόμενες αναρτήσεις

BillTrantos
Το post επιλέχθηκε από τον BillTrantos.

Στον gkourmoul1 απονεμήθηκε το badge 'Αξιόλογες συμμετοχές' και 1 πόντοι συμμετοχής.

Αγοράζετε μια κιθάρα. Οκ, πρώτα την έχετε δοκιμάσει και σας βολεύει. Χρειάζεται, όμως, κάποιος χρόνος να περάσετε μαζί ώστε να αποφασίσετε εάν τελικά τη γουστάρετε ή οχι. Εάν θα είναι η επίσημη αγαπημένη σας, ή εάν τελικά κάποιες λεπτομέρειες δεν σας αφήνουν να την αγαπήσετε όσο θα θέλατε.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμέσως

 

μετά όμως μπορεί να πρέπει να ψήσω τον εαυτό μου για μερικές μέρες τουλάχιστον ή και βδομάδες ότι δεν κάνω λάθος

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πρώτη εντύπωση είναι πάντα biased και ο ενθουσιασμός του νέου αποκτήματος δεν είναι και ό,τι καλύτερο για ξεκάθαρη κρίση.

 

Ειδικά αν μιλάμε για δραστική αλλαγή, πχ να παίζεις μόνο με Les Paul και να αποκτάς μια Tele, ή ακόμα και από Les Paul να πηγαίνεις σε SG ή από Strat σε Τέλε και το αντίστροφο, εκεί αλλάζει ο κόσμος όλος, και στην αρχή η νεα κιθάρα μπορεί να φαίνεται πολύ ''ψαρωτική''.

 

Το ποιό είναι το καλό σου όργανο το ανακαλύπτεις μετά από καιρό, ειδικά αν εχεις κάνει λάιβ με αυτό, πρόβες στούντιο κτλ κτλ. 

 

Πάντως επίσημη αγαπημένη δεν έχω.. κάθε κιθάρα μου αρέσει για διαφορετικούς λόγους, εξαρτάται από από την μουσική που θέλω να παίξω

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γύρισα τη μισή Αμερική για να βρω μια Les Paul να μου αρέσει. Όταν τελικά τη βρήκα χρειάστηκαν πραγματικά 3 λεπτά πριν βάλω το χέρι στην τσέπη. Αλλά αυτός ήταν ο μεγάλος έρωτας. Στις περισσότερες περιπτώσεις μια ποιοτική κιθάρα έστω κι αν δεν είναι κάτι το τόσο ιδιαίτερο θα κάνει τη δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

H πρώτη επαφή είναι η σημαντικότερη......αλλά θέλει και λίγο τριβή μαζί της, να την δεις στο χώρο σου για να σιγουρευτείς. Το 2ον από εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το ξαναλέω και εδώ, τίτλοι σαν αυτόν δεν είναι επιτρεπτοί με τους νέους κανονισμούς.

 

Παράθεση

9. Το πρώτο post καθορίζει την ποιότητα του θέματος. Παρακαλούμε να είστε όσο το δυνατότερο περιγραφικοί, και φροντίστε να είναι σωστά δομημένο, ολοκληρωμένο και τεκμηριωμένο. Μην ανοίγετε θέμα βιαστικά. Ο τίτλος του θέματος πρέπει να περιγράφει το θέμα, και να μην είναι κάτι αφηρημένο όπως π.χ. "Δείτε εδώ..."

 

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • gkourmoul1 changed the title to Πόσο καιρό σας παίρνει να αποφασίσετε εάν μια κιθάρα, τελικά, σας αρέσει?

Συνηθως στα πρωτα λεπτα


Η μονη εξαιρεση ειναι καποια κιθαρα που δε με βολευουν ολα τα σπεξ, αλλα να εχει καποια (ιδιαιτερα) που με βολευουν πολυ κ ηχο που να με "γοητευει".

Σε αυτην την περιπτωση βεβαια μαλλον θα επρεπε να τη δανειστω για καποιο καιρο κ ολα αυτα να συμβουν στην πορεια.

 

Σημερα ηταν μερα που δοκιμασα μια απο τις πιο ωραιες κιθαρες που εχω παιξει στη ζωη μου.

Στο σαλονι ενος φιλου μου ηχοληπτη, πριν μπουμε στουντιο, μου λεει κατσε πριν παμε μεσα να φερω κ αυτο...

 

Το αυτο ηταν μια χειριποιητη PRS custom 24 με σταθερη γεφυρα. Ο κατασκευαστης, φιλος του που φτιαχνει κιθαρες σε φιλους (δε θυμαμαι ονομα). Το να μου τη δωσει πριν μπουμε στο στουντιο ηταν σιγουρα προμελετημενο...🤣. Απιστευτα ρεσοναντ κ ευκολοπαιχτο οργανο ακουστικα. Κ με πιο στενο κ λεπτο μπρατσο απο PRS

 

Οταν μπηκαμε μεσα κ τη βαλαμε στον ενισχυτη.. Ερωτευτηκα... Οταν ρωτησα τιμη κ ακουσα 1200 (μονο ξυλα κ χαρντγουερ) επειδη ειναι φιλος... ηθελα να γινω κ εγω φιλος. Οι συγκρισεις με τη PRS c24 SE που βρισκεται αυτην τη στιγμη σπιτι μου δε θα ηταν ευστοχες (παροτι αξιοπρεπεστατο οργανο)

 

Κοινως... 1 λεπτο (ακουστικα) για να πω θελω, 5 λεπτα (με ενισχυτη) για να πω ... πρεπει

  • Like 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την χαζομαρα που μας δερνει καθε λεπτο ναι ειμαι σιγουρος οτι θελω και μια αλλη

Επεξεργασμένο από geka
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • gkourmoul1 changed the title to Πόσο χρόνο σας παίρνει να αποφασίσετε εάν μια κιθάρα, τελικά, σας αρέσει?

Μέσα σε λίγα λεπτά παιξίματος έχω εικόνα για το αν μου αρέσει ή όχι η κιθάρα. Αρκεί η αίσθηση του neck, το βάρος σε συνάρτηση με τις διαστάσεις της, το resonance, ο ήχος των μαγνητών και η ισορροπία μεταξύ των διαφόρων θέσεων, και σίγουρα η εμφάνισή της, για να καθοριστεί η αρχική συμπάθεια-έναρξη του ρομάντζου.

 

Από κει και πέρα, για να προχωρήσει η σχέση και να την κρατήσω, θα πρέπει αρχικά να σεταριστεί όπως πρέπει, και αφού έρθει στα μέτρα μου από αυτή την άποψη, τότε αποφασίζω αν είναι κατάλληλη για τη χρήση που την προορίζω, καθώς και αν χρειάζεται και οποιαδήποτε αναβάθμιση (σε nut, γέφυρα, αλλαγή λειτουργικότητας των controls, μαγνήτες κλπ). Συνήθως η διαδικασία αυτή κρατάει κάποιες εβδομάδες.

 

Τώρα για να γίνει αναπόσπαστο κομμάτι της συλλογής μου για καιρό, θα πρέπει να κερδίσει τη δική της θέση ανάμεσα στις υπόλοιπες, επειδή θα έχει να προσφέρει κάτι εντελώς μοναδικό σε σύγκριση με αυτές.. πράγμα που προκύπτει από πολλά και διαφορετικού τύπου συγκριτικά τεστς που λαμβάνουν χώρα τους επόμενους μήνες. Σε αυτό το τελευταίο στάδιο έχουν "κοπεί" αρκετά αξιόλογα όργανα στο παρελθόν, επειδή για τα γούστα μου μπορεί να τους έλειπε κάτι ελάχιστο συγκριτικά με κάποιο άλλο.

 

Οπότε βάσει όλων των παραπάνω απάντησα το "χρειάζεται αρκετός καιρός".

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου